/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / دی پگ شدن در بازار های دیجیتال به چه معنا است؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

دی پگ شدن در بازار های دیجیتال به چه معنا است؟

استیبل کوین ها چگونه پیوند خود را حفظ میکنند؟

هنگامی که یک استیبل کوین دیگر با قیمت ثابت از پیش تعیین شده خود معامله نمی شود، به آن «رویداددی پگ» یا «از دست دادن وابستگی قیمت» می گویند.

دی پگ شدن در بازار های دیجیتال به چه معنا است؟

نکات کلیدی

  • استیبل کوین ها از مکانیزم «پگ» برای ثابت نگه داشتن قیمت خود استفاده می کنند.
  • استیبل کوین ها به دو دسته با پشتوانه (با پشتوانه فیات، کریپتو یا کالاها) یا بدون پشتوانه (با الگوریتم تنظیم می شوند) تقسیم میشوند.
  • نمونه هایی مانند UST در سال 2022، USDC و DAI در سال 2023، و USDR در سال 2023 آسیب پذیری ها و پیچیدگی های حفظ یک پیوند را نشان می دهند.

پیوند استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین نوعی دارایی کریپتو است که برای داشتن ارزش نسبتاً پایدار طراحی شده است. در حالی که رمزارزها معمولاً دارای نوسان هستند، اما استیبل کوین ها به طور خاص برای محافظت در برابر نوسانات قیمت ایجاد شده اند.

استیبل کوین ها با استفاده از «پیوند» یا «پگ» (peg)‌ ثبات را حفظ می کنند. پگ، مانند یک لنگر برای حفظ ارزش عمل میکند. همانطور که برخی کشورها برای حفظ و ثابت نگه داشتن ارزش پول خود آن را به ارز یک کشور دیگر گره می‌زنند، استیبل کوین ها نیز مشابه آنها عمل میکنند. هدف بسیاری از استیبل کوین‌ها، مانند USDT و DAI، برابری با ارزش 1 دلار است.

در این رابطه بخوانید‌ : به روز رسانی تپ‌ روت بیت کوین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

چه اتفاقی می افتد اگر یک استیبل کوین دی‌ پگ شود؟

هنگامی که یک استیبل کوین دیگر با قیمت ثابت از پیش تعیین شده خود معامله نمی شود، به آن «رویداددی پگ» یا «از دست دادن وابستگی قیمت» می گویند. در طول زمان، استیبل کوین‌ها کاربرد زیادی پیدا کرده‌اند و در حال حاضر میلیاردها دلار در حجم معاملات روزانه را به خود اختصاص می‌دهند.

به همین دلیل است که دی پگ شدن (depegging) یک استیبل کوین می تواند عواقب گسترده ای داشته باشد. در ادامه این مقاله، نمونه‌هایی از دی پگ شدن استیبل کوین ها را بررسی خواهیم کرد.

استیبل کوین ها چگونه پیوند خود را حفظ میکنند؟

استیبل کوین ها معمولاً در دو دسته قرار می گیرند : استیبل کوین های با پشتوانه و بدون پشتوانه.

استیبل کوین های با پشتوانه

اکثر استیبل کوین های در گردش امروزی، استیبل کوین های با پشتوانه هستند، به این معنی که ارزش آنها توسط سایر دارایی ها «وثیقه» یا پشتیبانی می شود. این استیبل کوین‌ها توسط فیات، سایر ارزهای دیجیتال یا کالاهایی مانند طلا پشتیبانی میشوند. در این مدل، هر استیبل کوین صادر شده از نظر تئوری باید دارایی که با آن پشتیبانی میشود را ذخیره داشته باشد.

نحوه کار آنها به صورت زیر است:

پشتوانه فیات: هر توکن در گردش باید توسط مقدار معادل خود با ارز فیات مانند دلار آمریکا پشتیبانی شود. به این ترتیب، هر استیبل کوین صادر شده باید برای دارایی پایه بازخرید شود. FDUSD و USDT نمونه هایی از استیبل کوین های با پشتوانه فیات هستند.

پشتوانه ارز دیجیتال: این استیبل کوین ها توسط یک دارایی ارز دیجیتال یا سبدی از دارایی های کریپتو بیش از حد وثیقه می شوند. به این معنی که مقدار ارزهای دیجیتالی که به عنوان وثیقه نگهداری می‌شوند بیشتر از ارزش استیبل کوین است و در مقابل نوسانات احتمالی قیمت، سپر ایجاد می‌کنند. DAI و crvUSD نمونه هایی از استیبل کوین های دارای وثیقه ارز دیجیتال هستند.

پشتوانه کالا: این استیبل کوین ها، به قیمت کالاهایی مانند طلا متصل هستند. این کوین ها ممکن است پوششی در برابر تورم ایجاد کنند و تحت تاثیر قیمت آن کالا قرار بگیرند. پکس گلد (PAXG) نمونه‌ای از استیبل کوین‌های دارای وثیقه کالایی است که توسط طلا پشتیبانی می‌شود.

توجه: در حالی که پروژه‌های استیبل کوین اغلب در مورد ذخایر و مکانیسم‌های تثبیت خود ادعا می‌کنند، اما امکان تأیید و صحت چنین ادعاهایی ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، محتاطانه عمل کنید و در نظر داشته باشید که سطح وثیقه ممکن است همیشه 100٪ آنطور که ادعا می شود نباشد.

استیبل کوین های بدون پشتوانه

استیبل کوین‌های «بدون پشتوانه» یا «غیر وثیقه‌ای»، به عنوان استیبل کوین‌های الگوریتمی نیز شناخته می‌شوند. این توع استیبل کوین، از الگوریتم‌های رمزگذاری‌شده و قراردادهای هوشمند برای تنظیم خودکار عرضه‌ بر اساس تقاضای بازار استفاده می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که قیمت استیبل کوین نزدیک به پیوند خود باقی می‌ماند.

همچنین بخوانید : ارز دیجیتال تتر چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

اگر قیمت به کمتر از ارزش ارز فیات کاهش یابد، الگوریتم با هدف بالا بردن قیمت، عرضه در گردش را کاهش می دهد. از سوی دیگر، اگر قیمت بالاتر از ارزش ارز فیات برود، توکن‌های جدیدی برای کاهش ارزش استیبل کوین منتشر می‌شوند. برای مثال، TerraUSD (UST) یک استیبل کوین الگوریتمی بود.

بنابراین، زمانی که این استیبل کوین ها پیوند های خود را از دست می دهند و شروع به معامله زیر ارزش بازار می کنند، چه اتفاقی می افتد؟ در ادامه، چند نمونه از آنها را بررسی خواهیم کرد.

نمونه هایی از دی پگ شدن استیبل کوین ها

در ادامه برخی از بدنام ترین اتفاقات دی پگ شدن استیبل کوین ها را مرور خواهیم کرد.

UST: سال 2022

در ماه مه سال 2022، استیبل کوین Terraبه نام UST پیوند خود را از دست داد و دنیای ارزهای دیجیتال دچار یک شک بزرگ شد. قبل از این حادثه، توکن بومی Terra،به نام LUNA هشتمین کوین بزرگ جهان بود و ارزش بازار آن برابر با 40 میلیارد دلار بود. این حادثه، هر دو کوین UST و LUNA را عملاً بی ارزش کرد و «سرایت کریپتو» (crypto contagion) را به دنبال داشت. سرایت کریپتو، یک واکنش زنجیره ای است که در آن بسیاری از پروژه های کریپتویی و مشاغل مرتبط با Terra با زیان های قابل توجهی روبرو شدند. در طول این دوره پرنوسان، سایر استیبل کوین‌ها مانند توکن ترون به نام USDD و توکن Near Protocol به نام USN نیز موقتاً پیوندهای خود را از دست دادند.

USDC و DAI: سال 2023

در مارس 2023، دو استیبل کوین پیشرو به نام، USDC و DAI، به دلیل سقوط سه بانک ایالات متحده: بانک سیلیکون ولی (SVB)، Signature Bank، و بانک سیلورگیت، دی پگ شدند. شرکت Circle ناشر توکن USDC اعلام کرد که 3.3 میلیارد دلار از ذخایر نقدی مورد استفاده برای وثیقه کردن این استیبل کوین در بانک سیلیکون ولی نگهداری می شود. در نتیجه، USDC به طور موقت پیوند خود را از دست داد و ارزش آن در یک روز بیش از 12 درصد کاهش یافت.

قیمت توکن DAI نیز دچار نوسان شد، عمدتاً به این دلیل که در آن زمان بیش از نیمی از ذخایر وثیقه آن به USDC و ابزارهای مرتبط با آن وابسته بود. وضعیت زمانی تثبیت شد که فدرال رزرو حمایت خود را از طلبکاران بانک ها اعلام کرد و منجر به بازگشت USDC و DAI به پیوند های مربوط به خود شد.

پس از این حادثه، هر دو استیبل کوین ترکیب ذخایر خود را تغییر دادند. USDC عمدتاً ذخایر نقدی خود را نزد بانک نیویورک ملون قرار داد و DAI نیز ذخایر خود را در چندین استیبل کوین قرار داد و دارایی‌های غیر مجازی بیشتری خریداری کرد.

USDR: سال 2023

USDR یا Real USD، یک استیبل کوین است که توسط Tangible (توکن بومی TNGBL) در سال 2022 راه اندازی شد. این یک استیبل کوین برابر با دلار است که قرار بود از ترکیبی از املاک و مستغلات توکن شده و استیبل کوین DAI به عنوان وثیقه خود استفاده کند.

USDR نیز دارای یک مکانیسم وثیقه خودکار بود که در آن نیمی از بازده اجاره جمع آوری شده از مستاجران به طور خودکار به خزانه هدایت می شود. این مکانیسم قرار بود به عنوان مکانیسم تثبیت پیوند توکن USDR عمل کند. متأسفانه، با وجود این اقدامات، قیمت USDR در 11 اکتبر 2023 کاهش یافت و دی پگ شد.

این رویداد به شرح زیر اتفاق افتاد:

  • در 11 اکتبر، درخواست‌های بازخرید برای توکن USDR افزایش یافت و در نهایت به 10 میلیون USDR رسید.
  • این درخواست بزرگ بازخرید، خزانه USDR را از تمام ذخایر نقدینگی استیبل کوین DAI تخلیه کرد.
  • از آنجایی که وثیقه باقیمانده ذخایر املاک و مستغلات توکنیزه شده غیر نقدشونده بود، تیم Tangible نمی‌توانست فوراً به درخواست‌های بازخرید پاسخ دهد.
  • این رکود ناگهانی نقدینگی باعث ایجاد FUD بزرگی در میان دارندگان USDR شد، زیرا کوین دی پگ شد.

طبق گفته محققان مستقل و اعضای جامعه USDR، املاک و مستغلات توکن شده مورد استفاده توسط USDR به عنوان وثیقه از استاندارد توکن ERC-721 استفاده می کند که به اندازه استاندارد ERC-20 منعطف نیست. از آنجایی که توکن‌های ERC-721 را نمی‌توان به راحتی تکه تکه کرد، بازخرید به موقع را سخت می‌کند.

کلام آخر

در دنیای بی ثبات ارزهای دیجیتال، ثبات وعده داده شده توسط استیبل کوین ها به عنوان یک پناهگاه امن حیاتی برای سرمایه گذاران عمل میکند. با این حال، همانطور که تاریخ نشان داده است، این استیبل کوین ها قطعا در برابر چالش ها شکست ناپذیر نیستند. در بازارهای مالی، قبل از ریسک کردن حتما تحقیقات لازم را انجام دهید.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید