/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست و چگونه کار می کند؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست و چگونه کار می کند؟

بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال منبع باز و غیرمتمرکز مبتنی بر یک سیستم اجماع اثبات کار (PoW)، هیچ مرجع مرکزی برای تصمیم گیری در مورد تغییرات پروتکل اصلی ندارد. بنابراین، توسعه آن متکی به تصمیمات جامعه از طریق پروپوزال بهبود بیت کوین (BIPs) است.

پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست و چگونه کار می کند؟

بهبود بیت کوین چگونه اجرا می شود؟

ساختار بیت‌کوین (Bitcoin) از نرم‌افزار، سخت‌افزار و منابع انرژی تشکیل شده است و مدیریت آن به طور کامل از طریق کد انجام می‌شود. با اجرای گره، همه با قوانین کد موافق هستند.

بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال منبع باز و غیرمتمرکز مبتنی بر یک سیستم اجماع اثبات کار (PoW)، هیچ مرجع مرکزی برای تصمیم گیری در مورد تغییرات پروتکل اصلی ندارد. بنابراین، توسعه آن متکی به تصمیمات جامعه از طریق پروپوزال بهبود بیت کوین (BIPs) است.

از پیشنهاد اولیه تا مرحله نهایی، فرآیند توسعه بیت کوین طولانی و هدفمند است تا امنیت شبکه حفظ شود و اطمینان حاصل شود که اعتماد به سیستم همیشه حفظ می شود.

در این رابطه بخوانید‌ : استیبل کوین چیست و چگونه کار میکند؟

با این حال، هر تغییری در بیت کوین به یک BIP نیاز ندارد که عمدتاً برای بهبود پروتکل استفاده می شود. برای مثال، در مورد رابط کاربری، نیازی به طی کردن فرآیند طولانی BIP نیست.

پروپوزال ها در خصوص ارتقای پروتکل یا اصلاحات سیستم در مقیاس بزرگ، برای مثال انواع تراکنش های جدید مانند سگویت SegWit یا ویژگی های تراکنش مانند جایگزینی با کارمزد (RBF) اجرا خواهند شد.

پروپوزال بهبود بیت کوین چیست؟

بیت‌کوین به‌عنوان یک بلاک چین، نیاز به ارتقای منظم دارد، از رفع اشکالات گرفته تا تغییرات در الگوریتم‌ها یا ساده‌سازی کد آن برای ارائه کارایی بیشتر.

پروپوزال بهبود روش استانداردی است که برای ترویج ایده‌ها، تغییرات و پیشرفت‌ها در پروتکل بیت‌کوین، یک سند رسمی برای معرفی ویژگی‌ها یا فرآیندهای جدید به شبکه استفاده می‌شود. BIP ها می توانند هر چیزی را از قوانین اجماع گرفته تا استانداردهای جامعه یا فرآیندهای توسعه در پروتکل تغییر دهند. هدف BIP ارتقا و توسعه جامعه بیت کوین است که هیچ رهبری ندارد.

اولین پروپوزال بهبود (BIP 0001) توسط برنامه نویس ایرانی-بریتانیایی امیر تاکی (Amir Taaki) در سال 2011، دو سال پس از ایجاد بیت کوین، ارائه شد. با این حال، تغییرات در پروتکل تنها در انحصار توسعه دهندگان و برنامه نویسان نیست.

به عنوان یک شبکه باز، بیت کوین به همه کسانی که مایل هستند و مهارت دارند اجازه می دهد تا BIP خود را ارسال کنند. در ادامه به روند پروپوزال بهبود بیت کوین نگاهی می اندازیم.

پروپوزال های بهبود بیت کوین (BIP) چگونه ایجاد می شوند؟

پروپوزال ها از پیشنهادات و ایده های غیررسمی ناشی می شوند که معمولاً در جلسات، گفتگوهای انجمن یا تعاملات در شبکه های اجتماعی، به ویژه در CryptoTwitter ایجاد می شوند.

مطرح کردن یک ایده در انجمن‌ها و چت‌ها قبل از تبدیل آن به BIP باعث صرفه‌جویی در زمان برای ایده‌پرداز و جامعه می‌شود. زیرا ممکن است پیشنهاد قبلاً ارسال شده باشد یا ایده مطابق با استانداردهای توسعه عمومی نباشد.

هر BIP باید با هدف پذیرفته شدن ارسال شود، و از آنجایی که فرآیند طولانی است و به زمان و منابع نیاز دارد، نویسندگان BIP باید هنگام ارائه یک پروپوزال بسیار محتاط باشند.

یک BIP باید به تغییر یا اضافه شدن چیزی به پروتکل بیت کوین مربوط باشد. تغییرات کوچک، باگ ها یا پچ ها نیازی به تبدیل شدن به BIP ندارند و به سادگی می توانند روند استاندارد مورد نیاز هر پروژه را دنبال کنند.

چه کسی می تواند پیشنهاد تغییراتی در بیت کوین را ارائه دهد؟

بیت‌کوین به‌عنوان یک شبکه باز و غیرمتمرکز متعلق به کسی نیست، درست مانند اینترنت یا سایر فناوری‌ها که متعلق به هیچ‌کس نیست.

همچنین بخوانید : ارز دیجیتال بایننس یو اس دی (BUSD) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

جامعه بیت کوین از حامیان این فناوری بدون توجه به پیشینه آنها تشکیل شده است. توسعه دهندگان، ماینرها و به ویژه کاربران عادی بیت کوین را کنترل می کنند، نه یک مرجع مرکزی خاص. در واقع، توسعه دهندگان و استخراج کنندگان شبکه را هدایت کرده و بهبود می بخشند. با این حال، کاربران انتخاب می کنند که از چه نسخه نرم افزاری می خواهند استفاده کنند.

از این رو، هر کسی می تواند تا زمانی که مهارت و دانش لازم برای پیشنهاد چیزی مرتبط برای افزودن به پروتکل بیت کوین را داشته باشد، پیشنهاد تغییری در بیت کوین را ارائه دهد.

پروپوزال های بهبود بیت کوین (BIP) چگونه کار می کنند؟

پروپوزال قبل از تبدیل شدن به یک BIP رسمی، از طریق ایمیل یا سایر کانال‌های ارتباطی مانند Slack برای بازخورد اولیه توسط جامعه، ارسال می‌شود.

هنگامی که پروپوزال مورد حمایت قابل توجهی قرار گرفت، نویسنده می تواند آن را به مرحله بعدی برساند و آن را به یک BIP تبدیل کند. پروپوزال باید به سبک و قالب BIP نوشته شود و مشخصات فنی مختصر و منطقی برای ویژگی ارائه دهد. نویسنده BIP مسئول ترویج ایده و ایجاد اجماع پیرامون آن با پاسخ دادن به بازخوردها و سوالات است.

قبل از تبدیل شدن به یک پیش نویس، BIP ها باید مجوز را از ویرایشگر دریافت کنند. در آن مرحله، به عنوان یک پیش نویس به لیست BIP ارسال می شود و یک ویرایشگر به آن یک شماره BIP اختصاص می دهد و آن را در Bitcoin Core GitHub منتشر می کند.

پروپوزال به طور رسمی تولید شده و آماده بررسی و بازخورد قبل از ورود به مرحله آزمایش است. همه می توانند برای ارزیابی پیشرفت BIP آن را بررسی کنند.

اگر در عرض سه سال پس از پیشنهاد پیشرفتی حاصل نشد، به طور معمول، هر کسی می تواند BIP را رد کند.

پروپوزال های بهبود بیت کوین چگونه تایید می شوند؟

اجماع قابل توجه در جامعه اولین گام این فرآیند است. گاهی اوقات، حتی با ارزش‌ترین پیشنهادها ممکن است سال‌ها طول بکشد تا تأیید یا رد شوند، زیرا جامعه نمی‌تواند به توافق برسد.

هنگامی که یک BIP به عنوان پیش نویس به BIP GitHub ارسال می شود، این پیشنهاد به طور شفاف بررسی و روی آن کار می شود تا همه بتوانند پیشرفت آن و نتایج آزمایش های بعدی را مشاهده کنند. از آنجایی که بلاک چین بیت کوین مبتنی بر کد است، تغییرات پروتکل باید در کد منعکس شود و ماینرها باید یک مرجع به بلاک هش شده خود اضافه کنند تا نشان دهند که اجرای آن را می‌پذیرند یا رد می‌کنند.

به دلیل پیامدهایی که ممکن است برخی تغییرات برای ماینرها به همراه داشته باشند، اصلاح کد مستلزم پذیرش اکثریت 95 درصدی است، مگر اینکه انگیزه معقولی برای درصد پایین‌تر ارائه شود.

تایید نهایی و رسمی یک BIP به طور خودکار زمانی اتفاق می‌افتد که کاربران (اپراتورهای گره) انتخاب میکنند کدام نسخه Core بیت کوین را دانلود کنند و گرهی را اجرا کنند که منعکس کننده آن تغییر است. سپس، تمام گره های ارتقا یافته می توانند تراکنش های انجام شده با استفاده از پروتکل ارتقا یافته را تشخیص دهند و بپذیرند.

به طور خلاصه، مراحل اصلی فرآیند تأیید عبارتند از:

هر کسی می تواند یک BIP برای تغییر بیت کوین ارسال کند.

یک ویرایشگر باید BIP را بررسی کند.

سپس BIP باید توسط 95٪ از ماینرها تایید شود. و

گره ها باید به نسخه جدید نرم افزار ارتقا یابد.

نموداری از فرآیند تأیید BIP:

انواع پروپوزال های بهبود بیت کوین (BIP)

سه نوع اصلی BIP وجود دارد: هسته اصلی، اطلاعاتی و اجماع.

پروپوزال هسته اصلی (Standard BIPs)

این طرح ها استانداردهای مورد استفاده توسط نرم افزار بیت کوین مانند کیف پول یا صرافی ها را شناسایی می کنند و هدفشان تغییر پروتکل است. بنابراین، برای تصویب نیاز به اجماع دارند. برای مثال، ممکن است روش‌های رمزگذاری را برای ایمن‌سازی بیت‌کوین ارائه کنند یا در زمینه تعامل پذیری توصیه می‌شوند، به این معنی که کیف پول‌ها باید بتوانند هر آدرس بیت‌کوین را شناسایی کرده و با آن کار کنند تا مفید باشند.

پروپوزال های اطلاعاتی (Informational BIPs)

این طرح ها فقط یک هدف اطلاع رسانی دارند. دستورالعمل های کلی را به جامعه ارائه می دهند، اما ویژگی جدیدی را معرفی نمی کنند و بنابراین نیازی به اجماع در جامعه ندارند.

پروپوزال های اجماع (Consensus BIPs)

این طرح ها که پروپوزال های های فرآیندی نیز نامیده می شوند، به دنبال تغییر یک فرآیند هستند و مانند BIP های استاندارد، علیرغم تغییرات خارج از پروتکل بیت کوین، به اجماع جهانی نیاز دارند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین