/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / ایردراپ Airdrop ارز دیجیتال چیست و چگونه انجام می شود؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

ایردراپ Airdrop ارز دیجیتال چیست و چگونه انجام می شود؟

مقادیر کمی از ارز مجازی جدید به صورت رایگان یا در ازای یک خدمات جزئی، مانند ریتوییت پست ارسال شده توسط شرکت صادرکننده ارز، به کیف پول اعضای فعال بلاک چین ارسال می شود. هدف نهایی ایردراپ کریپتو ارتقاء آگاهی و گردش یک توکن یا کوین جدید است.

ایردراپ Airdrop ارز دیجیتال چیست و چگونه انجام می شود؟

ایردراپ چیست؟

ایردراپ کریپتوکارنسی یک استراتژی بازاریابی است که شامل ارسال کوین یا توکن به کیف پول ها می شود. مقادیر کمی از ارز مجازی جدید به صورت رایگان یا در ازای یک خدمات جزئی، مانند ریتوییت پست ارسال شده توسط شرکت صادرکننده ارز، به کیف پول اعضای فعال بلاک چین ارسال می شود. هدف نهایی ایردراپ کریپتو ارتقاء آگاهی و گردش یک توکن یا کوین جدید است.

آشنایی با ایردراپ کریپتوکارنسی

ایردراپ کریپتو یک فعالیت تبلیغاتی است که معمولاً توسط استارت‌آپ‌های مبتنی بر بلاک چین برای کمک به راه‌اندازی یک پروژه ارز مجازی انجام می‌شود. هدف آن گسترش آگاهی در مورد پروژه و ترغیب افراد بیشتری به معامله آن هنگام لیست شدن در صرافی ها به صورت عرضه اولیه کوین (ICO) است.

ایردراپ عموماً در وب سایت، شبکه های اجتماعی و انجمن های ارز دیجیتال تبلیغ می شود. کوین ها یا توکن ها فقط به کیف پول های خاص یا کیف پول های موجود ارسال می شوند.

در این رابطه بخوانید‌ : حمله Brute Force چیست؟ و چگونه میتوان از آن در امان ماند؟

برای دریافت ایردراپ ممکن است گیرنده نیاز داشته باشد که حداقل مقداری از کوین ها را در کیف پول خود نگه دارد. از طرف دیگر، ممکن است نیاز به انجام یک کار خاص داشته باشد، مانند پست کردن در مورد ارز در شبکه های اجتماعی، ارتباط با یک عضو خاص از پروژه بلاک چین، یا انتشار یک پست.

انواع ایردراپ

ایردراپ استاندارد

در یک ایردراپ استاندارد، افرادی که علاقه مند به دریافت ایردراپ هستند، به سادگی تمایل خود را برای دریافت ایردراپ اعلام می کنند. فرد باید یک آدرس کیف پول معتبر ارائه دهد و برخی از ایردراپ ها به اطلاعات بیشتری فراتر از این نیاز ندارند.

ایردراپ‌های استاندارد معمولاً مقدار مشخصی توکن‌ برای توزیع با محدودیت در تعداد توکن‌های دریافتی هر فرد دارند. بنابراین، در برخی از ایردراپ های استاندارد زمان معیار مهمی است. اگرچه این نوع ایردراپ ها به دلیل سادگی محبوب هستند، اما چیزی مانع از ایجاد کیف پول های متعدد برای دریافت سریع ایردراپ توسط یک کاربر نمی شود، بنابراین ممکن است به دست آوردن آنها دشوارتر باشد.

ایردراپ پاداش یا بونتی Bounty

ایردراپ بونتی زمانی اتفاق می‌افتد که کاربران وظایف خاصی را انجام می‌دهند. این وظایف اغلب شامل افزایش آگاهی از یک پروژه با انتشار پست در شبکه های اجتماعی و تگ کردن شرکت یا بازنشر یک توییت در مورد پروژه است.

در ازای انجام وظایف، کاربران اغلب امتیازهایی را دریافت می کنند که با میزان ایردراپ بونتی که دریافت می کنند مطابقت دارد. همچنین ممکن است از کاربران خواسته شود قبل از واجد شرایط شدن برای ایردراپ، مقدار مشخصی امتیاز کسب کنند. به عنوان مثال، ممکن است یک کاربر پس از کسب 300 امتیاز واجد شرایط ایردراپ باشد و هر مورد ذکر شده در بالا 100 امتیاز دارد.

ایردراپ هولدر Holder

ایردراپ هولدر بر اساس اینکه چه کسی توکن‌های موجود را در اختیار دارد و چه تعداد توکن دارد، به‌طور خودکار رخ می‌دهد. از آنجایی که کیف پول ها و اطلاعات بلاک چین بخشی از یک دفتر کل توزیع شده عمومی هستند، همه کاربران بلاک چین در کیف پول ها و توزیع توکن ها شفافیت کامل دارند.

نقطه ضعف ایردراپ هولدر این است که افرادی که توکن در اختیار دارند ممکن است تمایلی به ایردراپ نداشته باشند. از طرف دیگر، ایردراپ‌های هولدر تضمین می‌کنند که تنها بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران این مزایا را دریافت کنند. برخی از ایردراپ های هولدر تنها زمانی ممکن است ایردراپ اعطا کنند که اعضا مقدار مشخصی توکن در دست داشته باشند. در غیر این صورت، آنها ممکن است مبلغ جایزه را به نسبت مشخصی تعیین کنند.

ایردراپ انحصاری

همچنین بخوانید : پلتفرم بلر چیست؟ و چگونه میتوان توکن های BLUR را بدست آورد؟

یک نوع خاص ایردراپ هولدر، ایردراپ انحصاری است و زمانی رخ می دهد که افراد خاصی به صورت جداگانه برای ایردراپ انتخاب شوند. تفاوت در این است که در این مورد میزان ایردراپ بر اساس مقدار توکن‌هایی که در اختیار افراد است تعیین نمی شود بلکه بر اساس عناصر دیگری مانند زمان صرف شده برای یک پروژه، پول صرف شده برای فعالیت یا تعداد پست‌ها در یک انجمن انتخاب می شوند. ایردراپ انحصاری روشی متمرکز تر برای پاداش دادن به نزدیکترین افراد به پروژه است و ممکن است ایردراپ را به کیف پول هایی اختصاص دهد که اصلاً توکنی نداشته باشند.

ایردراپ رافل Raffle

برخی از ایردراپ های بالا ممکن است با ایردراپ رافل ترکیب شوند. اغلب، یک پروژه تعداد ایردراپ‌هایی را که می‌خواهد ارائه کند را اعلام کرده و افراد را تشویق می‌کند تا بلیت قرعه‌کشی به دست آورند. این بلیط ممکن است با نگه داشتن توکن یا کسب امتیاز به دست آید.

در نهایت، تعداد افراد علاقه مند به ایردراپ اغلب از تعداد ایردراپ هایی که شرکت می خواهد ارائه دهد، بیشتر است. بنابراین، قرعه کشی انجام می شود و تعداد محدودی کیف پول به صورت تصادفی برای دریافت ایردراپ انتخاب می شوند.

فرآیند ایردراپ کریپتو

فرآیند ایردراپ کریپتو با تصمیم گیری پروژه یا شرکت در مورد نیاز به ایردراپ آغاز می شود. این روند ممکن است در پاسخ به استراتژی های بازار، یک هارد فورک در شبکه یا تشویق سرمایه گذاران موجود باشد. مرحله اولیه این است که انتخاب کنید چگونه ایردراپ انجام شود و چه کسی واجد شرایط است.

گام بعدی برای ایردراپ های گسترده و عمومی، راه اندازی کمپین عمومی است که شامل جمع آوری اطلاعات برای اشخاص ذینفع می شود. این روند اغلب فقط به آدرس های کیف پول محدود می شود، اگرچه شرکت ها ممکن است آدرس های ایمیل را نیز جمع آوری کنند تا لیست مخاطبین خود را افزایش دهند.

انواع دیگر ایردراپ ها ممکن است بر اساس معیارهای خاصی انجام شود. برای مثال، پروژه ممکن است تمام آدرس‌هایی که حداقل 1000 توکن تا تاریخ خاصی در اختیار دارند را هدف قرار دهد. هر تراکنشی که پس از این تاریخ رخ دهد، بر نتایج ایردراپ تأثیری نخواهد داشت.

هنگامی که لیست دریافت کنندگان ایردراپ انتخاب شد، ایردراپ اغلب از طریق قراردادهای هوشمند انجام می شود. شرکت ممکن است استفاده از کیف پول خزانه خود را برای انجام ایردراپ انتخاب کند، و اغلب بلاک تراکنش را برای عادلانه بودن ایردراپ منتشر می کند. این تراکنش نشان می دهد که ایردراپ از کیف پول شرکت خارج شده و بین گیرندگان توزیع می شود.

کلاهبرداری و ایردراپ

یک ایردراپ قانونی هرگز به دنبال سرمایه گذاری در ارز نیست. هدف آن صرفاً تبلیغاتی است. از سوی دیگر، برخی از کلاهبرداری های کریپتو شامل ارسال مقادیر بسیار کم بیت کوین Bitcoin یا سایر ارزهای دیجیتال به گیرندگان غیرقانونی است که تحت عنوان کلاهبرداری داستینگ dusting scam شناخته می شود.

بسیاری از کلاهبرداری‌های ایردراپ به هدایت سرمایه‌گذار برای وصل کردن کیف پول خود به یک وب‌سایت فیشینگ متکی هستند. اغلب، آدرس وب 3 از کاربر می خواهد که کیف پول خود را با استفاده از خدمات کیف پول محبوب مانند MetaMask، Trust Wallet یا Oasis متصل کند. پس از اینکه کاربر کیف پول خود را با ارائه عبارت یا کلیدهای مخفی خود وصل کرد، کلاهبرداری انجام می شود.

مزایا و معایب ایردراپ کریپتوکارنسی

مزایا

با توجه به رقابت شدید بین استارت آپ های ارز دیجیتال، airdrop تلاشی برای متمایز شدن از جمعیت است. برخی از کسب‌وکارهای اختصاص داده شده به ایردراپ‌های کریپتو، هشدارهایی را به کاربران ارائه می‌دهند و خدماتی را برای استارت‌آپ‌ها فهرست می‌کنند. مثل همیشه، کسب و کارهای خوب و بد در این فضا وجود دارد.

برخی از ایردراپ های کریپتو نیز از مزیت پاداش دادن به مشتریان وفادار شبکه های بلاک چین برخوردار هستند. علاوه بر این، ارسال ایردراپ به همه کیف‌پول‌های موجود، توکن‌ها را به طور گسترده توزیع می‌کند، به نحوی که ممکن است به طور طبیعی در بازار آزاد اتفاق نیفتد.

معایب

با این حال، در رابطه با ایردراپ های کریپتو چندین مسئله وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. نگرانی اصلی ایمنی شبکه است، به ویژه ماهیت “بازخرید” ایردراپ ها. به عنوان مثال، برخی از ایردراپ ها ممکن است ادعا کنند که کاربران باید کیف پول خود را به وب سایت های مشکوک متصل کنند. پس از اتصال به web3، سارق ممکن است به کلیدها یا رمز عبور کاربر دسترسی داشته باشد.

برخی ایردراپ های کریپتو ممکن است قانونی نباشند. اگرچه برخی از پروژه‌ها به دلیل ماهیت دریافت پول رایگان، فریبنده هستند، اما برخی از پروژه‌ها با خرید توکن‌های بیشتر، سهامداران را جذب می‌کنند تا سهم ایردراپ خود را افزایش دهند. در نهایت، هدف بلندمدت ممکن است “راگ پول” سرمایه گذاران با ارسال مقادیر زیادی از توکن ها به یکباره در بازار، سقوط قیمت و بی ارزش کردن ایردراپ های قبلی باشد.

ایردراپ ها ممکن است توسط برخی به عنوان پروژه هایی با کیفیت پایین تلقی شوند. برخی ممکن است ترجیح دهند به جای انتشار توکن های رایگان برای مشارکت کنندگان یک پروژه، بر پاداش استخراج کنندگان یا سایر کاربران یک شبکه تمرکز کنند.

در نهایت، از آنجایی که ایردراپ ممکن است فاقد نقدینگی باشد، ممکن است به معنای واقعی کلمه بی ارزش باشد اگر نتوان آنها را در بازار آزاد معامله کرد.

تفاوت ایردارپ با عرضه اولیه کوین (ICO)

ممکن است ایردراپ های کریپتو و عرضه اولیه کوین بسیار شبیه به هم باشند. هر دو احتمالاً در شروع یک پروژه رخ می دهند و هر دو برای توزیع کوین یا توکن در نظر گرفته شده اند.

ایردراپ ممکن است نیازی به سرمایه گذاری نداشته باشد، در حالی که عرضه اولیه کوین اغلب به تراکنش نیاز دارد. اگرچه ممکن است این تراکنش با ارائه کوین یا توکن با تخفیف به سرمایه‌گذاران پاداش دهد، انتظار می‌رود که سرمایه‌گذاران توکن‌ها را برخلاف ایردراپ‌های رایگان خریداری کنند. ICO ها اغلب در ابتدا برای سرمایه گذاران خطرپذیر ارائه می شوند.

علاوه بر این، ICO ها تلاش می کنند تا سرمایه گذاران بزرگ تری را جذب کنند که مایل به تزریق سرمایه در پروژه هستند. این کاربران بیشتر احتمال دارد که پروژه را به عنوان سرمایه گذاری دنبال کنند. ایردراپ ها اغلب برای افزایش آگاهی در میان کاربران کوچکتر در نظر گرفته می شوند. اگرچه کاربران ممکن است استفاده زیادی از یک ایردراپ کوچک نداشته باشند، اما هدف این است که کاربران کوچک‌تر را برای تراکنش با ارز دیجیتال ترغیب کنیم.

اولین ایردراپ کریپتو چه زمانی رخ داد؟

اولین ایردراپ ارز دیجیتال در 25 مارس 2014 به AuroraCoin (AUR) نسبت داده شد. گفته می شود این ارز دیجیتال برای کشور ایسلند است و هر شهروند یا مقیم دائمی که شناسه ملی خود را ارسال کند، 31.8 AUR دریافت می کند.

ایردراپ NFT چیست؟

مشابه سایر انواع ایردراپ کریپتو، ایردراپ NFT به دارندگان NFT توکن های اضافی می دهد. این کار برای ایجاد یک جامعه قوی تر پیرامون NFT های خاص و پاداش دادن به دارندگان NFT انجام می شود.

آیا کشور السالوادور ایردراپ بیت کوین انجام داد؟

السالوادور برای تشویق پذیرش بیت کوین به همه کسانی که کیف پول ساخته شده توسط دولت را نصب کرده اند 30 دلار بیت کوین می دهد.

چگونه ایردراپ های کریپتو را پیدا کنیم؟

ایردراپ های کریپتو اغلب برای افزایش هیجان و آگاهی در مورد یک توکن به عموم مردم اطلاع رسانی می شوند. بسیاری از این ایردراپ‌ها را می‌توان با عضویت در خبرنامه‌های airdrop یا دنبال کردن پروژه ها در شبکه های اجتماعی پیدا کرد.

آیا می توانید از ایردراپ درآمد کسب کنید؟

افراد می‌توانند از ایردراپ‌های کریپتو کسب درآمد کنند، اگرچه ایردراپ‌های کریپتو برای افزایش استفاده از یک ارز دیجیتال در میان طیف وسیعی از کاربران در نظر گرفته شده اند. به همین دلیل، ایردراپ ها اغلب شامل مقادیر قابل توجهی نیستند (کمتر از 10 دلار).

نتیجه گیری

ایردراپ کریپتو راهی برای شرکت‌ها و پروژه‌ها جهت افزایش آگاهی نسبت به توکن یا کوین ارائه شده است. همچنین راهی برای افزایش نقدینگی با ارسال آن به هزاران کیف پول مختلف است. اگرچه ایردراپ‌ها ارزش دارند و ممکن است پول رایگان در نظر گرفته شوند، اما اگر کاربران از کلاهبرداری‌های احتمالی مرتبط با ایردراپ‌های کریپتو آگاه نباشند، خطرات قابل توجهی نیز وجود دارد.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین