/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / کلاهبرداری راگ پول (rug pull) چیست؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

کلاهبرداری راگ پول (rug pull) چیست؟

راگ پول زمانی اتفاق می‌افتد که توسعه‌دهندگان متقلب یک توکن جدید ایجاد می‌کنند، قیمت را بالا می‌برند و سپس قبل از اینکه قیمت به صفر برسد با سرمایه کاربران فرار میکنند. راگ پول نوعی کلاهبرداری خروج exit scam و اکسپلویت دیفای (DeFi) است.

کلاهبرداری راگ پول (rug pull) چیست؟

راگ پول rug pull نوعی از کلاهبرداری در فضای کریپتو است و زمانی اتفاق می‌افتد که تیم توسعه دهندگان یک پروژه آن را رها کرده و پول سرمایه گذاران را به سرقت میبرند.

راگ پول زمانی اتفاق می‌افتد که توسعه‌دهندگان متقلب یک توکن جدید ایجاد می‌کنند، قیمت را بالا می‌برند و سپس قبل از اینکه قیمت به صفر برسد با سرمایه کاربران فرار میکنند. راگ پول نوعی کلاهبرداری خروج exit scam و اکسپلویت دیفای (DeFi) است.

انواع راگ پول

سه نوع اصلی راگ پول در فضای کریپتو وجود دارد: سرقت نقدینگی، محدود کردن سفارش‌های فروش و دامپینگ.

در این رابطه بخوانید‌ : سولانا (solana) چیست؟ و چگونه کار میکند؟

سرقت نقدینگی زمانی اتفاق می افتد که سازندگان توکن تمام کوین ها را از استخر نقدینگی خارج کنند. انجام این کار تمام سرمایه تزریق شده توسط سرمایه گذاران به ارز را حذف می کند و قیمت آن را به صفر می رساند.

سرقت نقدینگی معمولا در حوزه DeFi اتفاق می افتد. راگ پول DeFi رایج ترین کلاهبرداری خروج است.

محدود کردن سفارشات فروش یک راه دیگر برای یک توسعه دهنده متقلب جهت کلاهبرداری از سرمایه گذاران است. در این شرایط، توسعه‌دهنده توکن‌ها را کدگذاری می‌کند تا تنها شخصی باشد که می‌تواند آنها را بفروشد.

سپس منتظر می‌ماند تا سرمایه‌گذاران خرد ارز دیجیتال جدید خود را خریداری کنند. هنگامی که پرایس اکشن به اندازه کافی مثبت شود دارایی خود را به فروش میرسانند و یک توکن بی ارزش باقی می گذارند.

کلاهبرداری Squid Token نمونه ای از این نوع راگ پول است.

دامپینگ زمانی اتفاق می‌افتد که توسعه‌دهندگان به سرعت ذخایر بزرگ توکن‌های خود را بفروشند. انجام این کار قیمت کوین را پایین می آورد. “دامپینگ” معمولاً پس از تبلیغ شدید در رسانه های اجتماعی رخ می دهد. افزایش و فروش حاصل به عنوان یک طرح پامپ و دامپ شناخته می شود.

به طور کلی، خرید و فروش ارز برای توسعه دهندگان کریپتو غیراخلاقی نیست. اما در خصوص «دامپینگ»، مقدار زیادی کوین به سرعت فروخته می شود.

هارد پول Hard pull در مقابل سافت پول soft pull

دو نوع کلاهبرداری راگ پول وجود دارد: هارد و سافت. کدهای مخرب و سرقت نقدینگی هارد پول هستند، در حالی که سافت پول به دامپینگ دارایی اشاره دارد.

راگ پول می تواند “هارد” یا “سافت” باشد. زمانی که توسعه‌دهندگان پروژه، بکدور backdoor مخرب را در توکن خود کدگذاری می‌کنند، هارد پول رخ می‌دهد. دربهای پشتی مخرب، اکسپلویت های پنهانی هستند که توسط توسعه دهندگان در قرارداد هوشمند پروژه کدگذاری شده اند. قصد ارتکاب کلاهبرداری از همان ابتدا مشخص است. سرقت نقدینگی نیز هاردپول در نظر گرفته می شود.

در روش سافت پول توسعه دهندگان دارایی های کریپتوی خود را به سرعت می فروشند. با انجام این کار توکن به شدت بی ارزش می شود. در حالی که دامپینگ غیراخلاقی است، ممکن است مانند هارد پول یک عمل مجرمانه نباشد.

آیا راگ پول غیرقانونی است؟

راگ پول همیشه غیرقانونی نیست، اما غیراخلاقی است.

همچنین بخوانید : دنک شاردینگ (Danksharding) و پروتو دنک شاردینگ (proto-danksharding) چیست؟

هارد راگ پول غیرقانونی است. سافت راگ پول غیراخلاقی است، اما همیشه غیرقانونی نیست. به عنوان مثال، اگر یک پروژه کریپتو وعده اهدای توکن را بدهد اما به جای آن پول را نگه دارد، غیراخلاقی است اما غیرقانونی نیست. در هر صورت، مانند بیشتر فعالیت‌های کلاهبرداری در صنعت کریپتو، ردیابی و پیگرد قانونی هر دو نوع آن می‌تواند چالش برانگیز باشد.

فروپاشی صرافی کریپتوی تادکس Thodex در ترکیه نمونه‌ای بارز از راگ پول است. این سرقت 2 میلیارد دلاری یکی از بزرگ‌ترین سرقت‌های راگ پول در سال 2021 بود. همچنین یکی از بزرگ‌ترین کلاهبرداری‌های خروج در حوزه سیفای (CeFi) در تاریخ است.

اگرچه پلیس ترکیه در جریان تحقیقات خود از این کلاهبرداری بزرگ 62 نفر را بازداشت کرد، اما محل اختفای عامل اصلی هنوز مشخص نیست.

دیگر نمونه‌های اخیر پروتکل‌هایی که قربانی این نوع راگ پول شدند عبارتند از Meerkat Finance، AnubisDAO، Compounder Finance و Uranium Finance.

چگونه از راگ پول جلوگیری کنیم؟

چندین نشانه واضح وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند برای محافظت از خود در برابر این کلاهبرداری ها به آن توجه کنند.

توسعه دهندگان ناشناس

سرمایه گذاران باید هویت و اعتبار توسعه دهندگان پروژه های جدید ارز دیجیتال را بررسی کنند. آیا توسعه دهندگان و مروجین پروژه در جامعه کریپتو شناخته شده اند؟ سابقه آنها چیست؟ اگر تیم توسعه‌دهنده مورد تایید قرار گرفته اما به خوبی شناخته شده نیست، آیا قانونی به نظر می‌رسند و می‌توانند به وعده‌های خود عمل کنند؟

سرمایه گذاران باید نسبت به حساب ها و پروفایل های جدید و جعلی در شبکه های اجتماعی شک کنند. کیفیت وایت پیپر، وب‌سایت و سایر رسانه‌های پروژه باید سرنخ‌هایی درباره مشروعیت کلی پروژه ارائه دهد.

توسعه دهندگان ناشناس پروژه می تواند یک هشدار باشد. بیت کوین BTC توسط ساتوشی ناکاموتو، که تا به امروز ناشناس باقی مانده ساخته شده است، اما شرایط در حال تغییر است.

نقدینگی قفل نشده

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص کلاهبرداری این است که بررسی کنید آیا نقدینگی ارز قفل شده است یا خیر. بدون قفل نقدینگی در عرضه توکن، هیچ چیز مانع از فرار توسعه دهندگان با کل نقدینگی نمی شود.

نقدینگی از طریق قراردادهای هوشمند قفل شده با time-lock تضمین می‌شود، که در حالت نرمال سه تا پنج سال از عرضه اولیه توکن طول می‌کشد. در حالی که توسعه‌دهندگان می‌توانند قفل‌های زمانی خود را به صورت سفارشی تنظیم کنند، قفل‌های شخص ثالث می‌توانند اطمینان بیشتری را فراهم کنند.

سرمایه گذاران همچنین باید درصدی از استخر نقدینگی را که قفل شده است بررسی کنند. قفل فقط به نسبت مقدار نقدینگی که تضمین می کند مفید خواهد بود. این رقم که به عنوان مقدار کل قفل شده (TVL) شناخته می شود، باید بین 80 تا 100 درصد باشد.

محدودیت در سفارشات فروش

یک کلاهبردار می تواند کدی را برای محدود کردن توانایی فروش سرمایه گذاران خاص رمزگذاری کند. این محدودیت‌های فروش نشانه‌های بارز یک پروژه کلاهبرداری هستند.

از آنجایی که محدودیت‌های فروش در کد اجرا شده‌اند، تشخیص اینکه آیا فعالیت متقلبانه ای وجود دارد یا خیر، دشوار است. یکی از راه‌های آزمایش این است که مقدار کمی از کوین جدید را خریداری کنید و بلافاصله اقدام به فروش آن کنید. اگر مشکلی رخ دهد احتمالاً پروژه یک کلاهبرداری است.

حرکت شدید قیمت با تعداد هولدرهای محدود

نوسانات شدید و ناگهانی قیمت یک کوین جدید را باید با دقت بررسی کرد. متأسفانه اگر توکن نقدینگی قفل نشده ای نداشته باشد، احتمال کلاهبرداری وجود دارد. افزایش قابل توجه قیمت در کوین های جدید DeFi اغلب نشانه هایی از “پامپ” قبل از “دامپ” است.

سرمایه گذارانی که در مورد حرکت قیمت کوین تردید دارند، می توانند از یک block explorer برای بررسی تعداد هولدرهای کوین استفاده کنند. اگر تعداد هولدرها کم باشد احتمال دستکاری قیمت توکن وجود دارد. گروه کوچکی از هولدرهای توکن همچنین می‌تواند به این معنی باشد که چند نهنگ می‌توانند دارایی خود را فروخته و موجب سقوط قیمت شوند.

بازدهی مشکوک و زیاد

اگر بازده یک کوین جدید به طور مشکوکی بالا به نظر می رسد، اما به نظر نمی رسد که یک راگ پول باشد، احتمالاً یک طرح پانزی Ponzi است.

زمانی که بازدهی درصدی سالانه (APY) توکن سه رقمی باشد، اگرچه لزوماً نشان‌دهنده کلاهبرداری نیست، اما معمولاً به ریسک بالا منجر می‌شود.

بدون حسابرسی خارجی

در حال حاضر یک روش استاندارد برای ارزهای دیجیتال جدید وجود دارد که تحت یک فرآیند حسابرسی کد رسمی توسط یک شخص ثالث معتبر انجام می شود. حسابرسی مخصوصاً برای ارزهای غیرمتمرکز کاربرد دارد.

با این حال، سرمایه‌گذاران نباید صرفاً گفته تیم توسعه دهنده مبنی بر اینکه حسابرسی انجام شده است را قبول کنند. حسابرسی باید توسط شخص ثالث قابل تأیید باشد و نشان دهد که هیچ چیز مخربی در کد پیدا نشده است.

تشخیص کلاهبرداری راگ پول

در سال 2021، حدود 7.7 میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران در کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال به سرقت رفت. این سرمایه‌گذاران اعتماد داشتند که در پروژه‌های قانونی سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما فرش از زیر پایشان کشیده شد.

قبل از سرمایه گذاری، برای تحقیق در مورد ارزهای دیجیتال جدید وقت بگذارید و قبل از سرمایه گذاری در یک پروژه جدید، اقدامات لازم را انجام دهید.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین