/ معرفی ارزهای دیجیتال / شبکه سلر چیست؟ معرفی کامل Celer Network و ارز CELR

زمان مطالعه : 10 دقیقه

شبکه سلر چیست؟ معرفی کامل Celer Network و ارز CELR

شبکه سلر چه ویژگی هایی دارد؟

شبکه سلر (Celer Network) یک پلت فرم مقیاس پذیر است که به کمک آن هر کسی می تواند برنامه های غیرمتمرکز (DApps) بسازد و از آن استفاده کند. مقیاس پذیری با عملکرد مستقل گره ها و انجام تراکنش ها خارج از زنجیره، به دست می آید. تراکنش های خارج از زنجیره با هدف کاهش بار روی زنجیره انجام میشود که به عنوان مقیاس بندی لایه 2 نیز شناخته می شود. شبکه Celer از طریق راه حل کانال حالت خود به تکنیک مقیاس بندی خارج از زنجیره دست می یابد.

شبکه سلر چیست؟ معرفی کامل Celer Network و ارز CELR

سلر نتورک چیست؟

شبکه سلر (Celer Network) یک پلت فرم مقیاس پذیر است که به کمک آن هر کسی می تواند برنامه های غیرمتمرکز (DApps) بسازد و از آن استفاده کند. مقیاس پذیری با عملکرد مستقل گره ها و انجام تراکنش ها خارج از زنجیره، به دست می آید. تراکنش های خارج از زنجیره با هدف کاهش بار روی زنجیره انجام میشود که به عنوان مقیاس بندی لایه 2 نیز شناخته می شود. شبکه Celer از طریق راه حل کانال حالت خود به تکنیک مقیاس بندی خارج از زنجیره دست می یابد.

کانال حالت (state channel) به فرآیندی اشاره دارد که در آن کاربران مستقیماً خارج از بلاکچین یا خارج از زنجیره با یکدیگر تراکنش می‌کنند. این یک راه حل زنجیره جانبی است که توسط تیم Celer Network توسعه یافته است. زنجیره جانبی یک بلاک چین جانبی است که از طریق یک پیوند دو طرفه به زنجیره اصلی متصل می شود، به این معنی که میتوان دارایی ها را از زنجیره جانبی به زنجیره اصلی و برعکس منتقل کرد.

سلر نتورک چه کاربردی دارد؟

کانال حالت به طرفین اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند را خارج از زنجیره اجرا کنند. علاوه بر این، می توان از آن برای پشتیبانی عملکردهای مربوط به پرداخت ها، پیشنهادات حراج، مبادلات توکن، بازی و موارد دیگر استفاده کرد. با کمک شبکه کانال حالت، عملیات خارج از زنجیره به ترتیب الویت سریع‌تر و ارزان‌تر انجام میشوند.اجزای کلیدی این سیستم عبارتند از CelerPay، CelerApp و Celer Node.

در این رابطه بخوانید‌ : شیبا اینو چیست و چه کاربردی دارد؟

شبکه سلر از شبکه نگهبان وضعیت خود (SGN)، یک زنجیره جانبی غیرمتمرکز، برای حفظ امنیت تراکنش های خارج از زنجیره و قابلیت استفاده برای کاربران کانال حالت استفاده می کند. این امر به حل مسائل خارج از زنجیره مانند از دست دادن حالت های خارج از زنجیره، پرداخت آفلاین و پرداخت درون زنجیره‌ای کمک می کند. علاوه بر این، خدماتی را ارائه می دهد که شامل حفاظت از وضعیت کانال، پرداخت و اتصال برنامه است. شبکه نگهبان وضعیت همچنین از طریق فرآیند سهام گذاری یا استیکینگ توکن CELR به سهامداران توکن CELR پاداش میدهد.

معماری شبکه نگهبان وضعیت، از چهار جزء تشکیل شده است:

  • قراردادهای زنجیره اصلی با اعمال قوانین مربوط به هزینه ها، پاداش ها و جریمه ها برای شرکت کنندگان در شبکه، فرآیند سهامگذاری CELR را حفظ می کند.
  • نمایندگان سهمی از پاداش شبکه نگهبان وضعیت و هزینه های خدمات را متناسب با سهام خود دریافت می کنند.
  • ولیدیتورها توزیع پاداش را محاسبه می‌کنند، جریمه‌ها را انجام میدهند و از نمایندگان پاداش دریافت می‌کنند.
  • کاربران هزینه خدمات را به قراردادهای اصلی می پردازند و درخواستی را به زنجیره جانبی ارسال می کنند.

شبکه سلر چه ویژگی هایی دارد؟

Celer Network یک پلتفرم مقیاس‌پذیری لایه ۲ است که در آن توسعه‌دهندگان برنامه‌های بلاک چین سریع، ارزان و با کاربری آسان می‌سازند. همچنین محصولات مختلفی را در اکوسیستم خود ارائه می دهد که به دنبال حل چالش های مختلف در دنیای کریپتو هستند. این محصولات عبارتند از:

سی بریج

CBridge یکی از ویژگی های کلیدی شبکه Celer است که انتقال دارایی های میان زنجیره ای را ممکن می کند و همچنین امکان استفاده از این دارایی ها را در چندین بلاک چینفراهم می کند. با کمک CBridge، کاربران می‌توانند بدون نیاز به یک صرافی متمرکز ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، بایننس کوین (BNB) و سایر ارزهای دیجیتال را به بلاک چین های محتلف انتقال دهند.

یکی از مزایای اصلی CBridge این است که به عنوان یک پل غیر حضانتی عمل می کند، به این معنی که کاربران در طول فرآیند انتقال، بر دارایی های خود کنترل کامل دارند. از آنجایی که CBridge بر روی راه حل مقیاس پذیری لایه ۲ شبکه سلر ساخته شده است، تراکنش های میان زنجیره ای سریع تر و ارزان تری ارائه میکند.

لیِرتو فایننس

Layer2.Finance یک پلت فرم DeFi است که بر روی راه حل مقیاس پذیری لایه 2 شبکه سلر ساخته شده است و برای ارائه تراکنش های سریع و کم هزینه به کاربران و همچنین دسترسی به تعدادی از خدمات مالی مانند وام، استقراض و ترید طراحی شده است.

یکی از ویژگی های کلیدی Layer2.Finance استفاده آن از فناوری کانال حالت Celer Network است. با کمک این ویژگی، سرعت تراکنش‌ها بیشتر میشود و زمان منتظر ماندن کاربران برای تایید بلاک‌چین اصلی را از بین می‌برد. علاوه بر این، از فناوری cBridge استفاده می کند که انتقال دارایی های میان زنجیره ای بین اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس را امکان پذیر می کند.

به عنوان یک پلتفرم DeFi، مدل حاکمیتی آنها به کاربران اجازه می دهد تا در مورد اهداف پلتفرم حق رای داشته باشند. کاربرانی که توکن حاکمیتی پلتفرم، L2 را دارند، می‌توانند در مورد پیشنهادات و تصمیمات مربوط به توسعه و مدیریت آن رای دهند، که به آنها مالکیت و کنترل بیشتری بر پلتفرم می‌دهد که به پرورش یک جامعه قوی و متعهد کمک می‌کند.

شبکه نگهبان وضعیت

شبکه سلر چیست؟ معرفی کامل Celer Network و ارز CELR

همچنین بخوانید : میپل فایننس چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

شبکه نگهبان وضعیت (State Guardian Network) یکی از ویژگی‌های کلیدی شبکه سلر است که بسیار مقیاس‌پذیر و غیرمتمرکز طراحی شده و امنیت و قابلیت اطمینان آن را افزایش می‌دهد. این یک شبکه تشکیل شده از نودهایی است که به عنوان یک شخص ثالث قابل اعتماد برای به‌روزرسانی‌های حالت شبکه عمل می‌کند و با تأیید اعتبار به‌روزرسانی‌های حالت شبکه، یک لایه امنیتی اضافی برای شبکه Celer فراهم می‌کند. این فرآیند تأیید به جلوگیری از هرگونه فعالیت کلاهبرداری یا مخرب کمک می کند و به ایمنی و قابلیت اعتماد شبکه Celer کمک میکند.

هر نود در شبکه مسئول نظارت بر مجموعه خاصی از حالت ها و به روز رسانی آنها است. برای تبدیل شدن به یک نو در شبکه نگهبان وضعیت، یک کاربر باید مقدار مشخصی از توکن‌های CELR را سهامگذاری کند. این امر انگیزه‌ای برای نود ها ایجاد می‌کند تا در جهت منافع شبکه عمل کنند. همچنین یک سیستم اعتبار وجود دارد که به نود ها برای رفتار خوب پاداش می دهد و نود ها را برای فعالیت مشکوک جریمه می کند.

اعضای اصلی تیم شبکه سلر

تیم اصلی شبکه سلر تز چهار بنیانگذار تشکیل شده است. همه اعضا دارنده مدرک Ph.D. هستند که از مدارس پیشرو علوم کامپیوتر مانند Princeton، MIT، UC Berkeley و UIUC فارق التحصیل شده اند.

دکتر مو دونگ (Dr. Mo Dong): مدیر محصول در شرکت اعتبارسنجی شبکه وِری‌فلو (Veriflow) و متخصص کاربردهای نظریه بازی الگوریتمی است. دکتر دونگ دروسی نیز درخصوص مهندسی قراردادهای هوشمند برای صدها دانشجوی فارغ‌التحصیل برگزار می‌کند.

دکتر جوندا لیو (Junda Liu): از سال ۲۰۱۱ یکی از مهندسان زیرساخت شبکه مرکز داده شرکت گوگل بود و از سال ۲۰۱۴ نیز در پروژه خدمات ارتباطات بی‌سیم گوگل به‌نام پراجکت فای (Project Fi) مشغول به کار شد.

دکتر شیائوژو لی (Xiaozhou Li): محقق و متخصص در حوزه‌های مختلف علوم رایانه از جمله سیستم‌های توزیع‌شده، شبکه‌سازی و مدیریت داده است. او سابقه کار در شرکت‌هایی همچون گوگل و اچ‌پی لبز را دارد و مقالات متعددی در معتبرترین ژورنال‌های علمی همچون SIAM و ACM به چاپ رسانده است.

دکتر کینگ‌ کای لیانگ (Qingkai Liang): در سیستم‌های شبکه‌ای و ساختارهای داده تخصص دارد. دکتر لیانگ هم در شرکت‌هایی همچون گوگل و بِل لبز سابقه فعالیت دارد و چندین سال در بخش تحقیقات دانشگاه ام‌آی‌تی روی مباحثی همچون شبکه‌های بی‌سیم و مراکز داده به کار پژوهش مشغول بوده است.

توکن CELR چیست؟

توکن CELR رمز اصلی شبکه Celer است. CELR یک توکن استاندارد ERC-20 است که بر روی اتریوم ساخته شده است و برای تسهیل تراکنش‌ها و تشویق مشارکت‌کنندگان شبکه به انجام خدماتی مانند اعتبارسنجی تراکنش‌ها یا مشارکت در استخرهای نقدینگی شبکه استفاده می‌شود.

یکی از موارد استفاده توکن CELR، پرداخت کارمزد تراکنش در بستر شبکه Celer است. هر زمان که یک تراکنش انجام می شود، مقدار کمی CELR برای پرداخت کارمزد پردازش مورد نیاز است. سپس مقداری از این کارمزدها به عنوان پاداش ولیدیتورها برای پردازش تراکنش ها و ایمن سازی شبکه استفاده می شود.

یکی دیگر از موارد استفاده توکن CELR سهامگذاری و حاکمیت است. کاربران می توانند با سهام گذاری توکن CELR خود به ایمن سازی شبکه کمک کنند و همچنین در فرآیند اجماع پلت فرم مشارکت کنند. کاربران با مشارکت در قرآیند اجماع، می توانند در مورد تصمیمات مهم مربوط به توسعه و جهت گیری آینده پلت فرم رای دهند.

به طور کلی، توکن CELR یک جزء ضروری از پلتفرم شبکه Celer است که به عنوان وسیله ای برای پرداخت، سهامگذاری، حاکمیت و مشارکت در اکوسیستم گسترده CelerX عمل می کند. نقش آن به عنوان توکن تشویقی شبکه و تسهیل پردازش تراکنش، آن را به بخش مهمی از عملکرد کلی پلتفرم تبدیل می کند.

آیا شبکه سلر گزینه سرمایه گذاری مناسبی است؟

مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، پاسخ به این سوال که شبکه سلر سرمایه‌گذاری خوبی است یا خیر، نیازمند بررسی دقیق عوامل مختلفی است.

یکی از عواملی که باید در نظر گرفت، بازار کلی راه حل های مقیاس پذیری لایه 2 است. در حالی که راه حل هایی برای مقیاس پذیری وجود دارد که می تواند محدودیت های بلاک چین اصلی را برطرف کند، تعدادی پروژه دیگر نیز وجود دارد که روی راه حل های مشابه کار می کنند. اینرقابت می تواند بر دوام دراز مدت شبکه سلر تأثیر بگذارد.

عامل دیگری که باید در نظر گرفت، نوسانات بازار ارزهای دیجیتال است. آن‌ها بی‌ثبات هستند، و همین منطق را می‌توان در مورد قیمت توکن CELR، که از زمان عرضه‌اش تا کنون نوسانات زیادی داشته است، در نظر گرفت. در حالی که این امر می‌تواند فرصت‌های خوبی برای بازدهی بالا ایجاد کند، اما با ریسک نیز همراه است، به‌ویژه برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و پایدارتری هستند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید