/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / ردیاب نهنگ ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

زمان مطالعه : 10 دقیقه

ردیاب نهنگ ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

ردیابی نهنگ کریپتو چه اهمیتی دارد؟

نهنگ های کریپتو هولدرهای بزرگ ارزهای دیجیتال هستند. آن‌ها می‌توانند افراد یا سازمان‌هایی باشند که اغلب مالک بیش از 10 درصد ارزهای دیجیتال هستند. به عنوان مثال، مایکرواستراتژی MicroStrategy نزدیک به 130000 بیت کوین (BTC) در اختیار دارد و می تواند با مشارکت در بازار قیمت بیت کوین را افزایش دهد. بنابراین، ردیابی عملکرد نهنگ‌های کریپتو اطلاعاتی را در مورد حرکت قیمت دارایی‌های کریپتو ارائه می‌کند.

ردیاب نهنگ ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

نهنگ های کریپتو

 

اکثر ارزهای دیجیتال دارای تعدادی هولدر بزرگ هستند که می توانند بر قیمت یک دارایی تأثیر بگذارند. به این هولدرها نهنگ ارز دیجیتال گفته میشود، درک رفتار این نهنگ ها به سرمایه گذاران فعال و معامله گران کریپتو برای فعالیت در بازار کمک می کند.

نهنگ های کریپتو هولدرهای بزرگ ارزهای دیجیتال هستند. آن‌ها می‌توانند افراد یا سازمان‌هایی باشند که اغلب مالک بیش از 10 درصد ارزهای دیجیتال هستند. به عنوان مثال، مایکرواستراتژی MicroStrategy نزدیک به 130000 بیت کوین (BTC) در اختیار دارد و می تواند با مشارکت در بازار قیمت بیت کوین را افزایش دهد. بنابراین، ردیابی عملکرد نهنگ‌های کریپتو اطلاعاتی را در مورد حرکت قیمت دارایی‌های کریپتو ارائه می‌کند.

در این رابطه بخوانید‌ : ارز دیجیتال استلار (XLM) چیست؟ و شبکه آن چگونه کار میکند؟

این موضوع فقط مختص بازار کریپتو نیست. در بازارهای سنتی، زمانی که یک فرد مشهور مانند وارن بافت، یک برند یا یک صندوق بزرگ اعلام میکند که در یک دارایی خاص سرمایه گذاری کرده قیمت دارایی افزایش می‌یابد یا برعکس. گفته می شود، وقتی این بازیگران دارایی را می فروشند، قیمت معمولاً کاهش می یابد.

در بازار ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرمثلی (NFT)، همه تراکنش‌ها به صورت آن چین انجام می شوند. به لطف شفافیتی که بلاک چین ارائه می دهد، تراکنش های انجام شده توسط کیف پول های نهنگ ها را می توان با توجه به اندازه موقعیت هایی که در اختیار دارند، شناسایی کرد. این کیف پول‌ها را می‌توان ردیابی و روند بازار را پیش بینی کرد.

 

ردیاب نهنگ کریپتو چیست؟

 

راه حل های اختصاصی برای ردیابی اقدامات نهنگ های کریپتو وجود دارد. این راه حل ها می توانند تحلیل هایی را در مورد اقدامات نهنگ ها ارائه دهند و در برخی موارد، همچنین می توانند به تصمیمات سرمایه گذاری/ترید کاربر کمک کنند.

معامله گران و سرمایه گذاران کریپتو به طور مداوم میزان ارزهای دیجیتالی را که به اکسچنج ها وارد و خارج می شوند، ردیابی می کنند. هنگامی که مقادیر زیادی ارز دیجیتال مانند بیت کوین یا اتر (ETH) به یک صرافی منتقل می شود، انتظار می رود که شاهد اقدامات فروش باشیم که منجر به کاهش قیمت می شود. برعکس، اگر ارزهای دیجیتال از صرافی ها به کیف پول ها منتقل شوند، پیش درآمدی برای افزایش قیمت در نظر گرفته می شود.

به این دلیل که وقتی صرافی ها دارای جریان خروجی خالص بالایی هستند، عرضه را کاهش داده و در نتیجه قیمت را افزایش می دهند. اغلب اوقات، یک نهنگ می تواند ارزهای دیجیتال را در یک صرافی بخرد و آنها را در حجم زیادی به کیف پول خود منتقل کند. این می تواند منجر به صعود قیمت آن ارز دیجیتال شود.

در برخی سناریوها، نهنگ ها ممکن است تصمیم بگیرند که با خرید یا فروش در صرافی بازارها را مختل نکنند. آنها یک معامله خارج از بورس (OTC) بین دو کیف پول انجام می دهند. به عنوان مثال، آنها ممکن است بیت کوین را به کیف پولی بفرستند که یو اس دی کوین (USDC) را پس می‌فرستد و منجر به فروش BTC می‌شود بدون اینکه بازار معامله را شناسایی کند.

هنگامی که بلاک چین یک تراکنش بزرگ را ثبت می کند، سرمایه گذاران می توانند تراکنش را بررسی کرده و کیف پول های مربوط به آن را انتخاب کنند. اگر کیف پول‌ها دارای مقادیر زیادی ارز دیجیتال باشند، می‌توان آنها را به عنوان کیف پول نهنگ کریپتو شناسایی کرد. پس از آن بررسی منظم این کیف پول ها و تراکنش هایی که انجام می شود می تواند در ارزیابی حرکت قیمت ارز دیجیتال موجود در کیف پول کمک کننده باشد.

ردیابی نهنگ می تواند به همان اندازه در بازارهای NFT مفید باشد. در بازار NFT نیز هولدرهای بزرگی از مجموعه های مختلف وجود دارد. در بسیاری از موارد، این سرمایه گذاران NFT توسط جامعه شناسایی می شوند. ردیابی رفتار کیف پول این نهنگ ها می تواند به سرمایه گذاران در تصمیم گیری سریع خرید/فروش کمک کند.

به عنوان مثال، اگر یک کلکسیونر معروف NFT یا یک نهنگ یک مجموعه توکن غیرمثلی را خریداری کند، این می تواند نشان دهنده احتمال رشد قیمت باشد. درنتیجه افراد دیگر متوجه این موضوع می شوند و توکن های NFT را خریداری می کنند.

همچنین بخوانید : آدرس مخفی چیست و چگونه کار می کند؟

با این حال، بررسی مداوم اقدامات نهنگ ها، حتی زمانی که فقط برای یک مجموعه ارز دیجیتال یا NFT باشد، می تواند طاقت فرسا و زمان بر باشد. اینجاست که ابزارهای ردیابی نهنگ وارد عمل می شوند.

 

ابزارهای ردیابی نهنگ کریپتو برای چه مواردی استفاده می شوند؟

 

به لطف ابزارهای ردیابی نهنگ، سرمایه‌گذاران می‌توانند کیف پول‌هایی را که نهنگ‌ها دارند شناسایی کرده و به دلیل شفافیتی که بلاک چین ارائه می‌دهد، آنها را برای خرید و فروش دنبال کنند. استفاده از ابزارهای ردیابی به اتوماسیون فرآیند ردیابی کمک می کند.

اکثر سرمایه گذاران کریپتو دارای بیش از یک ارز دیجیتال در پرتفوی خود هستند. به منظور اطلاع از حرکات بازار، آنها باید چندین کیف پول را شناسایی و ردیابی کنند که حجم زیادی از ارزهای دیجیتال مورد علاقه آنها را در خود جای داده است. ابزارهای تحلیل آن چین این قابلیت را ارائه می دهند.

ابزارهای ردیابی از طریق یک بلاک چین اسکن می کنند و هنگامی که یک تراکنش توسط یک کیف پول نهنگ انجام می شود، آنها را شناسایی کرده و به کاربر اطلاع میدهند. این ابزارها همچنین می‌توانند به شناسایی تراکنش‌هایی که بیش از اندازه خاص هستند کمک کنند، در نتیجه به کاربران اجازه می‌دهند تا نهنگ‌ها را در بازار کشف کنند.

همچنین مجموعه‌های NFT را می‌توان برای اقداماتی مانند فهرست کردن توکن‌های غیرمثلی جدید زیر قیمت کف، فروش NFT به قیمت پیشنهادی، خرید در کف و موارد دیگر ردیابی کرد. قیمت کف مجموعه توکن غیرمثلی حداقل قیمتی است که می توان یک NFT را با آن خرید. گاهی اوقات، زمانی که تمایل بازار برای یک مجموعه NFT ضعیف است، قیمت کف پایین می آید.

کاهش قیمت کف اغلب با فهرست کردن یکی از دارندگان NFT در زیر قیمت کف آغاز می شود. بنابراین می توان از ابزارهای ردیابی نهنگ برای شناسایی چنین رفتارهایی استفاده کرد تا سرمایه گذار آگاه شود و بر اساس آن عمل کند.

از طرف دیگر، جارو کردن زمین Floor sweep نشان دهنده تقاضای بالا برای مجموعه NFT است. این به عملی اشاره دارد که شخصی توکن‌های NFT زیادی را در یک مجموعه خریداری می‌کند که با قیمت کف فهرست شده‌اند. ابزارهای ردیابی نهنگ می توانند تشخیص دهند که کیف پول یک نهنگ، کف یک مجموعه جدید را جارو می کند. این امر به سرمایه‌گذاران NFT هشدار می‌دهد، که سپس می‌توانند مجموعه جدید را ردیابی کنند.

 

ابزارهای رایج ردیابی نهنگ کریپتو چیست؟

 

ابزارهای ردیابی نهنگ مانند Whale Watchers، Whale Bot Alerts و YYDVI می توانند به سرمایه گذاران کمک کنند تا اقدامات نهنگ ها را شناسایی کرده و تصمیمات سریع و به موقع بگیرند.

ابزارهای ردیابی نهنگ با قابلیت‌های مختلفی ارائه می‌شوند، برخی می‌توانند ساده باشند، در حالی که برخی دیگر دارای قابلیت‌های تجزیه و تحلیل و نمودارگیری در چندین بلاک چین هستند. برخی فقط ردیابی نهنگ های کریپتو را پوشش می دهند، در حالی که برخی دیگر ردیابی نهنگ های NFT را نیز ارائه می دهند.

ابزارهای تحلیلی مختلف فقط تجزیه و تحلیل ساده و اعلان‌های مربوط به فعالیت‌های نهنگ را ارائه می‌دهند، در حالی که برخی دیگر فرصت‌های یادگیری جامع‌تری را در نمودارها و تجزیه و تحلیل‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهند. برخی فقط یک فید ساده انجام می دهند، در حالی که برخی دیگر از طریق کانال هایی مانند توییتر و تلگرام کاربران را مطلع میکنند.

برخی از ابزارهای کلیدی برای ردیابی نهنگ عبارتند از: Whale Watchers، Whale Bot Alerts، Whale map، Whale alerts، Clank App و Coincarp. جدا از این موارد، ابزارهایی مانند Etherscan و Solscan نیز قابلیت ردیابی نهنگ را ارائه میدهند.

با ردیابی نهنگ می توان تا حد امکان هوشیار بود. با این حال، واکنش بازار به معامله یک نهنگ کاملاً قابل پیش بینی نیست. داشتن اطلاعات در مورد رفتار نهنگ مفید است، اما این تنها یکی از مواردی است که بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد.

 

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین