/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / توکن سوزی در صنعت کریپتو به چه معناست؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

توکن سوزی در صنعت کریپتو به چه معناست؟

توکن ها به آدرس کیف پولی ارسال می شوند که برای تراکنش های دیگری غیر از دریافت کوین ها قابل استفاده نیست. توکن‌ها دیگر قابل استفاده نیستند زیرا کلیدهای خصوصی کوین ها در یک کیف پول غیرقابل دسترسی ذخیره می‌شوند.

توکن سوزی در صنعت کریپتو به چه معناست؟

توکن سوزی چیست؟

سوزاندن ارز دیجیتال فرآیندی است که در آن توکن ها (که کوین نیز نامیده می شوند) از گردش خارج می شوند و تعداد کوین های موجود کاهش می یابد. توکن ها به آدرس کیف پولی ارسال می شوند که برای تراکنش های دیگری غیر از دریافت کوین ها قابل استفاده نیست. توکن‌ها دیگر قابل استفاده نیستند زیرا کلیدهای خصوصی کوین ها در یک کیف پول غیرقابل دسترسی ذخیره می‌شوند.

آشنایی با توکن سوزی ارز دیجیتال

به کاربران ارزهای دیجیتال یک آدرس قابل مشاهده برای عموم اختصاص داده می شود که برای ارسال و دریافت کوین استفاده می شود. می‌توانید آدرس را به‌عنوان یک آدرس ایمیل در نظر بگیرید، شما می‌توانید از هر جایی که به آن دسترسی دارید ایمیل ارسال و دریافت کنید. آدرس ارز دیجیتال مشابه ایمیل است. شبکه ارز دیجیتال آن آدرس را متعلق به شما می داند (اگرچه از اطلاعات شما استفاده نمی شود) و از آن برای تراکنش ها استفاده می کند. این آدرس کیف پول شماست.

زمانی که یک کوین به آدرس کیف پولی ارسال می شود که فقط می تواند کوین دریافت کند، ارز دیجیتال «سوزانده» می شود. به این آدرس ها آدرس های «eater» یا «burner» نیز گفته می شود. کیف پول‌های ارز دیجیتال کلیدهایی را ذخیره می‌کنند که به شما امکان دسترسی به توکن‌هایتان را می‌دهند. هنگامی که کلیدها به کیف پول توکن سوزی فرستاده می شوند، نمی توان به آنها دسترسی پیدا کرد یا آنها را بازیابی کرد و توکن ها برای همیشه از بین می روند.

در این رابطه بخوانید‌ : توکن سوزی در صنعت کریپتو به چه معناست؟

کاربردهای عملی توکن سوزی

حذف یک دارایی از گردش برای تنظیم دسترسی و ارزش مفهوم جدیدی نیست. به عنوان مثال، بانک‌های مرکزی مقدار ارز در گردش را برای تغییر قدرت خرید آن ارز تنظیم می‌کنند. چند دلیل عملی دیگر برای سوزاندن ارز دیجیتال وجود دارد.

سوزاندن عمدی برای افزایش ارزش

شرکت های سهامی عام برای کاهش تعداد سهام در گردش، سهام را بازخرید می کنند. به طور کلی، این عمل به منظور افزایش ارزش سهام و در عین حال افزایش عملکرد مالی شرکت است. متأسفانه، همیشه آنطور که باید کار نمی کند و گاهی اوقات نتیجه معکوس دارد. سهام همچنین به عنوان یک روش کنترل بازخرید می شود، شرکت ها می توانند از این تاکتیک برای جلوگیری از تصرف استفاده کنند، که خرید بخش زیادی از سهام و در نتیجه مالکیت شرکت است.

با کاهش تعداد کوین های موجود، نهادهایی که توکن سوزی را انجام می‌دهند امیدوارند که با کنترل عرضه و حفظ یا افزایش ارزش دارایی‌های خود، توکن‌ها را با ارزش‌تر و دسترسی به آن را سخت تر کنند. برخی از توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال به همین دلیل عمدا توکن ها را می سوزانند.

اثبات سوختن Proof-of-Burn

اثبات سوختن (PoB) یکی از چندین مکانیسم اجماعی است که بلاک چین ها برای اطمینان از اینکه همه گره های شرکت کننده با وضعیت شبکه بلاک چین موافق هستند، استفاده می کنند. مکانیزم اجماع مجموعه‌ای از پروتکل‌ها است که از اعتبارسنج های متعدد برای توافق در مورد معتبر بودن یک تراکنش استفاده می‌کنند.

اثبات سوختن PoB یک سیستم اثبات کار بدون اتلاف انرژی نامیده می شود. این الگوریتم بر اساس اصل الزام استخراج‌کنندگان به سوزاندن توکن‌ها عمل می‌کند تا به آنها حق استخراج برای بلاک چین داده شود و پاداش دریافت کنند. با استفاده از این فرآیند، ماینینگ رقابتی وجود ندارد، و همین باعث می‌شود که سیستم PoW که بیت‌کوین BTC استفاده می‌کند انرژی زیادی مصرف کند.

برای سوزاندن کوین ها، ماینرها آنها را به آدرس توکن سوزی ارسال می کنند. این فرآیند منابع زیادی مصرف نمی کند، به غیر از انرژی که برای استخراج کوین ها قبل از سوزاندن آنها استفاده می شود. بسته به اجرا، شما مجاز به سوزاندن ارز بومی یا ارز یک زنجیره جایگزین، مانند بیت کوین هستید. در ازای آن، شما مجاز به باز کردن یک بلاک و دریافت پاداش به صورت توکن اصلی بلاک چین هستید.

سوزاندن ارزهای دیجیتال خوب است یا بد؟

سوزاندن ارزهای دیجیتال، توکن ها را از گردش خارج می کند. مشابه با خرید سهام شرکتی، بسته به احساسات سرمایه گذار و کاربر و اینکه چگونه پویایی جدید عرضه و تقاضا بر قیمت ها تأثیر می گذارد، می تواند برای ارز دیجیتال سود یا نتیجه معکوس داشته باشد.

چگونه ارز دیجیتال را می سوزانیم؟

توکن ها با ارسال به آدرس کیف پولی که قابل دسترسی نیست سوزانده می شوند. این روند آنها را از گردش خارج می کند یا می سوزاند.

چرا شرکت ها ارزهای دیجیتال را می سوزانند؟

عرضه در گردش را کاهش می دهد و از نظر تئوری تقاضا را افزایش می دهد و بر قیمت ارز تأثیر می گذارد.

نتیجه گیری

سوزاندن کریپتوکارنسی شامل ارسال توکن به کیف پولی است که قابل دسترسی نیست. معمولاً کیف پول دارنده می‌تواند یک آدرس برنر ایجاد کند که توکن‌ها را به آن ارسال کنند. این باعث ایجاد کلیدهای خصوصی جدید می شود که متعلق به کیف پول توکن سوزی هستند. هیچ کس به این کلیدها دسترسی ندارد، بنابراین کوین ها غیرقابل دسترسی می شوند. این روند معمولاً با سوزاندن پول فیزیکی مقایسه می شود، به همین دلیل به آن توکن سوزی می گویند.

همچنین بخوانید : موقعیت باز (Open Position) چیست؟ و با چه ریسکی مواجه است؟

توکن سوزی کوین ها را از گردش خارج می کند و عرضه در گردش آن ارز دیجیتال را کاهش می دهد. اعتقاد بر این است که این امر باعث افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش ارزش می شود.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین