/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / شبکه خصوصی چست؟ (Secret Network )

زمان مطالعه : 5 دقیقه

شبکه خصوصی چست؟ (Secret Network )

شبکه خصوصی چه ویژگی هایی دارد؟

ارائه اطلاعات مالی و هویتی افراد معضلی است که شبکه خصوصی (Secret Network) قصد دارد آن را حل کند. این شبکه خصوصی، نوید میدهد که مزایای شفافیت بلاک چین همراه با حفظ امنیت و حریم خصوصی را برای کاربران فراهم کند. و با فعال سازی قراردادهای هوشمند قابل برنامه‌ریزی که بر بستر بلاک چین اجرا می‌شوند و در محیط‌های اجرایی قابل اعتماد پردازش می‌شوند، و همچنین از داده‌های گره‌ها محافظت می‌کنند، این امر را عملی کند.

شبکه خصوصی چست؟ (Secret Network )

فناوری بلاک چین، سطح مفیدی از آزادی و شفافیت ارائه میدهد که شبکه‌های متمرکز کنونی قادر به ارائه آن نیستند، اما برخی از داده‌های خصوصی نباید به صورت عمومی منتشر شوند.

چند نفر از شما مایل به استفاده از شبکه ای هستید که اطلاعات مالی و هویتی شما را به اشتراک بگذارد؟

ارائه اطلاعات مالی و هویتی افراد معضلی است که شبکه خصوصی (Secret Network) قصد دارد آن را حل کند. این شبکه خصوصی، نوید میدهد که مزایای شفافیت بلاک چین همراه با حفظ امنیت و حریم خصوصی را برای کاربران فراهم کند. و با فعال سازی قراردادهای هوشمند قابل برنامه‌ریزی که بر بستر بلاک چین اجرا می‌شوند و در محیط‌های اجرایی قابل اعتماد پردازش می‌شوند، و همچنین از داده‌های گره‌ها محافظت می‌کنند، این امر را عملی کند.

شبکه خصوصی چیست؟

شبکه خصوصی یا سکرت نتورک، بلاک چینی است که با هدف حفظ حریم خصوصی داده ها ساخته شده است. شبکه خصوصی با پشتیبانی از وضعیت‌ قرارداد های هوشمند و اطلاعات ورودی‌ و خروجی‌ رمزگذاری‌شده، قراردادهای هوشمند قابل برنامه‌ریزی را فعال می‌کند تا از داده‌های کاربران محافظت کنند. اگر کوین هایی مانند Monero و Zcash تکامل بیت‌کوین با محوریت حریم خصوصی هستند، قراردادهای هوشمند شبکه خصوصی مانند تکامل قراردادهای هوشمند خود اتریوم هستند که بر اساس این فرضیه، امکان انتقال امن داده‌های خصوصی را فراهم می‌کنند.

شبکه خصوصی توسط شرکت Enigma ساخته شد. انیگما (Enigma) استارتاپی است که مفهوم یک پروتکل غیرمتمرکز برای قراردادهای هوشمند خصوصی را توسعه داد. Enigma در سال 2017، 45 میلیون دلار در عرضه اولیه کوین (ICO) سرمایه جمع آوری کرد، اما در سال 2020 از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) با اعمال قانون مواجه شد و در نهایت با این کمیسیون به توافق رسید.

در نهایت، جامعه Enigma تصمیم گرفت که این هدف را به عنوان یک پروژه مستقل و غیرمتمرکز ادامه دهد، در نتیجه نسخه فعلی شبکه خصوصی متولد شد. توکن ENG مبتنی بر اتریوم و متعلق به Enigma است. دارندگان توکن ENG توانستند توکن خود را به صورت 1:1 با توکن شبکه خصوصی یعنی SCRT معامله کنند. SCRT کوین اصلی شبکه خصوصی است که برای مدیریت و پرداخت هزینه ها استفاده می‌شود.

شبکه خصوصی چگونه کار میکند؟

شبکه خصوصی، یک بلاک چین لایه 1 است که دارای اجماع و حاکمیت درون زنجیره ای مختص خود است و در چارچوب Cosmos/Tendermint ساخته شده است. شبکه خصوصی، به شبکه ای از گره های توزیع شده متکی است که پردازش قراردادهای هوشمند ساخته شده بر روی شبکه خصوصی را انجام می دهند، اما این گره ها از یک محیط اجرای قابل اعتماد (TEE) برای انجام این کار استفاده می کنند.

درست مانند پردازنده گوشی های هوشمند که از TEE برای مدیریت داده های حساس مانند اثر انگشت استفاده میکنند. این شبکه قراردادهای هوشمند خود را به عنوان «قراردادهای خصوصی» پردازش می کند، زیرا آنها برای حفظ حریم خصوصی داده های نگهداری شده در آن طراحی شده اند. گره ها برای مشارکت در شبکه توکن SCRT را سهام گذاری میکنند، همچنین از آن برای پرداخت هزینه ها و ارزش انتقال استفاده می شود.

شبکه خصوصی چه ویژگی هایی دارد؟

تغییرناپذیری و شفافیت بلاک چین ها جذابیت زیادی دارد، اما ویژگی آزاد بودن آن، نوع داده‌هایی که بلاک‌چین‌ها میتوانند مدیریت کنند را محدود می‌کند؛ به‌ویژه داده‌های فوق سری که مردم یا شرکت‌ها نمی‌خواهند توسط هر کسی دیده شوند. شبکه خصوصی قصد دارد این مشکل را با ارائه لایه ای از حریم خصوصی و امنیت حل کند و در عین حال جذابیت های فناوری بلاک چین را حفظ کند.

با شبکه خصوصی چه کاری میتوان انجام داد؟

شبکه خصوصی برای تقویت پلتفرم های غیرمتمرکز طراحی شده است. زیرا آن ها سطحی از حریم خصوصی را می طلبند که در بسیاری از شبکه های بلاک چین یافت نمی شود. این شبکه با استفاده از یک محیط اجرای قابل اعتماد و دور نگه داشتن داده های خصوصی از اپراتورهای عمومی و گره، می تواند اطلاعات حساسی را مدیریت کند که کاربران و سازمان ها تمایلی به اشتراک گذاری آنها ندارند.

اپراتورهای این شبکه موارد استفاده احتمالی بسیاری پیشنهاد کرده‌اند، از جمله امتیازدهی اعتباری و برنامه‌های وام‌دهی که محافظت از حریم خصوصی را تضمین می‌کند، قابلیت‌های یادگیری ماشینی، و بهبود توانایی اشتراک‌گذاری ایمن و کسب درآمد از داده‌ها. به طور کلی، شبکه خصوصی می تواند برای هر برنامه ای که داده های حساس را مدیریت می کند، مفید باشد.

آینده شبکه خصوصی

شبکه خصوصی در تلاش است تا در آینده با سایر بلاک چین ها همکاری کند. فقدان سازگاری میان زنجیره‌ای می‌تواند از جذابیت این شبکه بکاهد و در نهایت از گسترش جلوگیری کند.

شبکه خصوصی همچنین در فوریه 2021، یک صرافی غیرمتمرکز به نام SecretSwap راه اندازی کرد. طبق گفته وب سایت این شبکه، «چشم انداز ما همیشه حفظ حریم خصوصی برای هر بلاک چین بوده است». ارتباطات بین بلاک چین و قابلیت همکاری Cosmos را به عنوان یکی دیگر از ابتکارات بالقوه در نقشه راه نام می برد.

به نظر می‌رسد که Secret Network درصدد جذب توسعه‌دهندگان بیشتر برای ساخت برنامه‌های خود بر بستر بلاک چین است، در نتیجه ممکن است در آینده قابلیت های بیشتری ارائه دهد. این شبکه تنها بلاک چین با قراردادهای هوشمند متمرکز بر حریم خصوصی نیست (شبکه Oasis مثال دیگری است) و راه‌حل‌های احتمالی دیگری برای معضل مدیریت داده‌های حساس در بلاک چین وجود دارد.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

برای مشاهده قیمت ارزهای دیجیتال به مارکت نیپوتو مراجعه کنید.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
  1. binance bonus za napotitev گفت:
    دیدگاه شما منتظر بررسی است. این یک پیش‌نمایش است؛ دیدگاه شما بعد از تأیید قابل نمایش خواهد شد.
    Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me. https://accounts.binance.com/sl/register?ref=OMM3XK51