/ فین تک های ارزهای دیجیتال / به‌روزرسانی Dencun چیست؟ و چه مزایایی برای شبکه اتریوم دارد؟

زمان مطالعه : 7 دقیقه

به‌روزرسانی Dencun چیست؟ و چه مزایایی برای شبکه اتریوم دارد؟

به‌روزرسانی Dencun شبکه اتریوم چه زمانی اتفاق میافتد؟

به‌روزرسانی Dencun، به‌روزرسانی آتی بلاک چین اتریوم است که هدف آن بهبود مقیاس پذیری، امنیت و کاربرد شبکه اتریوم است. نام Dencun تلفیقی از نام هارد فورک های برنامه ریزی شده برای لایه اجماع اتریوم (Deneb) و لایه اجرا (Cancun) است.

به‌روزرسانی Dencun چیست؟ و چه مزایایی برای شبکه اتریوم دارد؟

اتریوم به عنوان بازیگر اصلی در حوزه رشد بلاک چین با قابلیت‌های نوآورانه‌اش فضا را رهبری می‌کند. این بلاکچین با وجود آنکه انواع dApp ها، لایه 2 و توکن برخوردارد است، اما مانند هر فناوری پیشرو دیگری نیز دارای نقاط ضعف است. بلاک چین اتریوم مدت‌هاست که از مشکل مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی رنج میبرد و اغلب مانع شکوفایی پتانسیل کامل آن می‌شود. جامعه اتریوم با درک این محدودیت ها، بی وقفه در حال تکامل و ارتقای خود بوده است. به عنوان مثال، انتقال  بلاک چین اتریوم از مکانیزم اثبات کار به مکانیزم اثبات سهام (Proof of Stake) برخی نگرانی‌های مربوط به مصرف انرژی بلاک چین را برطرف کرد. همچنین طرح مجموعه‌ای از آپدیت های متحول کننده که هر کدام نوید یک اتریوم بهتر و کارآمدتر را می دهند، پیش گرفته شد. در این میان، مورد انتظارترین و متحول کننده ترین آن «به‌روزرسانی Dencun» است.

در این مقاله در مورد به‌روزرسانی Dencun اتریوم و اهمیت این به‌روزرسانی می‌پردازیم.

به روزرسانی دنکون چیست؟

به‌روزرسانی Dencun چیست؟ و چه مزایایی برای شبکه اتریوم دارد؟

در این رابطه بخوانید‌ : امضای اشنور چیست؟ و چه مزایایی برای بیت کوین دارد؟

به‌روزرسانی Dencun، به‌روزرسانی آتی بلاک چین اتریوم است که هدف آن بهبود مقیاس پذیری، امنیت و کاربرد شبکه اتریوم است. نام Dencun تلفیقی از نام هارد فورک های برنامه ریزی شده برای لایه اجماع اتریوم (Deneb) و لایه اجرا (Cancun) است.

پرتودنک شاردینگ (Proto-Dank Sharding) مهمترین ویژگی این به‌روزرسانی است که به آن پروپوزال بهبود اتریوم (EIP-4844) نیز می‌گویند. هدف آن رسیدگی به مقیاس پذیری، یکی از چالش های کلیدی توسعه دهندگان و کاربران اتریوم است. Proto-Danksharding از فناوری استفاده می‌کند که می‌تواند داده‌های بیشتری را به صورت رول آپ ذخیره کند، این امر منجر به کاهش هزینه‌های کارمزد و افزایش توان عملیاتی می‌شود.

همچنین،‌ بهینه سازی های دیگری نیز وجود دارد، از جمله تغییراتی در کدهای عملیاتی مورد استفاده در قراردادهای هوشمند. این تغییرات را می توان به دو دسته تقسیم کرد: تغییراتی که بر روی لایه اجماع متمرکز شده اند و تغییراتی که بر روی لایه اجرا متمرکز شده اند.

پروتودانک شاردینگ یا  EIP-4844 چیست؟

همانطور که گفته شد، Proto-Dank Sharding جزء اصلی ارتقاء Dencun است. پرتودانک شاردینگ یک مرحله قبل از اجرای کامل Dank Sharding است، فرآیندی که هدف آن افزایش مقیاس پذیری اتریوم است. Proto-Dank Sharding نوع جدیدی از تراکنش اتریوم را معرفی می کند که می تواند داده ها را مدیریت کند و امکان ذخیره حجم زیادی از داده ها را فراهم می کند. انتظار می رود که این امر باعث کاهش کارمزد و افزایش توان تراکنش شود و در نتیجه افزایش مقیاس پذیری و کارآمدی اتریوم شود.

اکثرا بر این باورند که رول آپ ها و/یا رول آپ های ZK در حال حاضر تنها راه‌حل مناسب برای مقیاس‌پذیری بدون نیاز به اعتماد اتریوم هستند. Proto-Dank Sharding باعث صرفه جویی در هزینه های اضافی میشود و به عنوان یک راه حل موقت برای کاهش هزینه ها در نظر گرفته شده است.

راه حل های لایه 2 مانند آپتیمیزم (Optimism) و آربیتروم (Arbitrum) در حال حاضر سرعت و هزینه قابل توجهی را صرفه جویی می کنند (3 تا 8 برابر کمتر از لایه پایه) که باعث محبوبیت آنها در بین معامله گرانی می شود که معاملات مکرر انجام میدهند. EIP-4844 ادعا میکند که مقیاس پذیری اتریوم را به قدری افزایش میدهد که از عملکرد راه حل های Layer-2 موجود پیشی میگیرد. از ذخیره‌سازی و بازیابی موقت داده‌های خارج از زنجیره برای کمک به بهبود عملکرد برنامه‌های بلاک چین استفاده می‌کند و در عین حال امنیت و تأیید پذیری را فراهم می‌کند که این امر ارزش بلاک چین را دو چندان می‌کند.

مزایای آپدیت دنکون

سایر ویژگی های به‌روزرسانی دنکون

این فورک چندین تغییر در لایه های اجرا و توافق ایجاد می کند. در ادامه برخی از تغییرات کلیدی را مطرح کرده ایم:

EIP-1153: کد EIP-1153 که به عنوان کدهای ذخیره سازی گذرا شناخته می شود، برای بهینه سازی ذخیره سازی داده ها و افزایش استفاده از فضای بلوک طراحی شده است. رفتار آن با فضای ذخیره‌سازی یکسان است اما پس از تکمیل تراکنش کنار گذاشته می‌شود.

EIP-4788: این پروپوزال داده های لایه اجماع را در معرض لایه اجرا قرار می دهد و به طور بالقوه پروتکل های لیکویید استیکینگ و سایر برنامه های مشابه را بهبود میبخشد. همچنین این آپدیت تعاملات بین شبکه های مختلف بلاک چین را یکپارچه‌تر و ایمن‌تر می‌کند و قابلیت همکاری اتریوم را افزایش می دهد.

EIP-5656: پروپوزال EIP-5656 تنظیمات کد ظریفی را در ماشین مجازی اتریوم (EVM) به ارمغان می آورد، عملکرد آن را بهبود می بخشد و زمینه را برای پیشرفت های آینده، به ویژه در فناوری های لایه 2، فراهم می کند.

EIP-6780: پروپوزال  EIP-6780 با حذف کد SELFDESTRUCT، امنیت شبکه را افزایش می دهد و امینت بیشتری برای قراردادهای هوشمند، داده های کاربر و سرمایه گذاری ها فراهم میکند.

تاثیر آپدیت دنکون بر صرافی ها و برنامه های غیرمتمرکز

بنیاد اتریوم رویکرد محتاطانه ای را برای ارتقا در نظر گرفته است. با وجود آنکه این آپدیت شامل تغییرات متعدد در هر دو لایه اجرا و اجماع است، اما این تغییرات با نسخه قبلی سازگار خواهند بود. یعنی تغییرات گفته شده برنامه‌ها، قراردادها یا فرآیندهای موجود در نسخه قدیمی‌تر اتریوم را متوقف یا مختل نمی‌کنند.

به‌روزرسانی Dencun یک تغییر بزرگی در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) شبکه اتریوم ایجاد میکند. مرکز این امر، پرتودانک شاردینگ EIP-4844 است و هدف آن کاهش شدید هزینه های بالای کارمزد است که DEX ها و dApp ها را با مشکل مواجه کرده است. همچنین امکان تراکنش های سریع تر و مقرون به صرفه تر را فراهم می کند. این امر معاملات صرافی های غیرمتمرکز را سریعتر و تجربه کاربری برنامه های غیرمتمرکز را بهبود میدهد.

سیستم ذخیره سازی داده بهینه شده EIP-1153 ادعا میکند که عملکرد بهبود را بهبود میدهد. این موضوع برای dApp هایی که حجم زیادی از داده را مدیریت می کنند بسیار مهم است. در همین حال، EIP-4788 قابلیت همکاری اتریوم را تقویت می‌کند و معاملات میان زنجیره‌ای DEX ها و یکپارچگی گسترده‌ dApp ها را تامین میکند. علاوه بر این، اقدامات امنیتی مانند EIP-6780، این پلتفرم ها را در برابر آسیب پذیری ها تقویت می کند.

به‌روزرسانی Dencun شبکه اتریوم چه زمانی اتفاق میافتد؟

ارتقاء اتریوم Dencun در ابتدا قرار بود در اواخر سال 2023 منتشر شود. با این حال، ممکن است تا اوایل سال 2024 به تعویق بیفتد. در نشست اتریوم در ماه سپتامبر، رئیس جلسه، تیم بیکو از بنیاد اتریوم، ابراز نگرانی کرد که این ارتقا باید قبل از رویداد DevConnect ماه نوامبر به شبکه آزمایشی عمومی برسد. در غیر این صورت، فعال سازی شبکه اصلی می تواند تا بعد از تعطیلات کریسمس به تعویق بیفتد.

Dencun قبلاً به طور گسترده بر روی یک شبکه آزمایشی توسعه‌دهنده محلی به نام Devnet 9 آزمایش شده است. این ارتقا احتمالاً آخرین فورک بزرگ اتریوم خواهد بود که در تست نت شبکه Goerli در دسترس خواهد بود.

یک شبکه آزمایشی جدید به نام Holesky که قرار است جایگزین Goerli شود، قرار بود در 15 سپتامبر منتشر شود. با این حال، راه‌اندازی شبکه آزمایشی Holesky شکست خورد. هولسکی در نهایت در 28 سپتامبر با موفقیت راه اندازی شد.

کلام آخر

مانند سایر به‌روزرسانی هایی که تاکنون در شبکه اتریوم اتفاق افتاده است، به‌روزرسانی Cancun-Deneb نویدبخش بهبود شبکه و برداشتن گامی مهم در جهت حل مشکل مثلث سه‌گانه بلاک چین، یعنی امنیت، مقیاس پذیری و غیرمتمرکز سازی است.

این به‌روزرسانی از بهبود مقیاس پذیری و امنیت شبکه گرفته تا افزایش کارایی کلی آن، نقطه عطفی در بهبود اکوسیستم کریپتو و به طور بالقوه افزایش پذیرش انبوه آن خواهد بود.

با این حال، جامعه اتریوم اکنون باید حداقل تا سه ماهه بعدی منتظر بمانند تا این ارتقا در شبکه اصلی اجرا شود. توسعه دهندگان اتریوم با وجود آنکه منتظر راه اندازی devnet-12 در ماه دسامبر هستند اما همچنان به آزمایش کاربرد تکنیکال EIP های مختلف ادامه می دهند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید