/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / تفاوت توکن های کاربردی (Utility tokens) با توکن های سهمی (equity tokens) چیست؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

تفاوت توکن های کاربردی (Utility tokens) با توکن های سهمی (equity tokens) چیست؟

توکن‌های کریپتو که برای سرمایه‌گذاران جدید گیج‌کننده‌تر هستند می‌توانند به سه نوع دسته‌بندی شوند: توکن‌های ابزاری، توکن‌های امنیتی یا توکن‌های سهمی. در بخش‌های بعدی، ما بر تفاوت‌های بین توکن‌های ابزاری و سهمی تمرکز خواهیم کرد، و اینکه چگونه این تفاوت‌ها بر تصمیم‌گیری در هنگام سرمایه‌گذاری تاثیر گذارند.

تفاوت توکن های کاربردی (Utility tokens) با توکن های سهمی (equity tokens) چیست؟

توکن ها در مقابل کوین ها

اگرچه کوین ها و توکن‌های کریپتو هر دو در دسته ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرند، تفاوت‌های فنی ظریف بین این دو، آنها را منحصربه‌فرد می‌کند.

در حالی که توکن‌ها و کوین ها تا حد زیادی از دیدگاه کاربر یکسان هستند، تفاوت‌های فنی در نحوه ساخت آنها بر بستر بلاک چین وجود دارد که درک آن‌ها مهم است.

توکن‌های کریپتو که برای سرمایه‌گذاران جدید گیج‌کننده‌تر هستند می‌توانند به سه نوع دسته‌بندی شوند: توکن‌های ابزاری، توکن‌های امنیتی یا توکن‌های سهمی. در بخش‌های بعدی، ما بر تفاوت‌های بین توکن‌های ابزاری و سهمی تمرکز خواهیم کرد، و اینکه چگونه این تفاوت‌ها بر تصمیم‌گیری در هنگام سرمایه‌گذاری تاثیر گذارند.

در این رابطه بخوانید‌ : کیف پول آرجنت (Argent) چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

توکن کاربردی چیست؟

توکن‌های ابزاری که معمولاً از طریق ICO صادر می‌شوند، خدمات خاصی را در اختیار دارندگان توکن قرار می‌دهند و به عنوان سرمایه‌گذاری در نظر گرفته نمی‌شوند، زیرا بیشتر شبیه ابزارهای تبلیغاتی برای شرکت صادرکننده عمل می‌کنند.

توکن ابزاری معمولاً با عرضه اولیه کوین (ICO) ارائه می شود و نوع خاصی از دارایی دیجیتال است که در درجه اول با هدف جمع آوری وجوه لازم برای توسعه یک پروژه ارز دیجیتال عرضه می شود. سرمایه گذاران ممکن است این توکن های کاربردی را به صورت ارزهای دیجیتال مختلف یا حتی ارزهای فیات خریداری کنند و قیمت ها به طور کلی در مراحل اولیه ثابت هستند.

توکن های ابزاری، پس از خرید، در کیف پول کریپتوی خریدار ذخیره می شوند و می توانند برای دسترسی به خدمات ارائه شده توسط پروژه بلاک چین استفاده شوند.

علاوه بر این، خرید توکن‌های ابزاری ارتباطی به سهم مالکیتی در پروژه سرمایه‌گذاری شده ندارد و در عوض، به دارنده اجازه می‌دهند تا توکن‌های اصلی را خریداری کرده یا بفروشند.

ارزش توکن‌های ابزاری معمولاً بسته به تقاضای پروژه در نوسان است و اگر پروژه با موفقیت به هدف مورد نظر خود برسد، ممکن است برای خریدار توکن سود ایجاد کند.

آیا بیت کوین یک توکن کاربردی است؟

بیت کوین که به عنوان محبوب ترین ارز دیجیتال و همچنین با بیشترین ارزش بازار در نظر گرفته می شود، به گونه ای طراحی شده که یک ارز کاملا دیجیتالی برای مبادلات همتا به همتا باشد.

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) در پروتکل های نرم افزاری بلاک چین های مربوطه کدگذاری می شوند و دارایی های دیجیتال بومی اکوسیستم خود هستند. بنابراین، بیت کوین به معنای واقعی یک ارز دیجیتال در نظر گرفته می شود و برای انتقال ارزش پولی در شبکه همتا به همتای بیت کوین استفاده می شود.

از سوی دیگر، توکن‌های کریپتو به‌جای اینکه در خود نرم‌افزار بلاک چین تعبیه شوند، به‌وسیله قراردادهای هوشمند پیاده‌سازی می‌شوند.

برای بسیاری از سرمایه گذاران سوال است که آیا ریپل (XRP) یک توکن کاربردی است یا خیر. XRP و بیسیک اتنشن توکن (BAT) اساساً توکن‌های ERC-20 هستند که در شبکه اتریوم اجرا می‌شوند. در میان آنها XRP برای تسهیل راه‌حل‌های پرداخت در سطح سازمانی Ripple استفاده می‌شود که سریع‌تر، شفاف‌تر و مقرون به صرفه‌تر از خدمات مالی سنتی هستند.

بیسیک اتنشن توکن در پلتفرم تبلیغات خصوصی مرورگر بریو Brave استفاده می شود که دارای 54 میلیون کاربر فعال ماهانه و 1.4 میلیون سازنده تأیید شده است که مسلماً از یکی از موفق ترین پروژه های بلاک چین تا به امروز است. هر دو نمونه‌های کلاسیک توکن‌های کاربردی هستند که قیمت آنها از زمان ICO چندین برابر افزایش یافته‌ است.

تفاوت توکن های امنیتی با توکن های کاربردی

توکن‌های امنیتی (Security) شامل مالکیت شرکت اصلی هستند و در ارزش با توکن‌های کاربردی تفاوت دارند. با نظارت سازمان‌های دولتی، بسیار امن‌تر در نظر گرفته می‌شوند و متناسب با عملکرد مالی واحد صادرکننده بازده ارائه می‌دهند.

همچنین بخوانید : معاملات اسپات (Spot Trading) یا معاملات نقدی چیست؟ چگونه در بازارهای اسپات معامله کنیم؟

توکن‌های امنیتی برخلاف توکن‌های کاربردی، نشان‌دهنده مالکیت یک دارایی دیجیتال یا حتی فیزیکی مانند املاک و مستغلات یا هر چیز دیگری هستند.

توکن‌های امنیتی که روشی منحصر به فرد برای شرکت‌ها جهت افزایش سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال هستند به شرکت‌ها اجازه می‌دهند سهام را به شکل دیجیتال یا به عنوان سهام توکن‌شده بفروشند و فرصت‌های مالکیت را برای بخش بزرگی از سرمایه‌گذاران فراهم کنند.

این توکن‌ها نشان‌دهنده همگرایی صنعت مالی سنتی و بازار کریپتو هستند که در آن سرمایه‌گذاران می‌توانند در کسب‌وکارهای غیر کریپتو سرمایه‌گذاری کنند و در عین حال از مزایای ارائه شده توسط توکن‌های کریپتو بهره‌مند شوند.

با این حال، برخلاف توکن‌های ابزاری، توکن‌های امنیتی توسط نهادهایی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده قانونگذاری می‌شوند، زیرا مالکیت واقعی دارایی‌های اساسی را ارائه می‌دهند.

توکن‌های امنیتی از طریق فرآیند ارائه توکن امنیتی صادر می‌شوند و می‌توانند ارزش پولی بسیار کمی از شرکت را ارائه دهند.

توکن سهمی چیست؟ نمونه های محبوب از توکن های سهمی

توکن‌های سهمی که به عنوان زیرمجموعه‌ای از توکن‌های امنیتی در نظر گرفته می‌شوند، مزایای زیادی را به دارندگان ارائه می‌دهند و گزینه ای مناسب برای سرمایه‌گذاران رمزارز هستند که مایلند در فرآیند تصمیم‌گیری شرکت صادرکننده دخیل باشند.

توکن‌ سهمی نشان‌دهنده حقوق صاحبان سهام در یک دارایی اساسی است که معمولاً سهام یک شرکت با تمام شرایط و ضوابط ثبت شده در بلاک چین است. علاوه بر این، این توکن توسط قانون اوراق بهادار کشوری که شرکت ناشر در آن مستقر است قانونگذاری می شود و حمایت قانونی را برای سرمایه گذاران خود تضمین می کند.

توکن‌های سهمی صادر شده از طریق فرآیند ارائه توکن سهام، همچنین به دارندگان خود حق رای شفاف در مورد موضوعات شرکت صادرکننده از طریق بلاک چین داده و در نتیجه کنترل جامعه سرمایه‌گذار را نسبت به دارایی‌هایشان تسهیل می‌کند.

با استفاده از قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم مطابق با استانداردهای ERC-20، توکن‌ سهمی به دارندگان اجازه می‌دهد تا سهامدار شرکت صادرکننده توکن شوند و تمام پول سرمایه‌گذاری شده با عملکرد شرکت مرتبط است.

دارندگان توکن حق دریافت سهمی از سود را در قالب سود سهام حفظ می‌کنند و ارزش توکن معمولاً به تقاضای آن در بازار ارز دیجیتال مربوط نمی‌شود، بلکه به عملکرد شرکت صادرکننده مرتبط است.

برخی از نمونه‌هایی از توکن‌های سهمی شامل Enegra (EGX) و BFToken هستند که از زمان عرضه عملکرد مناسبی داشته‌اند.

توکن های ابزاری در مقابل توکن های سهمی

سرمایه‌گذارانی که با مفهوم سرمایه‌گذاری سهام آشنا هستند، عرضه توکن‌های سهمی را مشابه عرضه‌های عمومی اولیه می‌دانند.

یکی از تفاوت‌های آشکار بین توکن‌های ابزاری و سهمی این است که اولی قانونگذاری نمی‌شود، زیرا برخلاف توکن های سهمی، دسترسی به یک سرویس را به جای سرمایه‌گذاری در یک دارایی یا شرکت ارائه می‌کنند.

توکن های ابزاری قابل معامله هستند یا خیر؟ از این جنبه مشابه توکن های سهمی هستند و برای معامله در صرافی های مختلف در دسترس هستند.

توکن‌های ابزاری سرمایه‌گذاری خوبی هستند یا خیر؟ هر پولی که در یک توکن ابزاری مفید سرمایه گذاری میشود باید با چشم‌انداز خدمات ارائه‌شده توسط شرکت صادرکننده و افزایش احتمالی تقاضای آن برای ایجاد بازده سنجیده شود.

از سوی دیگر، توکن‌های سهمی توسط شرکت‌های موجود تنظیم و صادر می‌شوند و به دارندگان توکن حق رای می‌دهند که به آنها اجازه می‌دهد در فعالیت شرکت دخیل باشند.

برای سرمایه گذاران مبتدی کریپتو، به نظر می رسد که سرمایه گذاری در توکن های سهمی عاقلانه تر باشد، زیرا این توکن ها سهامی در بازار سهام سنتی هستند.

با این حال، اگر به چشم‌انداز یک پروژه بلاک‌چین مانند XRP باور دارید و می‌خواهید سود زودهنگام کسب کنید، بهتر است که پول خود را روی یک ICO توکن ابزاری سرمایه گذاری کنید و از موج تقاضا استفاده کنید تا در این فرآیند بازدهی خوبی داشته باشید.

به یاد داشته باشید که توکن‌های ابزاری به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته نمی‌شوند و بنابراین، هنگام سرمایه‌گذاری ریسک بالاتری خواهند داشت. در هر صورت، خواندن تمام شرایط و ضوابط قبل از سرمایه‌گذاری و درک هزینه‌های بازخرید یا معامله این توکن‌ها در صرافی‌های مختلف، مهم است.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین