/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / اسلشینگ (Slashing) چیست؟ و چگونه میتوان از آن در امان ماند؟

زمان مطالعه : 7 دقیقه

اسلشینگ (Slashing) چیست؟ و چگونه میتوان از آن در امان ماند؟

اسلشینگ چگونه کار میکند؟

اسلشینگ (Slashing) جریمه‌ای است برای اعتبار‌سنج هایی که با رفتارهایشان قوانین را نقض می‌کنند و یا شبکه را در معرض خطر قرار می‌دهند. این جریمه می تواند شامل از دست دادن توکن های استیک شده در شبکه، آسیب رساندن به شهرت آنها یا حذف آنها از شبکه باشد.

اسلشینگ (Slashing) چیست؟ و چگونه میتوان از آن در امان ماند؟

فناوری blockchain نحوه تفکر ما در مورد اعتماد و عدم تمرکز را متحول کرده است. با کمک مکانیسم های اجماع ، شبکه های بلاکچین می توانند بدون تکیه بر یک سازمان متمرکز، در بین شرکت کنندگان به اجماع دست یابند. با این حال، حفظ امنیت و یکپارچگی این شبکه ها یک کار پیچیده است که به کمک انواع مکانیسم ها و ابزارها نیاز دارد. یکی از این مکانیسم ها اسلشینگ نام دارد. اسلشینگ مجازاتی است که برای رفتار بد اعتبارسنج در شبکه در نظر گرفته میشود.

مکانیسم های اجماع

یکی از رایج ترین مکانیسم های اجماع مورد استفاده، مکانیسم اثبات کار (PoW) است که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از آن استفاده می کنند. در اثبات کار، ماینرها برای حل مسئله های پیچیده ریاضی با یکدیگر رقابت می کنند و اولین ماینری که آن را حل کند، میتواند بلوک بعدی بلاک چین را تولید کند و پاداش آن را به دست آورد. این فرآیند یک دفتر کل امن و ضد دستکاری ایجاد می کند، اما به مقدار زیادی قدرت محاسباتی نیز نیاز دارد، به همین دلیل است که مکانیسم اثبات کار انرژی بر و ناسازگار با محیط زیست در نظر گرفته می شود.

همچنین اثبات سهام (PoS) نیز یکی دیگر از مکانیسم هایی است که توسط اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال استفاده می شود. در اثبات سهام، اعتبارسنج ها توکن‌های خود را در شبکه استیک میکنند تا بتوانند در فرآیند اجماع مشارکت کنند و پاداش برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها را بدست آورند. این یک روش کارآمدتر از اثبات کار است و یک جایگزین سازگارتر با محیط زیست در نظر گرفته می شود.

در این رابطه بخوانید‌ : الگوریتم افکار (AoT) چیست؟

اثبات سهام واگذار شده (DPoS) یکی دیگراز مکانیسم هایی است که توسط ارزهای دیجیتالی مانند EOS و Tron استفاده می شود. در این مکانیسم، دارندگان توکن گروه کوچکتری از ولیدیتور ها را برای اعتبارسنجی تراکنش ها انتخاب می کنند. این ولیدیتورها موظف هستند که وظایف خود در شبکه را به درستی انجام دهند اگر غیر از این عمل کنند و رفتار مخربی داشته باشند مجازات خواهند شد.

اسلشینگ چیست؟

اسلشینگ (Slashing) جریمه‌ای است برای اعتبار‌سنج هایی که با رفتارهایشان قوانین را نقض می‌کنند و یا شبکه را در معرض خطر قرار می‌دهند. این جریمه می تواند شامل از دست دادن توکن های استیک شده در شبکه، آسیب رساندن به شهرت آنها یا حذف آنها از شبکه باشد.

در سیستم‌های Proof of Stake (PoS) و Delegated Proof of Stake (DPoS)، ولیدیتورها باید مقدار معینی از ارز دیجیتال خود را در شبکه استیک کنند تا بتوانند در فرآیند اعتبارسنجی شرکت کنند. این سهام به عنوان وثیقه عمل می کند تا ولیدیتورها مطابق قوانین عمل کنند و امنیت و یکپارچگی شبکه را حفظ کنند.

ولیدیتورهایی که قوانین را نقض کنند و به شبکه آسیب بزنند، می‌توانند از طریق اسلشینگ جریمه شوند. نمونه هایی از چنین رفتارهایی عبارتند از اعتبارسنجی بلوک های نامعتبر، تلاش برای دوبار خرج کردن، و تلاش برای سانسور تراکنش ها. Slashing معمولاً توسط یک قرارداد هوشمند در شبکه ایجاد می شود که رفتار مخرب را شناسایی می کند.

میزان جریمه بسته به شدت تخلف و قوانین خاص شبکه می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد، ولیدیتورها ممکن است تنها بخشی از سهام خود را از دست بدهند، اما در موارد دیگر، ممکن است کل سهام خود را از دست بدهند یا به طور کلی از شبکه حذف شوند.

Slashing با هدف منصرف کردن ولیدیتورها از درگیر شدن در رفتارهایی که شبکه را در معرض خطر قرار می دهد، طراحی شده است.

دو مورد اصلی که ولیدیتورها بابت آن جریمه میشوند عبارت اند از:

زمان توقف

ولیدیتورها باید آنلاین باشند و به طور مداوم در شبکه فعالیت کنند. اگر ولیدیتوری برای مدت طولانی آفلاین باشد و تراکنش ها را امضا نکند، ممکن است تولید بلوک به تاخیر بی‌افتد و امنیت کلی شبکه نیز به خطر بی‌افتد. در صورت وقوع چنین اتفاقی ولیدیتورها برای دوره های طولانی جریمه میشود.

امضای دوگانه

امضای دوگانه زمانی اتفاق می افتد که یک ولیدیتور به عمد یا تصادفا، دو بلوک را به طور همزمان امضا کند. امضای دوگانه، جرمی شدیدتر از زمان توقف در نظر گرفته می شود و می تواند عواقب بیشتری به همراه داشته باشد.

اسلشینگ چگونه کار میکند؟

اسلشینگ (Slashing) چیست؟ و چگونه میتوان از آن در امان ماند؟

در ادامه نمونه ای از اسلشینگ اجرا شده بر روی بلاک چین اتریوم آورده شده است:

همچنین بخوانید : سوآپ کریپتو به کریپتو چیست؟

در صورت شناسایی هر یک از فعالیت های ذکر شده، 1/32 از اترهای (ETH) استیک شده ولیدیتور متهم بلافاصله سوزانده می شود. حداکثر میزان سوزاندن توکن ها 1 ETH است.

سپس، دوره حذف 36 روزه آغاز می شود. در این دوره، سهام ولیدیتور به تدریج از بین می رود. ولیدیتورهای جریمه شده،‌ در طول این دوره 36 روزه شاهد از دست دادن تدریجی اترهای استیک شده خود خواهند بود، پس از اتمام آن دوره می‌توانند از شبکه خارج شده و موجودی سهام باقی‌مانده را برداشت کنند.

چگونه از اسلشینگ در امان بمانیم؟

مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که اطلاعات خود را در مورد قوانین و مقررات شبکه ای که در آن سرمایه گذاری می کنید به روز نگهدارید. از اقداماتی که می تواند منجر به جریمه شود آگاهی پیدا کنید و اقدامات لازم برای اجتناب از آنها را انجام دهید. برای مثال، اگر نگران زمان توقف هستید، هشدارهای خودکار تنظیم کنید تا در صورت آفلاین شدن ولیدیتور خود به شما اطلاع دهند. به‌علاوه، می‌توانید برای تنوع بخشیدن به ریسک‌هایتان به استخرهای استیکینگ بپیوندید، و در مجموع قرار گرفتن در معرض جریمه‌های اسلشینگ را کاهش دهید. و اگر در مورد چیزی مطمئن نیستید، درخواست کمک کنید. اکثر شبکه‌های استیکینگ یک انجمن یا کانال پشتیبانی دارند که می‌توانید از آن‌ها مشاوره دریافت کنید.

آیا تمام بلاکچین های اثبات سهام از جریمه استفاده میکنند؟

خیر، همه بلاک چین‌های اثبات سهام جریمه اسلشینگ را اجرا نمی‌کنند. برخی از بلاکچین های اثبات سهام محبوب که اسلشینگ را اجرا نمی‌کنند عبارت اند از آوالانچ (Avalanche) و کاردانو (Cardano).

Slashing یک موضوع بحث برانگیز است که منتقدان زیادی دارد. برخی به این خطر اشاره کرده‌اند که ولیدیتورهای بی‌گناه به دلیل «اشتباه سهوی» مانند اجرای نرم‌افزارهای قدیمی، جریمه شده اند.

کلام آخر

جریمه یا اسلشینگ یک مکانیسم حیاتی در حفظ امنیت و یکپارچگی شبکه در مکانیسم‌های اجماع بلاک چین مختلف است. این سیستم به عنوان یک بازدارنده قوی در برابر رفتار بد عمل می کند و ولیدیتورها را تشویق می کند تا به نفع شبکه عمل کنند. عواقب بالقوه اسلشینگ، (از جمله از دست دادن توکن های استیک شده و آسیب به شهرت آنها)، اهمیت پیروی از بهترین شیوه ها و آگاهی از به روز رسانی ها و تغییرات شبکه را نشان میدهد. به طور کلی، Slashing به حفظ یک شبکه امن تر و قابل اعتمادتر کمک می کند، که برای موفقیت و پذیرش گسترده فناوری بلاک چین ضروری است.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید