/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / معاملات اسپات (Spot Trading) یا معاملات نقدی چیست؟ چگونه در بازارهای اسپات معامله کنیم؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

معاملات اسپات (Spot Trading) یا معاملات نقدی چیست؟ چگونه در بازارهای اسپات معامله کنیم؟

در معاملات اسپات شما دارایی را با پول خود خریداری می کنید. این بدان معناست که شما فقط می توانید تا جایی که سرمایه دارید خرید کنید و نه بیشتر. به همین دلیل، نسبتا امن تر از سایر بازارهای معاملاتی در نظر گرفته می شود. در بدترین حالت، تمام پولی را که سرمایه گذاری کرده اید از دست می دهید.

معاملات اسپات (Spot Trading) یا معاملات نقدی چیست؟ چگونه در بازارهای اسپات معامله کنیم؟

معاملات اسپات یکی از اصلی ترین راه های ترید یا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است. بسیاری از سرمایه گذاران و معامله گران جدید ورود خود به این بازار را از طریق بازار اسپات آغاز می کنند.

اسپات تریدینگ در بازار کریپتو چیست؟

اسپات تریدینگ یک مفهوم ساده است که در آن معامله گران دارایی های دیجیتال را می خرند و منتظر افزایش ارزش آن هستند. به عنوان مثال، هنگامی که معامله گر یک موقعیت در بیت کوین BTC می خرد، امیدوار است که بتواند آن را برای کسب سود در مرحله بعد بفروشد.

در معاملات اسپات شما دارایی را با پول خود خریداری می کنید. این بدان معناست که شما فقط می توانید تا جایی که سرمایه دارید خرید کنید و نه بیشتر. به همین دلیل، نسبتا امن تر از سایر بازارهای معاملاتی در نظر گرفته می شود. در بدترین حالت، تمام پولی را که سرمایه گذاری کرده اید از دست می دهید. سایر روش‌های معاملاتی، مانند معاملات مارجین، می‌توانند هزینه بیشتری برای شما داشته باشند. در این بازار، حتی زمانی که توکن بی ارزش می شود، هرگز مجبور به فروش نخواهید بود.

در این رابطه بخوانید‌ : معرفی انواع کیف پول بیت کوین و راه های محافظت از آن

چگونه از معاملات اسپات سود کسب کنید؟

به طور کلی، معامله گران اسپات دارایی هایی مانند ارز دیجیتال یا سهام را با قیمت پایین خریداری می کنند و قبل از فروش منتظر افزایش ارزش آن ها می مانند. به دلیل ماهیت معاملات اسپات این روش سرمایه گذاری به شما امکان می دهد توکن های خود را برای چندین سال نگه دارید.

بسیاری از معامله‌گران از بازارهای اسپات استفاده می‌کنند، منتظر بازار صعودی بعدی هستند تا به سود خود دست یابند. از آنجایی که اکثر دارایی های کریپتو در نهایت صعود می کنند معامله گران صبور عموماً سود خوبی به دست می آورند.

مهم است که به یاد داشته باشید سود تنها زمانی واقعی می شود که رمزارز خود را به ارز فیات یا استیبل کوین انتخابی خود بفروشید.

در بازارهای سنتی، خرید سهام نیز سودهایی را در قالب سود سهام ایجاد می کند، جایی که شرکت ها بخشی از درآمد خود را بین سهامداران تقسیم می کنند.

آیا معاملات اسپات مانند خرید هستند؟

خرید هزینه معاملات اسپات را به طور کامل پوشش نمی دهد. اولاً، تا زمانی که معامله فروش انجام شود و سود یا زیان محقق شود یک معامله کامل نمی شود. علاوه بر این، چیزی که معاملات اسپات را از «خرید» متمایز می کند این است که فقط به شما امکان می دهد از سرمایه ای استفاده کنید که از قبل به آن دسترسی دارید. برای معامله در این بازار نمی توانید از یک کارگزاری یا صرافی پول قرض کنید.

تفاوت بین معاملات اسپات و معاملات آتی چیست؟

بازارهای اسپات به شما اجازه می دهند دارایی ها را با تحویل فوری خریداری کنید، بنابراین می توانید منتظر افزایش قیمت باشید. معاملات آتی متفاوت عمل می کند زیرا شما مالک دارایی پایه نیستید. در عوض، قراردادهای آتی صرفاً ارزش یک دارایی را نشان می دهند. هنگام معامله در بازار آتی، شما موافقت می کنید که دارایی را در تاریخ آتی با قیمت از پیش تعیین شده بخرید یا بفروشید.

بر خلاف معاملات اسپات معاملات آتی به شما امکان می دهد بازار را شورت کنید و از اهرم در معاملات خود استفاده کنید. این ابزارها می توانند به شما در کسب درآمد کوتاه مدت کمک کنند، در حالی که معاملات اسپات به طور کلی برای بلندمدت مناسب تر است.

زمانی که قرارداد آتی به پایان می رسد، خریدار و فروشنده معمولاً به جای اجرای واقعی قرارداد، توافق می کنند که معامله را به صورت نقدی تسویه کنند.

تفاوت بین معاملات اسپات و معاملات مارجین چیست؟

در حالی که معامله‌گران اسپات با سرمایه خود دارایی‌هایی را خریداری می‌کنند، معامله‌گران مارجین برای خرید سهام یا ارز دیجیتال وام می‌گیرند. در حالی که این امر به آنها اجازه می دهد تا دارایی را در مقادیر بیشتری خریداری کنند، همچنین آنها را مجبور می کند که الزامات مارجین را برآورده کنند تا از مارجین کال جلوگیری کنند.

از آنجایی که هزینه های وام مارجین می تواند روی هم انباشته شود، معامله گران مارجین اغلب در بازه زمانی کوتاه تری نسبت به معامله گران اسپات معامله می کنند. این نوع معاملات همچنین پرریسک تر در نظر گرفته می‌شود، زیرا یک معامله با مارجین می‌تواند بیشتر از سرمایه‌گذاری اولیه شما هزینه داشته باشد.

انواع بازار اسپات ارزهای دیجیتال

دو نوع اصلی بازار نقدی وجود دارد. بیشتر شما باید با صرافی ها آشنا باشید که به شما این امکان را می دهند که به سرعت دارایی ها را به قیمت بازار بخرید یا بفروشید.

همچنین بخوانید : شرکت خودمختار غیرمتمرکز چیست (DAC)؟ و چگونه کار میکند؟

با استفاده از دفترچه سفارش، معامله گران حتی اطلاعاتی در مورد میزان بیت کوین موجود برای فروش و تقاضای آن به دست می آورند. می تواند به آنها کمک کند تا درک بهتری از نقدینگی موجود در بازار داشته باشند.

نوع دیگری از بازار نقدی معاملات خارج از بورس (OTC) است. معاملات خارج از بورس زمانی اتفاق می‌افتد که خریدار و فروشنده مستقیماً بدون شخص ثالث یا پلتفرم معاملاتی معامله می‌کنند. دو طرف ممکن است انتخاب کنند که دارایی‌ها را به هر قیمتی که مناسب می‌دانند معامله کنند، خواه پایین تر یا بالاتر از قیمت بازار.

این نوع معامله محبوب است زیرا به معامله گران اجازه می دهد در مورد چندین مورد غیر از قیمت مذاکره کنند. به عنوان مثال، بازارهای OTC مکان مناسبی برای خرید مقدار زیادی ارز دیجیتال هستند، بدون اینکه باعث نوساناتی شوند که با خرید در بازار آزاد ایجاد می‌کنید.

ریسک های معاملات اسپات چیست؟

بسته به بازاری که معامله می کنید، ریسک های مختلفی وجود دارد که معامله گران باید در نظر بگیرند. اولا، نقدینگی در بازارهای نقدی ممکن است در طول زمان کاهش یابد. به خصوص در بازارهای نزولی، آلت کوین های کوچکتر بیشتر نقدینگی خود را از دست می دهند. در نتیجه، ممکن است یافتن مکانی جهت فروش توکن‌ها در ازای ارز فیات با قیمت منصفانه در بازار سخت باشد. هنگامی که نقدینگی کافی وجود ندارد، مجبور خواهید شد یا با قیمتی کمتر از ارزش بازار بفروشید یا سرمایه گذاری خود را حفظ کنید.

زمانی که تصمیم می گیرید کالاها را در بازار نقدی معامله کنید، ریسک دیگری نیز خود را نشان می دهد. به عنوان مثال، اگر نفت خام را لحظه ای خریداری کنید، باید آن را به صورت فیزیکی تحویل بگیرید. بله، نفت خام واقعی و فیزیکی به شما تحویل داده خواهد شد. در نهایت، از آنجا که معاملات نقدی اجازه مارجین را نمی دهد، سود شما محدود است.

مزایای معاملات اسپات چیست؟

در عین حال، عدم وجود مارجین در معاملات اسپات از شما در برابر ضرر بیشتر محافظت می کند. معاملات اسپات یکی از مطمئن ترین راه های سرمایه گذاری است که به شما این امکان را می دهد تا سرمایه گذاری خود را بدون نگرانی حفظ کنید.

قیمت های بازار نقدی بسیار شفاف است زیرا صرفا بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. هنگام معامله سایر ابزارها، مانند اوراق مشتقه، قراردادهای آتی یا اختیار معامله، عوامل متعدد دیگری مانند زمان بر قیمت تأثیر می‌گذارند.

در معاملات اسپات لازم نیست نگران پرداخت سود یا حاشیه تعمیر و نگهداری باشید. شما می توانید بیت کوین را در سال 2022 خریداری کنید، آن را برای چند سال کنار بگذارید و در سال 2028 به سود قابل توجهی دست یابید.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین