/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / چگونه پورتفولیوی ارز دیجیتال بسازیم؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

چگونه پورتفولیوی ارز دیجیتال بسازیم؟

استراتژی پورتفولیوی ارز دیجیتال دسته وسیعی از ارزهای دیجیتال را پوشش می دهد که در نهایت بازدهی مطلوبی را برای سرمایه گذاران فراهم می کنند. این سبد سرمایه گذاری می تواند شامل ارزهای دیجیتال، دارایی های NFT، آلت کوین ها و استیبل کوین ها شود. از دهه 1990، تلاش هایی برای راه اندازی یک سیستم غیرمتمرکز صورت گرفته است. با این حال، در سال 2009، با معرفی بیت کوین، سرمایه گذاران ارز دیجیتال را به عنوان یک دارایی پذیرفتند.

چگونه پورتفولیوی ارز دیجیتال بسازیم؟

پورتفولیوی ارز دیجیتال در امور مالی، به مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتالی اطلاق می‌شود که توسط افراد در سبد سرمایه‌گذاری آنها نگهداری می‌شود. هدف اصلی آن تخصیص دارایی های دیجیتال مناسب برای ایجاد بازده بالاتر است.

معامله گران در بازار ارزهای دیجیتال از ابزارهای مختلفی برای توسعه استراتژی های پورتفولیوی موثر با هدف دستیابی به رشد بلندمدت استفاده می کنند.

تنوع مناسب در پورتفولیو می تواند به کاهش نوسانات و ریسک های امنیتی کمک کند. با این حال، باید توجه داشته باشید که عدم وجود مقررات می تواند بر ارزش دارایی های نگهداری شده در پرتفو تأثیر بگذارد.

در این رابطه بخوانید‌ : شبکه آربیتروم چیست؟ معرفی توکن ARB

استراتژی پورتفولیوی ارز دیجیتال دسته وسیعی از ارزهای دیجیتال را پوشش می دهد که در نهایت بازدهی مطلوبی را برای سرمایه گذاران فراهم می کنند. این سبد سرمایه گذاری می تواند شامل ارزهای دیجیتال، دارایی های NFT، آلت کوین ها و استیبل کوین ها شود. از دهه 1990، تلاش هایی برای راه اندازی یک سیستم غیرمتمرکز صورت گرفته است. با این حال، در سال 2009، با معرفی بیت کوین، سرمایه گذاران ارز دیجیتال را به عنوان یک دارایی پذیرفتند.

از آنجایی که ارز دیجیتال مشابه بازار سهام عمل می کند، نوسانات آن نیز به همین صورت عمل می کند. اما، در مورد ارزهای دیجیتال یک سیستم غیرمتمرکز وجود دارد. در نتیجه خطر تقلب به حداقل می رسد. با این حال، این ریسک می تواند با افزایش دارایی ها افزایش یابد. به علاوه، افزایش معاملات می تواند باعث نوسان قیمت توکن ها شود. علاوه بر این، با کمک ابزارهای تحلیلی، سرمایه گذاران می توانند به راحتی سود کسب کنند.

همیشه به سرمایه گذاران توصیه می شود تمام تخم مرغ هایتان را در یک سبد نگذارید. به طور خلاصه، انتخاب ارزهای دیجیتال با ارزش بازار کوچک، متوسط و بزرگ. در عین حال، باید تحمل ریسک و بودجه سرمایه گذاری را نیز در نظر بگیرید که به تخصیص بهتر دارایی کمک خواهد کرد.

طبق یک مطالعه، حداقل باید 20 دارایی دیجیتال در سبد شما وجود داشته باشد که حداکثر بازده را ایجاد کند. اما این فرآیند شامل بیش از 10000 بک تست Backtest است. بک تست به کاربران اجازه می دهد تا از داده های تاریخی برای پیش بینی نتیجه استراتژی تخصیص پورتفولیو استفاده کنند. با این حال، یک برنامه یا نرم افزار پورتفولیو باید دارایی ها را مدیریت کند.

عملکرد این برنامه ها را می توان با استفاده از ردیاب پورتفولیو ردیابی کرد. برخی از آنها عبارتند از CoinMarketCap، Coin Stats، Blockfolio، CoinGecko و غیره. این ردیاب‌های سبد سرمایه گذاری به کاربران امکان دسترسی به قیمت‌ها را به صورت واحد می‌دهند.

چگونه میتوان پورتفولیو ساخت؟

دانش کافی در مورد ارزهای دیجیتال: قبل از ایجاد یک پرتفولیوی کریپتو، دانستن اصول اولیه ارزهای دیجیتال حیاتی است که همچنین شامل اصول بازار کریپتو، استخراج کریپتو، سرمایه‌گذاری و کار می‌شود.

تخصیص مناسب سرمایه گذاری: گام بعدی این است که سرمایه گذاری تخصیص یافته را به دارایی های مناسب تقسیم کنید که شامل کوین های مورد نظر و دارایی های دیجیتال می شود. تا به امروز، بیش از 22900 ارز دیجیتال وجود دارد. بنابراین، انتخاب صحیح بسیار مهم است.

قرار دادن تخم مرغ ها در سبد متفاوت: حتی اگر میزان سرمایه گذاری شما کافی باشد اما تخصیص اشتباه می تواند نوسانات بالا و ریسک های مرتبط را به همراه داشته باشد. بنابراین سرمایه گذاران باید دارایی های خود را در طبقات مختلف دارایی متنوع یا تقسیم کنند. به عنوان مثال، از 100٪، 70٪ شامل کوین ها و بقیه متعلق به دارایی های NFT است.

با این حال، اشتباهاتی توسط معامله گران هنگام ایجاد یک سبد سرمایه گذاری کریپتو انجام می شود که برخی از آنها به شرح زیر است:

سرمایه گذاری در دارایی های کریپتو بدون انجام تحلیل دقیق کوین.

عدم ردیابی عملکرد دارایی‌های موجود در پورتفولیو.

همچنین بخوانید : ارز دیجیتال مونرو (XMR) چیست؟

عدم انتخاب زمان مناسب برای خروج از بازار.

چگونه تنوع ایجاد کنیم؟

استیبل کوین ها: سرمایه گذاران می توانند روی استیبل کوین هایی که توسط ارز فیات پشتیبانی می شوند، سرمایه گذاری کنند که نوسانات کمتری نسبت به سایر توکن ها دارند. به عنوان مثال، پکس گلد (PAXG) به یک اونس طلای موجود در ذخایر وابسته است. اما بازده بالایی ارائه نمی کند. در عوض، ثبات را تضمین می کند.

پرداخت یا کریپتو کوین: این توکن ها اولین کوین هایی هستند که در بازار ارزهای دیجیتال معرفی شدند مانند بیت کوین BTC، اتریوم ETH، لایت کوین LTC و ریپل XRP.

توکن های حاکمیتی Governance Tokens: برخلاف سیستم غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، توکن حاکمیتی به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بر این سیستم حکومت کنند. به علاوه، سهمی از درآمد و حق رای را فراهم می کند. تعدادی در حال حاضر در بازار دیفای DeFi ( امور مالی غیرمتمرکز) در دسترس هستند. به عنوان مثال، PancakeSwap، Uniswap، Aave، Decentraland و موارد دیگر.

توکن های امنیتی Security Tokens: یک ابزار سرمایه گذاری که حقوق مالکیت را به کاربران منتقل می کند. آنها مانند اوراق بهادار سنتی مانند سهام و اوراق قرضه اما به شکل دیجیتال هستند. شرکت ها می توانند این توکن ها را صادر کنند، اما برای سرمایه گذاران خرد در دسترس نیستند.

توکن ابزاری Utility Tokens: همانطور که از نام آن پیداست، سطح معینی از کاربرد را در اختیار کاربران قرار می دهد. به عنوان مثال، استفاده از بیت کوین و اتریوم برای پرداخت هزینه تراکنش در DeFi و سایر پلتفرم ها.

محصولات مالی کریپتو: سرمایه گذاران می توانند در دارایی های دیجیتال و محصولات با توکن های کریپتو به عنوان ارزش ذخیره شده سرمایه گذاری کنند که شامل NFT (توکن های غیرمثلی)، محصولات بیمه، بلیط های رویداد و موارد دیگر می شود.

چگونه مدیریت کنیم؟

تنظیم تعادل پرتفوی: به عنوان بخشی از سبد سرمایه گذاری، سرمایه گذار باید سعی کند دارایی های خود را مجدداً متعادل کند. تعادل مجدد شامل تحلیل پرتفوی و تنظیم مجدد دارایی ها برای بازده مورد نظر است.

ردیابی بازار: برای مدیریت پورتفولیو، ردیابی بازار کریپتو ضروری است. همچنین مشاهده بازده های تاریخی با استفاده از ابزارهای تحلیلی مفید است.

مثال

فرض کنید لوین پورتفولیویی دارد که به طور جداگانه برای بازار کریپتو ایجاد شده است. تنوع سبد ارز دیجیتال وی با استیبل کوین ها، آلت کوین ها و سایر دارایی های دیجیتال ایجاد شده و ارزش آن 10000 دلار است:

بیت کوین – 5000 دلار

اتریوم – 2000 دلار

ترا – 1000 دلار

توکن های غیرمثلی – 2000 دلار

با گذشت زمان، ارزش سرمایه گذاری به 15000 دلار افزایش یافت.

سوالات متداول

مدیر پورتفولیوی ارز دیجیتال کیست؟

مدیر پورتفولیو فردی یا سازمانی است که در مدیریت و نظارت بر مجموعه ای از ارزهای دیجیتال از طرف مشتریان تخصص دارد. آنها مسئول تصمیم گیری های سرمایه گذاری، تجزیه و تحلیل روندهای بازار، تنظیم مجدد پرتفوی و بهینه سازی بازده بر اساس اهداف سرمایه گذاری مشتری و تحمل ریسک هستند.

چند درصد از سبد سرمایه گذاری باید بیت کوین باشد؟

بسته به استراتژی‌های سرمایه‌گذاری فردی و اولویت‌های ریسک، درصد اختصاص داده شده به بیت‌کوین می‌تواند متفاوت باشد. هیچ پاسخ کلی وجود ندارد. برخی از سرمایه گذاران ممکن است با توجه به عملکرد تاریخی و تسلط بر بازار، بخش قابل توجهی از پرتفوی خود را به بیت کوین اختصاص دهند. در مقابل، برخی ممکن است رویکرد متنوع تری را با تخصیص کمتر به بیت کوین ترجیح دهند.

منظور از پرتفولیوی ارز دیجیتال خوب چیست؟

یک سبد سرمایه گذاری خوب معمولاً از ترکیب متنوعی از ارزهای دیجیتال تشکیل شده است. توصیه می‌شود که بخشی را به کوین‌های معتبری مانند بیت‌کوین و اتریوم برای ثبات اختصاص دهید و در عین حال آلت‌کوین‌هایی با فاندامنتال های قوی را نیز در نظر بگیرید. تعادل ریسک کلیدی است، بنابراین تنوع در بخش‌های مختلف و ارزش بازار می‌تواند به کاهش نوسانات کمک کند. نظارت منظم و تعادل برای حفظ یک سبد ارزهای دیجیتال با عملکرد خوب ضروری است.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین