/ معرفی ارزهای دیجیتال / ارز دیجیتال بیت کوین اس وی (BSV) چیست؟

زمان مطالعه : 8 دقیقه

ارز دیجیتال بیت کوین اس وی (BSV) چیست؟

یکی از نمونه های قابل توجه تلاش برای بهبود بیت کوین، فورک بیت کوین کش (BCH) بود که در سال 2017 انجام شد. بیت کوین کش به دنبال افزایش سرعت تراکنش بیت کوین و توان عملیاتی کلی تراکنش ایجاد شد تا مقیاس پذیری سازمانی و پذیرش انبوه بلاک چین و ارزهای دیجیتال را ارتقا دهد. هارد فورک بیت کوین کش در سال 2018 باعث ایجاد بلاک چین بیت کوین SV و ارز دیجیتالBSV شد.

ارز دیجیتال بیت کوین اس وی (BSV) چیست؟

از زمان راه اندازی بیت کوین Bitcoin در سال 2009، شبکه بلاک چین و ارز دیجیتال (BTC) پیشرفت چشمگیری داشته اند. بیت کوین برای دموکراتیک کردن سیستم پولی جهانی طراحی شده است و از آن زمان الهام بخش توسعه هزاران آلتکوین جدید و منحصر به فرد (ارزهای دیجیتالی غیر از بیت کوین) بوده است. بیشتر این چارچوب ها و توکن های جایگزین به دنبال بهبود محدودیت های پروتکل بیت کوین بوده اند.

یکی از نمونه های قابل توجه تلاش برای بهبود بیت کوین، فورک بیت کوین کش (BCH) بود که در سال 2017 انجام شد. بیت کوین کش به دنبال افزایش سرعت تراکنش بیت کوین و توان عملیاتی کلی تراکنش ایجاد شد تا مقیاس پذیری سازمانی و پذیرش انبوه بلاک چین و ارزهای دیجیتال را ارتقا دهد. هارد فورک بیت کوین کش در سال 2018 باعث ایجاد بلاک چین و ارز دیجیتال بیت‌کوین اس‌وی شد. هدف بیت کوین SV ادامه مسیر پروتکل اصلی بیت کوین اما از لحاظ تکنولوژیکی پیشرفته تر است و بر افزایش سرعت تراکنش های شبکه و امکان افزایش شدید مقیاس پذیری تمرکز دارد. با در نظر گرفتن این موضوع، بیت کوین SV مخفف بیت کوین ساتوشی ویژن است، زیرا پروژه بلاک چین و ارز دیجیتال آن برای اجرای دیدگاه بنیانگذار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو در نظر گرفته شده بود. پس تصادفی نیست که کریگ رایت، خالق بیت کوین SV، ادعا می کند که خود ناکاموتو است.

 تاریخچه بیت کوین اس وی (BSV)

در صنعتی که پروژه‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال مرتبط با آن‌ها برای ارائه بیشترین سود به سرمایه‌گذاران، مؤسسات و کاربران روزمره به طور یکسان رقابت می‌کنند، تنها منحصربه‌فردترین، خلاقانه‌ترین و واقعاً مفیدترین پروژه‌ها زنده می‌مانند. بسیاری از ارزهای دیجیتال جایگزین موجود برای گسترش کاربردهای بلاک چین اولیه بیت کوین، با هدف افزودن چیزهای جدید و نوآورانه به صنعت طراحی شده اند. اغلب اوقات، این پروژه‌ها سعی می‌کنند کاربردهای جدید را با قابلیت‌های جدیدی مانند ناشناس بودن، توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز یا ذخیره‌سازی غیرمتمرکز پیاده‌سازی کنند. آنها حتی می توانند قابلیت برنامه ریزی بهبود یافته را که برای توسعه انواع خاصی از قراردادهای هوشمند طراحی شده است، اضافه کنند. برعکس، آلتکوین‌های دیگر از پروژه‌هایی به وجود می‌آیند که (به‌جای افزودن قابلیت‌های جدید) به سادگی می‌خواهند آنچه را که فکر می‌کنند قدیمی شده است، اصلاح کنند. بیت کوین اغلب موضوع چنین پروژه هایی است، مانند بیت کوین SV .

در این رابطه بخوانید‌ : بلاکچین Xai چیست؟معرفی بلاکچین گیمینگ زای و توکن XAI

در طول مراحل اولیه توسعه بیت کوین، این شبکه توانایی مدیریت بار تراکنش های یک جامعه کوچک را داشت که عمدتاً از توسعه دهندگان و علاقه مندان به ارز دیجیتال تشکیل شده بود. اما با افزایش محبوبیت بیت کوین، شبکه با حجم فزاینده ای از تراکنش ها مواجه شد و در نهایت تأثیر شدیدی بر زمان پردازش داشت. بسیاری نگران بودند که در نهایت، اگر کاری برای رفع مشکل انجام نشود، ممکن است روزها یا هفته ها طول بکشد تا تراکنش های بیت کوین انجام شود. اگر این تأخیرهای چند روزه واقعاً اتفاق بیفتد، کارمزد تراکنش می تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد. نگرانی‌ها در خصوص تأخیر و کارمزد تحت عنوان مشکل مقیاس‌پذیری بیت‌کوین شناخته می‌شود.

بیت کوین کش (BCH) اولین فورک بیت کوین بود که سعی کرد به طور موثر مشکل مقیاس پذیری بیت کوین را حل کند. میل به افزایش تعداد تراکنش هایی که می توانست در هر ثانیه انجام شود، انگیزه اصلی برای ایجاد بیت کوین کش از طریق هارد فورک شبکه اصلی بود. این نگرانی در ساختار BCH منعکس شده است، که به طور قابل توجهی اندازه بلاک اصلی BTC را افزایش داد. داده های بیشتر در هر بلاک به این معنی است که تراکنش ها می توانند با سرعت بیشتری پردازش شوند. توسعه‌دهندگان بیت‌کوین کش همچنین اقداماتی را برای کاهش کل داده‌های مورد نیاز تأیید در هر تراکنش انجام دادند که این روند را بیشتر تسریع کرد.

سرعت تراکنش برای تقویت مقیاس پذیری، عملکرد، پذیرش انبوه و موفقیت نهایی یک ارز دیجیتال بسیار مهم است. برای مقایسه، شبکه بیت کوین در حال حاضر قادر به پردازش هفت تراکنش در ثانیه است، در حالی که بیت کوین کش می تواند حدود 116 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. اگرچه بیت کوین کش اولین فورک بیت کوین بود، اما آخرین فورک نبود.

ایدئولوژی بیت کوین اس وی

به عنوان یک اصل، طرفداران بیت کوین اس وی معتقدند که پروتکل اصلی بیت کوین دارای نقص بسیار زیادی است و در نتیجه، ادامه تکیه بر رویکرد ساختاری آن را قابل توجیه نمی دانند. آنها بر این باورند که اجرای سگویت SegWit، شبکه لایتنینگ و سایر اصلاحات تهدیدی برای ثبات و اعتبار پروتکل بیت کوین است. جامعه بیت کوین اس وی این ادعا را مطرح می کند که تنها تغییر هدف ساتوشی مبتنی بر مقیاس پذیری در پروتکل اصلی بیت کوین، افزایش اندازه بلاک بود. در نتیجه، هرگونه تغییر پروتکل فراتر از افزایش اندازه بلاک، انحراف از پروتکل اصلی بیت کوین است. طبق گفته تیم توسعه بیت کوین اس وی، تنها راه قابل قبول برای افزایش مقیاس پذیری افزایش اندازه بلاک است – و همه روش های دیگر نادیده گرفتن پروتکل اصلی بیت کوین است.

با این منطق، بیت کوین طراحی پروتکل اصلی خود را زمانی که SegWit را برای فعال کردن یک راه حل پردازش خارج از زنجیره توسعه داد، رد کرد. بعلاوه، بیت کوین کش (در ابتدا) ادامه واقعی پروتکل اصلی بیت کوین بود (علیرغم نماد جدید آن) زیرا هیچ فناوری جدیدی را معرفی نکرد و به سادگی اندازه بلاک را از 1 مگابایت افزایش داد. بیت کوین کش به ایجاد تغییرات ساختاری بیشتر در پروتکل خود ادامه داد، که منجر به هارد فورک بیت کوین کش شد که بیت کوین اس وی را ایجاد کرد. بنابراین، این باور جامعه آن است که بیت کوین اس وی ادامه واقعی شبکه بلاک چین اصلی بیت کوین است، علیرغم این موضوع که نمادی متفاوت دارد.

ساختار فنی پروتکل بیت کوین اس وی

BSV ارز دیجیتال بومی بلاک چین بیت کوین اس وی است. این ارز دیجیتال بر اساس قوانین اولیه بیت کوین از وایت پیپر اصلی بیت کوین، جدا از افزایش قابل توجه اندازه بلاک، عمل می کند. بیت کوین اس وی از هارد فورک بیت کوین کش که در 15 نوامبر 2018 رخ داد، به دلیل دو عامل اصلی ظاهر شد:

این باور که ویژگی‌های مقیاس‌پذیری که بیت‌کوین کش پیاده‌سازی کرده بود به اندازه کافی برای رفع نیازهای جاری بیت‌کوین قابل توجه نیست.

تمایل به بازگشت به طرح اصلی بیت کوین همانطور که در نسخه 0.1 پروتکل بیت کوین نشان داده شده است

پروتکل بیت کوین اس وی که در ابتدا با اندازه بلاک پیش‌فرض ۱۲۸ مگابایت طراحی شده بود، در جولای ۲۰۱۹ تحت ارتقای پروتکل Quasar قرار گرفت و اندازه بلاک را به ۲ گیگابایت (۲۰۰۰ مگابایت، برخلاف اندازه بلاک ۱ مگابایتی اصلی بیت‌کوین) افزایش داد. این پروتکل اجازه می دهد تا اندازه بلاک قابل تنظیمی توسط مکانیسم اجماع شبکه تعیین شود. ماینرها همچنین می‌توانند اندازه بلاک‌هایی را که می‌خواهند استخراج کنند، انتخاب کنند. ساختار بیت کوین اس وی برای کمک به پردازش تراکنش های بیشتر، ایجاد کارمزد تراکنش های بیشتر در نظر گرفته شده است – اقدامی که هدف آن افزایش انگیزه ماینرها برای ادامه استخراج بلاک های جدید پس از توقف پاداش های بلاک است.

در بسیاری از بلاک چین ها از جمله پروتکل های اثبات کار مانند بیت کوین و بیت کوین اس وی، ماینرها برای استخراج بلاک های جدید و اضافه کردن آنها به بلاک چین، پاداش دریافت می کنند. پاداش به عنوان یک مکانیسم انگیزه مالی عمل می کند که ماینرها را قادر می سازد منابع و قدرت پردازش خود را به ماینینگ اختصاص دهند. تقریباً هر چهار سال یک بار پاداش های بلاک در فرآیندی به نام هالوینگ کاهش می یابد. توانایی ماینرها برای انتخاب اندازه بلاک‌هایی که می‌خواهند استخراج کنند، یک ویژگی بالقوه جذاب است زیرا پاداش بلاک‌ها به دلیل هالوینگ کاهش می‌یابد. بلاک‌های بزرگتر به معنای تراکنش‌های بیشتر در هر بلاک است، بنابراین ماینرها می‌توانند کارمزد بیشتری کسب کنند، بنابراین پاداش‌های کاهش یافته بلاک را جبران می‌کنند.

بیت کوین اس وی به طور متوسط 300 تراکنش در ثانیه را انجام می دهد که حداکثر ظرفیت آن 2800 تراکنش در ثانیه در شبکه اصلی آن است. این تیم همچنین ادعا می کند که شبکه آزمایشی Gigabit (GBTN) می تواند تا 5500 تراکنش در ثانیه را به دلیل اندازه بلاک نامحدود پردازش کند. به عنوان مثال، در ماه مه 2020، ارائه‌دهنده خدمات بلاک چین سازمانی متمرکز بر بیت کوین اس وی، یک بلاک 369 مگابایتی را در شبکه اصلی بیت کوین اس وی پردازش کرد که شامل 1.3 میلیون تراکنش BSV بود. در حالی که هنوز از محدودیت ۲ گیگابایتی بیت کوین SV بسیار پایین تر است، این نقطه عطف نشان دهنده سرعت تراکنشی بسیار فراتر از توانایی های پردازش BTC یا BCH است.

همچنین بخوانید : سود باز یا اپن اینترست (open interest) در بازار آتی کریپتو چیست؟

بیت‌کوین اس وی قصد دارد یک ساختار پروتکل ثابت داشته باشد تا بتواند نوعی ثبات را برای سرمایه گذاران آینده نگر و برنامه های کاربردی در مقیاس سازمانی به دنبال داشته باشد. پروتکل بیت کوین اس وی به گونه ای طراحی شده است که بسیار مقیاس پذیر و سازگار با مقررات باشد تا اعتماد اکثریت را به خود جلب کند و در نهایت منجر به پذیرش سازمانی جهانی شود. با وجود این اهداف ستودنی، باید دید که آیا این پروژه می تواند جایگاه بلندمدت خود را حفظ کند یا خیر. بلاک‌های بزرگ سریع‌تر هستند، اگرچه تمرکززدایی را قربانی می‌کنند زیرا تعداد کمتری از گره‌های کامل قادر به ذخیره کل تاریخچه بلاک چین به دلیل افزایش نیاز به حافظه هستند. به عبارت دیگر، بلاک های کوچک کندتر هستند اما مزایای کلیدی عدم تمرکز و امنیت را حفظ می کنند زیرا گره های بیشتری می توانند به شبکه بپیوندند و آن را حفظ کنند. سرعت و تمرکززدایی اساساً در یک طیف قرار دارد، بنابراین هر چه بیشتر از یکی داشته باشید، از دیگری کمتر خواهید داشت.

بیت‌کوین اس وی و کریگ رایت

از زمان پیدایش بیت کوین، هویت سازنده آن نامشخص بوده است. ساتوشی ناکاموتو، نویسنده وایت پیپر بیت کوین، هرگز شناسایی نشده است. اگرچه بسیاری از چهره‌های برجسته در حوزه بلاک چین و کریپتو در یک مقطع زمانی مشکوک به هویت ساتوشی ناکاموتو بودند، تقریباً همه این ادعا را رد کرده‌اند.

اگرچه اکثریت ادعا می کنند که هویت واقعی ناکاموتو هنوز ناشناخته است، کریگ رایت (Craig Wright)، خالق بیت کوین اس وی، علناً ادعا کرده است که ساتوشی ناکاموتو است. با این حال، او نتوانسته هیچ مدرک مشخصی ارائه دهد و بسیاری ادعاهای او را باور نمی کنند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

برای خرید و فروش چین لینک به مارکت نیپوتو مراجعه کنید


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین