/ معرفی ارزهای دیجیتال / ارز دیجیتال تتر چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

ارز دیجیتال تتر چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

مقایسه تتر با بیت کوین

تتر در جولای 2014 با نام ریل کوین RealCoin راه‌اندازی شد و در نوامبر 2014 به تتر Tether تغییر نام داد. تتر که در واقع مبتنی بر بلاک چین بیت‌کوین است اکنون از پروتکل‌های Omni و Liquid بیت‌کوین و همچنین اتریوم ، ترون، ایاس، الگورند، سولانا و بیت کوین کش پشتیبانی می‌کند.

ارز دیجیتال تتر چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

تتر (USDT) چیست؟

 

بر اساس گفته های وب سایت آن، تتر (USDT) یک ارز دیجیتال و استیبل کوین متصل به دلار آمریکا است و طبق ادعای کمپانی تتر به طور 100٪ توسط ذخایر تتر پشتیبانی می شود. مالک اصلی شرکت تتر یک شرکت هنگ کنگی به نام ایفینکس iFinex است که مالکیت صرافی بیتفینکس BitFinex را نیز در اختیار دارد.

ارز دیجیتال تتر در جولای 2014 با نام ریل کوین RealCoin راه‌اندازی شد و در نوامبر 2014 به تتر تغییر نام داد. تتر که در واقع مبتنی بر بلاک چین بیت‌کوین است اکنون از پروتکل‌های Omni و Liquid، بیت‌کوین، اتریوم، ترون، ایاس EOS، الگورند، سولانا و بیت کوین کش Bitcoin Cash نیز پشتیبانی می‌کند. تا ژانویه 2023، تتر سومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) و بزرگترین استیبل کوین موجود در بازار با ارزش بازار نزدیک به 68 میلیارد دلار بوده است.

در این رابطه بخوانید‌ : چگونه می توانیم هودلر بهتری باشیم؟

نکات کلیدی درباره‌ی تتر

 • تتر یک استیبل کوین یا ارز پایدار است.  استیبل کوین به این معنی است که  ارزش تعریف شده ی این ارز در بازار، فارغ از میزان و حجم و عرضه و تقاضا همیشه مقداری ثابت است.
 • معمولا تتر به دلیل ماهیت پایدار بودن و استیبل کوین بودنش توسط سرمایه‌گذارانی استفاده می‌شود که می‌خواهند از نوسانات معمول ارزهای دیجیتال در حین نگهداری سرمایه در بازار کریپتو مصون بمانند.
 • شرکت مادر تتر در سال 2021 نزدیک به 60 میلیون دلار جریمه پرداخت کرد تا دو پرونده با موضوع سوء مدیریت و ارائه نادرست ذخایر خود را حل و فصل کند.

واقعا تتر چیست ؟

تقریبا هر جا صحبت از ارزهای دیجیتال و بازار کریپتو کارنسی باشد، صحبت از نوسان شدید و پایدار نبودن قیمت ها چه در جهت صعودی و چه در جهت نزولی نیز به میان می آید. مردم از سال 2009 به بعد که ساتوشی ناکاموتو مردم دنیا را با قابلیت فوق العاده‌ی دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال آشنا کرد به دنبال استفاده از این مزیت های منحصر به فرد بود. به همین دلیل برای جامعه بسیار مهم بود که علاوه بر استفاده از مزیت های منحصر به فرد ارز های دیجیتال و شبکه ی دقیق و شفاف بلاکچین از نوسانات بازار نیز در امان باشد.

تعریف این نیاز برای فعالان حوزه های مالی باعث شد تا ایده ی تولید و توسعه ی ارزهای پایدار یا استیبل کوین ها مطرح شود. ارزهای پایدار یا استیبل کوین به ارزهایی گفته می شود که قیمت آن ها صرف نظر از میزان عرضه و تقاضا همیشه میزان ثابتی است و تغییر نمی کند. این ارزها بر اساس یک دارایی دیگر مثل دلار آمریکا، طلا و یا مجموعه ای از ارزهای دیجیتال دیگر پشتیبانی می شوند و قیمت آن ها نیز بر اساس این دارایی ها مشخص می شود.

برای مثال ارز دیجیتال تتر که این روزها به عنوان محبوب ترین ارز دیجیتال بازار رمز ارزها شناخته می شود، ارزشی برابر با یک دلار آمریکا دارد. یعنی هر کوین تتر به قیمت یک دلار آمریکا در بازار معامله می شود. این مقدار، همیشه و بدون در نظر گرفتن حجم و عرضه و تقاضا در بازار همیشه ثابت است. کمپانی مالک تتر مدعی است که این شرکت به ازای هر کوین تتر که در بازار موجود است ذخایر ارزی دلار دارد. اگر چه این ادعا از طرف نهاد های مختلف بسیار مورد نقد و انتقاد قرار داشته است اما نقض آن نیز هیچ وقت ثابت نشده است.  تتر همچنین توکن‌های متصل به یورو، یوان چین، پزوی مکزیک و طلا را عرضه کرده است.

تتر چه ویژگی هایی دارد ؟

در ادامه به برخی از ویژگی ها و مزیت ها تتر خواهیم پرداخت که این ارز دیجیتال با قیمت پایدار را به یکی از محبوب ترین ارزهای بازار رمز ارزها تبدیل کرده است.

پگ شدن به چه معنا است؟

اتصال یا پگ Pegging به یک ارز سنتی، اغلب با پشتوانه ذخایری که به طور کامل یا بیشتر از ارز ثابت تشکیل شده است، تضمین می کند که استیبل کوین ها در معرض نوسانات قیمتی، مشابه ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین نیستند و دچار نوسان شدید قیمت نخواهند شد. به همین دلیل شما می توانید در مواقعی که به سیو سود نیاز دارید و یا در مواقعی که قصد انتقال دارایی های خود به شخص دیگر و یا کیف پول خودتان را دارید از ارزهای دیجیتال پایدار یا استیبل کوین استفاده کنید.

شفافیت

قطعا یکی از اصلی ترین مزیت هایی که مردم دنیا را به سمت شناخت و استفاده از ارزهای دیجیتال ترغیب می‌کند، ویژگی بسیار مهم آن ها یعنی شفافیت اطلاعات و تراکنش ها است. تتر هر روز خلاصه ای از ذخایر خود را در وب سایت شرکت خود منتشر می کند. تا 29 ژانویه 2023، تتر ذخایر 67.8 میلیارد دلاری را برای USDT گزارش کرده است. در همان تاریخ، تتر گزارش داد که 82.45 درصد از ذخایر خود را به صورت نقد، معادل های نقدی، سپرده های کوتاه مدت و اوراق تجاری نگهداری می کند.  مجموع حدود 18 درصد باقی مانده نیز شامل: 4.69 درصد اوراق قرضه شرکتی؛ 9.02٪ وام های تضمینی به نهادهای غیر وابسته و 3.85 درصد در سایر سرمایه گذاری ها از جمله توکن های دیجیتال می شوند.  در حالی که تتر ادعا می‌کند از هر توکن USDT با مقدار ارز معادل پشتیبانی می‌کند، اما همانطور که اعداد بالا نشان می‌دهند این ادعا به طور کامل درست نیست. با این حال، در تمام سال های گذشته تتر به تعهد 1 به 1 خود عمل کرده است و هیچ اختلالی در ارائه ی خدمات پایدار آن گزارش نشده است.

پایداری

ارزش پایدار، استفاده از استیبل کوین ها را به عنوان ابزار مبادله ای مانند پول معمولی به گزینه ای مناسب تبدیل می کند. همانطور که در بالا ذکر شد، از نظر عملی، استیبل کوین‌ها فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را آسان‌تر کرده‌اند. رشد محبوبیت آن‌ها همچنین نتیجه استفاده از استیبل کوین ها به عنوان وثیقه توسط پروتکل های وام دهی و سرمایه گذاری در امور غیرمتمرکز مالی (DeFi) می باشد.

 

تاریخچه تتر

ریشه تتر به یک دهه قبل برمی گردد، زمانی که جی آر ویلت J.R. Willet به دنبال ساخت ارزهای دیجیتال جدید بر بستر پروتکل بیت کوین بود. ویلت این ایده را با مسترکوین Mastercoin اجرا کرد و یکی از اعضای اصلی آن بعداً در سال 2014 یکی از بنیانگذاران تتر Tether شد. استفاده از تتر برای نقدینگی، زمانی آغاز شد که در ژانویه 2015 به صرافی بیتفینکس BitFinex اضافه شد.

در نوامبر 2017، تتر از سرقت 31 میلیون دلاری توکن USDT خبر داد. در آن زمان، این شرکت با انتقادات بسیاری مواجه بود که ذخایر آن را زیر سوال می بردند و همانطور که بررسی های بعدی نشان می داد، در دسترسی به خدمات بانکی با مشکل مواجه بودند.

در ماه آوریل ۲۰۱۹، دفتر دادستان کل نیویورک مدعی شد که بیتفینکس به منظور پوشش پنهانی ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه از دست رفته Crypto Capital از تتر استفاده کرده است. سرمایه‌های از دست رفته منجر به مشکلاتی در خصوص برداشت سرمایه کاربران بیتفینکس در اواخر سال ۲۰۱۸ شد.

همچنین بخوانید : تفاوت صرافی های متمرکز (CEX) و صرافی های غیرمتمرکز (DEX) ارز دیجیتال در چیست؟

در فوریه 2021، تتر و بیتفینکس با پرداخت جریمه 18.5 میلیون دلاری، توقف خدمات به ساکنان یا شرکت های ایالت نیویورک و ارائه اطلاعات مربوط به ذخایر خود به دفتر دادستان کل نیویورک برای دو سال آینده، موافقت کردند.

در اکتبر 2021، کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) اعلام کرد که تتر با پرداخت 41 میلیون دلار جریمه “به دلیل ادعاهایی که استیبل کوین تتر به طور کامل توسط دلار آمریکا حمایت می شود” موافقت کرد. در واقع، طبق گزارش CFTC، تتر  تنها برای 27.6 درصد از روزها در یک دوره زمانی 26 ماهه از سال 2016 تا 2018 ذخایر فیات کافی در حساب‌های خود برای پشتیبانی از توکن‌های در گردش تتر داشت». بیتفینکس نیز موافقت کرد که به عنوان بخشی از توافق، 1.5 میلیون دلار جریمه بپردازد.

سقوط قیمت TerraUSD به کمتر از 0.23 دلار باعث شد تتر پیوند 1 دلاری خود را از دست بدهد. این کاهش عمدتا ناشی از ترس سرمایه‌گذاران بود که اگر یک استیبل کوین بتواند پیوند خود را از دست بدهد بقیه نیز می‌توانند. تتر همچنین MXNT را راه‌اندازی کرد، یک استیبل کوین که توسط پزوی مکزیک پشتیبانی می‌شود.

 

ارز دیجیتال تتر (USDT) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

کاربرد تتر چیست؟

 

تتر به سرمایه گذاران کمک می کند سرمایه خود را بین بازار ارزهای دیجیتال و سیستم مالی سنتی جابجا کنند و نوسانات را به دلیل پیوند 1 به 1 با ارزهای سنتی به حداقل می رساند.

 

چگونه USDT بخریم؟

برای خرید تتر می‌توان در صرافی‌های ارز دیجیتال از جمله نیپوتو، بایننس، کوین اسپات، بیتفینکس و کراکن خرید و فروخت.

 

آیا تتر یک استیبل کوین است؟

 

بله، تتر اولین و شناخته شده ترین استیبل کوین در دنیای ارزهای دیجیتال است. سایر استیبل کوین ها عبارتند از: ترو یو اس دی (TUSD)، دلار پکس  (USDP) و یو اس دی کوین (USDC).

 

چگونه قیمت تتر 1 دلار باقی می ماند؟

 

تتر می تواند تا زمانی که نسبت 1 به 1 خود را با ارزی (یا معادل آن) که به آن متصل است حفظ کند، نزدیک این قیمت باقی بماند. در واقع طبق ادعای شرکت تتر به ازای هر کوین تتر که در بازار در گردش است در صندوق ذخایر شرکت دلار آمریکا و طلا ذخیره سازی شده است. این به آن معنا است که هر کوین تتر که در بازار عرضه شود به ازای آن طلا و دلار لازم برای پشتیبانی وجود دارد پس قیمت تتر صرف نظر از نوسانات بازار همیشه به مقدار یک دلار آمریکا باقی می ماند.

 

استیبل کوین چیست؟ انواع استیبل کوین ها چه کاربردی دارند؟

 

استیبل کوین‌هایی مانند تتر دارایی دیجیتالی با نوسان کم هستند که معمولاً ارزش ثابتی را حفظ می‌کنند. ارزش یک استیبل کوین به دارایی باثباتی مانند طلا، دلار آمریکا یا ارزهای ثابت دیگر متصل است، به این معنی که کوین تلاش می‌کند همان قیمت را حفظ کند.

استیو بامبرا، یکی از بنیانگذاران و توسعه‌دهنده اصلی Many Worlds Token، می‌گوید: «ایده این است که 1 تتر بدون توجه به شرایط بازار همیشه با قیمت 1 دلار معامله شود».

در حال حاضر تتر بزرگترین استیبل کوین است که تقریباً 53 درصد از کل ارزش بازار استیبل کوین ها را به خود اختصاص داده است. یو اس دی کوین دومین استیبل کوین بزرگ از نظر ارزش بازار با حدود 31 درصد از ارزش بازار است و پس از آن بایننس یو اس دی (BUSD) قرار دارد.

معامله گران کریپتو از استیبل کوین هایی مانند تتر استفاده می کنند تا نقدینگی ثابت و قابل اعتمادی را برای ورود و خروج از صرافی های ارز دیجیتال بدون مواجه شدن با زیان های غیرقابل پیش بینی ناشی از نوسان قیمت فراهم کنند.

تتر چندین استیبل کوین دیگر نیز صادر میکند که توسط دارایی های مختلف پشتیبانی می شوند، از جمله:

 

 • قیمت تتر گلد Tether Gold (AUXT) به قیمت طلا وابسته است.
 • قیمت تتر یورو Tether Euro (EURT) به یورو وابسته است.
 • قیمت تتر پوند Tether GBP (GBPT) به پوند بریتانیا وابسته است.
 • قیمت تتر یوان (CNHT) به یوان چین وابسته است.

 

تتر چگونه کار می کند؟

 

ثبات تتر از ذخایر ارزی آن ناشی می‌شود. این شرکت ادعا می‌کند که دلار و سایر دارایی‌هایی را در اختیار دارد که برابر یا بیشتر از تعداد کل USDT در گردش هستند. به عبارت دیگر، شرکت ادعا می‌کند که به ازای هر توکن تتر در گردش، دارای یک دلار در ذخایر خود است، چه به صورت نقد یا معادل نقدی مانند اوراق قرضه کوتاه‌مدت یا سپرده‌های مدت دار.

سرمایه‌گذاران می‌توانند تتر را در اکثر صرافی‌های بزرگ بخرند. وقتی 100 دلار تتر Tether خریداری می کنید، تقریباً 100 توکن USDT دریافت می کنید و شرکت برای حفظ پیوند 1 به 1 دلار، ذخایر خود را 100 دلار افزایش می دهد. هنگامی که کاربران توکن ها را برای ارز فیات بازخرید می کنند، توکن های تتر از گردش خارج می شوند.

تتر فاقد بلاک چین اختصاصی خود است و توکن ها را در بلاک چین های دیگر ارائه میدهد. توکن‌های USDT در حال حاضر در بلاکچین های زیر میزبانی می‌شوند:

 

 • اتریوم Ethereum
 • ترون Tron
 • الگورند Algorand
 • سولانا Solana
 • اوالنچ Avalanche
 • پالیگان Polygon

آیا می توان به تتر اعتماد کرد؟

 

استیبل کوین‌ها همچنان یک انتخاب محبوب در میان معامله‌گران ارزهای دیجیتال هستند و تتر بحث‌های مربوط به نقدینگی و ذخایر خود را پشت سر گذاشت. تا سال 2022، این شرکت شفافیت زیادی در مورد ذخایر خود ارائه نکرد اما اکنون شرایط فرق کرده است.

 

تتر و ترا یو اس دی

 

ترا یو اس دی (UST) یک استیبل کوین متصل به دلار آمریکا است که در سال 2022 بحرانی را در بازارهای ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. در آن زمان، TerraUSD از یک سیستم مبتنی بر الگوریتم برای حفظ پیوند خود با دلار به جای ذخایر نقدی استفاده کرد. فروپاشی این سیستم به عنوان یکی از دلایل اصلی ادامه زمستان کریپتو ذکر شده است.

تکیه بر یک الگوریتم به جای ذخایر نقدی باعث شد که قیمت TerraUSD در اوایل سال 2022، طی یک بحران نقدینگی بزرگ سقوط کند. UST برای حمایت از پیوند 1 به 1 خود، به یک توکن دیگر به نام Luna به اضافه یک ذخیره عظیم بیت کوین متکی بود. معامله گران از الگوریتمی استفاده میکردند که از Luna برای حفظ ارزش UST استفاده می کرد و کل سیستم طی چند روز از کار افتاد.

سقوط TerraUSD بازار ارزهای دیجیتال را که در آن زمان با مشکلات دیگری روبرو بود، به شدت تحت تاثثیر قرار داد. سقوط Terra/Luna منجر به کاهش قیمت بیت کوین شد و تخمین زده می شود که ضرر 300 میلیارد دلاری را برای کل بازار در پی داشت.

 

ارز دیجیتال تتر (USDT) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

مقایسه تتر با بیت کوین

 

به گفته دنیل رودریگز، مدیر عامل شرکت Hill Wealth Strategies، تفاوت اصلی بین TetherUSD و بیت کوین این است که تتر به یک دارایی غیر کریپتو یعنی دلار آمریکا گره خورده است. بیت کوین به چیزی فراتر از عرضه و تقاضا وابسته نیست.

علاوه بر این، تتر یک ارز دیجیتال متمرکز است در حالی که بیت کوین غیرمتمرکز است. در تئوری، این به تتر کمک می کند تا پایدارتر از بیت کوین باقی بماند.

ارزهای دیجیتالی که به یک دارایی یا ارز واقعی متصل نیستند، در معرض نوسانات بازار هستند. اکثر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و لایت کوین LTC تحت تاثیر نوسانات شدید در بازار، تورم و نرخ بهره خواهند بود.

 

کیف پول‌های تتر

 

واحدهای تتر دیجیتالی هستند؛ بنابراین، برای ذخیره آن‌ها به کیف پول‌های دیجیتالی نیاز دارید. این ارز یکی از معدود ارزهای دیجیتالی است که دسترس‌پذیری مناسبی دارد و روی ده‌ها کیف پول (نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری) ذخیره و منتقل می‌شود.

در‌حقیقت، تتر توکنی است که روی بسیاری از بلاک چین‌ها عرضه شده و برای ذخیره آن کافی است از کیف پول‌های بلاک چین میزبان استفاده کنید. به‌عنوان نمونه، برای ذخیره USDT می‌توانید از کیف پول‌های اتریوم، ترون، سولانا، اوالنچ و دیگر کیف پول‌هایی استفاده کنید که تتر روی بلاک چین آن میزبانی می‌شود.

 

آیا تتر سرمایه گذاری خوبی است؟

 

استیبل کوین‌هایی مانند تتر به عنوان یک سرمایه‌گذاری منطقی نیستند، زیرا قرار نیست ارزششان افزایش یابد. آنها فقط به عنوان ذخیره ارزش عمل می کنند، زیرا یک USDT همیشه باید برابر با یک دلار باشد.

تتر علاوه بر اینکه یک ذخیره ارزش است، به عنوان ابزاری برای انجام مبادله به روشی بسیار ساده تر از بیت کوین مورد استفاده قرار میگیرد.

دلیل درست برای داشتن استیبل کوینی مانند USDT این است که می‌خواهید پول خود را در بازار ارزهای دیجیتال نگه دارید اما از نوسانات در امان بمانید.

کاربران ارزهای دیجیتال همچنین باید از تغییر چشم انداز نظارتی پیرامون دارایی های دیجیتال آگاه باشند. آینده تتر و سایر استیبل کوین ها به شفافیت، ذخایر و نقدینگی بستگی دارد.

 

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید