/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / روش جایگزینی با کارمزد (RBF) چیست؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

روش جایگزینی با کارمزد (RBF) چیست؟

روش RBF در BIP 125 پیشنهاد شد و به عنوان یک ویژگی در پروتکل بیت کوین با انتشار نسخه 0.12.0 بیت کوین کور Bitcoin Core که در فوریه 2016 منتشر شد، معرفی شد. این ویژگی توسط کاربرانی که مایل به سرعت بخشیدن به تراکنش های خود یا اصلاح کارمزد در واکنش به محدودیت های شبکه هستند استفاده می شود.

روش جایگزینی با کارمزد (RBF) چیست؟

روش جایگزینی با کارمزد چیست؟

 

روش جایگزینی با کارمزد (RBF) شبکه بیت‌کوین Bitcoin به کاربران اجازه می‌دهد تراکنش‌های تأیید نشده را با تراکنش‌های جدید با هزینه تراکنش بالاتر جایگزین کنند.

روش RBF در BIP 125 پیشنهاد شد و به عنوان یک ویژگی در پروتکل بیت کوین با انتشار نسخه 0.12.0 بیت کوین کور Bitcoin Core که در فوریه 2016 منتشر شد، معرفی شد. این ویژگی توسط کاربرانی که مایل به سرعت بخشیدن به تراکنش های خود یا اصلاح کارمزد در واکنش به محدودیت های شبکه هستند استفاده می شود.

در این رابطه بخوانید‌ : اتریوم چیست و چگونه کار میکند؟

در 23 نوامبر 2023، یک کاربر بیت کوین در ساعت 9:59 صبح تراکنشی انجام داد و برای انتقال 139.42 بیت کوین (BTC) هزینه تراکنش بالای 3.1 میلیون دلار پرداخت کرد. این کارمزد به عنوان هشتمین رکورد در تاریخ بیت کوین ثبت شد. درواقع این کاربر 119980 برابر هزینه تراکنش معمولی پرداخت کرده است.  چند دلیل برای این موضوع وجود دارد:

 

انتخاب کارمزد تراکنش بالا

 

ممکن است فرستنده عمداً هزینه تراکنش بالایی را برای دریافت تأییدیه سریعتر انتخاب کرده باشد یا کارمزد را اشتباه ارزیابی کرده باشد.

 

روش RBF

 

کاربران می توانند تراکنش با کارمزد بالاتر را، با تراکنش تایید نشده با روش RBF جایگزین کنند. برای تأیید سریع‌تر، ممکن است فرستنده انتخاب کرده باشد که تراکنش اولیه را که ممکن است هزینه بالایی داشته باشد، با تراکنش جدید با کارمزد بالاتر جایگزین کند.

 

عدم آگاهی فرستنده

همچنین بخوانید : پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست و چگونه کار می کند؟

 

این امکان وجود دارد که فرستنده توجه دقیقی به شرایط شبکه نداشته یا از عواقب اقدامات خود کاملاً آگاه نبوده باشد یا پیش بینی نکرده باشد که RBF منجر به افزایش قابل توجه کارمزد معامله میشود.

 

کدام شبکه های بلاک چین از RBF پشتیبانی می کنند؟

 

قابلیت RBF زمانی استفاده می شود که کاربران بیت کوین بخواهند روند تایید تراکنش را تسریع کنند یا کارمزد را در واکنش به تغییر شرایط شبکه تغییر دهند.

جایگزینی با کارمزد Replace-by-Fee یک سیاست تراکنش است که در پروتکل شبکه بیت کوین تعبیه شده است و توسط Bitcoin Core پشتیبانی می شود. همانطور که گفته شد، در روش RBF، کاربران می توانند یک تراکنش تایید نشده بیت کوین را با یک تراکنش جدید با کارمزد تراکنش بالاتر تعویض کنند.

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید کیف پول ها و خدمات مختلف در بازار بیت کوین ممکن است به طور متفاوتی از RBF پشتیبانی کنند. به عنوان مثال، اگرچه RBF توسط بیت کوین کور پشتیبانی می شود، اما همه کیف پول ها ممکن است این ویژگی را نپذیرند یا آن را ارائه ندهند. برای اطمینان از اینکه کیف پول یا خدمات مورد نظر با سیاست جایگزینی با کارمزد سازگار است، کاربران باید ویژگی ها و دستورالعمل های خاص پلت فرم را بررسی کنند.

سایر قوانین RBF شامل این است که تراکنش جدید باید همان خروجی های قبلی را حفظ کند و برای هر ورودی جهت استفاده از RBF عدد ترتیب بالاتری داشته باشد. علاوه بر این، RBF فقط برای تراکنش هایی اعمال می شود که هنوز تایید نشده اند. پس از تایید یک تراکنش، نمی توان از این قابلیت استفاده کرد. با این حال، از آنجایی که همه گره‌ها و ماینرها ممکن است از تراکنش‌های RBF پشتیبانی نکنند یا آن را تشخیص ندهند، کارایی آن به شرایط شبکه و تمایل ماینرها برای اولویت‌بندی تراکنش‌ها با کارمزد بالاتر بستگی دارد.

علاوه بر این، کیف پول‌های خاصی مانند ترزور Trezor به کاربران اجازه می‌دهند تا در تراکنش‌های در حال انتظار و تایید نشده، از گزینه Bump Fee برای افزایش کارمزد استفاده کنند. علاوه بر این، کاربران کریپتو داتکام Crypto.com می‌توانند از تنظیمات تراکنش پیشرفته برای ارسال اتر (ETH) یا دیگر توکن‌های ERC-20 استفاده کنند که امکان سفارشی‌سازی عدد نانس nonce، قیمت گس یا محدودیت گس را فراهم می‌کند. این ویژگی که در نسخه 1.8.2 و بالاتر موجود است، به کاربران پیشرفته اجازه می دهد تا پارامترهای تراکنش را تنظیم کنند.

کاربران می توانند از طریق صفحه تایید ارسال به تنظیمات پیشرفته رفته، مقادیر را تنظیم کنند، کارمزد شبکه را بررسی کرده و تراکنش را انجام دهند. این فرآیند شامل تأیید تنظیمات سفارشی شده و تأیید تراکنش با یک رمز عبور و یک کد 2FA در صورت فعال بودن است.

روش جایگزینی با کارمزد (RBF) چیست؟

روش جایگزینی با کارمزد چگونه کار می کند؟

 

کاربران بیت کوین می توانند تایید تراکنش را با ایجاد یک تراکنش جدید با کارمزد بالاتر، که توسط یک عدد توالی منحصر به فرد علامت گذاری می شود، تسریع کنند، که ممکن است توسط ماینرها اولویت بندی شود و جایگزین تراکنش اصلی شود.

وضعیت شبکه، قوانین ماینرها و میزان پشتیبانی گره‌ها و کیف پول‌های شرکت‌کننده، همگی بر اثربخشی RBF تأثیر می‌گذارند. در ادامه به نحوه عملکرد RBF میپردازیم:

 

تایید تراکنش اولیه

 

تراکنش بیت کوین توسط یک کاربر آغاز شده و با شبکه به اشتراک گذاشته می شود. تراکنش در ممپول mempool قرار گرفته و در انتظار گنجاندن در یک بلاک توسط یک ماینر است.

 

تنظیم کارمزد تراکنش

 

اگر کاربر بخواهد فرآیند تایید را تسریع کند یا کارمزد خیلی پایین باشد می تواند تراکنش جدیدی را با کارمزد بالاتر آغاز کند.

 

جایگزینی با کارمزد

 

تراکنش جدید شامل یک عدد توالی منحصر به فرد در ورودی تراکنش است که نشان می دهد قرار است جایگزین تراکنش قبلی شود. این عدد بالاتر از عدد تراکنش اصلی است.

در شبکه بیت کوین، فیلد nSequence که در اصل برای جایگزینی مبتنی بر عدد توالی یا قفل زمانی time-locking طراحی شده بود، دو هدف اصلی را دنبال می‌کند. اولاً، برای اینکه تراکنش واجد شرایط جایگزینی با کارمزد باشد، باید قابلیت تعویض آن را در زمان ارسال اولیه بیان کند. این کار با تنظیم فیلد nSequence ، یک جزء در هر تراکنش، به مقدار کمتر از 0xffffffe انجام می شود.

فیلد nSequence قفل زمانی نسبی را برای ورودی های تراکنش فعال می کند، اجازه می دهد تراکنش ها پس از پخش به روزرسانی شوند، و انعطاف پذیری برای تنظیمات و تسهیل RBF را فراهم می کند.

 

تراکنش جایگزین

 

کاربر تراکنش جایگزین را به شبکه بیت کوین ارسال می کند. ماینرهایی که تراکنش‌هایی را برای گنجاندن در بلاک انتخاب می‌کنند، ممکن است تراکنش جایگزین با کارمزد بالاتر را ببینند و تصمیم بگیرند که تراکنش جایگزین را در بلاک بگنجانند.

 

تایید تراکنش

 

اگر تراکنش جایگزین در بلاک گنجانده شود، تراکنش اصلی جایگزین می شود. تراکنش جایگزین اعتبار سنجی نخواهد شد و اساساً از mempool خارج می شود.

 

چگونه RBF را فعال و غیرفعال کنیم؟

 

برای فعال کردن RBF در کیف پول بیت کوین، کاربران باید پشتیبانی را تأیید کنند، به تنظیمات دسترسی داشته باشند، گزینه RBF را فعال کنند و کارمزد ها را تنظیم کنند، در حالی که غیرفعال کردن RBF شامل دسترسی به تنظیمات، غیرفعال کردن گزینه RBF و اطمینان از فعال نشدن آن به طور پیش فرض است.

 

فعال کردن RBF

 

کاربران باید قبل از فعال کردن این ویژگی اطمینان حاصل کنند که کیف پول انتخابی آنها از RBF پشتیبانی می کند. تنظیمات کیف پول معمولاً در قسمت تنظیمات پیشرفته advanced یا transaction preferences قابل دسترسی است.

کاربر باید در تنظیمات گزینه RBF، معمولاً “Replace-by-Fee” یا یک عبارت مشابه را جستجو کند و این گزینه را فعال کند. سپس می تواند تراکنش را به شبکه ارسال کند و در صورت بروز مشکل در تایید تراکنش، کارمزد تراکنش را تغییر دهد.

روش جایگزینی با کارمزد (RBF) چیست؟

قابلیت RBF در ترزور

 

روش RBF، با کاهش خروجی، هنگام انتقال حداکثر مقدار بیت کوین از یک حساب واحد، هزینه بیشتری را از مبلغ انتقال به جای مانده حساب کسر می کند.

 

روش RBF با کیف پول های Trezor در Electrum

 

کاربران می‌توانند از RBF با دستگاه‌های Trezor در Electrum استفاده کنند که امکان جایگزینی تراکنش اصلی را فراهم می‌کند. با این حال، این جایگزینی تنها در صورتی امکان پذیر است که تراکنش اولیه با استفاده از Electrum با فعال بودن گزینه “Replace by fee” که از طریق Tools > Preferences > Replace by Fee قابل دسترسی است، انجام شده باشد.

برای اطمینان از فعال نشدن این قابلیت به طور پیش‌فرض در تراکنش‌های جدید در کیف پول، کاربر باید تیک گزینه فعال را بردارد.

 

معایب روش جایگزینی با کارمزد

 

روش RBF در بیت کوین امکان تعدیل کارمزد پس از تراکنش را فراهم می کند، اما نگرانی هایی را در مورد دوبار خرج کردن، سردرگمی کاربران و تراکم شبکه ایجاد می کند.

روش RBF نگرانی هایی را در مورد احتمال double-spending ایجاد می کند زیرا کاربران می توانند تراکنش تایید نشده را با تراکنش جدید با کارمزد بالاتر جایگزین کنند. این امر خطر تصمیم گیری برای گیرندگان تراکنش ها را دشوار می کند که کدام تراکنش ها مشروع هستند، که می تواند منجر به تقلب و سوء تفاهم شود.

روش RBF می تواند تجربه کاربر را پیچیده کند زیرا افرادی که از عملکرد آن آگاه نیستند ممکن است به طور ناخواسته تراکنش ها را جایگزین کنند یا با تاخیر مواجه شوند. علاوه بر این، این ویژگی با کاهش قابلیت اطمینان، پیش‌بینی دقیق بازه‌های زمانی تأیید را برای مشاغل دشوارتر می‌کند.

کارایی شبکه به‌عنوان یک کل ممکن است تحت تأثیر کاربرانی قرار بگیرد که تراکنش‌ها را با کارمزدهای زیاد جایگزین می‌کنند، که می‌تواند باعث ازدحام شبکه شود. علاوه بر این، آسیب‌پذیری در برابر سوء استفاده، که به کلاهبرداران این اجازه را می‌دهد که از سیستم برای منافع مالی استفاده کنند، افزایش می یابد.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین