در سال 2021 رقابت برای قرار گرفتن در رده ده ارز دیجیتال برتر بر اساس ارزش بازاری شدید شد. این رقابت شدید باعث شد که ریپل پس از حفظ جایگاه سوم برای مدت طولانی، در پایان سال به جایگاه هشتم سقوط کند. شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) علیه ریپل در دسامبر سال 2020 را میشود عامل افت این توکن حواله های بین المللی در اکثر دوره های سال 2021 دانست.

شایان ذکر است که حفظ همان موقعیت بسیار دشوار می شود زیرا توکن های کوچکتر همچنان به رشد خود ادامه می دهند و سرمایه گذاران اقدام به تنوع بخشیدن به سبد دارایی خود می کنند.

قیمت ریپل در زمان نگارش این مطلب حدود 0.8272 دلار و ارزش بازاری آن 39.37 میلیارد دلار است.

قیمت ریپل یک الگوی مستطیل افقی تشکیل می دهد

از تاریخ 29 دسامبر، ریپل بین 0.8056 دلار و 0.8586 دلار معامله می شود. پس از سقوط به زیر سطح روانی 1.0 دلار در 23 دسامبر، اصلاح قیمت آغاز شد که فروشندگان دوباره کنترل بازار را به دست گرفتند و میانگین‌ های متحرک ساده (SMA) 100 ،50 و 200 را از حمایت به مقاومت تبدیل کردند. این نشان دهنده افت 18 درصدی از سقف قیمتی 1.061 دلار در 23 دسامبر به قیمت فعلی در حدود 0.8272 دلار در یک حرکت نوسانی است که یک الگوی مستطیلی را تشکیل می دهد.

توجه داشته باشید که باریک شدن اندیکاتور بولینگر بندز (Bollinger Bands) نشان می دهد که قیمت ریپل در حال تثبیت است. این بدان معناست که هر تلاشی برای افزایش قیمت ریپل توسط فشار فروش نزولی لغو می شود. اگر این اتفاق بیفتد، ریپل ممکن است در چند روز آینده به معامله زیر 0.90 دلار ادامه دهد.

عملکرد نوسانی قیمت نیز با حرکت افقی اندیکاتور مکدی (MACD) و همچنین کاهش حجم معاملات همانطور که در نمودار چهار ساعته نشان داده شده است، تایید می شود. این نشان می‌ دهد که خریداران و فروشندگان در حال انصراف از انجام معاملات هستند.

نمودار 4 ساعته جفت ارز ریپل به دلار (XRP/USD). منبع: TradingView

توجه داشته باشید که الگوی مستطیل دارای یک شکست صعودی یا نزولی مشخص نیست، اما شکستن و عبور قیمت به بالای خط بالایی مستطیل در حدود 0.8586 دلار، احتمال یک رشد صعودی برای ریپل را به همراه دارد.

به نظر می رسد ریپل در حال مبارزه با مقاومت سطح 0.8334 دلار است. برای اینکه حرکت صعودی تایید شود، قیمت ریپل باید بالاتر از این سطح بسته شود و از سطح 0.8440 دلار بالاتر برود. این منطبق با مرز میانی بولینگر بندز (BB) است.

اگر ریپل بر مقاومت 0.8586 دلاری ایجاد شده توسط مرز میانی مستطیل غلبه کند، شکست صعودی قطعی حاصل خواهد شد و پس از آن، حرکت به سمت سطح 0.90 دلار، حرکت منطقی بعدی خواهد بود.

از سوی دیگر، اگر ریپل در تایم فریم روزانه زیر سطح حمایت 0.8255 دلاری بسته شود، می‌توان شاهد عقب نشینی خریداران و آزمایش مجدد سطوح حمایتی 0.8189 دلاری و 0.8056 دلاری بود که به ترتیب مرز پایینی بولینگر باندز و مستطیل می باشند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *