/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / حق امتیاز NFT یا NFT royalties چیست؟ چگونه عمل میکند؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

حق امتیاز NFT یا NFT royalties چیست؟ چگونه عمل میکند؟

توانمند سازی هنرمندان با بلاکچین

ظهور NFT ها به صنایع خلاق جان تازه ای بخشید. مدت زیادی بود که هنرمندان با مشکلات حق امتیاز درگیر بودند و با درگیری ها و اختلافات متعددی مواجه بودند. خوشبختانه، به لطف بلاک چین، قراردادهای هوشمند و NFT ها، این موضوع کم کم از میان برداشته شد.

حق امتیاز NFT یا  NFT royalties چیست؟ چگونه عمل میکند؟

یکی از ویژگی های برجسته NFT ها توانایی آنها در پرداخت حق امتیاز به هنرمندان و طراحان، حتی پس از فروش آنها است. در این مقاله به بررسی مفهوم کارمزد سازنده و نحوه عملکرد آن خواهیم پرداخت.

«کارمزد سازنده یا درصد حق امتیاز دارایی»، به درصدی از فروش گفته میشود که خریدار برای فروش مجدد دارایی سازنده پرداخت میکند. این اصطلاح معمولاً در صنعت موسیقی زیاد شنیده میشود. نوازندگان در ازای دریافت حق‌الزحمه، به شرکت های پخش آنلاین، رادیو و یا سایر نوازندگان اجاز میدهند از موزیک آنها استفاده کنند. با این حال، این حق الزحمه فقط به نوازندگان حق امتیاز تعلق نمی‌گیرد، بلکه ترانه سراها، آهنگسازان، ناشران، رمان نویسان، تهیه کنندگان و تقریباً هر کسی که در فرآیند تولید آن آهنگ دخیل بوده است، حق امتیاز را دریافت میکند.

اما سیستم پرداخت حق امتیاز از ابتدا دارای مشکلات زیادی بوده است، به طوری که هنرمندان دائما با مواردی مانند فساد، اطلاعات نادرست، تأخیر در پرداخت ها، اختلاف بر سر مالکیت، و عدم اهمیت ناشران برای انطباق با نیازهای عصر دیجیتال مواجه بوده اند.

خوشبختانه، در طی چند سال گذشته، پیدایش یک راه حل غیرمنتظره و خوشایند به هنرمندان، طراحان و سازندگان برای دریافت حق امتیاز خود کمک کرده است. بله، ظهور NFT ها و بلاک چین به کمک هنرمندان در زمینه های مختلف آمده است و با ارائه ویژگی پرداخت حق امتیاز به هنرمندان توانسته تحول عظیمی ایجاد کند.

حق امتیاز NFT چیست؟

حق امتیاز NFT به هنرمندان درصدی از قیمت فروش را در هر بار فروش مجدد آثار هنریشان می دهد. مهم نیست که یک NFT چقدر فروخته میشود، این حق امتیاز همیشه به سازنده اصلی پرداخت می شود و قسمت جذاب آن این است که کل فرآیند به طور خودکار انجام میشود.

به لطف قدرت بلاک چین و قراردادهای هوشمند، هنرمندان می‌توانند به طور دائم بخشی از سود اثر هنری را دریافت کنند. این دقیقاً نحوه عملکرد حق امتیاز است.

چطور عمل میکند؟

میزان حق امتیازی که هر هنرمند دریافت می کند بستگی به شرایطی دارد که در قرارداد هوشمند NFT درج شده است. در OpenSea، حداکثر درصد حق امتیاز 10٪ تعیین شده است و هنرمندان 10٪ از فروش آتی آثار هنری خود را دریافت خواهند کرد. به عنوان مثال، شما یک NFT ایجاد می‌کنید و در قرارداد هوشمند آن 10٪ حق امتیاز لحاظ می‌کنید، سپس خریدار تصمیم میگیرد مجددا آن را به قیمت 5 اتر (ETH) بفروشد شما از فروش آن 0.5 اتر کسب خواهید کرد، حتی اگر هیچ نقشی در معامله نداشته باشید.

همه اینها با تغییر ناپذیری و شفافیت بلاک چین امکان پذیر است. دفتر کل از یکپارچگی و اصالت اثر هنری محافظت می کند، و با استفاده از پروتکل های خودکار هر زمان که الزامات مشخص شده در قرارداد هوشمند برآورده شود، حق امتیاز سازنده پرداخت خواهد شد.

علاوه بر این، بلاک چین عملکرد خود را بدون نیاز به عامل خارجی یا واسطه انجام می دهد، بنابراین با حذف واسطه ها هنرمندان پول بیشتری بدست می آورند. برخی از مزایای دیگر حق امتیاز NFT به شرح زیر است:

  • هنرمندان بر آثار هنری و خلاقیت های دیجیتالی خود کنترل کامل دارند
  • دیگر اختلافی بر سر مالکیت دارایی وجود نخواهد داشت
  • سیستم پرداختی کاملا خودکار است
  • حق امتیاز دائم العمر

توانمند سازی هنرمندان با بلاکچین

ظهور NFT ها به صنایع خلاق جان تازه ای بخشید. مدت زیادی بود که هنرمندان با مشکلات حق امتیاز درگیر بودند و با درگیری ها و اختلافات متعددی مواجه بودند. خوشبختانه، به لطف بلاک چین، قراردادهای هوشمند و NFT ها، این موضوع کم کم از میان برداشته شد.

با کنترل کامل سازندگان اصلی بر آثار و تعیین شرایط دلخواه خود (بدون نیاز به واسطه)، و همچنین افزایش حق امتیاز NFT میتواند باعث احیای بسیاری از صنایع خلاق شود، زیرا هنرمندان اکنون میدانند که پاداش تاش هایشان را دریافت خواهند کرد.

مزایا و معایب

حق امتیاز NFT در بیشتر موارد به نفع سازنده است تا خریدار. با این حال، خریداران NFT می‌توانند از معامله دارایی‌های دیجیتال سود ببرند و ممکن است به حمایت از سازندگان علاقه مند باشند.

حق امتیاز به سازندگان اجازه می دهد که درآمد غیرفعالی داشته باشند و از علاقه مستمر به پروژه های خود بهره مند شوند. این کار هنرمندان را تشویق می‌کند تا به ادامه فعالیت خود در اکوسیستم NFT ادامه دهند و همچنین سازندگان جدید به NFT کردن آثار خود تشویق می‌کند. حق امتیاز NFT همچنین می تواند ارزش NFT را افزایش دهد زیرا دارندگان NFT باید در هنگام فروش مجدد باید هزینه های حق امتیاز را در نظر بگیرند.

از سوی دیگر، برخی از خریداران تمایلی به پرداخت مبلغ قابل توجهی به عنوان حق امتیاز ندارند و ممکن است کمتر به خرید NFT تمایل پیدا کنند. فرض کنید یک NFT با 30 درصد حق امتیاز ضرب می کنید و آن را به قیمت 100 دلار می فروشید. در این حالت، دارنده جدید NFT باید آن را حداقل به قیمت 130 دلار بفروشد تا تا از ضضر خود جلوگیری کند (بدون در نظر گرفتن بازار و کارمزد معاملاتی که پرداخت خواهند کرد). در بیشتر موارد، سازندگان حق امتیاز خود را بین 6 تا 10 درصد تعیین می‌کنند تا از فرار خریدران جلوگیری کنند.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

برای خرید و فروش لایت کوین به مارکت نیپوتو مراجعه کنید


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
  1. 6 روش کسب درآمد از NFT گفت:
    دیدگاه شما منتظر بررسی است. این یک پیش‌نمایش است؛ دیدگاه شما بعد از تأیید قابل نمایش خواهد شد.

    […] حق امتیاز NFT به هنرمندان درصدی از قیمت فروش را در هر بار فروش مجدد آثار هنریشان می دهد. مهم نیست که یک NFT چقدر فروخته میشود، این حق امتیاز همیشه به سازنده اصلی پرداخت می شود و قسمت جذاب آن این است که کل فرآیند به طور خودکار انجام میشود. یعنی نیازی به قرارداد یا توافق نامه کتبی نیست. درعوض، حق الامتیاز همیشه به طرفینی که در قرارداد هوشمند مشخص شده است، پرداخت می شود. […]