/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / تفاوت صرافی های متمرکز (CEX) و صرافی های غیرمتمرکز (DEX) ارز دیجیتال در چیست؟

زمان مطالعه : 7 دقیقه

تفاوت صرافی های متمرکز (CEX) و صرافی های غیرمتمرکز (DEX) ارز دیجیتال در چیست؟

انواع مختلفی از صرافی های کریپتو وجود دارد، اما محبوب ترین آنها در بین کاربران عادی، صرافی های متمرکز هستند. به این دلیل که راه اصلی برای خرید ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران هستند. اما صرافی متمرکز ارز دیجیتال دقیقاً چیست؟

تفاوت صرافی های متمرکز (CEX) و صرافی های غیرمتمرکز (DEX) ارز دیجیتال در چیست؟

صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

انواع مختلفی از صرافی های کریپتو وجود دارد، اما محبوب ترین آنها در بین کاربران عادی، صرافی های متمرکز هستند. به این دلیل که راه اصلی برای خرید ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران هستند. اما صرافی متمرکز ارز دیجیتال دقیقاً چیست؟

صرافی متمرکز یک پلت فرم معاملاتی ارز دیجیتال است که توسط یک نهاد مرکزی کنترل می شود که به عنوان واسطه بین خریداران و فروشندگان ارز دیجیتال عمل می کند.

صرافی متمرکز کریپتو چگونه کار می کند؟ یک صرافی متمرکز (CEX) دارایی‌های دیجیتال را از طرف مشتریان ذخیره می‌کند و معاملات کریپتو را در حین تعیین شرایط و ضوابط معاملات تسهیل می‌کند.

در این رابطه بخوانید‌ : لیکویید استیکینگ چیست؟مقایسه استیکینگ و لیکویید استیکینگ

ویژگی های کلیدی صرافی متمرکز ارز دیجیتال

صرافی‌های متمرکز ویژگی‌های منحصر به فردی را ارائه می کنند. یکی از آنها این است که کلیدهای خصوصی را در کیف پول مشتریان خود نگه می‌دارند، که جزء مهم انتقال ارزهای دیجیتال است.

آنها همچنین معمولاً از کاربران پلتفرم می‌خواهند که فرآیند احراز هویت مشتری را انجام دهند. این فرآیند معمولاً برای تأیید هویت کاربران و کمک به مقابله با فعالیت‌های غیرقانونی، مانند پولشویی و تأمین مالی تروریسم انجام می شود.

مراحل شامل تکمیل اطلاعات هویتی، ارسال مدارک تأیید هویت و انتظار برای تأیید اسناد KYC است. به طور معمول، به کاربران اجازه داده می شود تا موجودی حساب خود را تامین کنند و پس از انجام این مراحل، معامله را شروع کنند.

همانطور که گفته شد، صرافی های متمرکز به شدت به فناوری تطبیق دفتر سفارش برای تسهیل ترید ارزهای دیجیتال متکی هستند. دفتر سفارش به شناسایی تطابق بین سفارش های خریدار و فروشنده کمک می کند تا معاملات را تسهیل کند. بسیاری از صرافی‌های متمرکز همچنین از خدمات بازارسازها برای تامین نقدینگی ارزهای دیجیتال فهرست‌شده برای اطمینان از اسپرد رقابتی استفاده می‌کنند.

نمونه های صرافی های متمرکز عبارتند از بایننس Binance، کوین بیس Coinbase و کراکن Kraken.

مزایای صرافی های متمرکز

صرافی های متمرکز طیف وسیعی از مزایا را به کاربران خود ارائه می دهند که یکی از آنها رابط کاربر پسند است. این پلتفرم‌ها معمولاً با در نظر گرفتن سادگی طراحی می‌شوند و به کاربران مبتدی و پیشرفته اجازه می‌دهند تا بدون زحمت دارایی خود را جابجا، واریز و برداشت کنند.

علاوه بر این، صرافی‌های متمرکز معمولاً از طیف وسیع‌تری از ارزهای دیجیتال برای معامله نسبت به صرافی های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کنند. مجموعه گسترده ای از خدمات آنها برای کاربرانی که به دنبال تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری خود هستند، یک موهبت است.

مزیت دیگر این صرافی ها نقدینگی بالاتر آنها در مقایسه با صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) است. نقدینگی به سهولتی که کاربر می تواند یک دارایی را بدون تأثیر قابل توجهی بر ارزش بازار آن بخرد یا بفروشد، اشاره دارد و برای معامله گرانی که مایل به انجام معاملات سریع با نوسان کم هستند، ویژگی مهمی است. هر چه دارایی نقدینگی بیشتری داشته باشد، معامله آن، بدون تأثیر بر ارزش آن آسان تر است.

دلیل اصلی اینکه صرافی های متمرکز نقدینگی بیشتری دارند، دسترسی آنها به مجموعه وسیع تری از خریداران و فروشندگان است. علاوه بر این، دسترسی به بازارسازان به نقدینگی بالاتر کمک می کند. علاوه بر این، برخی از CEX ها از معاملات مشتقات دارایی، مانند آپشن ها و قراردادهای آتی پشتیبانی می کنند.

یکی دیگر از مزایای اصلی این است که تعداد زیادی از صرافی های متمرکز متعلق به نهادهای قانونی هستند و بنابراین، تحت نظارت دقیق قرار دارند. این عنصر به خصوص برای سرمایه‌گذاران نهادی جذاب است.

معایب صرافی های متمرکز کریپتو

یکی از معایب اصلی استفاده از این پلتفرم‌ها این است که کاربران کنترلی روی کلیدهای کیف پول خود ندارند. به این معنی که آنها دسترسی مستقیم به دارایی های خود ندارند که به عنوان مثال، در صورت تعطیل شدن ناگهانی یک صرافی غیرقانونی می تواند منجر به زیان های قابل توجهی شود.

همچنین بخوانید : هوش مصنوعی قابل توضیح (XAI) چیست؟

موضوع دیگر مسائل امنیتی است. طی سال‌ها، صرافی‌های متمرکز هدف حملات هک‌ زیادی قرار گرفته اند که منجر به از دست رفتن صدها میلیون دلار ارز دیجیتال شده است.

موضوع دیگر این است که بسیاری از صرافی های متمرکز توسط نهادهای نظارتی کنترل می شوند که به نوبه خود تحت نظارت مقامات هستند. مقامات نظارتی معمولاً قدرت اعمال محدودیت‌های سختگیرانه مانند ارائه مجوز و قانونگذاری پلتفرم‌ها را دارند، و این گاهی اوقات می‌تواند توانایی آنها را برای پشتیبانی از برخی توکن ها یا ارائه خدمات به کاربران در حوزه‌های قضایی خاص محدود کند.

صرافی های متمرکز در ارائه خدمات نیز دارای جنبه های منفی هستند. از آنجایی که برای حداکثر سود طراحی شده اند، این جنبه گاهی اوقات می تواند منجر به تضاد منافع بین صاحبان و کاربران صرافی شود. برخی از صرافی‌های متمرکز ممکن است برای افزایش سود خود به اقدامات غیراخلاقی مانند دستکاری داده‌های بازار متوسل شوند که می‌تواند منجر به تجربه منفی کاربر شود.

صرافی غیرمتمرکز کریپتو چیست؟

صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال بر بستر یک بلاک چین غیرمتمرکز ساخته شده است که عمدتاً از تراکنش‌های مستقیم همتا به همتا پشتیبانی می‌کند.

ویژگی های کلیدی صرافی غیرمتمرکز 

این نوع صرافی‌ها برای پشتیبانی از معاملات همتا به همتا بین کاربران ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند که فرآیندها توسط برنامه‌های کاربردی مبتنی بر بلاک چین که تحت عنوان قراردادهای هوشمند شناخته می‌شوند، کنترل می‌شوند.

این رویکرد نیاز به واسطه را از بین می برد. علاوه بر این، صرافی‌های غیرمتمرکز نیازی به تکمیل فرآیند احراز هویت ندارند. این به کاربران اجازه می دهد تا به صورت ناشناس معامله کنند.

صرافی های غیرمتمرکز به کاربران این امکان را می دهند که کلیدهای خصوصی خود را کنترل کنند و بنابراین مسئول امنیت دارایی خود هستند.

نمونه هایی از صرافی های غیرمتمرکز عبارتند از پنکیک سواپ PancakeSwap،یونی سواپ Uniswap، dYdX و Bisq.

مزایای صرافی های غیرمتمرکز

این صرافی ها طیف وسیعی از مزایا را برای کاربران فراهم می کنند و یکی از آنها این است که برخلاف صرافی های متمرکز، انعطاف پذیری بالایی در برابر سانسور دارند. به این ترتیب، کاربرانی که به دنبال معامله ناشناس هستند، این صرافی ها را ترجیح می دهند.

فقدان الزامات KYC همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به کاربرانی که قادر به دسترسی به خدمات بانکداری سنتی نیستند، به ویژه آنهایی که مدارک لازم را ندارند، خدمات ارائه دهند.

پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، که به‌ویژه برای ارائه خدمات مالی مبتنی بر بلاک چین طراحی شده‌اند، به کاربران این امکان را می‌دهند که از طریق یک سیستم همتا به همتا وام دهند و همچنین قرض کنند. استخرهای وام دهی که توسط قراردادهای هوشمند کنترل می شوند، به کاربران اجازه می دهند دارایی خود را قرض دهند و سود کسب کنند. کاربران DeFi همچنین می توانند از طریق DeFi Staking درآمد غیرفعال کسب کنند.

استیکینگ DeFi مستلزم قفل کردن دارایی های دیجیتال در یک شبکه دیفای برای اعتبارسنجی تراکنش ها در سیستم های اثبات سهام (PoS) است. کاربرانی که دارایی های خود را استیک میکنند، پاداش دریافت می کنند. مزیت دیگر صرافی های غیرمتمرکز این است که در مقایسه با صرافی های متمرکز، کارمزد تراکنش کمتری دارند.

از آنجایی که صرافی های غیرمتمرکز معاملات مستقیم بین خریداران و فروشندگان را امکان پذیر می کنند و بدون واسطه عمل می کنند، در مقایسه با صرافی های متمرکز، کارمزد تراکنش کمتری دارند.

معایب صرافی غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز دارای چندین معایب هستند، و یکی از آنها این است که در مقایسه با صرافی‌های متمرکز معمولاً به دلیل پایگاه کاربر و حجم معاملات کوچک‌تر، از سطح نقدینگی پایین‌تری برخوردارند. این کمبود گاهی اوقات می‌تواند باعث تفاوت قابل توجه قیمت دارایی نسبت به نرخ‌های رایج بازار شود و در نتیجه نتایج معاملاتی نامطلوبی برای خریداران و فروشندگان به همراه داشته باشد.

نقطه ضعف دیگر، در مقایسه با صرافی های متمرکز، این است که ماهیت آنها فنی تر است و برای استفاده از آنها نیاز به آشنایی با فناوری بلاک چین دارید. به عنوان مثال، کاربران باید از کیف پول های سازگار برای معامله در پلتفرم ها استفاده کنند و باید کلیدهای خصوصی خود را مدیریت کنند.

یکی دیگر از جنبه های فنی این است که کاربران برای پرداخت هزینه های گس باید توکن های پلت فرم را خریداری کنند. برای به دست آوردن توکن های بومی، کاربران معمولاً باید ارزهای دیجیتال خاصی را خریداری کنند، در بیشتر موارد از CEX ها، که سپس برای خرید توکن های بومی در پلتفرم های غیرمتمرکز استفاده میشود.

این مراحل، که ممکن است گاهی چالش برانگیز باشد، ممکن است منجر به از دست دادن دارایی به دلیل اشتباهات، به ویژه برای معامله گران و سرمایه گذاران تازه کار شود. با این حال، فقدان مقررات نیز بر صرافی های غیرمتمرکز تأثیر منفی می گذارد. صرافی‌های غیرمتمرکز از طریق یک مدل غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند و بنابراین از محدودیت‌های نظارتی که بر صرافی‌های متمرکز اعمال می‌شود، مستثنی هستند.

فقدان چنین استانداردهایی این صرافی ها را در برابر فعالیت های غیرقانونی، مانند پولشویی آسیب پذیرتر می کند. به این ترتیب، شرکت‌های تحت نظارت که به دنبال سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال هستند، از این صرافی ها استفاده نمیکنند.

یکی دیگر از معایب DEXها این است که این نوع پلت فرم ها اغلب فاقد خدمات پشتیبانی مشتری هستند. این مشکل می تواند برای کاربرانی که به کمک نیاز دارند چالش های زیادی ایجاد کند.

صرافی های متمرکز محبوبیت بیشتری نسبت به صرافی های غیرمتمرکز دارند. با این حال، صرافی های غیرمتمرکز در سال های اخیر به دلیل مزایایی مانند حریم خصوصی، امنیت و کنترل بر دارایی، محبوبیت پیدا کرده اند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

 


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین