/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / نحوه محاسبه اختلاف قیمت خرید و فروش

زمان مطالعه : 5 دقیقه

نحوه محاسبه اختلاف قیمت خرید و فروش

اختلاف قیمت خرید و فروش چیست؟

اختلاف قیمت خرید و فروش شامل یعنی بین بالاترین قیمتی که خریدار مایل است برای یک اوراق بهادار بپردازد، و کمترین قیمتی که فروشنده مایل به دریافت آن است. معامله زمانی اتفاق می افتد که یا خریدار یا فروشنده قیمت پیشنهادی طرف مقابل را بپذیرد.

نحوه محاسبه اختلاف قیمت خرید و فروش

اختلاف قیمت خرید و فروش (bid-ask spread) به تفاوت بین قیمت پیشنهادی یک اوراق بهادار و قیمت درخواستی آن گفته می شود. اختلاف قیمت خرید و فروش شامل یعنی بین بالاترین قیمتی که خریدار مایل است برای یک اوراق بهادار بپردازد، و کمترین قیمتی که فروشنده مایل به دریافت آن است. معامله زمانی اتفاق می افتد که یا خریدار یا فروشنده قیمت پیشنهادی طرف مقابل را بپذیرد. به عبارتی دیگر، قیمت اوراق بهادار زمانی که تعداد خریداران بیشتر از فروشندگان باشد، روند صعودی خواهد داشت، زیرا خریداران قیمت پیشنهادی بیشتری می پردازند. برعکس، زمانی که تعداد فروشندگان از خریداران بیشتر شود، قیمت اوراق بهادار کاهش خواهد یافت، زیرا عدم تعادل عرضه و تقاضا، فروشندگان را مجبور می‌کند قیمت پیشنهادی خود را کاهش دهند.

اختلاف قیمت خرید و فروش برای اکثر سرمایه گذاران اهمیت دارد، زیرا هزینه پنهانی است که با معامله هر ابزار مالی مانند سهام، اوراق قرضه، کالاها، معاملات آتی، اختیار معامله یا ارز خارجی مرتبط است.

ملاحضات

نکات زیر را در رابطه با اختلاف قیمت خرید و فروش در نظر داشته باشید:

در این رابطه بخوانید‌ : اهرم معاملاتی (Leverage) چیست و چه تفاوتی با مارجین دارد؟

  • اختلاف قیمت یک اوراق بهادار مشخص، توسط نقدینگی و همچنین عرضه و تقاضا تعیین می شوند. نقدشونده ترین یا پرمعامله‌ترین اوراق بهادار، تا زمانی که عدم تعادل عرضه و تقاضای عمده وجود نداشته باشد، کمترین اختلاف قیمت را دارند. اگر عدم تعادل زیاد باشد و نقدینگی کمتری وجود داشته باشد، اختلاف قیمت خرید و فروش به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. بنابراین اوراق بهادار پرطرفدار اختلاف قیمت کمتری خواهند داشت (مانند سهام اپل، نتفلیکس یا گوگل)، اما سهامی که به راحتی معامله نمی شود ممکن است دارای اختلاف قیمت بیشتری باشد.
  • اختلاف قیمت سهام ایالات متحده از زمان ظهور «اعشار» (decimalization) در سال 2001 کاهش یافته است. پیش از این، بیشتر سهام ایالات متحده با نسبت 1/16 از یک دلار، 6.25 سنت عرضه می شد. سهام اکنون با اختلاف قیمت خرید و فروش بسیار پایین تر از آن سطح معامله می شود. این تغییر برای کمک به سرمایه‌گذاران در تفسیر قیمت‌های در حال تغییر و انطباق با استانداردهای بین‌المللی ایجاد شد.
  • اختلاف قیمت خرید و فروش نشان دهنده هزینه ای است که همیشه برای سرمایه گذاران جدید آشکار نیست. در حالی که هزینه‌های اختلاف قیمت ممکن است برای سرمایه‌گذارانی که مرتب معامله نمی‌کنند نسبتاً ناچیز باشد، اما برای معامله‌گران فعالی که روزانه معاملات متعددی انجام می‌دهند، می‌تواند هزینه بیشتری در پی داشته باشد.
  • اختلاف قیمت در طول افت شدید بازار به دلیل عدم تعادل عرضه و تقاضا شدت می‌یابد، فروشندگان قیمت خود را تا قیمت خرید پیشنهادی پایین می آورند و خریداران نیز در انتظار کاهش قیمت‌ها از انجام معامله پرهیز می کنند. در نتیجه، بازارسازان این اختلاف قیمت را به دو دلیل افزایش می‌دهند: کاهش ریسکِ ضررِ بیشتر در زمان‌ نوسان بازار و همچنین منصرف کردن سرمایه‌گذاران از معامله در چنین مواقعی، زیرا تعداد معاملات بیشتر، ریسک گرفتار شدن بازارساز را در سمت اشتباه معامله افزایش می‌دهد.

مثالی از اختلاف قیمت خرید و فروش

مثال 1: معامله سهمی با قیمت 9.95 دلار / 10 دلار را در نظر بگیرید. قیمت خرید 9.95 دلار و قیمت فروش 10 دلار است. در این مورد، اختلاف قیمت خرید و فروش، 5 سنت است. اختلاف قیمت به صورت درصد، 0.05 دلار / 10 دلار یا 0.50٪ است.

خریداری که سهام را با قیمت 10 دلار می خرد و بلافاصله آن را به قیمت درخواستی، 9.95 دلار می فروشد، به دلیل این اختلاف قیمت 0.50٪ ضرر می کند. خرید و فروش فوری 100 سهم 5 دلار ضرر خواهد داشت، در حالی که اگر 10،000 سهم باشد، 500 دلار ضرر خواهد کرد. درصد زیان ناشی از اختلاف قیمت در هر دو مورد یکسان است.

مثال 2: یک معامله گر خرد فارکس را در نظر بگیرید که 100،000 یورو با مارجین (margin) خریداری می کند. قیمت فعلی در بازار 1 یورو = 1.3300 دلار / 1.3302 است.
اختلاف قیمت خرید و فروش، در این مورد، 2 پیپ (pips) است، یا کوچکترین حرکت قیمتی که یک نرخ ارز معین بر اساس قرارداد بازار انجام می دهد. اختلاف قیمت به عنوان درصد 0.015٪ (یعنی 0.0002 / 1.3302) از مبلغ معامله شده 100,000 یورو است.

به چند نکته مهم در مورد اسپرد فارکس توجه کنید:

  • بیشتر معاملات فارکس در سطح کم با استفاده از مقدار زیادی اهرم انجام می شود، به همین دلیل هزینه های اختلاف قیمت (به عنوان درصدی از حقوق صاحبان سهام معامله گر) می تواند بسیار بالا باشد. در مثال بالا، فرض کنید معامله گر دارای 5000 دلار حقوق صاحبان سهام در حساب خود است (که در این مورد به معنای اهرم حدود 26.6:1 است). اختلاف قیمت 20 دلاری 0.4 درصد از مارجین معامله گر است.
  • برای محاسبه سریع هزینه اختلاف قیمت خرید و فروش به عنوان درصدی از مارجین یا حقوق صاحبان سهام، به سادگی درصد اختلاف قیمت را در درجه اهرم ضرب کنید. به عنوان مثال، اگر اختلاف قیمت در نمونه بالا 5 پیپ (1.3300 / 1.3305) و مقدار اهرم 50:1 بود، هزینه اختلاف قیمت به عنوان درصدی از سپرده مارجین به 1.879٪ ( 50x 0.0376٪) می رسد.
  • در دنیای معاملات فارکس، جایی که دوره نگهداری معامله‌گران یا افق سرمایه‌گذاری معمولاً بسیار کوتاه‌تر از معاملات سهام است، هزینه‌های اختلاف قیمت می‌تواند به سرعت افزایش یابد.

مثال 3: مثالی از معامله اختیار سهام را در نظر بگیرید. فرض کنید یک قرارداد اختیار معامله کوتاه مدت در سهام XYZ خریداری می کنید، زیرا نسبت به آن خوش بین هستید. این سهام با قیمت 31.39 دلار / 31.40 دلار معامله می شود و معاملات یک ماهه 32 دلاری با قیمت 0.72 دلار / 0.73 دلار معامله می شود. در این مورد، اختلاف قیمت خرید و فروش، فقط یک پنی است، اما از نظر درصد، 1.37٪ قابل ملاحظه است.

سهام پایه نیز با اختلاف قیمت پنی معامله می شود، اما از نظر درصدی، به دلیل قیمت بالاتر سهام در مقایسه با قرارداد اختیار معامله، اختلاف قیمت بسیار کمتر در 0.032٪ است.

با این حال، بعید است که یک معامله گر قرارداد اختیار معامله با درصدِ اختلافِ قیمتِ زیادِ قرارداد اختیار خرید، منصرف شود زیرا انگیزه اصلی برای خرید یک قرار داد اختیار خرید، مشارکت در پیشبرد سهام پایه و در عین حال پایین آوردن کسری از مبلغ مورد نیاز برای خرید سهام است.

بیشتر بخوانید » ارز دیجیتال چیست‌؟

نکات اختلاف قیمت خرید و فروش

استفاده از سفارشات محدود

یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گر معمولاً بهتر است به‌جای سفارش‌های بازار، از سفارش‌های محدود استفاده کند. محدودیت قیمتی برای خرید یا فروش اوراق بهادار در نظر بگیرد، این سفارش‌ها با قیمت رایج بازار پر می‌شوند. در بازارهایی که به سرعت در حال حرکت هستند، استفاده از سفارشات بازار می تواند منجر به قیمت بالاتر از حد مطلوب برای خرید، و قیمت پایین تر برای فروش شود.

به عنوان مثال، اگر قیمت رایج اوراق بهاداری که می‌خواهید بخرید 9.95 دلار / 10 دلار است، می‌توانید به جای خرید سهام با قیمت 10 دلار، 9.97 دلار برای آن پیشنهاد دهید. در حالی که احتمال ارزان شدن سهام 3 سنت با خطر افزایش قیمت جبران می شود، شما همیشه می توانید در صورت نیاز قیمت پیشنهادی خود را تغییر دهید. حداقل شما سهام را با قیمت 10.05 دلار نمی‌خرید زیرا یک سفارش بازار را ثبت کرده‌اید و سهام در این میان افزایش یافته است.

از مخارج نقدینگی دوری کنید

استفاده از سفارشات محدود همچنین نقدینگی را در بازار افزایش می دهد. این به شما امکان می‌دهد از هزینه‌های نقدینگی که توسط اکثر شبکه‌های ارتباط الکترونیکی (ECN) برای استفاده از نقدینگی بازار اعمال می‌شود، اجتناب کنید، هزینه نقدینگی زمانی رخ می‌دهد که از سفارش‌های بازار اجرا شده در قیمت‌های خرید و فروش رایج استفاده می‌کنید.

همچنین بخوانید : موقعیت باز (Open Position) چیست؟ و با چه ریسکی مواجه است؟

ارزیابی درصد اختلاف قیمت

مانند مثال قبل، اگر از حاشیه یا اهرم استفاده می کنید، اختلاف قیمت خرید و فروش می تواند بسیار مهم باشد. درصد اختلاف قیمت را ارزیابی کنید، زیرا اختلاف قیمت 5 سنت در یک سهم 10 دلاری از نظر درصدی، بسیار بیشتر از اختلاف قیمت 5 سنت روی سهام 40 دلاری است.

کمترین اختلاف قیمت موجود را بخرید

این امر به ویژه در مورد معامله گران خرد بازار فارکس، که ممکن است مزیت اختلاف قیمت 1 سنت را برای معامله گران بین بانکی و سازمانی فارکس نداشته باشند، اعمال می شود. در میان بسیاری از کارگزاران فارکس که درباره مشتریان خرد تخصص دارند، کمترین اختلاف قیمت را خریداری کنید تا شانس موفقیت شما در معاملات افزایش یابد.

ختم کلام

سرمایه گذاران باید به اختلاف قیمت خرید و فروش توجه کنند زیرا هزینه پنهانی است که در معامله هر ابزار مالی وارد می شود. اختلاف قیمت خرید و فروش گسترده نیز می تواند سود معاملات را کاهش داده و زیان را تشدید کند. با استفاده از سفارشات محدود، ارزیابی درصدهای اسپرد و خرید کمترین اختلاف قیمت ها، می توان تأثیر آنها را کاهش داد.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

در نیپوتو مارکت امکان خرید و فروش اتریوم (ETH) برای شما فراهم شده است.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین