/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / ری استیکینگ (restaking) چیست؟ چگونه می توان اتریوم را برای افزایش پاداش ری استیک کرد؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

ری استیکینگ (restaking) چیست؟ چگونه می توان اتریوم را برای افزایش پاداش ری استیک کرد؟

تعداد زیادی Actively Validated Services (AVS) روی شبکه اتریوم ساخته شده است. از اوراکل‌ها گرفته تا پل‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز و سایر پروتکل‌های دیفای، این عناصر نیز طبق مدل اثبات سهام (PoS) به امنیت نیاز دارند. ری‌استیکینگ یا استیکینگ مجدد نیاز AVS را برای تنظیم ولیدیتورها از بین می‌برد و به اترهای استیک شده در شبکه اصلی اجازه می‌دهد به‌عنوان سدی در برابر طرف‌های مخرب عمل کند.

ری استیکینگ (restaking) چیست؟ چگونه می توان اتریوم را برای افزایش پاداش ری استیک کرد؟

استیکینگ Staking اتریوم به استفاده از اتر ETH مستقر در شبکه اتریوم برای پشتیبانی همزمان از امنیت سایر پروتکل های غیرمتمرکز اشاره دارد.

در بلاک‌چین‌های اثبات سهام (PoS) مانند اتریوم، امنیت شبکه با تعداد اعتبارسنج های فعال، درصد توکن‌های موجود در گردش و تخصیص این توکن‌ها در بین اعتبارسنج های فعال تامین می‌شود.

به‌عنوان بخشی از نقشه راه مرج اتریوم و ارتقا ETH 2.0، این شبکه مفهوم ولیدیتورها را برای ایمن‌سازی شبکه معرفی کرد. این ولیدیتورها ETH خود را به‌عنوان تعهدی به زنجیره استیک، و به ایمن کردن کل شبکه اصلی کمک می‌کنند.

در این رابطه بخوانید‌ : پولبک (Pullback) چیست؟ : استفاده از آن در معاملات

تعداد زیادی Actively Validated Services (AVS) روی شبکه اتریوم ساخته شده است. از اوراکل‌ها گرفته تا پل‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز و سایر پروتکل‌های دیفای، این عناصر نیز طبق مدل اثبات سهام (PoS) به امنیت نیاز دارند. ری‌استیکینگ یا استیکینگ مجدد نیاز AVS را برای تنظیم ولیدیتورها از بین می‌برد و به اترهای استیک شده در شبکه اصلی اجازه می‌دهد به‌عنوان سدی در برابر طرف‌های مخرب عمل کند.

در این مقاله بررسی میکنیم که ری استیکینگ چیست، انواع آن چیست، نحوه کار لیکویید ری استیکینگ چگونه است و …

ری استیکینگ چیست؟

استیک مجدد Restaking یک مفهوم جدید در امنیت ارزهای دیجیتال ارائه می دهد که به سهامگذاران امکان می دهد از اتر خود در لایه اجماع بیش از یک بار استفاده کنند. این امر به استیکرها اجازه می‌دهد تا پاداش‌های خود را افزایش دهند و در عین حال امنیت شبکه را با تسهیل استقرار توکن‌های استیکینگ با اعتبارسنج ها در چندین شبکه تقویت کنند.

توکن های استیک شده معمولاً در بلاک چین های PoS ثابت باقی میمانند. ری استیکینگ توکن‌های استیک شده را فعال کرده و پاداش‌های بالاتری را به کاربران ارائه میکند. چه مستقیماً اتریوم را استیک کنید یا از یک توکن لیکویید استیکینگ (LST) استفاده کنید، می‌توانید از یک پروتکل ری استیکینگ مانند ایگن لیر EigenLayer برای دریافت پاداش بیشتر روی توکن‌های استیک شده خود استفاده کنید.

تعداد زیاد اعتبارسنج ها در شبکه اتریوم که در مکانیسم اجماع PoS شرکت می‌کنند، آن را متمایز می‌کند. به لطف پروتکل‌های لیکویید استیکینگ، اتر سهامگذاری شده به توکن‌های قابل تعویض تبدیل می‌شود و به سهامگذاران امکان می‌دهد از آن در برنامه‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده کنند. این مکانیسم حداقل سقف استیکینگ 32 ETH را کنار گذاشته و به کاربرانی که دارایی کمتری دارند اجازه می دهد از سهامگذاری پاداش کسب کنند.

انواع ری استیکینگ

استیکینگ مجدد را می توان به طور گسترده به نیتیو native و لیکویید liquid  تقسیم کرد. ری استیکینگ نیتیو برای کاربرانی که گره اعتبارسنجی اتریوم را اجرا می‌کنند در دسترس است. از طریق مجموعه ای از قراردادهای هوشمند که بر مدیریت دارایی های موجود در گره اعتبارسنجی نظارت می کند، عمل می کند.

برای شرکت در یک برنامه استیکینگ مجدد، اعتبار سنج ها باید نرم افزار گره اضافی را برای ماژول استیکینگ مجدد نصب و اجرا کنند.

در ری استیکینگ لیکویید کاربرانی که از توکن های لیکویید استیک (LST) استفاده می‌کنند مشارکت دارند. هنگامی که یک استیکر دارایی‌های خود را با اعتبارسنجی در این روش سهامگذاری میکند، اعتبار‌سنج توکنی را به آن‌ها اعطا می‌کند که نشان‌دهنده سهام اوست. سهامگذار برای کسب پاداش اضافی، LST را مجدداً دریافت می کند.

نحوه عملکرد ری استیکینگ لیکویید

اجازه دهید از مثال EigenLayer برای درک نحوه عملکرد liquid restaking استفاده کنیم. با ارزش کل قفل شده (TVL) بیش از 250 میلیون دلار، EigenLayer به طور موثر به عنوان پلی بین اتریوم و سایر برنامه های بلاک چین عمل می کند و امنیت یکپارچه و بازاری را برای آن ارائه می دهد.

استیک مجدد از طریق قراردادهای هوشمند

ایگن لیر به عنوان چارچوب بنیادی برای Restaking عمل می کند. هر کسی که اتر ETH خود را استیک کرده است، مستقیماً یا از طریق راه‌حل‌های لیکویید استیکینگ، می‌تواند از قراردادهای هوشمند EigenLayer استفاده کند. این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد تا دارایی‌های خود را مجدداً استیک کنند و به امنیت پلتفرم‌های مختلف کمک کنند و به طور موثر یک مکانیسم امنیتی جمعی ایجاد شده توسط اتریوم ایجاد کنند.

فرآیند Restaking در EigenLayer

مرحله 1: روی “Restake” در سمت راست منوی بالای وب سایت EigenLayer کلیک کنید.

همچنین بخوانید : نحوه خرید و فروش قراردادهای آپشن بیت کوین

برنامه EigenLayer در تب بعدی ظاهر می شود، جایی که کاربر می تواند فرآیند Restaking را تکمیل کند.

مرحله 2: روی دکمه “Connect wallet” در وسط بالا کلیک کنید. کاربران می توانند بین MetaMask، Coinbase Wallet، WalletConnect و OKX Wallet انتخاب کنند.

در بالا سمت راست، کاربران می توانند نمادی را با سه خط افقی ببینند که از طریق آن به اسناد پشتیبانی، وبلاگ ها، بخش های Discord و انجمن دسترسی داشته باشند.

مرحله 3: در بخش “Liquid Restaking” روی LST انتخاب شده کلیک کنید.

فرض کنید کاربری Rocket Pool Ether را انتخاب کرده است. می‌تواند روی پنجره‌ای که ظاهر می‌شود، deposit کرده یا unstake کند.

امنیت جمعی با استفاده از ETH استیک شده

به طور معمول، راه‌اندازی یک پروتکل جدید مستلزم ایجاد یک شبکه جدید اعتماد برای اهداف امنیتی است که شامل راه‌اندازی شبکه اعتبارسنج ها و معرفی یک ارز دیجیتال بومی است.

استیکینگ مجدد به این پروتکل‌ها یا مجموعه‌های اعتبارسنج فعال (AVS) اجازه می دهد تا از امنیت جمعی سهامگذاران اتریوم استفاده کنند و توسعه را بسیار کارآمدتر می‌کند. این AVS که ماژول‌های EigenLayer نیز نامیده می‌شوند، می‌توانند از زنجیره‌های جانبی و پل‌ها تا شبکه‌های اوراکل، شبکه‌های نگهدارنده و لایه‌های دسترسی داده را دربر گیرند.

در گذشته، مهاجم می توانست امنیت یکی از این AVS ها را به خطر بیندازد و باعث اختلال شود. با این حال، با مدل امنیت تلفیقی EigenLayer، چنین تلاشی مستلزم به چالش کشیدن کل سهام جمعی به ارزش میلیاردها دلار است.

برای کسانی که اتریوم خود را استیک میکنند، این مدل شانس کسب بازدهی بالاتر را با ایمن کردن AVS های مختلف با اتریوم ری استیک شده بدون نیاز به توکن های مختلف ارائه می دهد. EigenLayer این امر را از طریق بازاری که AVS می‌تواند پشتیبانی اعتبارسنج های اتریوم را جلب کند، تسهیل می‌کند.

نگرانی ها در خصوص استیک مجدد

یک نگرانی رایج در مورد ری استیکینگ تخصیص مکرر وجوه به اعتبارسنج های مشابه است که هم بازده و هم ریسک را افزایش می‌دهد. توسعه دهندگان هشدار داده اند که اهرم بیش از حد می تواند منجر به بی ثباتی پروژه ها شود. ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، هشدار داده است که استیک مجدد پروتکل ها می تواند بلاکچین را در معرض خطر سیستماتیک قابل توجهی قرار دهد.

رشد سریع پروتکل‌های ری استیکینگ به این معنی است که خطرات مرتبط نیز در حال افزایش هستند. یک شکست بزرگ می تواند امنیت بلاک چین زیربنایی را تضعیف کند. در سال 2022، Ankr، یک پروتکل ری استیکینگ که بر بستر شبکه BNB ساخته شده بود، مورد حمله اکسپلویت قرار گرفت.

ظهور staking به عنوان یک جزء DeFi

ری استیکینگ همچنان به تکامل خود ادامه می‌دهد و احتمالاً به عنوان یک مؤلفه کلیدی DeFi ظاهر می‌شود و نقدینگی و کاربران بیشتری را به سمت سهام گذاری اتریوم جذب می کند، که از نظر تاریخی از نظر نسبت سهام از سایر شبکه‌های PoS عقب مانده است. از طریق LST و restaking، اکوسیستم سهامگذاری اتریوم ممکن است شاهد رشد قابل توجهی باشد.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین