/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / پولبک (Pullback) چیست؟ : استفاده از آن در معاملات

زمان مطالعه : 5 دقیقه

پولبک (Pullback) چیست؟ : استفاده از آن در معاملات

پس از اینکه اوراق بهادار یک جهش صعودی بزرگ را تجربه کرد، پولبک ها به عنوان فرصت های خرید تلقی می شوند. به عنوان مثال، یک سهام ممکن است پس از اعلام سود مثبت، رشد قابل توجهی را تجربه کند و سپس با پولبک، معامله گران با پوزیشن های موجود اقدام به کسب سود کنند

پولبک (Pullback) چیست؟ : استفاده از آن در معاملات

پولبک Pullback چیست؟

پولبک یک توقف یا افت در نمودار قیمت سهام یا کالا از اوج اخیر آن است که در یک روند صعودی رخ می دهد. پولبک بسیار شبیه به اصلاح یا تثبیت است. اصطلاح پولبک معمولاً برای کاهش قیمتی به کار می‌رود که مدت زمان نسبتاً کوتاهی دارد مثلاً چند سشن متوالی قبل از از سرگیری روند صعودی.

نحوه استفاده از پولبک

پس از اینکه اوراق بهادار یک جهش صعودی بزرگ را تجربه کرد، پولبک ها به عنوان فرصت های خرید تلقی می شوند. به عنوان مثال، یک سهام ممکن است پس از اعلام سود مثبت، رشد قابل توجهی را تجربه کند و سپس با پولبک، معامله گران با پوزیشن های موجود اقدام به کسب سود کنند یعنی بخشی یا تمام پوزیشن های خرید خود را بفروشند. با این حال، سود مثبت یک سیگنال اساسی است که نشان می دهد سهام روند صعودی خود را از سر خواهد گرفت.

بیشتر پولبک ها شامل کاهش قیمت اوراق بهادار به ناحیه‌ای از حمایت تکنیکال، مانند میانگین متحرک، نقطه پیوت یا سطح اصلاح فیبوناچی، قبل از از سرگیری روند صعودی است. معامله گران باید به دقت این مناطق حمایت را تحت نظر داشته باشند زیرا شکست نزولی از این سطوح می تواند به جای بازگشت reversal نشان دهنده یک پولبک باشد.

در این رابطه بخوانید‌ : کپی تریدینگ چیست؟ معرفی برترین پلتفرم های Copy Trading

مثالی از نحوه استفاده از پولبک

پولبک ها معمولاً فاندامنتالی که باعث حرکت قیمت در نمودار می‌شود را تغییر نمی‌دهند. آن‌ها معمولاً فرصت‌های سودآوری پس از افزایش شدید قیمت هستند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است درآمدهای ناگهانی را گزارش کند و شاهد جهش 20 درصدی قیمت سهام باشد.

سهام ممکن است روز بعد پولبک را تجربه کند زیرا معامله گران کوتاه مدت با فروش برخی از موقعیت های خرید خود سودشان را قفل می کنند. با این حال، گزارش سود بالا نشان می دهد که کسب و کار ارائه دهنده سهام در مسیر درستی است. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران استراتژی خرید و نگه‌داری Buy-and-hold احتمالاً با گزارش‌های سود بالا جذب سهام می‌شوند و از روند صعودی پایدار در کوتاه‌مدت حمایت می‌کنند.

هر نمودار سهام نمونه هایی از پولبک در چارچوب یک روند صعودی طولانی مدت دارد. در حالی که تشخیص پولبک های گذشته آسان است، ارزیابی آنها برای سرمایه گذارانی که دارای اوراق بهاداری هستند که ارزش خود را از دست می دهد، دشوارتر است.

در مثال بالا، SPDR S&P 500 ETF (SPY) چهار پولبک را در یک روند طولانی مدت تجربه می کند. این پولبک ها معمولاً شامل حرکتی نزدیک به میانگین متحرک 50 روزه می شود که در آن حمایتی قبل از صعود وجود داشت. معامله گران باید هنگام ارزیابی پولبک ها از چندین شاخص تکنیکال مختلف استفاده کنند تا مطمئن شوند که به بازگشت های طولانی مدت تبدیل نمی شود.

تفاوت بین بازگشت و پولبک

در هر دو مورد دارایی از اوج قیمت خود خارج می‌شود، اما پولبک ها موقتی و بازگشت‌ها طولانی‌مدت هستند. بنابراین چگونه معامله گران می توانند این دو را از هم تشخیص دهند؟

در بازگشت ها تغییراتی در فاندامنتال یک اوراق بهادار رخ می دهد که بازار را مجبور می‌کند ارزش آن را دوباره ارزیابی کند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است درآمد فاجعه باری را گزارش کند که سرمایه گذاران را وادار می کند ارزش فعلی سهام را دوباره محاسبه کنند.

چگونه می توان پولبک را در روند صعودی تشخیص داد؟

اولین نکته بررسی دلیل روند صعودی است. آیا اخبار جدید و منفی پولبک را تسریع کرده است؟ یا بخشی از کاهش کلی و عمومی بازار است (به عنوان مثال، وال استریت روز بدی داشت)؟ همچنین می‌توانید سطوح کلیدی حمایت را زیر نظر بگیرید تا ببینید آیا این سطوح حفظ می‌شوند یا خیر. در صورت شکست آنها، ممکن است یک اصلاح شدید تر یا حتی یک برگشت روند رخ دهد.

چگونه می‌توان از پولبک برای ورود به بازار در سطح ارزان‌تر استفاده کرد؟

ابتدا، به دلیل اصلی روند صعودی نگاه کنید. اگر هیچ خبر بدی به دارایی لطمه وارد نکرده احتمالاً شاهد یک پولبک خفیف هستید. در این حالت، معامله‌گران می‌توانند از انواع سفارش‌ها برای ایجاد موقعیت‌های خرید در سطوح نسبتاً ارزان‌تر استفاده کنند. معامله گران می توانند بلافاصله با سفارش خرید به بازار وارد شوند یا منتظر سطوح پایین تر با سفارش خرید محدود باشند. در صورتی که پولبک به پایان برسد و قیمت شروع به صعود کند می توان از دستور ورود stop buy در سطحی بالاتر از بازار فعلی استفاده کرد.

چگونه بفهمیم روند صعودی در حال پایان است یا صرفاً در حال پولبک است؟

دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید فاندامنتال دارایی تغییر نکرده است. در مرحله بعد، به شاخص‌های روند و مومنتوم (به عنوان مثال، شاخص قدرت نسبی یا RSI، شاخص میانگین جهت دار یا ADX، میانگین متحرک واگرایی همگرایی، یا MACD) نگاهی بیندازید تا ببینید آیا در حال ریزش هستند یا خیر، که به طور بالقوه نشان‌دهنده کاهش شدیدتر است.

اگر هر یک از این شرایط وجود داشت صبر کنید و در نظر بگیرید که آیا روند صعودی به بالاترین حد خود رسیده است یا خیر و برای به حداقل رساندن ضرر احتمالی، از stop-loss استفاده کنید.

همچنین بخوانید : بایننس کوین (BNB) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

کلام آخر

پولبک بخشی طبیعی از هر روند صعودی پایدار است که می تواند با کسب سود پس از افزایش ناگهانی قیمت یا اخبار منفی در مورد دارایی ایجاد شود. معامله‌گرانی که از روند پیروی می‌کنند، اغلب از پولبک ها برای وارد شدن به روند صعودی غالب یا برای باز کردن پوزیشن های لانگ استفاده می‌کنند.

پولبک‌ها معمولاً در سطوحی مانند میانگین متحرک روزانه، باند بولینگر، یا اصلاح فیبوناچی، تثبیت می‌شوند یا به کف کوتاه مدت خود میرسند. توجه به این نکته مهم است که اگر قیمت از این سطوح حمایت کاهش یابد ممکن است یک اصلاح بزرگتر یا حتی یک بازگشت روند رخ دهد.

تریدرها باید سایر اندیکاتورها مانند نوسانگرهای مومنتوم، RSI را بررسی کنند تا ببینند واگرایی های نزولی وجود دارد که ممکن است نشان دهنده یک اصلاح عمیق تر باشد یا خیر. اما اگر فاندامنتال یک شرکت یا ارز به‌طور قابل توجهی تغییر نکرده باشد احتمالا فقط یک پولبک معمولی است که باید طی چند روز تثبیت شود و به خریداران این فرصت را می‌دهد که با قیمت ارزان‌تر وارد روند صعودی اولیه شوند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین