/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / سوآپ کریپتو به کریپتو چیست؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

سوآپ کریپتو به کریپتو چیست؟

سوآپ ها نقش مهمی در افزایش نقدینگی و کارایی ارزهای دیجیتال دارند. این ویژگی به کاربران امکان می دهد ارزهای دیجیتال خود را با سایر کوین های موجود در کیف پول خود مبادله کنند، کارایی اکوسیستم را به طور کلی افزایش داده و خطر سانسور یا کنترل را کاهش می دهد.

سوآپ کریپتو به کریپتو چیست؟

سوآپ کریپتو به کریپتو مبادله مستقیم یک ارز دیجیتال با ارز دیگر با نرخ رایج بازار است. برخلاف صرافی‌های سنتی، که به واریز ارزهای فیات و فرآیند طولانی‌تری نیاز دارند، سواپ کریپتو به کریپتو تبادل را تسهیل می‌کند.

سوآپ ها نقش مهمی در افزایش نقدینگی و کارایی ارزهای دیجیتال دارند. این ویژگی به کاربران امکان می دهد ارزهای دیجیتال خود را با سایر کوین های موجود در کیف پول خود مبادله کنند، کارایی اکوسیستم را به طور کلی افزایش داده و خطر سانسور یا کنترل را کاهش می دهد.

به لطف سواپ، کاربران می توانند سبد دارایی های دیجیتال خود را متنوع کنند، از فرصت های سرمایه گذاری جدید استفاده کنند و به راحتی ارزهای دیجیتال را بدون واریز فیات با ارز دیجیتال دیگری مبادله کنند.

در این رابطه بخوانید‌ : ماینینگ بیت کوین (Bitcoin Mining) چیست؟ و با چه هدفی انجام میشود؟

آیا سواپ کریپتو بهتر از معامله است؟

در حوزه ارزهای دیجیتال، مبتدیان ممکن است اصطلاح «سوآپ» و «ترید» را یکسان بدانند. با این حال، اگرچه ممکن است نتیجه مشابه باشد، اما روند متفاوت است.

در معاملات کریپتو، تراکنش‌ها بر اساس دفتر سفارش انجام می‌شوند و معاملات به جفت‌های موجود در صرافی محدود میشوند. به طور معمول، معاملات شامل مبادله کریپتو با ارز فیات و سپس استفاده از ارز فیات برای خرید یک کوین دیگر است. این فرآیند مستلزم پرداخت کمیسیون در هر مرحله از سوی معامله گر است: اول، فروش یک ارز دیجیتال و دوم، خرید یک کوین دیگر.

از سوی دیگر، سواپ امکان مبادله یکپارچه بین ارزهای دیجیتال را فراهم می کند. این فرآیند در یک مرحله اتفاق می‌افتد و نیاز به تبدیل کریپتو به فیات در ابتدا و پس از آن، خرید یک ارز دیجیتال دیگر نیست. سواپ انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهد و کاربران را قادر می سازد فوراً یک دارایی را با دیگری مبادله کنند.

سواپ کریپتو به کریپتو چگونه عمل می کند؟

مبادله کریپتو به کریپتو را می توان در صرافی های متمرکز (CEX) یا صرافی های غیرمتمرکز (DEX) اجرا کرد.

در CEX ها، که به عنوان واسطه عمل می کنند، کاربران با استخر نقدینگی تعامل دارند و برای تسهیل مبادلات، کارمزد پرداخت می شود. به عنوان مثال، در Coinbase، کاربر هنگام سواپ از دفترچه سفارش خود استفاده می کند. هنگامی که یک سفارش سواپ ثبت می شود، کوین بیس درخواست را با نقدینگی موجود از استخر داخلی خود مطابقت می دهد و اساساً به عنوان طرف مقابل معامله عمل می کند. کارمزدها معمولاً ثابت و شفاف، اما بیشتر از DEXها است.

سواپ های DEX به صورت همتا به همتا (P2P) عمل میکنند. قراردادهای هوشمند خودکار، استخرهای نقدینگی را مدیریت می کنند و نیاز به یک واسطه در فرآیند مبادله را از بین می برند. این معمولاً به معنای کارمزدهای کمتر است، اما اگر نقدینگی کم باشد ممکن است خطر لغزش قیمت وجود داشته باشد.

قراردادهای هوشمند در DEX ها سواپ را بر اساس نسبت دارایی ها در استخر اجرا می کنند. کاربر یک دارایی را ارائه می دهد و به جای معاملات مستقیم، مبلغ معادل دیگری را دریافت می کند. کارمزدها به ارائه دهندگان نقدینگی پرداخت می شود و معمولاً کمتر از کارمزدهای صرافی های متمرکز است، اما کاربران باید لغزش قیمت را در نظر بگیرند.

کاربران کیف پول خود را به پلتفرم DEX متصل می کنند، دارایی ها و مقادیر مورد نظر را انتخاب می کنند و اجازه تراکنش را می دهند. قراردادهای هوشمند با اجرای خودکار معامله بر اساس پارامترهای از پیش تعیین شده، مانند قیمت و حجم، سواپ را انجام می دهند.

در هر دو CEX و DEX، فرآیند مبادله شامل تعیین جفت ارزهای دیجیتال، تعیین مقدار مبادله و تأیید تراکنش است. پس از اجرا، ارزهای دیجیتال مبادله شده به کیف پول کاربر منتقل می شوند.

فاکتورهایی که قبل از سواپ باید در نظر گرفت

قبل از مبادله، جنبه هایی مانند امنیت، نقدینگی، لغزش، کارمزد تراکنش، تراکم شبکه، ملاحظات نظارتی و تفاوت های حوزه قضایی را در نظر بگیرید.

امنیت

همچنین بخوانید : استاندارد توکن BRC-20 چیست؟

اقدامات امنیتی پلت فرم را ارزیابی کنید. هنگام استفاده از CEX، کاربران باید گواهی‌های امنیتی پلتفرم و اینکه آیا از ذخیره‌سازی سرد برای دارایی‌ها استفاده می‌کند را در نظر بگیرند. اگر کاربر بخواهد سواپ را در یک DEX انجام دهد، باید ممیزی امنیتی DEX و سابقه آن را بررسی کند.

نقدینگی و لغزش

کاربران باید نقدینگی دارایی‌هایی را که مبادله می‌کنند ارزیابی کنند تا از نوسانات قیمت قابل توجه در طول معامله جلوگیری کنند که ممکن است منجر به لغزش شود.

کارمزد تراکنش و شلوغی شبکه

ازدحام شبکه در تعیین هزینه و سرعت سوآپ نقش دارد. در مورد هزینه های دریافت شده توسط پلتفرم تحقیق کنید و وضعیت فعلی شبکه بلاک چین را در نظر بگیرید تا از هرگونه تاخیر یا افزایش هزینه جلوگیری کنید.

ملاحظات نظارتی و تفاوت حوزه های قضایی

ملاحظات نظارتی و تفاوت حوزه های قضایی جنبه هایی هستند که کاربر نباید از آنها چشم پوشی کند. کاربر باید از انطباق با قوانین و مقررات مربوطه حاکم بر تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در محل زندگی خود اطمینان حاصل کند.

خطرات و چالش‌های سواپ کریپتو به کریپتو چیست؟

هر کسی که مبادله کریپتو انجام می دهد باید احتمالاتی مانند نوسان قیمت، ریسک نقدینگی، ریسک طرف مقابل، ریسک های نظارتی و دستکاری بازار را در نظر بگیرد.

نوسان قیمت

ارزهای دیجیتال با نوسانات سریع و غیرقابل پیش بینی قیمت مواجه هستند. این نوسان می‌تواند بر ارزش دارایی‌ها برای مبادله تأثیر بگذارد و منجر به سود یا زیان در یک دوره کوتاه شود.

خطرات نقدینگی

نقدینگی به سهولت خرید یا فروش یک دارایی کریپتو بدون تأثیر قابل توجهی بر قیمت آن اشاره دارد. اگر یک ارز دیجیتال نقدینگی کمتری داشته باشد، ممکن است تعداد خریداران یا فروشندگان در یک زمان معین کافی نباشد و منجر به تاخیر یا قیمت نامطلوب در طول فرآیند مبادله شود.

ریسک طرف مقابل

هنگام مبادله ارزهای دیجیتال در CEX، کاربران برای تسهیل تراکنش به صرافی متکی هستند. این احتمال وجود دارد که صرافی با مشکلات فنی مواجه شود، ورشکسته شود یا درگیر فعالیت های کلاهبرداری شود.

خطرات نظارتی

چشم انداز نظارتی برای ارزهای دیجیتال همچنان در حال تحول است و در حوزه های قضایی مختلف به طور گسترده ای متفاوت است. تغییرات مقررات می تواند جنبه قانونی یا عملیاتی پلتفرم های مبادله کریپتو را تحت تاثیر قرار دهد.

دستکاری بازار

در بازارهای کمتر تنظیم شده، خطر دستکاری بازار وجود دارد، جایی که معامله گران بزرگ یا گروهی از معامله گران به طور مصنوعی قیمت ها را افزایش یا کاهش می دهند تا سود کسب کنند. این امر ممکن است منجر به نتایج غیرمنتظره ای برای کاربران شود.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین