/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / آشنایی کامل با مارکت پلیس Magic Eden

زمان مطالعه : 5 دقیقه

آشنایی کامل با مارکت پلیس Magic Eden

Magic Eden چه ویژگی هایی دارد؟

Magic Eden بر روی بلاک چین Solana ساخته شده است و از زمان پردازش سریع در شبکه بهره می برد. بلاک چین سولانا که قادر است تا 65 هزار تراکنش را در مقایسه با 30 تراکنش در ثانیه اتریوم پردازش کند، مزیت بزرگی به Magic Eden می دهد.

آشنایی کامل با مارکت پلیس Magic Eden

تقریبا یک دهه از پیدایش NFT ها میگذرد اما در دو سال اخیر این بازار به محبوبیت رسید و رشد تصاعدی بدست آورد. این بازار بیشترین خود سود را با روی آوردن هنر دیجیتال و صنعت کلکسیون سازی به صنعت NFT‌ بدست آورده است. سلبریتی‌ها و شرکت‌ها اکنون توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)‌ را به‌عنوان یک صنعت پرسود می‌شناسند.

اکنون شرکت‌ها با ارائه محصولاتی مانند کیف پول و بازار به این صنعت روی آورده اند. Magic Eden با استفاده از سولانا به عنوان شبکه اصلی خود، پروژه دیگری است که برای ارائه راه حل های آزمایشی کاربر و پر کردن شکاف های آشکار در صنعت NFT وارد صنعت شده است.

در این مقاله به معرفی مارکت پلیس Magic Eden، ویژگی های منحصر به فرد آن و نحوه تعامل کاربران می پردازیم.

در این رابطه بخوانید‌ : ارز دیجیتال میکر (Maker) چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

Magic Eden چیست؟

Magic Eden که در سپتامبر 2021 شروع به کار کرد، یک بازار غیرمتمرکز NFT است که در آن کاربران می‌توانند توکن‌های غیرقابل تعویض خود را راه‌اندازی کنند، ضرب کنند، بخرند و در مرحله دوم معامله کنند.

Magic Eden بر روی بلاک چین Solana ساخته شده است و از زمان پردازش سریع در شبکه بهره می برد. بلاک چین سولانا که قادر است تا 65 هزار تراکنش را در مقایسه با 30 تراکنش در ثانیه اتریوم (ETH) پردازش کند، مزیت بزرگی به Magic Eden می دهد.

علیرغم وجود تقریباً یک دهه، دو سال گذشته شاهد رشد و محبوبیت تصاعدی بازار بوده است. بیشترین سود را از قرار گرفتن در معرض ناگهانی، هنر دیجیتال و صنعت کلکسیونی می‌برد. سلبریتی‌ها و شرکت‌ها اکنون توکن‌های غیرقابل تعویض را که نشان دهنده مالکیت اقلام منحصربه‌فرد به‌عنوان یک صنعت پرسود هستند، می‌شناسند.

اکنون شرکت‌ها با محصولاتی مانند کیف پول و بازار به این صنعت دست می‌زنند. Magic Eden با استفاده از شبکه خانگی خود، پروژه دیگری است که برای ارائه راه حل های آزمایشی کاربر و پر کردن شکاف های آشکار در صنعت NFT وارد صنعت شده است.

در این مقاله به Magic Eden، ویژگی های منحصر به فرد آن می پردازیم و نحوه تعامل کاربران با محصول را توضیح می دهیم.

Magic Eden چیست؟

Magic Eden یک بازار غیرمتمرکز NFT است که فعالیت خود را در سپتامبر 2021 آغاز کرد. کاربران این بازار می‌توانند توکن‌های غیرقابل تعویض خود را عرصه کنند، ضرب کنند و خرید و فروش کنند.

Magic Eden بر روی بلاک چین Solana ساخته شده است و از سرعت پردازش این شبکه، بهره می برد. بلاک چین سولانا قادر است تا 65 هزار تراکنش را در ثانیه پردازش کند. و این عدد نسبت به 30 تراکنش در ثانیه اتریوم عدد قابل توجه ای است. از این رو Magic Eden از مزیت بزرگی بهره‌مند شده است.

Magic Eden از زمان آغاز فعالیت خود به سرعت رشد کرده است و اکنون به عنوان برترین بازار NFT در شبکه Solana با بیش از 90٪ از حجم معاملات NFT در شبکه محسوب مشود. Magic Eden همچنین رقیب بزرگترین بازار NFT یعنی OpenSea است که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است. ویژگی‌های منحصربه‌فرد Magic Eden، مانند لانچ پد و کارمزد پایین تر، آن را نسبت به OpenSea و سایر رقبا متمایز کرده است.

Magic Eden نتیجه تلاش های تیمی با علاقه شدید برای پر کردن شکاف‌های صنعت بازار NFT است. Magic Eden با پشتیبانی فنی و پلتفرمی که از معاملات ثانویه پشتیبانی می کند، تلاش می کند تا دسترسی به دنیای NFT ها را بهبود بخشد.

آشنایی کامل با مارکت پلیس Magic Eden

اعضای تیم Magic Eden

درخشش بازار Magic Eden بخاطر تلاش های چهار دوستی است که در زمینه مشاوره مدیریت کریپتو، اینترنت مصرف کننده و DeFi سابقه دارند.

همچنین بخوانید : شبکه لایه 2 بیت کوین چیست؟

  •  سیدنی ژانگ: از سال 2013 یکی از هم بنیانگذاران یک شرکت رمزنگاری است. در سال 2015 به Uber پیوست و به Uber Eats کمک کرد تا تنها در 4 سال به نرخ رزرو 6 میلیارد دلاری برسد سپس در تیم هوش مصنوعی فیس بوک مشغول به کار شد.
  • جک لو: مشاور گروه مشاوره‌ای بوستون، مدیر محصول Google و توسعه دهنده در FTX.
  • Zhuoxun Yin Zhuoxun: رئیس استراتژی و عملیات تجاری dYdX، مدیر ارشد محصول در Coinbase.
  • Zhuojie Zhou Rex: استخراج کننده رمزارز از سال 2014. مهندس در Uber، Checkr و Facebook AI که روی PyTorch Dec Infra کار می کند. او همچنین Flagr، OpenMock، Open Privacy Vault و DSRHub را تاسیس کرد.

پس از شناخت نوآوری فناوری بلاک چین سولانا، آنها تصمیم گرفتند محصول خود را با تمرکز بر طراحی محصول بهتر و کاهش کارمز تراکنش ها بر روی این شبکه ایجاد کنند.

Magic Eden از زمان راه اندازی به سرعت در محبوبیت پیدا کرده و به دومین بازار محبوب NFT تبدیل شده است. ارزش این شرکت در حال حاضر 1.6 میلیارد دلار است، و ارزش بزرگترین بازار OpenSea که 13 میلیارد دلار است.

Magic Eden چه ویژگی هایی دارد؟

جدا از مزیت بدیهی Magic Eden یعنی ساخت آن خود بر روی بلاک چین Solana، بنیانگذاران Magic Eden اقدامات ویژه ای برای بهبود تجربه کاربر ی انجام داده اند. این ویژگی ها عبارتند از:

Launchpad

لانچ پد مهمترین ویژگی بازار Magic Eden است. لانچ پد محلی برای تبلیغ پروژه های جدید است که بتوانند سرمایه مورد نیاز برای توسعه خود را بیابند. در این مرحله،‌ تنها کاری که سازندگان باید انجام دهند این است که فایل های حاوی آثار خود را ارائه دهند. سپس بقیه پروسه مینت کردن توسط Magic Eden انجام می شود.

این ویژگی به سازندگان اجازه می دهد تا روی توسعه مهارت های خود و ایجاد بهترین پروژه ها تمرکز کنند.  لانچ پد همچنین دارای ویژگی است که به سازندگان اجازه می‌دهد با یکدیگر همکاری کنند و بازخوردشان را در مورد پروژه‌های یکدیگر به اشتراک بگذارند.

با این حال، شایان ذکر است که کمتر از 5٪ از همه برنامه ها پروسه غربالگری آن را طی می کنند و به مرحله عرضه در بازار میرسند. Magic Eden امنیت و اعتبار را در اولویت قرار می دهد، بنابراین فرآیند عرضه شامل یک فعالیت بررسی است که اعتبار و کیفیت پروژه های عرضه شده در بازار را تأیید می کند.

کالکشن های محبوب

یکی از اهداف موسسان این پلتفرم بهبود تجربه کاربری در بازارهای NFT بود. از این رو Magic Eden  دارای یک ویژگی خاصی است که کاربران میتوانند بهترین پروژه های NFT را در یک مکان مشاهده کنند. مجموعه‌های محبوب صرفاً مجموعه‌ای از پروژه‌های NFT است که به نظر می‌رسد در هر زمانی نظر بسیاری را به خود جلب میکند. این ویژگی به کاربرانی که به دنبال کسب سود از طریق معاملات NFT هستند، اجازه می دهد تا بر روی بهترین پروژه ها متمرکز شوند.

فیلترهای خاص

Magic Eden دارای یک فیلتر جستجو است که به کاربران اجازه می دهد با با فیلتر کردن ويزگی های مورد نظر پروژه های NFT مورد پسند خود را سریع تر بیابند.

مزایده

یکی دیگر از ویژگی های جالب Magic Eden مزایده است که از تجارت ثانویه در شبکه Solana پشتیبانی می کند. ویژگی مزایده به خریداران این امکان را می دهد که توکن ها را ارزیابی کرده و بر اساس ارزیابی خود از ارزش مجموعه پیشنهاد قیمتی خود را ارائه دهند. سپس فروشندگان می توانند این پیشنهاد را بپذیرند یا رد کنند.

این ویژگی معامله گران ثانویه را تشویق می کند تا توکن های خود را بدون پرداخت هزینه زیاد بفروشند. برعکس، خریداران می‌توانند هر تعداد NFT را در محدوده‌ای که می‌توانند خریداری کنند.

لیست انتظار

لیست انتظار به کاربران این امکان را می‌دهد که برای عضویت در پروژه‌های آتی درخواست دهند و به عنوان یک شرکت‌کننده مورد قبول انتخاب شوند.

این ویژگی فهرستی از کالکشن ها را به همراه لینک شبکه های اجتماعی، تاریخ‌های مینت شدن موجود نشان می‌دهد. هنگامی که کاربر روی گزینه “ثبت نام” هر کالکشنی کلیک می کند، لیست پیش‌نیاز‌ ها به همراه دعوت نامه ای برای اتصال اکانتهای سوشال مدیای مربوطه و کیف پول ارزدیجیتال مشاهده می کند.

بازی

Magic Eden Games پلتفرم بازی است که توسط این پروژه در مارس 2022 راه اندازی شد و میزبان پروژه هایی از جمله Genopets و The Sandbox است. از صفحه اصلی بازی ها، کاربران می توانند بازی ها را جستجو کنند، تریلر آن ها را تماشا کنند، و NFT های درون بازی را مشاهده و خریداری کنند. Magic Eden Games همچنین از طریق کانال Discord خود میزبان مسابقات است.

کارمزد و هزینه معاملات

کامزد تراکنش و معاملات نسبتاً پایین Magic Eden یکی دیگر از مزیت های بزرگ آن نسبت به رقبایش است.

فهرست کردن و حذف پروژه‌ها در بازار کاملاً رایگان است. Magic Eden از سازندگان خود حمایت می کند و به آنها اجازه می دهد تا نرخ حق امتیاز خود را تعیین کنند. علاوه بر این، Magic Eden برای هر تراکنش فقط 2٪ کارمزد دریافت می کند که در مقایسه با کارمزد 2.5٪ درصدی OpenSea قیمتی منصفانه است. این بازار همچنین برای پروژه های فهرست شده ارزش قائل است و مقدار حداقل پیشنهاد را 50٪ قیمت تعیین شده توسط خالق در نظر گرفته است. پیشنهاد قیمت نیز هیچ هزینه اضافی شامل نمیشود. این مزایا دلیل اصلی موفقیت Magic Eden هستند.

آشنایی کامل با مارکت پلیس Magic Eden

مقایسه Magic Eden با OpenSea

Magic Eden و OpenSea برترین رقبای صنعت NFT هستند. هر دو گزینه ویژگی های منحصر به فرد و مزایای متفاوتی را در اختیار کاربران قرار می دهند. با این وجود، سوال این است که چه چیزی هر دو بازار را از هم متمایز می کند و کدام  یک گزینه بهتری است؟

Magic Eden و OpenSea تا حد زیادی با شبکه هایی که روی آنها ساخته شده اند متمایز می شوند. در حالی که Magic Eden سولانا، شبکه‌ای که به مقیاس‌پذیری و اثربخشی معروف است را به عنوان بستر خود انتخاب کرده است، OpenSea توسط شبکه اتریوم، دومین شبکه بزرگ بلاک چین و مرکزی برای جنبش DeFi پشتیبانی می‌شود. در نتیجه NFT ها در هر پلتفرم با استفاده از کوین های متفاوتی خریداری می شوند. در Magic Eden، معامله‌گران از توکن‌های SOL برای خرید NFT استفاده می‌کنند، در حالی که برای معامله در OpenSea از اتر یا ETH استفاده می‌شود.

Magic Eden که زمان از حضورش می گذرد، رقابت خوبی با OpenSea انجام داده است. با این حال، OpenSea همچنان در صدر قرار دارد و تا 80 درصد از تراکنش‌های NFT را در تمامی بلاک‌چین‌ها تشکیل می‌دهد.

چگونه میتوان از پلتفرم مجیک ادن استفاده کرد؟

فروشندگان برای استفاده از این پلتفرم تنها کافی است که آثار خود را لیست کنند. برای این کار فروشندگان باید فقط فایل هایی که حاوی آثار آنها است را ارسال کنند و منتظر این پلتفرم بمانند.

خریداران برای استفاده از این پلتفرم باید یک کیف پول Solana سازگار مانند Exodus Wallet داشته باشد.

خریدار باید توکن های SOL را به کیف پول خود واریز کند. ابتدا می‌توان SOL را در پلتفرم‌های صرافی کریپتو خریداری کرد و توکن‌ها را با استفاده از آدرس کیف پول خود انتقال داد.

پس از واریز SOL در کیف پول دیجیتال، قدم بعدی این است که به وب سایت Magic Eden مراجعه کرده و کیف پول خود را به بازار NFT مجیک اِدن متصل کند. برای انجام این کار، روی گزینه “انتخاب کیف پول” در گوشه سمت راست بالای وب سایت کلیک کنید و دستورات را دنبال کنید.

اکنون که کیف پول شما متصل است، به دنبال کالکشن مورد نظر خود بگردید و روی «buy now» کلیک کنید.

با این حال، اگر کالکشن خاصی در ذهن ندارید، در بازار جستجو کنید تا پروژه مورد علاقه خود را پیدا کنید. سپس در مورد آن پروژه و سازندگان آن تحقیق کنید. هنگامی که تحقیقات کافی را انجام دادید و مورد مناسب را پیدا کردید، به بازار مجیک اِدن برگردید و خرید کنید. همچنین می‌توانید با انتخاب گزینه «ایجاد پیشنهاد» قیمت مورد نظر خود را برای مجموعه پیشنهاد دهید. فروشنده پیشنهاد شما را رد یا قبول می کند.

کلام آخر

از آنجایی که شبکه بلاک چین Solana توجه بیشتری را به خود جلب می کند، احتمال بزرگتر شدن مجیک اِدن افزایش می یابد. حتی با رشد شبکه، مجیک اِدن در حال گسترش مدل کسب و کار خود است و به طور مداوم با معرفی ویژگی ها حضور خود را در جوامع Web3 مستحکم می کند. Magic Eden نه تنها پروتکل حاکمیتی خود، Magic Ticket را معرفی کرده است، بلکه اخیراً اعلام کرده است بازار خود را به اتریوم گسترش می دهد. این توسعه جدید و تحولات آتی به این واقعیت اشاره دارد که Magic Eden ممکن است روزی به یک مرجع قدرتمند در صنایع NFT و Web3 تبدیل شود.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

 


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید