/ تکنولوژی بلاکچین / ETF بیت کوین چیست؟ مقایسه ETF اسپات و آتی بیت کوین

زمان مطالعه : 10 دقیقه

ETF بیت کوین چیست؟ مقایسه ETF اسپات و آتی بیت کوین

ETF بیت‌کوین،‌ بیت‌کوین یا قراردادهای مربوط به قیمت بیت‌کوین را نگه می‌دارد و آن را مانند سهام یک شرکت در بورس‌های سنتی معامله می‌کند.

ETF بیت کوین چیست؟ مقایسه ETF اسپات و آتی بیت کوین

نکات کلیدی

  • ETF بیت‌کوین یا صندوق قابل معامله بیت‌کوین، به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا بدون خرید بیت‌کوین، در آن سرمایه گذاری کنند.
  • تفاوت های کلیدی بین ETF اسپات بیت کوین و ETF آتی بیت کوین شامل دارایی های اساسی، محرک های عملکرد، نیازهای نقدینگی و واگرایی قیمت است.
  • ETF های بیت کوین به عنوان یک پل ارتباطی بین سرمایه گذاران سنتی و دنیای ارزهای دیجیتال عمل میکنند.
  • موسسات مالی از جمله BlackRock، Invesco، Ark Invest و Fidelity درخواست تشکیل ETF های بیت کوین اسپات را داده اند. در صورت تایید شدن، ممکن است ETF های بیت کوین بیشتری برای سرمایه گذاری ایجاد شود.

ETF چیست؟

صندوق قابل معامله در بورس (ETF) نوعی از صندوق سرمایه گذاری است که مانند سهام در بورس ها معامله می شود. این صندوق‌ها معمولا دارایی‌های مختلفی مانند سهام، کالاها یا ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند و هدفشان ردیابی عملکرد یک شاخص یا دارایی خاص است.

به عنوان مثال، یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) S&P 500 سهام شرکت های فهرست شده در شاخص S&P 500 را در اختیار دارد و به دنبال تقلید از عملکرد آن شاخص است. اگر شاخص مولفه های خود را تغییر دهد، مدیر ETF دارایی های صندوق را با این تغییرات تطبیق می دهد تا به ردیابی ترکیب بندی و عملکرد آن شاخص ادامه دهد.

در این رابطه بخوانید‌ : سی دیفای CeDeFi چیست؟

برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک که ارزش خالص دارایی‌های آن‌ها (NAV) یک بار در پایان هر روز معاملاتی محاسبه می‌شود، ETFها در بورس اوراق بهادار معامله می‌شوند و می‌توانند در طول روز معاملاتی با قیمت‌های بازار که بر اساس عرضه و تقاضا در نوسان هستند، خرید و فروش شوند.

اگرچه ارزش خالص دارایی‌های ETF ها چندین بار در طول روز معاملاتی محاسبه می شود، اما این قیمت بازار است که سرمایه گذاران برای معامله از آن استفاده می کنند. این امر نقدینگی و انعطاف پذیری بیشتری را در مقایسه با صندوق های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران فراهم می کند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران می‌توانند از استراتژی‌های معاملاتی مختلفی مانند فروش استقراضی یا خرید با مارجین با ETF استفاده کنند، این گزینه‌ها معمولاً در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در دسترس نیستند.

ETF بیت کوین چیست؟

ETF های بیت کوین در چشم انداز سرمایه گذاری های ارزهای دیجیتال به عنوان یک ابزار مالی مهم محسوب میشوند. ETF بیت‌کوین یا صندوق قابل معامله بیت‌کوین، به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا بدون خرید بیت‌کوین، در آن سرمایه گذاری کنند.

ETF بیت‌کوین،‌ بیت‌کوین یا قراردادهای مربوط به قیمت بیت‌کوین را نگه می‌دارد و آن را مانند سهام یک شرکت در بورس‌های سنتی معامله می‌کند. با رشد گسترده بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاران به دو نوع اصلی ETF بیت کوین علاقه مند شده اند: ETF های اسپات بیت کوین و ETF های آتی بیت کوین. هر کدام از آنها استراتژی های سرمایه گذاری و ریسک پذیری متفاوتی را دنبال میکنند.

ETF اسپات بیت کوین چیست؟

ETF بیت کوین چیست؟ مقایسه ETF اسپات و آتی بیت کوین

ETF اسپات بیت‌کوین، نوعی صندوق قابل معامله است که مستقیماً بیت‌کوین را به عنوان دارایی زیربنایی خود نگه می‌دارد. به این معنی که عملکرد ETF اسپات مستقیماً با ارزش لحظه‌ای بیت‌کوین‌هایی که در اختیار دارد تعیین میشود. هنگامی که سرمایه گذاران سهام یک ETF اسپات را خریداری می کنند، در اصل نماینده ای از بیت کوین واقعی می خرند، حتی اگر شخصاً این ارز دیجیتال را در اختیار نداشته باشند.

برای مثال، یک ETF اسپات بیت کوین با نام «BTC-one» را در نظر بگیرید. اگر BTC-one ادعا کند 10.000 بیت کوین دارد و 1 میلیون سهم منتشر کرده است، هر سهم از نظر تئوری برابر است با 0.01 بیت کوین. به ابن معنب که عملکرد BTC-one مستقیماً با ارزش واقعی بیت‌کوین‌هایی که در اختیار دارد مرتبط است.

مزایا و معایب

سرمایه گذاری در ETF اسپات بیت کوین چندین مزیت دارد. ابتدا، بدون نگرانی در مورد امنیت یا انتخاب کیف پول دیجیتال سهام بیت کوین را خریداری میکند و ارزش آن همراه با تغییرات قیمت آن، تغییر میکند. علاوه بر این، از آنجایی که این ETF ها در بورس های معمولی معامله می شوند، بر آن نظارت میشود حس اعتماد بیشتری برای سرمایه گذاران آن به ارمغان می آورد. در نهایت، سرمایه گذاری در یک ETF اسپات بیت کوین برای سرمایه گذاران سنتی ساده تر است، زیرا در ساختار آشنای معاملات سهام عمل می کند.

با این حال، مانند هر سرمایه گذاری دیگری، سرمایه گذاری در ETF اسپات بیت کوین نیز همراه با خطرات بالقوه ایاست. ارزش یک ETF اسپات بیت کوین با قیمت بی ثبات بیت کوین در نوسان خواهد بود. علاوه بر این، ETF ممکن است به دلیل کارمزد یا مسائل اداری، همیشه با عملکرد بیت کوین مطابقت نداشته باشد. در حالی که ETF ها باعث شده اند بیت کوین به امور مالی سنتی و نظارت قانونی نزدیک تر شود، اما بازار گسترده ارزهای دیجیتال همچنان تا حدودی غیرقابل پیش بینی است. در نهایت، به دلیل هزینه های اضافی که توسط ETF دریافت می شود، خرید و فروش ETF ها نسبت به معاملات ارزدیجیتال اسپات پرهزینه تر است. کارمزد ETF ها در مقایسه با کارمزدهای معاملات ارزدیجیتال اسپات که معمولاً بسیار پایین تر است، می تواند تا 2.5 درصد افزایش یابد.

توجه داشته باشید که ETF اسپات اتریوم (Ethereum) یا هر ETF اسپات ارزدیجیتال دیگری مشابه ETF های اسپات بیت کوین کار می کند. همه آنها از مزایا و معایب مشابهی برخوردارند.

ETF آتی بیت کوین چیست؟

ETF بیت کوین چیست؟ مقایسه ETF اسپات و آتی بیت کوین

همچنین بخوانید : هوش مصنوعی قابل توضیح (XAI) چیست؟

ETF آتی بیت کوین نوعی صندوق قابل معامله است که بیت کوین را مستقیماً هولد نمی‌کند. در عوض، در قراردادهای آتی بیت کوین سرمایه گذاری می کند، در این قراردادها قیمت خرید یا فروش بیت کوین برای یک تاریخ مشخص از پیش تعیین شده است. این انر به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بدون داشتن خود ارز دیجیتال، در مورد تغییرات آتی قیمت بیت کوین گمانه زنی کنند.

برای مثال یک ETF آتی بیت کوین به نام «BitFutures» را در نظر بگیرید که هدف اصلی آن ردیابی قیمت آتی بیت کوین با خرید قراردادهای آتی بیت کوین است. یک موسسه مالی صندوق قابل معامله BitFutures را ایجاد و مدیریت می کند. BitFutures قصد دارد 1000 قرارداد آتی بیت کوین بخرد که هر کدام حق خرید یک بیت کوین به قیمت 55.000 دلار را در سه ماه آینده نشان می دهد.

به منظور افزایش سرمایه برای خرید این قراردادها، BitFutures ده میلیون سهم را منتشر می کند. به این بدان معنی که هر سهم نشان دهنده مالکیت 0.0001 از هر قرارداد آتی است.

سپس سرمایه گذاران می توانند درست مانند خرید سهام شرکت ها، سهام BitFutures را در بورس های عادی سهام بخرند. اگر بازار بر این باور باشد که بیت کوین در عرض سه ماه بسیار بیشتر از 55000 دلار ارزش خواهد داشت، ممکن است سهام با قیمت بالاتر معامله شود. برعکس، اگر بازار بدبین باشد، ممکن است سهام با با قیمت کمتر معامله شود.

فرض کنید BitFutures با قیمت 10 دلار برای هر سهم معامله می شود. سرمایه‌گذاری کهپیش بینی میکند قیمت بیت‌کوین طی سه ماه آینده افزایش خواهد یافت، 1000 سهم را به قیمت 10.000 دلار خریداری می‌کند. در عرض سه ماه، اگر قراردادهای آتی سودآور باشد، احتمالاً ارزش سهام BitFutures افزایش خواهد یافت. اگر پیش بینی سرمایه گذار درست باشد و قیمت هر سهم به 12 دلار افزایش بیابد، سرمایه گذاری آنها اکنون 12.000 دلار ارزش دارد و 2.000 دلار سود کرده است.

در اصل، وقتی سهام یک ETF آتی بیت‌کوین مانند BitFutures را خریداری می‌کنید، به‌طور غیرمستقیم روی قیمت آتی بیت‌کوین بدون نگه‌داشتن مستقیم ارز دیجیتال یا قراردادهای آتی شرط‌بندی می‌کنید. در عوض، شما در حال خرید بخشی از صندوقی هستید که مالک این قراردادها است. توجه داشته باشید که ETF های آتی اتریوم به روش های مشابهی کار می کنند.

مزایا و معایب

ETF های آتی بیت کوین مزایای مشابهی با ETF های بیت کوین اسپات دارند. در ETF های آتی بیت کوین بدون نیاز به خرید یا مدیریت این ارز دیجیتال میتوان در آنها سرمایه گذاری کرد، ارزش سهم آن همراه با تغییرات قیمت آن، تغییر میکند. آنها همچنین در یک محیط تنظیم شده عمل می کنند، به این معنی که آنها به استانداردهای تعیین شده توسط نهادهای نظارتی مالی پایبند هستند. علاوه بر این، آنها نقدینگی بیشتری نسبت به سایر ابزارهای سرمایه گذاری فراهم می کنند و به سرمایه گذاران اجازه می دهند سهام ETF را به راحتی در بورس های سنتی خرید و فروش کنند.

معایب یا خطرات ETFهای آتی بیت کوین شامل عدم خرید مستقیم بیت کوین است. سرمایه گذاران در ETF آتی بیت کوین، خود مالک بیت کوین نیستند، بلکه در صندوق هایی که در قراردادهای آتی سرمایه گذاری می کند، سهام دارند. عملکرد ETF های آتی بیت کوین به بازار آتی گره خورده است و پیش بینی روند آن می تواند دشوار باشد. گذشته از هزینه های کارمزد یا مسائل اداری ETF ها که می تواند بازدهی را کاهش دهد، ارزش ETFهای آتی بیت کوین ممکن است همیشه همراه با قیمت بیت کوین تغییر نکند.

چه نوع ETF های بیت کوینی برای سرمایه گذاری وجود دارد؟

ETF های بیت کوین و ETF های اتریوم متعددی برای سرمایه گذاری در بازار موجود است و می توانید به راحتی لیست آنها را در منابع قابل اعتماد پیدا کنید. اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در این ETF ها هستید، حتما جزئیات صندوق را به دقت بخوانید تا از ساختار کارمزد، مدیر صندوق و نقدینگی آن آگاهی پیدا کنید.

ETF های مختلف دارای ساختارهای کارمزد متفاوتی هستند و شما باید از هزینه های مدیریت، کارمزد معاملات و هر هزینه دیگری که ممکن است بازده شما را کاهش دهد آگاه باشید. همیشه شهرت و سابقه ارائه دهنده ETF را در نظر بگیرید. مدیران صندوق های مستقر با سوابق خوب می توانند گزینه مطمئن تری باشند. نقدینگی ETF ها را بررسی کنید. مواردی که امکان خرید یا فروش بی‌وقفه سهام را بدون نوسانات قابل توجه قیمت فراهم می‌کنند، معمولاً سودمندتر هستند.

علاوه بر این، برخی از ETF های بیت کوین ممکن است تنوعی از سایر ارزهای دیجیتال ارائه دهند. اگر به دنبال متنوع کردن سرمایه گذاری های کریپتویی خود هستید، ETF هایی را در نظر بگیرید که دارای سبدی از دارایی های دیجیتال مختلف هستند.

تعدادی از موسسات مالی برجسته از جمله BlackRock، Invesco، Ark Invest و Fidelity از سال 2023 برای ایجاد ETF‌های اسپات بیت‌کوین درخواست‌ کرده‌اند. در صورت تایید، ممکن است در آینده ETF‌های بیت کوین متنوع‌تری برای سرمایه‌گذاری در دسترس باشد.

کلام اخر

ETF های بیت کوین به عنوان پل ارتباطی بین سرمایه گذاران سنتی و دنیای ارزهای دیجیتال عمل میکنند. ETF های اسپات بیت کوین با هولد کردند بیت کوین در معرض تغییرات لحظه ای این رمزارز قرار میگیرند، در حالی که ETF های آتی بیت کوین از طریق قراردادهای آتی که قیمت آتی بیت کوین را پیش بینی می کنند، در معرض قیمت آن قرار می گیرند.

با این حال، مانند همه سرمایه‌گذاری‌ها، رعایت احتیاط ضروری است. دنیای بیت کوین و وسایل سرمایه گذاری مرتبط با آن مملو از خطرات بالقوه است. در نظر داشته باشید قبل از تصمیم گیری، تحقیقات کاملی انجام دهید.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید