/ اخبار ارز دیجیتال / با کاهش ارزش لیر ترکیه حجم معاملات کریپتو در این کشور افزایش یافت

زمان مطالعه : 5 دقیقه

با کاهش ارزش لیر ترکیه حجم معاملات کریپتو در این کشور افزایش یافت

با کاهش ارزش لیر ترکیه حجم معاملات کریپتو در این کشور افزایش یافت

همزمان با سقوط لیر به پایین‌ ترین سطح ، حجم معاملات کریپتو در ترکیه به بیش از یک میلیون معامله در روز افزایش یافته است.

این نقطه عطف توسط شرکت های تحلیل بلاکچین (blockchain) چینالیسیس (Chainalysis) و کایکو (Kaiko) ثبت شد. تورم افسارگسیخته و کاهش تقریبا 40 درصدی ارزش پول ترکیه از سپتامبر، منجر به هجوم شهروندان به دارایی‌ های دیجیتال برای حفظ پس‌ انداز هایشان شده است.

به گزارش رویترز (Reuters)، افزایش معاملات کریپتو در اوایل سال با تغییر رئیس بانک مرکزی و اولین ریزش لیر آغاز شد.

ترک ها به بازار کریپتو روی می آورند

ترک ها به طور فزاینده ای لیر را به دلار یا طلا تبدیل می کنند. لیر از سال 2008 میزان 90 درصد از ارزش خود را از دست داده است. دارایی های دیجیتال غیرمتمرکز اکنون به گزینه دیگری برای محافظت در برابر آشفتگی اقتصادی تبدیل شده اند. در سه سال گذشته بیت کوین (BTC) و تتر (USDT) محبوب ترین معاملات در برابر لیر بوده اند.

در زمان نگارش این مطلب ارزش یک دلار 12.37 لیر می باشد، در ابتدای سال ارزش هر دلار 7.37 لیر بود و در 20 دسامبر ارزش هر دلار به 18 لیر رسید.

طبق داده های کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) بیش از 16 درصد از کاربران کریپتوی جهان از ترکیه هستند که رتبه چهارم بیشترین تعداد کاربر را به خود اختصاص داده است.

با این حال، تعدادی از معامله‌ گران کریپتو در ترکیه گفتند معاملات کریپتو در این کشور ممنوع نیست، اکسچنج ها همچنان در حال فعالیت هستند و به راحتی می‌ توان ارزها را نقد کرد.

بسته نجات مشکوک

در 21 دسامبر، وال استریت ژورنال گزارش داد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، طرح نجاتی را برای تشویق ترک ها به بازگرداندن پول خود به این ارز در حال سقوط اعلام کرد. این امر منجر به تقویت جزئی لیر شد اما همچنان از ابتدای سال نیمی از ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است.

دولت اعلام کرد که بازده سپرده‌ های لیر را با نرخی مشابه ارزهای خارجی تضمین می‌ کند. ترک ها باید لیر را در حساب های ثابت با حداقل نرخ بهره واریز کنند، اما دولت هر گونه تفاوتی را که در برابر دلار از دست داده است، جبران می کند. دولت نحوه پرداخت را مشخص نکرد و کارشناسان اقتصادی پیشنهاد کردند که بانک مرکزی به چاپ پول ادامه دهد.

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال طی 24 ساعته گذشته 4.7 درصد رشد کرده و به 2.4 تریلیون دلار رسیده و به نظر می رسد که معاملات ترکیه تاثیرات مثبتی بر این روند صعودی گذاشته است.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)