/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / نواحی عرضه و تقاضا چیست و چگونه از آنها در ترید ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

زمان مطالعه : 7 دقیقه

نواحی عرضه و تقاضا چیست و چگونه از آنها در ترید ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

مناطق عرضه و تقاضا می‌توانند نواحی برگشت بازار یا ادامه روند را نشان دهند و معامله‌گران در تلاش برای کسب سود از استراتژی‌های معاملاتی کریپتو، از آنها استفاده می‌کنند. این مقاله به بررسی مناطق عرضه و تقاضا در ترید ارز دیجیتال، انواع مناطق عرضه و تقاضا و چگونگی یافتن این شاخص‌های تکنیکال توسط معامله‌گران می‌پردازد.

نواحی عرضه و تقاضا چیست و چگونه از آنها در ترید ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

شناسایی مناطق عرضه و تقاضا می تواند به معامله گران در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند. شناسایی مناطق عرضه و تقاضا بخشی ضروری از تحلیل تکنیکال است که می تواند به معامله گران در کسب سود کمک کند. این نواحی مناطق تثبیتی هستند که می توانند قبل از یک حرکت صعودی یا نزولی قابل توجه قیمت رخ دهند.

مناطق عرضه و تقاضا می‌توانند نواحی برگشت بازار یا ادامه روند را نشان دهند و معامله‌گران در تلاش برای کسب سود از استراتژی‌های معاملاتی کریپتو، از آنها استفاده می‌کنند. این مقاله به بررسی مناطق عرضه و تقاضا در ترید ارز دیجیتال، انواع مناطق عرضه و تقاضا و چگونگی یافتن این شاخص‌های تکنیکال توسط معامله‌گران می‌پردازد.

عرضه و تقاضا در ترید ارز دیجیتال چیست؟

عرضه و تقاضا بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد. در معاملات، عرضه شامل تعداد و فعالیت فروشندگان است، در حالی که تقاضا تعداد و فعالیت خریداران است.

در این رابطه بخوانید‌ : معرفی انواع کیف پول بیت کوین و راه های محافظت از آن

هجوم خریداران معمولا قیمت ها را بالا می برد، در حالی که فعالیت فروشندگان منجر به کاهش قیمت ها میشود. هدف استراتژی های معاملاتی ارزهای دیجیتال عرضه و تقاضا، بهره مندی از دوره های عرضه مازاد یا تقاضای مازاد است. معامله‌گران ارزهای دیجیتال می‌خواهند زمانی که قیمت‌ها پایین است (عرضه مازاد) خرید کنند و زمانی که قیمت‌ها بالا است (تقاضای مازاد) بفروشند.

مناطق عرضه و تقاضا چیست؟

منطقه عرضه جایی است که عرضه یک ارز دیجیتال از تقاضا بیشتر است. عرضه مازاد وجود دارد. قیمت در حال کاهش است؛ و نمودار قیمت یک روند نزولی را نشان می دهد. از سوی دیگر، منطقه تقاضا جایی است که تقاضا برای یک ارز دیجیتال از عرضه بیشتر است. تقاضا زیاد است؛ قیمت در حال افزایش است؛ و نمودار قیمت یک روند صعودی را نشان می دهد.

در معاملات کریپتو، نهنگ‌ها یا سرمایه‌گذاران نهادی اغلب منجر به سطوح بالایی از فعالیت می‌شوند. این مناطق سطوح مقاومتی هستند که روند را تایید می کنند. تشخیص آنها به سادگی کاهش یا افزایش قیمت نیست، اما الگوهایی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید. در ادامه به طور دقیق توضیح می دهیم که چگونه می توان مناطق عرضه و تقاضا را با دقت بیشتری شناسایی کرد.

امواج ایمپالس (Impulse waves)

امواج ایمپالس که با کندل های سبز یا قرمز بزرگ در نمودار قیمتی که برای تحلیل تکنیکال استفاده می شود نشان داده می شوند، می توانند مناطق عرضه و تقاضا را نشان دهند. یک موج ایمپالس رو به بالا (تقاضای بالا) کندل های سبز بزرگی را نشان می دهد که در حال صعود هستند. یک موج ایمپالس به سمت پایین (عرضه بالا) کندل های بزرگ قرمز رنگی را نشان می دهد.

موج ایمپالس می تواند خروجی بازار از منطقه عرضه یا تقاضا و عدم تعادل بین سفارشات خرید و فروش را نشان دهد که می تواند شروع یک روند جدید باشد.

فعالیت در منطقه عرضه

منطقه عرضه، که با کندل های بزرگ قرمز رنگ نشان داده می‌شود، نشان‌دهنده یک روند نزولی است که می‌تواند یک بازگشت نزولی نسبت به صعود قبلی یا ادامه روند نزولی باشد. با ادامه روند نزولی، قیمت کاهش خواهد یافت. معامله گران ممکن است برای کسب سود در این بازار پوزیشن های شورت باز کنند.

فعالیت در منطقه تقاضا

منطقه تقاضا، با کندل های بزرگ سبز صعودی، یک روند صعودی را نشان می‌دهد که می‌تواند یک برگشت صعودی یا، ادامه یک روند باشد. در طول صعود، قیمت افزایش می‌یابد و معامله‌گران ممکن است به دنبال پوزیشن های لانگ باشند.

انواع مناطق عرضه و تقاضا

تفاوت های اساسی بین برگشت های نزولی یا صعودی و ادامه روندهای موجود وجود دارد که پیامدهایی برای سرمایه گذاران خواهد داشت. الگوهای نمودار ممکن است انواع مختلف مناطق عرضه و تقاضا را نشان دهند.

همچنین بخوانید : رول آپ بلاکچین چیست؟ معرفی انواع rollup ها

الگوهای برگشت (Reversal)

الگوهای برگشت نشان می دهند که قیمت از یک روند صعودی خارج شده و وارد روند نزولی می شود یا برعکس.

دراپ بیس رالی Drop base rally ( صعودی )

قیمت به سمت پایین حرکت می کند، سپس برای مدتی در اطراف یک سطح باقی می ماند و یک ساختار بیس ایجاد می کند، سپس به سمت بالا حرکت می کند (تقاضای بالا).

رالی بیس دراپ Rally base drop (نزولی)

قیمت به سمت بالا حرکت می کند، سپس یک بیس ایجاد می کند، قبل از اینکه به سمت پایین کاهش یابد (عرضه بالا).

الگوهای ادامه دهنده

الگوهای ادامه دهنده زمانی شکل میگیرند که قیمت تلاش می‌کند از یک الگو عبور کند و یک بیس را تشکیل دهد، اما سپس روند موجود ادامه می‌یابد. این الگوها ضعیف تر با شتاب کمتر نسبت به الگوهای برگشتی هستند و معمولاً برای سرمایه گذاران مطلوب نیستند.

دراپ بیس دراپ Drop base drop

قیمت کاهش می یابد، روند نزولی را متوقف می کند تا یک بیس ایجاد کند، و روند نزولی ثابت را ادامه می دهد.

رالی بیس رالی Rally base rally

قیمت افزایش می یابد و روند صعودی خود را متوقف می کند و یک بیس ایجاد می کند، اما سپس روند صعودی ثابت ادامه می یابد.

نحوه یافتن مناطق عرضه و تقاضا

تغییرات بازار یا عدم تعادل بین عرضه و تقاضا، مناطق عرضه و تقاضا را ایجاد می کند. کندل های بزرگ‌تر، که به کندل های قیمت انفجاری یا کندل با طول زیاد extended range candles (ERCs) معروف هستند، نشانه واضح‌تری از عدم تعادل بازار هستند. این کندل ها معمولا دارای بدنه بلندتر با فیتیله های کوچک هستند. دو نوع ERC که مناطق تقاضا و عرضه را نشان می دهند عبارتند از:

اولی ERC سبز: نشان دهنده تقاضای قوی بازار و افزایش قیمت ها (منطقه تقاضا)

دومی ERC قرمز: عرضه قوی بازار و کاهش قیمت ها (منطقه عرضه) را نشان می دهد.

مناطق عرضه با کندل های بزرگ قرمز (ERC) با فتیله های کوتاه در نمودار قیمت نشان داده می شوند. یک منطقه عرضه قوی ممکن است قبل از تداوم روند، با ظاهر شدن کندل های بزرگتر، روند نزولی را متوقف کند. منطقه تقاضا روند مشابهی را دنبال می کند، اما به سمت بالا، با کندل های بزرگ قرمز رو به بالا.

سطوح حمایت و مقاومت

حمایت جایی است که قیمت در یک روند نزولی به دلیل افزایش تقاضا متوقف می شود. سطح مقاومت جایی است که روند صعودی قیمت معکوس می‌شود و فروش ارز دیجیتال رخ می‌دهد. شاخص دیگر، سطوح فیبوناچی، به شناسایی نقاط عطف در مناطق عرضه و تقاضا کمک می کند.

چگونه تریدرها از مناطق عرضه و تقاضا استفاده می کنند

استفاده موثر از مناطق عرضه و تقاضا مستلزم درک عمیق استراتژی های معاملاتی و دانش تحلیل تکنیکال است. معامله گران می توانند به طور مشخص مناطق عرضه و تقاضا را شناسایی کنند، آنها را در نمودار قیمت علامت گذاری کنند و سطوح حمایت، مقاومت و فیبوناچی را کشف کنند.

ریسک های عرضه و تقاضای استراتژی های معاملاتی ارزهای دیجیتال

ترید در مناطق عرضه و تقاضا علاوه بر تله‌های معمول معاملات ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری که باید مراقب آنها بود، دارای چند ریسک خاص است که عبارتند از:

شکست جعلی False breakout

در الگوی شکست جعلی قیمت ممکن است از یک منطقه عرضه یا تقاضا عبور کند و به طور ناگهانی به جهت معکوس حرکت کند. چنین سناریویی اغلب می تواند ناشی از دستکاری بازار یا حجم کم معاملات باشد.

اخبار و احساسات بازار

استراتژی های معاملاتی منطقه عرضه و تقاضا از تحلیل تکنیکال برای تصمیم گیری استفاده می کنند و تحلیل فاندامنتال را نادیده می گیرند. اخبار مربوط به یک رویداد اقتصادی یا بازار و هر چیزی که به طور ناگهانی احساسات بازار را تغییر دهد، تجزیه و تحلیل مناطق عرضه و تقاضا را بی فایده می کند.

اتکا به مناطق عرضه و تقاضا

ترید طبق منطقه عرضه و تقاضا ابزار ارزشمندی برای سرمایه گذاران است، اما بهتر است از آن همراه با سایر تحلیل های تکنیکال، فاندامنتال و سایر استراتژی ها استفاده شود. حداقل، سرمایه گذاران از شاخص های دیگری برای تأیید حرکت بازار استفاده می کنند که به نظر می رسد در مناطق عرضه و تقاضا آشکار است.

مدیریت ریسک کلید محافظت در برابر ضرر است زمانی که تقاضا قوی باشد و قیمت بالا باشد، تریدرها می‌فروشند و زمانی که عرضه قوی و قیمت پایین است، خرید می‌کنند و از تغییرات قیمت برای کسب سود استفاده می‌کنند.

مدیریت ریسک مستلزم دستورات حد ضرر دقیق در تمام موقعیت‌های معاملاتی است.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین