/ معرفی ارزهای دیجیتال / کاردانو چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

کاردانو چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟

تفاوت های اصلی بیت کوین و کاردانو

کاردانو به دنیا آمد تا ضمن حفظ میراث غیرمتمرکز بودن که از نسل اول و دوم به ارث برده بود، مشکلات و نقاط ضعف بیت کوین و اتریوم را نیز بر طرف کند.

کاردانو چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟

با ورود بیت کوین به بازار های مالی و خلق اولین دارایی رسمی دیجیتالی نسل اول دارایی های دیجیتال متولد شد. بعد از آن در سال 2015 یعنی حدودا 6 سال بعد از تولد بیت کوین، لیدر نسل دوم ارزهای دیجیتال یعنی اتریوم به بازار عرضه شد. نسل سوم اما تا حدودی متفاوت بود و برای رفع نقص ها و اشکالات نسل اول و دوم پا به بازار دیجیتال گذاشت. کاردانو یا ارز دیجیتال (ADA) یکی از اعضای همین نسل سوم دارایی های دیجیتال است.

کاردانو یک یک پروژه منبع باز مبتنی بر بلاکچین است که به صورت غیر متمرکز فعالیت میکند. چارلز هاسکینسون خالق کاردانو و یکی از اعضای پروژه ی اتریوم در سال 2017، کاردانو را به بازار عرضه کرد. اون معتقد بود که توانایی های کاردانو در مقابل اتریوم بسیار وسیع تر هستند.

کاردانو چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟

در این رابطه بخوانید‌ : ارز دیجیتال مونرو (XMR) چیست؟

 

کاردانو چیست ؟

کاردانو به دنیا آمد تا ضمن حفظ میراث غیرمتمرکز بودن که از نسل اول و دوم به ارث برده بود، مشکلات و نقاط ضعف بیت کوین و اتریوم را نیز بر طرف کند. کاردانو را می توان به عنوان یک شبکه بلاکچین منبع باز و البته غیر متمرکز معرفی کرد که به دنبال ساده سازی فرایند تراکنش های همتا به همتا یا P2P است. کاردانو به شکلی برنامه ریزی شده که امکان اجرای قرار دادهای هوشمند را نیز فراهم میکند. دقیقا همین ویژگی های کاردانو باعث افزایش میزان مقایس پذیری و ارتقا امنیت این شبکه خواهد شد. همانطور که طراحان کاردانو عنوان می کنند از مهمترین اصول طراحی کاردانو ارتقاء امنیت شبکه و افزایش میزان مقیاس پذیری و همکاری بالا است.

رمز ارز اصلی شبکه ی کاردانو، با نماد اختصاری (ADA)، آدا نام دارد. از این کوین برای انجام پرداخت ها و عملیات های متفاوت در شبکه ی کاردانو استفاده می شود. به طور کلی کاردانو به دنبال بهبود فضای مالی سنتی است که معمولا به طور انحصاری نیز اداره می شود. کاردانو اما در تلاش است تا با ارائه ی راه حل های مختلف امکان استفاده ی عموم مردم از سیستم های مالی را فراهم کند.

تاثیر هارد فورک آلنزو

12 سپتامبر سال 2021 هارد فورک آلنزو در شبکه ی بلاکچین کاردانو راه اندازی شد. این هارد فورک امکان ایجاد قرار دادهای هوشمند در شبکه کاردانو و همچنین اجرای اپلیکیشن های غیر متمرکز بر بسترکاردانو را فراهم کرد. برخی از ویژگی ها و کاربردهایی که هارد فروک آلنزو به کاردانو اضافه کرد عبارتند از :

  • امکان ایجاد توکن های NFT بر بستر شبکه ی کاردانو
  • امکان پیاده سازی قرار داد ها هوشمند
  • ایجاد استخرهای استیکینگ برای ایجاد نود های بیشتر در شبکه
  • کسب درآمد از استیک کردن رمز ارز ADA

مسیر پیشرفت

کاردانو فقط 6 سال دارد و نسبت به رمز ارز های دیگر هنوز تازه کار به حساب می آید. کاردانو در سال 2017 متولد شد و چند سال اول عمر خود را نیز به توسعه شبکه خود پرداخت. مدیران بنیاد کاردانو برای رسیدن به اهداف خود نقشه ی راهی تهیه کرده اند. این نقشه ی راه فرایند پیشرفت کاردانو تا رسیدن به هدف نهایی را به پنج دسته تقسیم کرده است. به صورت کاملا خلاصه این پنج مرحله ی حیاتی کاردانو را در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

  • بایرون: 4 مرداد سال 1399 در این مرحله عملکرد پایه شبکه مورد آزمایش قرار گرفت.
  • شلی: در مرحله ی شلی شبکه ای اصلی کاردانو راه اندازی شد و نیاز کاردانو به بلاکچین های دیگر را رفع کرد.
  • گوگن: مرحله ی سوم که هم اکنون مادر این مرحله قرار داریم امکان ایجاد قرارداد های هوشمند روی شبکه بلاکچین کاردانو را فراهم کرد. همچنین در این مرحله امکان توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز نیز بر بستر بلاک چین کاردانو امکان پذیر است.
  • با شو: در این مرحله که هنوز تاریخ دقیقی برای اجرای آن عنوان نشده است. راه حل هایی برای حل مشکل مقیاس پذیری و بهینه سازی بلاکچین کاردانو ارائه خواهد شد.
  • ولتر: برای اجرایی شدن مرحله ی پنجم نیز هنوز هیچ تاریخ مشخصی عنوان نشده است اما از ویژگی های آن می توان به اجرای سیستم رای گیری برای ایجاد یک شبکه مستقل اشاره کرد.

کاردانو از جمله ارزهایی است که روند پیشرفت آن با استفاده از ارتباط با دانشگاه های معتبر به درستی پیش می رود. برای توسعه کاردانو تحقیقات بسیار زیادی در دانشگاه ها در حال انجام هستند و روند بهینه سازی این شبکه را دنبال میکنند. هر بخشی از کد های منبع باز کاردانو که نوشته می شود باید حتما در شرایط مختلف آزمایش شود.

توان پردازش بر حسب ثانیه

اگر کاردانو را یک شخص در نظر بگیریم او معتقد است که بیت کوین و اتریوم به دلیل مقیاس پذیری پایینی که دارند در روز های آینده کارآمدی خودشان را از دست خواهند داد و توانایی ارائه ی خدمات با کیفیت بالاتر را به کاربران نخواهند داشت. کاردانو اما خودش را با یکی از بزرگترین سیستم های پرداخت جهان که اتفاقا مقبولیت بسیار زیادی در بین مردم دارد مقایسه میکند. کاردانو، ویزا (Visa) را برای خود الگو قرار داده و به دنبال بالا بردن توانایی ها و خدمات خود حتی بالاتر و بهتر از ویزا می باشد.

 

ویزا در حال حاضر به طور میانگین 1736 تراکنش در ثانیه را پردازش میکند که با حداکثر توان خود توانایی پردازش 24000 تراکنش در ثانیه را نیز دارد. کاردانو در ابتدای راه فقط توانایی پردازش 257 تراکنش در ثانیه را داشت که البته در همان ابتدای مسیر نیز از شبکه هایی مثل بیت کوین و اتریوم که به ترتیب توانایی پرازش 4 و 20 تراکنش در ثانیه را داشتند یک سر و گردن بالاتر بود. کاردانو اما قصد توقف در این سطح را ندارد. با اره اندازی برنامه ی هایدار (Hydra) که به عنوان یک راه حل لایه 2 به حساب می آید، قرار است توانایی پردازش کاردانو به 2 میلیون تراکنش در ثانیه ارتقا پیدا کند.  در حال حاضر کاردانو قادر است 1000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. که البته نسبت به ارزهایی مثل سولانا و آوه آمار غیره کننده ای نیست.

تفاوت های اصلی کاردانو و بیت کوین

تفاوت های اصلی زیادی بین کاردانو و بیت کوین وجود دارد. بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا طراحی شده است، در حالی که اکو سیستم کاردانو به آن این اجازه را میدهد تا فضای مناسب برای تولید توکن توسط توسعه دهندگان دیگر، اجرای اپلیکیشن های غیر متمرکز روی شبکه کاردانو و برخی موارد دیگر را نیز فراهم کند.

کاردانو از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می کند و مثل بیت کوین با استفاده از دستگاه های ماینر استخراج نمی شود. مکانیزم تولید توکن های آدا (رمز ارز شبکه ی کاردانو) به انرژی بسیار کمتری برای پردازش شبکه ی کاردانو نیازمند است. در واقع کاربران آدا می توانند با نصب کیف پول های مناسب و سازگار در فرایند های استکینگ ارزهای آدا خود شرکت کرده و در ازای این سپرده گذاری ارز دیجیتال آدا دریافت کنند.

همچنین بخوانید : ریپل استیبل کوین خود با پشتوانه دلار را راه اندازی خواهد کرد

حرف آخر

کاردانو یک بلاکچین بر مبنای مکانیزم اثبات سهام است که برای جایگزینی با شبکه بلاکچین اثبات کار ارزهایی مثل بیت کوین طراحی و تولید شده است. کاردانو در سال 2015 تاسیس شد و نهایتا در سال 2017 به مرحله راه اندازی رسید. کاردانو با توجه به استفاده از مکانیزم اثبات سهام مثل بیت کوین قابل استخراج نیست و همین امر باعث کاهش شدید مصرف انرژی خواهد شد. مدیران کاردانو بسیار بلند پروازانه فکر میکنند و در نظر دارند تا نهایتا با پیاده سازی سیستم رای گیری در شبکه و همچنین ایجاد امکان مدیریت دارایی ها به سمت غیر متمرکز شدن کامل پیش بروند.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین و تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین