/ معرفی ارزهای دیجیتال / بلاکچین Xai چیست؟معرفی بلاکچین گیمینگ زای و توکن XAI

زمان مطالعه : 5 دقیقه

بلاکچین Xai چیست؟معرفی بلاکچین گیمینگ زای و توکن XAI

بلاک چین Xai چگونه کار میکند؟

بلاک چین Xai به حل چالش های رایج در صنعت بازی های بلاک چینی می پردازد. این پلتفرم به گیمرهای سنتی یک کیف پول انتزاعی ارائه می دهد که نسبت به کیف پول های عادی امنیت و انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال میتوان تراکنش ها را دسته بندی کرد (batching transactions) و همچنین گس فی تراکنش ها را با هر توکنی پرداخت کرد. 

بلاکچین Xai چیست؟معرفی بلاکچین گیمینگ زای و توکن XAI

در اواسط ژانویه، قیمت ارز دیجیتال XAI متعلق به بلاک چین جدید گیمینگ، 150 درصد جهش  یافت. به عقیده برخی از افراد فعال کریپتو، این جهش قیمتی به دلیل ایردراپ اولیه 140 میلیون دلاری این توکن اتفاق افتاده است، و برخی دیگر بر این باورند که بخشی از عملکرد چشمگیر XAI به دلیل شباهت نام او با استارتاپ xAI متمرکز بر هوش مصنوعی ایلان ماسک است. ظاهراً برخی افراد به اشتباه فکر می کردند که این توکن مربوط به پروژه ایلان ماسک است.

در حالی که صنعت بازی یکی از سریع‌ترین حوزه‌های در حال رشد دنیای بلاک چین بوده است، اما عواملی مانند هزینه تراکنش، بی‌ثباتی فناوری و عدم آشنایی احتمالی کاربران با رمزارزها، پذیرش بازی‌های مبتنی بر بلاک چین را کند کرده است. Xai قصد دارد با حل این مشکلات، بازی های بلاک چین و تجارت دارایی های درون بازی را برای میلیاردها گیمر در سراسر جهان بسیار قابل دسترس تر کند.

Xai چیست؟

شبکه زای (Xai) یک بلاکچین گیمینگ است که توسط شرکت Offchain Labs بر بستر شبکه Arbitrum توسعه یافته است. گیمرها با استفاده از این پلتفرم بدون نیاز به استفاده از کیف‌پول‌های کریپتویی سنتی، میتوانند آیتم‌های درون بازی را در بازی‌های ویدیویی رایج بدست آورند و آنها را معامله کنند. این رویکرد ورود کاربران گیمرهای سنتی (غیر بلاک چین) به دنیای بلاک چین را ساده می کند و باعث پذیرش گسترده در بین آنها میشود.

در این رابطه بخوانید‌ : تفاوت ETFهای بیت کوین با ETF های طلا در چیست؟

این پلتفرم یک بلاک چین لایه 3 را با مقیاس پذیری لایه 2 آربیتروم و امنیت لایه 1 اتریوم ترکیب می کند. این لایه‌ها با همکاری یکدیگر یک شبکه کارآمد، مقیاس‌پذیر و امن ایجاد میکنند که به‌طور خاص برای نیازهای بازی بهینه شده است. این پلتفرم غیرمتمرکز محیطی کم‌هزینه، مقیاس‌پذیر و کاربرپسند را برای جذب گیمرهای سنتی به بازی‌های بلاک چین ارائه می‌دهد.

زای همچنین بر مشارکت جامعه تاکید دارد. کاربران می توانند با عملیات گره ها (Sentry Nodes) از شبکه پشتیبانی کنند و در حاکمیت شبکه مشارکت داشته باشند و پاداش کسب کنند. توکن Xai، برای هزینه تراکنش‌ها و به عنوان توکن تشویقی اپراتورهای گره استفاده می‌شود و یک محیط غیرمتمرکز و مشارکتی ایجاد می‌کند.

بلاک چین Xai چگونه کار میکند؟

بلاک چین Xai به حل چالش های رایج در صنعت بازی های بلاک چینی می پردازد. این پلتفرم به گیمرهای سنتی یک کیف پول انتزاعی ارائه می دهد که نسبت به کیف پول های عادی امنیت و انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال میتوان تراکنش ها را دسته بندی کرد (batching transactions) و همچنین گس فی تراکنش ها را با هر توکنی پرداخت کرد.

پروتکل AnyTrust

پروتکل AnyTrust سنگ بنای پلتفرم Xai است. AnyTrust با کمک چند عضو دارای مجوز، داده‌ها را مدیریت می‌کند و با ارائه یک سیستم قابل‌اعتماد، دسترسی به داده‌ها و امنیت آن‌ها را تضمین می‌کند. این رویکرد به مسائلی مانند کارمزد، بلاک چین های ناپایدار و طراحی پیچیده بازی در بلاک چین می پردازد.

نود نگهبان Xai

Xai از یک رویکرد منحصر به فرد برای بهبود امنیت و تمرکززدایی خود استفاده می کند. این پلتفرم برای دستیابی به این اهداف، از نودهای نگهبان یا ناظر (Sentry Nodes) استفاده می کند. نود نگهبان بر پروتکل رول آپ Xai نظارت می کند و اگر بلوک اشتباهی مشاهده شود، زنگ هشدار را به صدا در می آورد. هدف گره های Sentry حل معضل تایید کننده است.

هر کاربر شبکه می تواند یک نود نگهبان را روی لپ تاپ یا دسکتاپ خود یا حتی در محیط ابری خود نصب و اجرا کند. اپراتورهای نود نگهبان در عوض ایمن نگه داشتن پلت فرم، پاداش دریافت می کنند. این پاداش ها با توکن esXAI، یکی از توکن‌های بومی Xai، پرداخت می‌شود، که می‌تواند برای افزایش بازده پاداش اپراتور نیز به اشتراک گذاشته شود.

بازی های ساخته شده بر روی پلتفرم Xai

Xai یک پلتفرم جدید است و با انواع بازی‌های منحصربه‌فرد در حال توسعه، دنیای بازی‌های بلاک چین را بهبود می‌بخشد که هر کدام از فناوری‌های پیشرفته خود استفاده می‌کنند:

Final Form

بلاکچین Xai چیست؟معرفی بلاکچین گیمینگ زای و توکن XAI

Final Form اولین بازی است که توسط استودیوی بازی Ex Populus توسعه یافته است که در بلاک چین Xai مستقر شده و توسط بنیاد Xai منتشر خواهد شد. این بازی در آوریل 2024 عرضه می شود.

LAMOverse

بلاکچین Xai چیست؟معرفی بلاکچین گیمینگ زای و توکن XAI

LAMOverse نیز دومین بازی توسعه یافته توسط استودیوی بازی Ex Populus است که در بلاک چین Xai مستقر شده و توسط بنیاد Xai منتشر خواهد شد. این بازی Chaos نام دارد. در LAMO همه چیز، از جمله خود جهان، تخریب پذیر است. این بازی در 4Q2024 عرضه می شود.

همچنین بخوانید : استاندارد توکن BRC-20 چیست؟

Tarochi

Taroch یک RPG زنجیره ای هیجان انگیز است که در آن هر چالش و هر هیولایی که گرفتار می شود بخشی از تاریخ بلاک چین می شود. در یک سرزمین وسیع سفر کنید، با NPC ها تعامل داشته باشید و ماموربت ها را انجام دهید.

معرفی توکن XAI

این پلتفرم دارای دو توکن بومی XAI و esXAI است که عملکرد آن را تقویت می‌کنند.

XAI

XAI توکن اصلی این پلتفرم است و برای پرداخت هزینه شبکه و پرداخت های درون بازی استفاده می شود. میتوان این توکن را انتقال داد و همچنین می توان آن را در بازار معامله کرد و از آن به عنوان دارایی انتقال و ذخیره ارزش استفاده شود. حداکثر عرضه توکن 2.5 میلیارد است، که عرضه کل و در گردش آن در حال حاضر به ترتیب 984 میلیون و 277 میلیون است.

XAI که در اوایل ژانویه 2024 راه اندازی شد، تخصیص آن به شرح زیر است:

 

esXAI

از توکن esXAI برای پاداش دادن به نودهای نگهبان بابت تامین امنیت شبکه استفاده می‌شود. اپراتورهای نود همچنین برای دسترسی به پاداش ها و مزایای بیشتر شبکه، می توانند توکن های esXAI خود را سهام گذاری (staking) کنند. سهام گذاری توکن های esXAI توسط اپراتورهای نودهای نگهبان، سه مزیت اصلی برای آنها فراهم می کند:

  • افزایش نرخ بازده تولید شده از esXAI
  • دسترسی به رویدادهای ویژه و NFT های موجود در بازی‌های پلتفرم Xai
  • دریافت حق رای حکومتی

برخلاف توکن XAI، توکن esXAI قابل انتقال نیست و فقط توسط اپراتوری که در ابتدا آن را به دست آورده است می‌تواند استفاده شود.

توکنومیکس توکن XAI

بلاکچین Xai چیست؟معرفی بلاکچین گیمینگ زای و توکن XAI

  • ۵۰.۱٪ برای نودها، جامعه کاربری و شرکت مستقل غیرمتمرکز (DCA)
  • ۲۲.۴٪ برای سرمایه‌گذارها
  • ۲۰٪ برای تیم پروژه
  • ۷.۵٪ برای اکوسیستم

کلام آخر

بازی‌های مبتنی بر بلاک چین فرصت‌هایی را برای کاربران در زمینه‌هایی مانند NFT، تجارت دارایی درون بازی، بازی برای کسب درآمد (P2E) و موارد دیگر ایجاد می‌کند. با این حال، علی‌رغم همه این ویژگی‌های جذاب، هنوز به اندازه کافی گیمرهای پلتفرم‌های بازی‌های ویدیویی سنتی به سمت بازی های بلاک چین روی نیاورده‌اند. دلیل اصلی این موضوع، عدم آشنایی آنها با مفاهیمی مانند ارزهای دیجیتال، NFTها و کیف پول های کریپتویی است. انجام تراکنش‌ با استفاده از کیف پول‌های کریپتویی برای تازه‌کاران بلاک چین موضوعی چالش برانگیز است.

این پلتفرم لایه 3 اولین پروژه ای است که هدف آن رسیدگی به این چالش ها است. ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن (مانند تعامل یکپارچه کیف پول، تراکنش‌های بدون کارمزد و مقیاس‌پذیری پیشرفته) این پتانسیل را دارد که تحول قابل توجهی در صنعت بازی ایجاد کند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید