/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / معرفی انواع کیف پول بیت کوین و راه های محافظت از آن

زمان مطالعه : 10 دقیقه

معرفی انواع کیف پول بیت کوین و راه های محافظت از آن

کیف پول بیت کوین چیست و چگونه راه اندازی میشود؟

بیت کوین (Bitcoin) یک ارز دیجیتال است که در یک کیف پول الکترونیکی ذخیره می شود و با استفاده از کلید خصوصی قابل دسترسی است. با این حال، لازم نیست مستقیماً این کار را انجام دهید. یک برنامه کیف پول به طور خودکار از یک کلید خصوصی، برای امضای تراکنش های خروجی و ایجاد آدرس کیف پول استفاده می کند.

معرفی انواع کیف پول بیت کوین و راه های محافظت از آن

کیف پول بیت کوین چیست؟

 

درحال حاضر خرید، فروش و معامله بیت کوین (BTC) آسان تر از همیشه است. اما باید مطمئن شوید که بیت کوین خود را در مکانی امن ذخیره کرده اید. شاید از خود می پرسید که چگونه بیت کوین را ذخیره کنیم؟ بیت کوین (Bitcoin) یک ارز دیجیتال است که در یک کیف پول الکترونیکی ذخیره می شود و با استفاده از کلید خصوصی قابل دسترسی است. با این حال، لازم نیست مستقیماً این کار را انجام دهید. یک برنامه کیف پول به طور خودکار از یک کلید خصوصی، برای امضای تراکنش های خروجی و ایجاد آدرس کیف پول استفاده می کند. کیف پول بیت کوین یک کیف پول دیجیتال است که به شما امکان ارسال و دریافت بیت کوین را می دهد. این نوع کیف پول، شبیه به داشتن کیف پول فیزیکی است. بنابراین، هدف از داشتن کیف پول بیت کوین چیست؟ کیف پول به جای نگه داشتن پول فیزیکی، اطلاعات ارزدیجیتال مورد نیاز را برای دسترسی به آدرس های بیت کوین و ارسال تراکنش ها ذخیره می کند. سایر ارزهای دیجیتال را نیز می توان در برخی کیف پول های بیت کوین ذخیره کرد.

دستگاه حاوی کیف پول بیت کوین، کلید خصوصی را ذخیره می کند، نه خود کوین ها را. کوین ها در بلاک چین (blockchain) بیت کوین ذخیره می شوند و برای انتقال آن کوین ها به کیف پول یک شخص دیگر، به کلید خصوصی نیاز است.

در این رابطه بخوانید‌ : ارز دیجیتال مانا (MANA) چیست؟

انواع مختلفی از کیف پول بیت کوین وجود دارد که نیازهای مختلفی را برآورده می کنند و از نظر امنیت، راحتی، دسترسی و موارد دیگر متفاوت هستند. بنابراین، چگونه یک کیف پول بیت کوین انتخاب کنیم؟

دو مرحله مهم در انتخاب کیف پول بیت کوین مناسب وجود دارد. ابتدا باید تصمیم بگیرید که به چه نوع کیف پول ارزدیجیتالی نیاز دارید و کیف پول های خصوصی را در نظر بگیرید تا کیف پول ایده آل خود را پیدا کنید.

به عنوان مثال، کیف‌پول‌های فول نود به تمرکززدایی و پشتیبانی از شبکه بیت کوین کمک می‌کنند. همچنین کیف‌پول‌های موبایل بیت‌کوین، صرافی های ارزهای دیجیتال داخلی و اسکنرهای کد پاسخ سریع (QR)، و همچنین انواع دیگر قابلیت ها را با توجه به نوع کیف پول شما ارائه می‌دهند.

حتما مطمئن شوید کیف پول انتخابی شما با ارزهایی که ذخیره می کنید سازگار است و نیازهای امنیتی و قابلیت استفاده خاص شما را برآورده می کند. هدف این مقاله راهنمایی خوانندگان در خرید و استفاده از کیف پول بیت کوین و همچنین ذخیره امن بیت کوین است.

 

نحوه عملکرد کیف پول بیت کوین

 

برای ارسال و دریافت بیت کوین از جفت کلید ارزدیجیتال استفاده می شود. یک جفت کلید از یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی مرتبط تشکیل شده است. برای ارسال بیت کوین، استفاده از کلیدهای خصوصی الزامی است و باید آنها را در جای امن مخفی نگه داشت. دریافت بیت کوین به کلیدهای عمومی نیاز دارد که می توان آن را با هر کسی به اشتراک گذاشت. کلیدهای عمومی با استخراج یک کلید خصوصی از آنها ایجاد می شوند.

با ایجاد کیف پول بیت کوین، عبارات بازیابی (seed) ایجاد میشوند. از عبارات یادافزار برای نمایش عبارات بازیابی به شکل متوالی کلمات استفاده می شود. این عبارات برای تولید کلید خصوصی بیت کوینی و برای انتقال و دریافت بیت کوین استفاده می شود.

این طرح چارچوب قطعی و سلسله مراتبی (HD) نامیده می شود و یک استاندارد صنعتی برای ایجاد و مدیریت کلید بیت کوین است. وقتی می خواهید بیت کوین را دریافت کنید، اکثر کیف پول ها به طور خودکار کلیدهای عمومی جدید تولید می کنند.

استفاده مجدد از کلید عمومی یا آدرس تکراری دیگر یک مشکل نیست. اگر هر بار که بیت کوین دریافت می کنید از کلید عمومی یکسانی استفاده کنید، هر کسی ممکن است به راحتی کل سابقه پرداخت شما را دنبال کند. در نظر گرفتن کلیدها به عنوان توکن های یک بار مصرف، حریم خصوصی کاربر را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. یک کاربر همیشه می‌تواند کیف پول خود را بازیابی کند، به شرط آنکه عبارات بازیابی خود را بداند. این عبارات اغلب یک لیست 12 یا 24 کلمه‌ای است که با کیف پول تنظیم می‌شود.

بنابراین، هزینه یک کیف پول بیت کوین چقدر است؟ اگر فقط بیت کوین را در کیف پول ذخیره می کنید، استفاده از کیف پول بیت کوین هیچ هزینه ای ندارد. با این حال، اگر می‌خواهید یک تراکنش انجام دهید، صاحب صرافی یا دستگاهی که مالک کیف پول شما است، بسته به کاری که می‌خواهید انجام دهید، هزینه‌های متفاوتی از شما دریافت می‌کند.

همچنین بخوانید : به روزرسانی بعدی اتریوم: پکترا (Pectra) چیست؟

یک کیف پول می تواند از صفر تا 200 دلار یا بیشتر قیمت داشته باشد. اگر از کیف پول به عنوان بخشی از صرافی استفاده کنید، به احتمال زیاد کارمزد ثابت چند دلاری یا درصدی از کل ارزش تراکنش را پرداخت خواهید کرد.

 

معرفی انواع کیف پول بیت کوین و راه های محافظت از آن

 

انواع کیف پول بیت کوین

 

کیف پول تلفن همراه

 

برای کسانی که به طور فعال از بیت کوین برای پرداخت کالا در مغازه ها یا انجام معاملات روزانه استفاده می کنند، داشتن یک کیف پول ارز دیجیتال موبایل ابزاری ضروری است که به عنوان یک برنامه در تلفن هوشمند شما اجرا می شود، کلیدهای خصوصی را ذخیره می کند و به شما امکان می دهد ارزهای دیجیتال را با تلفن ذخیره کنید، معامله کنید و هزینه ها را پرداخت کنید.

علاوه بر این، برخی از برنامه‌ها از ویژگی ارتباط حوزه نزدیک یا NFC گوشی هوشمند استفاده می‌کنند، به این معنی که کاربران می‌توانند بدون نیاز به ارائه هیچ اطلاعاتی، به سادگی روی شبکه استفاده شوند.

کیف پول‌های موبایل از فناوری تأیید پرداخت ساده‌شده استفاده می‌کنند، زیرا فقط با زیرمجموعه‌های کوچکی از بلاک چین کار می‌کنند که به نودهای قابل اعتماد در شبکه بیت‌کوین برای اطمینان از داشتن اطلاعات صحیح، متکی هستند.

نقطه ضعف این کیف پول این است که این نودهای قابل اعتماد بر روی کوین‌ها و تراکنش‌ها کنترل دارند، و با فلسفه اعتماد زدایی بیت‌کوین در تضاد هستند. با این وجود، این کیف پول ها به دلیل منابع محدود سیستمی برای تلفن های همراه ضروری هستند، اما دسترسی آسان به وجوه یک نقطه ضعف است.

علاوه بر این، کیف پول های تلفن همراه به عنوان یک محصول جانبی و یک راهکار سریع و مناسب برای ذخیره سازی بیت کوین، مستعد بدافزار و هک هستند. اگر شخصی به سادگی به دستگاه تلفن همراه شما دسترسی پیدا کند، میتواند کنترل کیف پول شما را به دست بگیرد، به خصوص اگر احراز هویت دو مرحله ای فعال نباشد.

احراز هویت دو مرحله ای (2FA) دومین لایه حفاظتی است که برای ورود، کدی را علاوه بر نام کاربری و رمز عبور خود وارد می کنید. یک تفاوت اساسی بین کد احراز هویت دو مرحله ای و رمز عبور این است که کد احراز هویت دو مرحله ای یا از طریق ایمیل و یا از طریق پیامک تلفن برای شما ارسال می شود تا مطمئن شود که خود شما می‌خواهید وارد شوید. یکی دیگر از روشهای احراز هویت دو مرحله ای که امنیت بیشتری نیز دارد، استفاده از یک برنامه احراز هویت، مانند Google Authenticator، FreeOTP، یا Authy است، زیرا در برابر حملات تعویض سیم‌کارت یا هک ایمیل آسیب‌ناپذیر است.

توصیه می شود فقط به اندازه مورد نیاز بیت کوین را در کیف پول موبایل خود ذخیره کنید و ترجیحا بیت کوین را در سخت افزار جداگانه یا یک کیف پول کاغذی ذخیره کنید.

تنوع زیادی از برنامه های کیف پول بیت کوین برای دستگاه هایی که روی اندروید و iOS اجرا می شوند وجود دارد. آنها کیف پول های سبکی هستند که کل بلاک چین را روی تلفن یا تبلت شما دانلود نمی کنند، اما ممکن است همچنان بلاک چین را برای محاسبه موجودی شما اسکن کنند. مراقب کلاهبرداری ها و برنامه های کیف پول تقلبی باشید، زیرا کیف پول های تقلبی بسیاری وجود دارند که کلیدهای خصوصی شما را می دزدند.

 

کیف پول تحت وب

 

کیف پول های تحت وب (Web wallets)، (شکلی از والت آنلاین بیت کوین) کلیدهای خصوصی را روی یک سرور ذخیره می کنند، این سرور ها دائماً آنلاین هستند و توسط شخص ثالث کنترل می شوند. سرویس‌های مختلف ویژگی‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند، که برخی از آنها می‌توانند به کیف پول‌های موبایلی و دسک‌تاپ پیوند داده شوند و آدرس‌های شما را در دستگاه‌های متعلق به شما شبیه سازی کنند.

مانند کیف پول های موبایلی، کیف پول های الکترونیکی (e-wallets) نیز کاربران خود را قادر می سازند تا از هر وسیله ای که به اینترنت متصل است به وجوه خود دسترسی داشته باشند. سازمان‌هایی که این وب‌سایت را اداره می‌کنند می‌توانند به کلیدهای خصوصی شما دسترسی پیدا کنند، بنابراین بر سرمایه‌ شما کنترل کامل دارند.

اکثر کیف‌پول‌های الکترونیکی در صرافی‌ها اجرا میشوند. و در برخی موارد، صرافی‌ها با وجوه کاربران خود فرار کرده اند. کیف پول های تحت صرافی نیز اغلب هدف حمله هکرها قرار می گیرند زیرا فقط با استفاده از آدرس ایمیل و رمز عبور شما قابل دسترسی هستند.

در برخی موارد، کیف پول های صرافی درجاتی از محافظت از وجوه را ارائه می دهند. به عنوان مثال، در صورت هک شدن صرافی با بیمه یا وجوه پشتیبان، خسارت کاربران را می پردازند.

انتشار رمز عبور و ایمیل‌ یک خطر امنیتی جدی است، زیرا مردم اغلب در بسیاری از سرویس‌های مختلف از آدرس‌ ایمیل و رمز عبور یکسانی استفاده می‌کنند. به یاد داشته باشید که آدرس ایمیل شما نیمی از اطلاعات هویتی شما است.

 

کیف پول دسکتاپ

 

کیف پول های دسکتاپ (Desktop wallets)، را میتوان دانلود و بر روی کامپیوتر نصب کرد. آنها کلیدهای خصوصی را روی هارد دیسک یا درایوهای حالت جامد (SSD) ذخیره می کنند. طبق تعریف، آنها از کیف پول های آنلاین و تلفن همراه ایمن تر هستند، زیرا برای داده های خود به اشخاص ثالث متکی نیستند و سرقت از آنها سخت تر است.

آنها همچنان به اینترنت متصل هستند، در نتیجه ذاتا امنیت کمتری دارند. با این حال، کیف پول های دسکتاپ برای کسانی که مقادیر کمی بیت کوین را از طریق کامپیوتر خود معامله می کنند عالی است.

کیف پول های دسکتاپ مختلفی وجود دارد که نیازهای مختلف را برآورده می کند. برخی بر امنیت تمرکز می کنند، و برخی دیگر نیز بر ناشناس بودن، راحتی، تمرکززدایی و موارد دیگر. کیف پول هایی که به صورت نود های کامل اجرا می شوند، کل بلاک چین را روی رایانه شما دانلود می کنند. این امر به صدها گیگابایت فضای دیسک و اتصال سریع اینترنت نیاز دارد. با این حال، آنها کنترل دقیقی را بر تراکنش‌های شما ارائه می‌دهند که در اکثر کیف پول‌ها نمی‌توانید پیدا کنید. مزیت های دیگر این کیف پول ها عبارت اند از:

 • گزینه جایگزین یک تراکنش جدید با کارمزد بیشتر : این امر به شما امکان می دهد اگر می خواهید سرعت تراکنش خود را افزایش دهید، بعداً کارمزد تراکنش را افزایش دهید.
 • گرینه Intuitive drop-down همراه با کارمزد تراکنش و کنترل سرعت.
 • عملکرد: تراکنش‌ها مستقیماً بدون نیاز به یک ارائه‌دهنده نود شخص ثالث، به استخر حافظه پراکنده می‌شوند.
 • API و CLI: رابط خط فرمان (CLI) که توسط کیف پول‌های نود کامل ارائه می‌شود، مجموعه وسیعی از کنترل‌ها را فراهم می‌کند که در برنامه‌های کیف پول سبک موجود نیستند. رابط کاربری اپلیکیشن (API) به توسعه دهندگان اپلیکیشن این امکان را می دهد که عملکردهای مرتبط با بیت کوین را در اپلیکیشن های خود ادغام کنند.

 

کیف پول سخت افزاری

 

کیف پول سخت افزاری (hardware wallet) بیت کوین، نوع نسبتاً منحصربفردی از کیف پول بیت کوین است که کلیدهای خصوصی را در یک دستگاه فیزیکی امن ذخیره می کند. اعتقاد بر این است که این نوع کیف پول، امن ترین راه برای ذخیره بیت کوین است. برخلاف کیف پول های کاغذی که در برخی موارد باید وارد نرم افزار شوند، کیف پول های سخت افزاری می توانند به صورت مطمئن و تعاملی استفاده شوند. آنها در برابر ویروس های رایانه ای مصون هستند، زیرا وجوه ذخیره شده را نمی توان به صورت متنی به خارج از دستگاه منتقل کرد و در بیشتر موارد، نرم افزار آنها منبع باز است.

اکثر کیف پول های سخت افزاری دارای صفحه نمایش هایی با یک لایه امنیتی بیشتر هستند، در نتیجه می توان از آنها برای تأیید و نمایش جزئیات مهم کیف پول استفاده کرد. به عنوان مثال، یک صفحه نمایش می تواند یک عبارت بازیابی ایجاد کند و همچنین مبلغ و آدرس مورد نظر را تأیید کند. بنابراین، تا زمانی که در یک دستگاه معتبر ساخته شده توسط یک سازنده قابل اعتماد و شایسته سرمایه گذاری کنید، وجوه شما امن و مطمئن خواهد بود.

هرگز یک کیف پول سخت افزاری را از هیچ بازار کالای دست دوم خریداری نکنید. کیف پول های سخت افزاری جعلی وجود دارند که وجوه را از حساب بیت کوین شما می دزدند. همیشه کیف پول های سخت افزاری را از سازنده خریداری کنید و مطمئن شوید که در وب سایت رسمی آنها هستید. URL را در نوار آدرس مرورگر خود بررسی کنید تا مطمئن شوید که درست است.

 

کیف پول کاغذی

 

کیف پول کاغذی (paper wallet)، یک سند فیزیکی است که حاوی یک آدرس عمومی برای دریافت بیت کوین و یک کلید خصوصی است که به شما امکان می دهد بیت کوین ذخیره شده در آن آدرس را خرج یا انتقال دهید. کیف پول های کاغذی اغلب به شکل کدهای QR چاپ می شوند تا بتوانید برای انجام تراکنش به سرعت آنها را اسکن کنید و کلیدها را به کیف پول نرم افزاری (software wallet) یا برنامه کیف پول اضافه کنید.

یک کیف پول کاغذی را می توان با استفاده از خدماتی که به کاربران امکان می دهد با کلید خصوصی آن آدرس کیف پول بیت کوین تصادفی ایجاد کنند، ارائه کرد. سپس کلیدهای تولید شده را می توان با برخی خدمات چاپ کرد که طرح مقاومی در برابر دستکاری یا حتی گزینه ای برای سفارش برچسب های هولوگرافیک ارائه می دهند.

مزیت اصلی کیف پول کاغذی این است که کلیدها به صورت آفلاین ذخیره می شوند. این امر باعث می شود در برابر حملات سایبری، از جمله بدافزارهایی که ضربات کلید را ثبت می کنند، مانند کلیدنگار ها، بسیار انعطاف پذیر و کاملاً ایمن باشد. با این حال، هنوز هم باید در هنگام ایجاد کیف پول برخی تدابیر امنیتی انجام شود. باید اطمینان حاصل کنید که در هنگام ایجاد کیف پول کسی شما را نگاه نمیکند و یا نمی تواند ببیند که کجا آن را ذخیره می کنید.

برای جلوگیری از خطر نظارت نرم افزارهای جاسوسی بر فعالیت، توصیه می شود از یک سیستم عامل بدون خطا مانند اوبونتو (Ubuntu) که در درایو USB یا DVD اجرا می شود استفاده کنید. پس از راه‌اندازی کیف پول کاغذی، کد وب‌سایت باید بتواند به صورت آفلاین اجرا شود و به کاربر این امکان را بدهد تا قبل از تولید کلیدها، اتصال خود را از اینترنت قطع کند. در نهایت، از چاپگری استفاده کنید که به شبکه متصل نیست.

علاوه بر این، درک این نکته مهم است که اطلاعات خصوصی ارزشمندی را روی یک تکه کاغذ چاپ می کنید. برای محافظت از آن تکه کاغذ باید اقدامات خاصی انجام شود. به عنوان مثال، توصیه می شود آن را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده و در مکانی خشک و ایمن نگهداری کنید تا از آسیب آب و فرسودگی جلوگیری شود. برخی افراد ترجیح می دهند آن را لمینیت کنند و در صندوق امانات نگهداری کنند.

 

چگونه یک کیف پول بیت کوین راه اندازی کنیم؟

 

برای راه‌اندازی کیف پول نرم‌افزاری بیت‌کوین، یک اپلیکیشن کیف پول نرم‌افزاری رایگان نصب کنید. به عنوان مثال، کیف پول نرم افزاری دسکتاپ را از وب سایت آن دانلود کنید و دستورالعمل های روی صفحه را برای نصب آن دنبال کنید.

علاوه بر این، می توانید برای راه اندازی کیف پول تحت وب بیت کوین خود در کوین بیس (Coinbase) ثبت نام کنید. در مقابل، اگر نمی خواهید کیف پول بیت کوین خود را در اختیار شخص ثالثی قرار دهید، یک کیف پول سخت افزاری از سازنده آن بخرید. از آنجایی که هر کیف پول منحصر به فرد است، تنظیم آنها مستلزم پیروی از دستورالعمل های سازنده است.

 

مقایسه بیت کوین فیزیکی با بانک ها

 

بیت کوین فیزیکی

 

کوین های فیزیکی بیت کوین معمولاً با مقدار ثابتی از بیت کوین بارگذاری می شوند، با این هدف که تا زمانی که کلید خصوصی پنهان است، نمیتوان از آن استفاده کرد. این امر معمولاً با استفاده از مهر ضد دستکاری به دست می آید.

اولین مورد از این نوع Bitbill، شبیه یک کارت اعتباری بود، اما اکثر گزینه های بعدی مانند مدال های گرد بودند. مایک کادول، یکی از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال با نام مستعار “کاساسیوس”، اولین بیت کوین فیزیکی محبوب Casascius را در سال 2011 ایجاد کرد.

کلیدهای خصوصی زیر یک هولوگرام قابل جدا شدن پنهان شده بودند و پس از برداشتن آن، اثری کاملاً آشکار بر جای می گذاشت. پس از بازخرید، کوین ارزش دیجیتالی خود را از دست داد. از آن زمان، چندین تولیدکننده جدید کوین وجود داشته اند و برخی از شرکت ها کارت های از پیش بارگذاری شده ای را ارائه می دهند که حاوی مقدار مشخصی رمزارز است.

بیت‌کوین فیزیکی در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های ذاتی ارز فیزیکی به عنوان اقلام جمع‌آوری کننده استفاده می‌شود. یکی از موضوعات ارزش کلیدی بیت کوین، ارائه انتقال سریع در هر نقطه از جهان است. این فرایند در کوین های فیزیکی غیرعملی است.

 

بانک

 

بسیاری از بانک ها فعالیت های مرتبط با بیت کوین از جمله، انتقال وجه الکترونیکی فوری به صرافی های ارزهای دیجیتال را متوقف می کنند. بانک ها معمولاً پولشویی را به عنوان دلیلی برای عدم ارائه این خدمات ذکر می کنند، هرچند ممکن است انگیزه اصلی آنها محافظت از مدل کسب و کار خودشان باشد. زیرا بیت کوین برای کاهش یا حذف نیاز به متصدیانی مانند بانک ها طراحی شده است.

در سال‌های اخیر، موسسات مالی متعارف، مانند بانک‌ها، نه تنها به توسعه ارزهای دیجیتال خود بلکه در ارائه خدمات حضانت برای ارزهای دیجیتال موجود مانند بیت‌کوین ابراز علاقه کرده‌اند. قانونگذارها نیز در تلاش هستند تا بانک ها را برای ارائه این خدمات توانمند سازند.

بانکداری برای ارزهای دیجیتال کاری بیهوده است، زیرا بیت‌کوین اطلاعات کوین‌ها و کیف پول‌ها را به صورت ایمن در بلاک چین ذخیره می‌کند. بیت کوین همچنین امکان انجام تراکنش های بین المللی را بدون نیاز به تایید بانک یا حداقل کارمزد موجودی فراهم می کند. با این وجود، بانک‌ها تلاش کرده‌اند تا خود را با رشد ارزهای دیجیتال همراه کنند.

همچنین بانک‌های ارز دیجیتال تحت نظارتی وجود دارند که می‌توانند بیت کوین را ذخیره کنند. آنها محافظت های بانکی مانند نظارت بر حساب را ارائه می دهند و در صورت شناسایی فعالیت مشکوک می توانند وارد عمل شوند. این خدمات همچنین امکان فروش ارز دیجیتال و برداشت به یک حساب بانکی معمولی را ارائه می‌دهند.

این خدمات مفید هستند، به خصوص اگر برای مدت طولانی ارز دیجیتال در اختیار ندارید. شباهت آنها به بانک ها به همین جا ختم نمی شود، با این حال، آنها می توانند حساب شما را مسدود کنند یا وجوه شما را مصادره کنند. شما همچنین مشمول محدودیت‌های برداشت، الزامات و احراز هویت مشتری (KYC) خواهید بود، حتی اگر تجربه کلی بانک‌های بومی ارزدیجیتال، غیرمتمرکزتر از سیستم بانکداری سنتی باشد. علاوه بر این، تنها تعداد انگشت شماری از این بانک ها وجود دارند که به صورت کاملاً قانونگذاری شده فعالیت می کنند.

 

امنیت کیف پول بیت کوین

 

خطرات مختلف مرتبط با امنیت کیف پول بیت کوین به شرح زیر است:

ریسک های امنیتی، کیف پول بیت کوین را به خطر می اندازد.

 • نرم افزار مالیکیوس (malicious)، میتواند هارد درایو شما را اسکن کند و کلید های خصوصی شما را بدزدد، به این معنی که میتواند در عرض چندثانیه بیت کوین شما را بدزدد.
 • اسب تروی، میتواند تمام فایل های روی هارد درایوتان را رمزگزاری کند. سپس، تمام لینک های کیف پول هایتان را پیدا کند و مقدار دارایی بیت کوین شما را بفهمد سپس همان مقدار را رمزگشایی هارد درایوتان، مطالبه کند. به این فرآیند باج افزار گفته میشود.
 • یک صرافی ارزدیجیتال میتواند یک کلاهبرداری اکزیت اسکم انجام دهد و بیت کوین را بدزدد.
 • ممکن است لپ تاب یا موبایلی که کیف پولتان روی آن نصب است را گم کنید.

 

از بیت کوین خود در برابر سارقان محافظت کنید

 

اکنون این سوال کلیدی مطرح می شود: آیا کیف پول بیت کوین ایمن است؟ واضح ترین پاسخ بله است. اما، همه چیز به رویکرد امنیتی انتخاب شده توسط کاربر بستگی دارد. از آنجایی که ارزهای دیجیتال اهداف با ارزشی برای هکرها هستند، امنیت کیف پول بسیار مهم است و کاربران باید از نکات کلیدی زیر آگاه باشند:

 

معرفی انواع کیف پول بیت کوین و راه های محافظت از آن

 

راه های محافظت از بیت کوین خود در برابر سارقان

 

 • از هرنوع کیف پولی که نیاز به اتصال اینترنت دارد پرهیز کنید. در عوض از کیف پول های آفلاین استفاده کنید.
 • همیشه محتاط باشید و همه چیز را دوبار چک کنید. به عنوان مثال، امکان دارد ایمیلی دریافت کنید که بنظر از طرف Blockwallet است اما در واقع از طرف Blockwalet است. اگر آن را تایید کنید تمام کوین های شما بلافاصله ناپدید خواهند شد. به این نوع کلاه برداری فیشینگ گفته میشود.
 • اگر از کیف پول های تلفن همراه یا دسک تاپ استفاده میکنید از وب سایت های ناشناخته دوری کنید، زیرا ممکن است آنها حاوی بدافزار باشند.
 • اگر شخصی از شما خواست تا برایش بیت کوین ارسال کنید و به شما قول دهد که در عوض بیت کوین بیشتری به شما میدهد، اینکار را انجام ندهید زیرا یک ترفند کلاهبرداری است.
 • کلید خصوصی بیت کوین خود را برای هیچ شخصی نفرستید. زیرا میتواند تمام کوین هایتان را به سرقت ببرد.

 

چگونه کیف پول بیت کوین خود را نقد کنیم؟

 

شما نمی توانید هر زمان که بخواهید بیت کوین را به پول نقد تبدیل کنید، اما می توانید بیت کوین خود را به صورت ناشناس در بلاک چین به ارز فیات مورد نظر خود بفروشید. یک صرافی ارز دیجیتال می تواند تراکنش را مدیریت کند و از طرف شما خریدار پیدا کند و به شما این امکان را می دهد که بیت کوین خود را به سرعت به پول نقد تبدیل کنید.

محدودیت‌ها و بازه‌های زمانی برای انتقال ارز فیات به حساب بانکی‌تان بسته به کیف پول متفاوت است، اما اکثر آنها ممکن است ظرف یک تا سه روز پس از تکمیل فروش بیت‌کوین تکمیل شوند.

 

بهترین راه برای ذخیره بیت کوین چیست؟

 

راه های زیادی برای ذخیره بیت کوین وجود دارد، اما بهترین راه به صلاحدید شما بستگی دارد. کیف پول درایو USB برای سرمایه گذاران معمولی که می خواهند از بیت کوین یا ارزهای دیجیتال خود در برابر سرقت محافظت کنند، ایده آل است.

همچنین می‌توانید با دانلود Ethereum Mist Wallet از وب‌سایت MetaMask با استفاده از مرورگر اوپن (Open browser)، بیت کوین را در کیف پول MetaMask ذخیره کنید. پس از کلیک بر روی “Log in with Metamask”، “Use ETH wallet” را انتخاب کنید. سپس، در بخش «کیف پول های ETH»، می توانید به بیت کوین خود دسترسی داشته باشید.

کیف پول های Trezor و Ledger (کیف پول های سرد بیت کوین) نیز از بیت کوین پشتیبانی می کنند و آن را در دستگاه های واقعی شبیه به USB آفلاین نگه می دارند. اگر می خواهید به اشخاص ثالث اجازه دهید کلیدهای خصوصی شما را نگه دارند، کیف پول های بایننس و کوین بیس جایگزین گزینه های ذکر شده در بالا هستند.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید