/ معرفی ارزهای دیجیتال / آلت لیر چیست؟معرفی پلتفرم AltLayer و توکن ALT

زمان مطالعه : 7 دقیقه

آلت لیر چیست؟معرفی پلتفرم AltLayer و توکن ALT

آلت لیر چگونه کار میکند؟

AltLayer یک پروتکل منبع باز و غیرمتمرکز نوآورانه است که در زمینه رول آپ‌ها (rollups) تخصص دارد و مقیاس‌پذیری و امنیت بلاک چین را متحول می‌کند.

آلت لیر چیست؟معرفی پلتفرم AltLayer و توکن ALT

آلت لیر چیست؟

AltLayer یک پروتکل منبع باز و غیرمتمرکز نوآورانه است که در زمینه رول آپ‌ها (rollups) تخصص دارد و مقیاس‌پذیری و امنیت بلاک چین را متحول می‌کند. این با معرفی پلتفرم «رول آپ‌های استیکینگ مجدد»، چارچوب‌های رول آپ های موجود مانند OP Stack، Arbitrum Orbit و ZKStack را بهبود می‌بخشد. این مجموعه‌ها با مکانیسم استیکینگ مجدد EigenLayer مجهز شده‌اند و امنیت، تمرکززدایی، قابلیت همکاری و نهایی‌سازی سریع ارز دیجیتال را افزایش می‌دهند. AltLayer یک پلتفرم پیشرو در زمینه ادغام پشته رول آپ با استحکام امنیت شبکه پیشرفته است.

هسته اصلی معماری AltLayer از سه سرویس اعتبار سنجی فعال (AVS) تشکیل شده است که هرکدام وظیفه خاصی دارند. این سرویس ها عبارت اند از:

 • VITAL: تایید تراکنش غیرمتمرکز
 • MACH: فاینالیتی سریع تر
 • SQUAD: ترتیب دهنده غیرمتمرکز

علاوه بر این، AltLayer یک پلتفرم بدون کد رول‌آپ به عنوان یک سرویس (RaaS) ارائه می دهد که کاربران با کمک آن میتوانند به راحتی و بدون دانش کدنویسی و فنی رول‌آپ های سفارشی ایجاد کنند. این پلتفرم از وب اسمبلی (WASM)،‌ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می‌کند.

در این رابطه بخوانید‌ : حمله خسوف در بلاکچین چیست؟(Eclipse Attack)

یک نوآوری قابل توجه در طراحی AltLayer مفهوم رول‌آپ های موقتی (ephemeral rollups) است. توسعه دهندگان با کمک این ویژگی میتوانند به سرعت رول‌آپ های موقتی ایجاد کنند و بعد از اتمام کار  رول‌آپ را منحل و دارایی را به زنجیره اصلی بازگردانند.

آلت لیر چگونه کار میکند؟

آلت لیر چیست؟معرفی پلتفرم AltLayer و توکن ALT

رول‌آپ های استیکینگ مجدد که توسط AltLayer توسعه یافته است، با ترکیب مکانیسم بازسازی EigenLayer تمرکززدایی، امنیت، قابلیت همکاری و کارایی، محیط رول‌آپ ها را افزایش می‌دهد. همانطور که گفته شد این رول‌آپ ها از سه سرویس اعتبارسنجی فعال (AVS) تشکیل شده اند:

VITAL: در این بخش اپراتورها تراکنش ها و وضعیت بلوک‌ها را اعتبار سنجی می‌کنند و در صورت لزوم فرآیندهای اثبات تقلب را اجرا می‌کنند.

MACH: این پروتکل به رول آپ ها فاینالیتی سریع‌تری ارائه میدهد. این پروتکل برای پشتیبانی از وضعیت رول آپ ها به اپراتورها اجازه میدهد دارایی‌های مبتنی بر اتریوم را مجددا سپرده گذاری کنند.

SQUAD: این پروتکل ترتیب دهنده غیرمتمرکز تراکنش همراه با پشتوانه اقتصادی ارائه میدهد. این ترتیب دهنده غیرمتمرکز تراکنش ها چالش های مرتبط با ارزش قابل استحراج ماینر (MEV)، استخراج اجاره‌ای و سایر مسائل مرتبط با ترتیب دهنده های غیرمتمرکز را از بین می برد.

این سرویس‌ها با هم، محیط جمع‌آوری امن‌تر، کارآمدتر و درگیر کاربر را ایجاد می‌کنند که با دیدگاه AltLayer در مورد اکوسیستم بلاک چین غیرمتمرکز و مشارکتی همسو می‌شود.

توکن بومی آلت‌لیر

ALT توکن بومی و کاربردی AltLayer است که در موارد زیر استفاده می شود:

وثیقه گذاری: توکن ALT در کنار دارایی های مجدد استیک شده، برای تامین وثیقه استفاده می شود. پروتکل در صورت شناسایی رفتار مخرب کاربر، می تواند با کاهش وثیقه او را مجازات کند.

حاکمیت: دارندگان توکن ALT می توانند در مورد تصمیمات حاکمیتی مشارکت کنند.

سیستم تشویقی: اپراتورهای اکوسیستم AltLayer می توانند در ازای خدمات خود توکن های ALT را به عنوان پاداش دریافت کنند.

همچنین بخوانید : پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست و چگونه کار می کند؟

کارمزد های پروتکل: کاربران شبکه برای دریافت خدمات درون شبکه ای با استفاده از توکن های ALT کارمزد شبکه را پرداخت میکنند.

توکنومیکس آلت‌ لیر

آلت لیر چیست؟معرفی پلتفرم AltLayer و توکن ALT

توکنومیکس AltLayer که حول توکن اصلی آن $ALT متمرکز است، برای حمایت از رشد اکوسیستم و مشارکت کاربران ساختار یافته است. جزئیات توکنومیکس AltLayer به شرح زیر است:

عرضه کل: توکن $ALT مجموعاً 10 میلیارد عرضه دارد.

عرضه در گردش در فهرست: در فهرست اولیه، عرضه در گردش 1.1 میلیارد ALT، یعنی یازده درصد از کل عرضه بود.

قیمت گذاری فروش خصوصی: فروش خصوصی توکن های $ALT در ۲ دور انجام شد. دور اول 0.008 دلار به ازای هر ALT و دور دوم 0.018 دلار به ازای هر ALT قیمت گذاری شد.

تخصیص توکن: توزیع توکن های $ALT به شرح زیر است:

21.5٪ به خزانه، 20٪ برای توسعه پروتکل، 18.5٪ برای سرمایه گذاران، 15٪ برای تیم، 15٪ برای توسعه اکوسیستم و جامعه، 5٪ برای مشاوران استراتژیک، و 5% به تیم راه اندازی بایننس.

موارد استفاده از توکن ALT: توکن ALT در اکوسیستم AltLayer برای هدف های زیادی از جمله استیکنیگ و تبدیل شدن به سرویس اعتبارسنجی فعال (AVS)، شرکت در حاکمیت از طریق رای گیری، پرداخت هزینه های عملیاتی، و دسترسی به ویژگی ها و خدمات انحصاری استفاده می شود.

راه‌اندازی و توزیع توکن: توکن ALT به طور رسمی در ۲۵ ژانویه ۲۰۲۴ از طریق بایننس لانچ پول راه‌اندازی شد.

مشارکت در جامعه و دریافت Airdrop: آلت لیر برای حامیان اولیه‌ای که توکن های خاص NFT را هولد میکردند و در کمپین مشارکت داشتند،‌ یک ایردراپ انجام داد.

این ساختار توکنومیک برای ترویج مشارکت فعال در اکوسیستم AltLayer، همسو کردن منافع سهامداران مختلف با رشد پلتفرم، و تضمین توزیع متعادل و پایدار توکن طراحی شده است.

ایردراپ آلت لیر

آلت لیر ایردراپ، یک طرح استراتژیک است که برای پاداش دادن به حامیان اولیه و اعضای جامعه طراحی شده است. جنبه های کلیدی ایردراپ AltLayer عبارتند از:

معیارهای واجد شرایط بودن: برای دریافت ایردراپ، شرکت کنندگان باید شرایط خاصی داشته باشند. این شرایط  شامل هولد کردن مجموعه NFT های خاصی مانند OG Badge یا !Oh Ottie می باشد.

تاریخ اسنپ شات: از آدرس های واجد شرایط در تاریخ 17 ژانویه 2024 اسنپ شات گرفته میشود.

استثنائات: این ایردراپ دارای محدودیت های جغرافیایی است. ساکنان و شهروندان برخی مناطق تحریم شده، از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، چین، ایران، کوبا، کره شمالی، سوریه، میانمار، و مناطق تحت تحریم ایالات متحده، اتحادیه اروپا و بریتانیا شامل این ایردراپ نمیشوند.

فرآیند توزیع: پس از تاریخ اسنپ شات، جزئیات مربوط به مکانیزم توزیع و مقدار دقیق توکن‌هایی که قرار است در ایردراپ شوند، اعلام می‌شد.

برنامه های آینده: این ایردراپ، اولین مرحله از برنامه های AltLayer برای پاداش دادن به جامعه خود است. پیش بینی می شود که در ماه های بعدی ایردراپ های بیشتری به طیف وسیع تری از شرکا و حامیان اکوسیستم تخصیص داده شود.

این ایردراپ بخش مهمی از تلاش‌های AltLayer برای ایجاد انگیزه و تقویت جامعه خود، تضمین مشارکت فعال و تعامل طولانی‌مدت در اکوسیستم AltLayer است.

نقشه راه

سه ماه اول ۲۰۲۴:

 • راه اندازی تست نت برای ادغام آربیتروم اربیت (Arbitrum Orbit) با سلستیا (Celestia)، اسپرسو (Espresso)، آیگن دی‌آ (EigenDA)
 • راه اندازی تست نت برای ادغام Op Stack با EigenDA و Avail
 • پشتیبانی از پشته ZK
 • VITAL، MACH: راه اندازی تست نت با پشتیبانی OP Stack
 • TGE
 • فصل اول ایردراپ توکن ALT

سه ماه دوم ۲۰۲۴:

 • راه اندازی تست نت برای ادغام Polygon CDK با alt DA
 • VITAL، MACH: راه اندازی مین نت با پشتیبانی از OP Stack به همراه شبکه اصلی EigenLayer AVS
 • استیک توکن Alt برای استیک مجدد رول‌آپ ها
 • VITAL، MACH: راه اندازی تست نت با پشتیبانی از Arbitrum Orbit

سه ماه سوم ۲۰۲۴:

 • پشتیبانی از رول‌آپ های غیر EVM
 • VITAL، MACH: راه اندازی مین نت با پشتیبانی از Arbitrum Orbit به همراه شبکه اصلی EigenLayer AVS

همکاری های آلت‌لیر

EigenLayer: آلت‌لیر با EigenLayer برای ایجاد rollup های استیکینگ مجدد و پشتیبانی از EigenDA همکاری میکند.

RISC Zero: این دو پروكه به منظور توسعه نوع جدیدی از اثبات خطا به نام ZK Fault Proofs با یکدیگر همکاری کرده اند.

مشتریان آلت‌لیر

برخی از پروژه های حوزه گیمینگ و دیفای از خدمات آلت‌لیر استفاده میکنند. این پروژه ها عبارت اند از:

 • Cometh
 • Double Jump Tokyo
 • Injective
 • Avive
 • Deri
 • Automata
 • ALLO

کلام آخر

به طور خلاصه، AltLayer به عنوان یک بازیکن متحول کننده در فناوری بلاک چین ظاهر شده است و با رول‌آپ های استیکینگ مجدد و پلت فرم کاربر پسند رول آپ به عنوان یک سرویس (RaaS) رول آپ ها را متحول می کند. این پلتفرم، عملکرد رول آپ را از طریق سرویس‌های یکپارچه مانند VITAL، MACH و SQUAD، با تمرکز بر امنیت، کارایی و تمرکززدایی افزایش می‌دهد.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین