/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / استاندارد توکن BRC-20 چیست؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

استاندارد توکن BRC-20 چیست؟

استاندارد توکن BRC-20 یک استاندارد توکن آزمایشی است که به طور خاص برای بلاک چین بیت کوین طراحی شده است. اما چه کسی استاندارد توکن BRC-20 را ایجاد کرد؟ استاندارد توکن BRC-20 در اوایل مارس 2023 توسط Domo، یک تحلیلگر بلاک چین ایجاد شد. این استاندارد از ایجاد و انتقال توکن های قابل تعویض از طریق پروتکل ordinals پشتیبانی می کند. Ordi، Vmpx و Pepe نمونه هایی از توکن های محبوب در لیست توکن های BRC-20 هستند.

استاندارد توکن BRC-20 چیست؟

ظهور توکن های مثلی fungible در بلاک چین بیت کوین Bitcoin منجر به معرفی استاندارد توکن BRC-20 شده که به طور خاص برای استفاده با بیت کوین طراحی شده است. به دلیل قابلیت تعویض و ارزش برابر، توکن های مثلی به محبوبیت قابل توجهی در دنیای ارزهای دیجیتال دست یافته اند.

ظهور استانداردهای توکن قابل تعویض مانند BRC-20 نقشی حیاتی در پیشرفت بلاک چین بیت کوین ایفا می کند. این استانداردها راه‌هایی را برای توکن‌سازی و ایجاد دارایی‌های دیجیتال باز می‌کنند و دامنه امکانات را فراتر از نقش بیت‌کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتال گسترش می‌دهند.

استاندارد توکن BRC-20

استاندارد توکن BRC-20 یک استاندارد توکن آزمایشی است که به طور خاص برای بلاک چین بیت کوین طراحی شده است. اما چه کسی استاندارد توکن BRC-20 را ایجاد کرد؟ استاندارد توکن BRC-20 در اوایل مارس 2023 توسط Domo، یک تحلیلگر بلاک چین ایجاد شد. این استاندارد از ایجاد و انتقال توکن های قابل تعویض از طریق پروتکل ordinals پشتیبانی می کند. Ordi، Vmpx و Pepe نمونه هایی از توکن های محبوب در لیست توکن های BRC-20 هستند.

در این رابطه بخوانید‌ : لایم وایر چیست؟ معرفی پلتفرم LimeWire و توکن LMWR

همانطور که گفته شد، استاندارد توکن BRC-20 به طور قابل توجهی با همتای ERC-20 خود متفاوت است. اینسکریپشن های اوردینال بیت کوین از 21 ژانویه 2023، زمانی که مهندس نرم افزار کیسی رودرمور پروتکل را اجرا کرد، در شبکه بیت کوین پشتیبانی می شود.

این امر به کاربران بیت کوین اجازه داد داده‌هایی مانند نشانه‌گذاری شی جاوا اسکریپت (JSON) که اساساً کد، تصاویر و متن هستند را روی توکن‌های ساتوشی (اوردینال) ثبت کنند. یک ساتوشی کسری از یک بیت کوین است و 100 میلیون ساتوشی یک بیت کوین را تشکیل می دهد.

برخلاف استانداردهای توکنی مانند ERC-20، TRC-20 و BEP-20، که در آن قراردادهای هوشمند بر فرآیندها حاکم هستند، استاندارد BRC-20 تحت یک روش عملیاتی متمایز عمل می کند.

این روش اجازه می دهد تا از اینسکریپشن های JSON برای برنامه ریزی ساتوشی استفاده شود. ساتوشی ها با اینسکریپشن ها اوردینال Ordinal نامیده می شوند که غیرقابل تعویض هستند و شباهت هایی با توکن های (NFT) دارند. غیرمثلی به این معنی است که هر اوردینال منحصر به فرد است و ویژگی های متمایز دارد. وقتی صحبت از برنامه نویسی به میان می آید، قراردادهای هوشمند در مقایسه با قراردادهای معمولی پرکاربردتر هستند. اوردینال محدود به مینت توکن و انتقال است در حالی که قراردادهای هوشمند کاربرد بیشتری دارند.

از جمله ویژگی های کلیدی توکن های BRC-20 این است که مثلی fungible هستند بدان معنی که قابل تعویض هستند و ارزش برابر دارند.

استاندارد توکن BRC-20 چیست؟

مزایا و معایب استاندارد توکن BRC-20 چیست؟

مزایای استاندارد 

استاندارد توکن BRC-20 دارای مزایای متعددی است که به پیشرفت آن کمک کرده است. در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است.

سازگاری با شبکه بیت کوین

سازگاری یک مزیت تعیین کننده استاندارد BRC-20 است، زیرا به اوردینال های بیت کوین و توکن های BRC-20 اجازه می دهد به طور یکپارچه با بلاک چین بیت کوین ادغام شوند.

این ویژگی همچنین به استاندارد اجازه می‌دهد تا از زیرساخت‌های موجود شبکه، مانند کیف پول‌های آن و صرافی‌هایی که شبکه را پشتیبانی می‌کنند، استفاده کند، بنابراین در جامعه بیت‌کوین به سرعت مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

همچنین بخوانید : شبکه لایه 2 بیت کوین چیست؟

سادگی

استاندارد توکن BRC-20 از یک مکانیسم توکن سازی ساده استفاده می کند که استفاده از آن را آسان می کند. این بر خلاف سایر استانداردهای توکنی است که بر قراردادهای هوشمند پیچیده متکی هستند و گاهی اوقات پیکربندی آنها می تواند پیچیده باشد. سادگی به کاربران اجازه می دهد تا توکن های BRC-20 را بدون نیاز به تخصص فنی مینت کرده و انتقال دهند.

امنیت

استاندارد توکن BRC-20 به دلیل قدرت ذاتی بلاک چین بیت کوین، که ثابت کرده یکی از امن ترین زنجیره ها در صنعت کریپتو است، دارای امنیت استثنایی است. ماهیت غیرمتمرکز، فناوری‌های الگوریتمی و مکانیزم اجماع اثبات کار به امنیت کلی سیستم کمک می‌کنند.

با استفاده از بلاک چین بیت کوین، استاندارد BRC-20 می تواند از این مکانیسم های امنیتی برای محافظت از یکپارچگی خود استفاده کند.

پتانسیل رشد

با گذشت زمان پروژه‌های بیشتری از استاندارد BRC-20 استقبال می‌کنند و نوآوری‌ها و کاربردهای جدیدی به وجود می‌آید. این موضوع همراه با پایگاه گسترده و متنوع کاربران شبکه، باید توجه توسعه دهندگان، سرمایه گذاران و کاربران را به خود جلب کند و به گسترش و بلوغ استاندارد توکن BRC-20 در طول زمان کمک کند.

معایب استاندارد 

در حالی که استاندارد توکن BRC-20 بدون شک دارای مزایای متعددی است، محدودیت های ذاتی نیز دارد. در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

بدون عملکرد قرارداد هوشمند

برخلاف سایر استانداردهای توکن، مانند استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم Ethereum، استاندارد BRC-20 فاقد پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است. این قطعه کدهای مبتنی بر بلاک چین، طیف قابلیت‌های زنجیره‌هایی را که از آنها پشتیبانی می‌کنند، گسترش می‌دهند.

به این دلیل که آنها را می توان برای بهبود جنبه هایی مانند اتوماسیون، شفافیت، امنیت و مدیریت دارایی استفاده کرد. به این ترتیب، عدم پشتیبانی قرارداد هوشمند در استاندارد BRC-20 ممکن است قابلیت های آن را در برخی حوزه ها محدود کند.

وابستگی به بلاک چین بیت کوین

استاندارد BRC-20 به بلاک چین بیت کوین وابسته است و این امر آن را در معرض محدودیت های ذاتی شبکه قرار می دهد. محدودیت ها شامل مقیاس پذیری کم و سرعت پایین تراکنش است. با افزایش کاربرد بلاک چین BRC-20 و افزایش ازدحام، این مشکلات برجسته‌ می‌شوند.

علاوه بر این ازدحام شبکه از زمان راه‌اندازی استاندارد تشدید شده است و میلیون ها اینسکریپشن در چند ماه گذشته ایجاد شده و تعداد آنها همچنان در حال افزایش است.

این امر باعث شده است که زمان پردازش تراکنش در بلاک چین بیت کوین و کارمزد های شبکه به شدت افزایش یابد. در نتیجه، کارایی و مقرون به صرفه بودن انتقال توکن BRC-20 احتمالاً با تداوم مشکل، تأثیر منفی خواهد داشت.

قابلیت همکاری محدود

استاندارد توکن BRC-20 به طور خاص برای عملکرد در اکوسیستم بلاک چین بیت کوین طراحی شده است. این جنبه منجر به چالش های تعامل پذیری به ویژه برای کاربرانی می شود که مایل به استفاده از سیستم های بلاک چین جایگزین هستند.

قابلیت همکاری بین زنجیره‌ها مهم است، زیرا انتقال توکن‌ها را در اکوسیستم کریپتو در شبکه‌های بلاک چین مختلف تسهیل می‌کند. این به کاربران این امکان را می دهد که از شبکه های ارزان تر و کارآمدتر استفاده کنند.

کاربرد محدود

استاندارد BRC-20 که اساساً برای توکن سازی دارایی‌های مثلی طراحی شده است، برای توکن‌سازی دارایی‌های غیرمثلی یا اجرای ویژگی‌های توکن پیچیده مانند حقوق مالکیت توکن یا انتقال مشروط نامناسب است.

به این ترتیب، پروژه‌هایی که به عملکردهای توکن‌سازی تخصصی‌تری نیاز دارند که فراتر از قابلیت‌های استاندارد BRC-20 هستند، احتمالاً به دنبال استانداردهای توکن غنی‌تر هستند.

جامعه توسعه دهندگان نسبتا کوچکتر

در مقایسه با استانداردهای توکن محبوب تر مانند ERC-20، استاندارد BRC-20 دارای گروه کوچک تری از توسعه دهندگان است. اندازه محدود جامعه توسعه دهندگان، سرعت پیشرفت فناوری آن را محدود کند.

نحوه خرید توکن BRC-20

برای خرید توکن های BRC-20، داشتن یک کیف پول با قابلیت Taproot مانند کیف پول UniSat یا کیف پول Ordinals ضروری است. هنگام خرید کوین ها از طریق بازاری که از توکن های BRC-20 پشتیبانی می کند، کیف پول باید به پلتفرم متصل باشد و در حالت ایده آل دارای موجودی بیت کوین BTC برای پرداخت هزینه تراکنش باشد.

قبل از خرید، مهم است که قیمت توکن های BRC-20 را با نرخ های بازار مقایسه کنید.

همچنین باید اطمینان داشته باشید که موجودی کیف پول دقیقاً با موجودی فروشنده یکسان است. این به جلوگیری از کلاهبرداری کمک می کند. پس از تأیید این جزئیات مهم، خرید امن خواهد بود.

چشم انداز روزهای آینده

تکامل بی وقفه صنعت فناوری بلاک چین و همچنین جامعه رو به رشد آن و گسترش پایگاه کاربر، عناصری هستند که می توانند کاربرد استاندارد توکن BRC-20 را گسترش دهند.

مانند هر فناوری دیگری که برای تکامل باز است، آینده توکن‌های BRC-20 تحت تاثیر صنعت بلاک چین و پویایی اقتصاد توکن است. با این وجود، با شور و هیجان فعلی، استفاده از استاندارد BRC-20 احتمالاً در میان مدت رشد خواهد کرد.

با این حال، توکن‌های BRC-20، در وضعیت فعلی‌شان، هنوز سابقه‌ای مشابه با همتایان خود که توسط پروتکل‌هایی مانند استاندارد توکن ERC-20 پشتیبانی می‌شوند، ایجاد نکرده‌اند.

از آنجایی که استاندارد BRC-20 هنوز در مرحله آزمایشی است، توکن های BRC-20 در حال حاضر برای سرمایه گذاری مناسب نیستند. در حالی که این توکن‌ها در قلمرو دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، نویدبخش هستند و پتانسیل رشد بالایی دارند، وضعیت در حال تحول آن‌ها نیازمند یک رویکرد سنجیده است.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین