/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / پلتفرم بلر چیست؟ و چگونه میتوان توکن های BLUR را بدست آورد؟

زمان مطالعه : 10 دقیقه

پلتفرم بلر چیست؟ و چگونه میتوان توکن های BLUR را بدست آورد؟

چه چیزی بلر را خاص میکند؟

دنیای معاملات NFT به سرعت در حال تحول است و Blur با بازار منحصر به فرد خود، که بر تراکنش‌های NFT تمرکز دارد، رهبری این تغییرات را برعهده دارد. این پلتفرم به منظور پاسخگویی به نیازهای تریدرهای حرفه‌ای NFT طراحی شده  است. بلر با ارائه ویژگی‌ها و کارمزد های رقابتی خود را از سایر بازارها متمایز ساخته است. 

پلتفرم بلر چیست؟ و چگونه میتوان توکن های BLUR را بدست آورد؟

دنیای معاملات NFT به سرعت در حال تحول است و Blur با بازار منحصر به فرد خود، که بر تراکنش‌های NFT تمرکز دارد، رهبری این تغییرات را برعهده دارد. این پلتفرم به منظور پاسخگویی به نیازهای تریدرهای حرفه‌ای NFT طراحی شده  است. بلر با ارائه ویژگی‌ها و کارمزد های رقابتی خود را از سایر بازارها متمایز ساخته است.

نکات کلیدی

 • بلر یک بازار NFT غیرمتمرکز با ویژگی‌هایی نظیر سواپ سریع و بدون کارمزد می‌باشد.
 • توکنومیکس BLUR به طوری طراحی شده است که توکن‌ها عادلانه‌ توزیع شوند، در حالی که یکپارچگی کیف پول Blur به کاربران امکان مدیریت امن دارایی‌های خود را فراهم می‌کند.
 • مشارکت جامعه و حاکمیت به افزایش اعتماد مردم نسبت به پلتفرم کمک می‌کند و آن را برای تریدرهای حرفه‌ایی که به دنبال ویژگی‌های کاربرپسند و کارمزدهای پایین هستند، جذاب می‌سازد.

بلر چیست؟

بلر (Blur) یک بازار NFT غیر متمرکز و بدون کارمزد بر بستر اتریوم (Ethereum)‌ است که اطلاعات بازار را از چند پلتفرم NFT مانند OpenSea، LooksRare، X2Y2 و غیره جمع آوری میکند و آنها را یکسان سازی می‌کند. بلر با ارائه ابزارهای بصری عالی، رابط‌ کاربری دوستانه و قابلیت‌ لیست‌کردن آثار و فروش آنها در چند پلتفرم، شرایط راحتی را برای خرید NFT فراهم می‌کند. معاملات دسته‌ای و نقدینگی عمیق بازار همچنین می‌توانند نیازهای تریدرهای حرفه‌ای NFT را برآورده سازند. به علاوه، Blur تشویق می‌کند که کاربران با مکانیزم پاداش ایردراپ توکن، کمیسیون‌های بالاتری را به منظور حمایت از خالقان پرداخت کنند. علاوه بر دستیابی به غیرمتمرکزسازی، کاربران نیز به عنوان سهامداران در پلتفرم شده و در توسعه و به اشتراک‌گذاری مزایا مشارکت می‌کنند.

به دلیل تخصیص منابع منصفانه و تجربه کاربری بدون مشکل، Blur از زمان راه‌اندازی رسمی خود در اکتبر 2022، تا چهار ماه بعد، تعداد بیش از 400،000 کاربر تریدینگ را جذب کرده است. ایردراپ توکن در فصل اول و لیست کردن در فوریه 2023، اعتبار Blur را بهبود داد و بسیاری از به‌کارگیرندگان اولیه پاداش‌های قابل توجهی دریافت کردند. پروژه‌های معروف NFT مانند BAYC، Azuki، CloneX، Moonbirds و Doodles نیز به فعالیت‌های تجاری در Blur مشغول هستند.

در این رابطه بخوانید‌ : معضل سه‌گانه بلاکچین چیست؟ (Blockchain Trilemma)

پلتفرم بلر چیست؟ و چگونه میتوان توکن های BLUR را بدست آورد؟

چه چیزی بلر را خاص میکند؟

بلر با آگاهی کامل از نقاط درد کاربران پلتفرم‌های NFT، بر تجربه کاربری و مدل‌های اقتصادی تمرکز کرده است، از قبیل:

رابط کاربری دوستانه و ساده 

در بالای صفحه بازار بلر، شما تنها کالکشن های پروژه، دارایی‌های شخصی، ایردراپ و نوار جستجو را مشاهده خواهید کرد. کاربرد قابل فهم و فعالیت ها واضح هستند، بنابراین کاربران میتوانند بر اساس نیازهای شخصی خود به راحتی از آن استفاده کنند، حتی اگر هیچ تجربه‌ای نداشته باشند.

برای مثال صفحه اصلی OpenSea بیش از بیست دکمه دارد که استفاده زیادی از آنها نمیشود. این پلتفرم بیشتر شبیه به یک مرکز خرید آنلاین سنتی Web2 به نظر می‌آید، که بسیار پیچیده است و تجربه کاربری صعیفی دارد.

لیست کالکشن های محبوب

می‌خواهید بدانید کدام مجموعه‌های NFT محبوب تر هستند؟ آیا به دنبال پروژه خاصی هستید، اما نمی‌خواهید مدام از موتور جستجو استفاده کنید؟ بلر به این ویژگی فکر کرده است. در قسمت project collection list، می‌توانید روی trending list کلیک کنید تا محبوبترین پروژه‌های NFT بازار را مشاهده کنید.

اگر می‌خواهید کالکشن های محبوب خود را پیگیری کنید، می‌توانید روی آیکون ستاره در سمت راست کلیک کنید تا آنها را به لیست مورد علاقه خود اضافه کنید.

فیلترهای خاص

مانند سایر پلتفرم‌های معاملات NFT، بلر نیز فیلترهای داخلی دارد که به کاربران این امکان را می‌دهد تا بر اساس ویژگی‌ها مختلف NFTها آنها را سرچ کنند.

استخراج نقدینگی

با قرار دادن سفارش‌های نقدینگی NFT در پلتفرم بلر، می‌توانید امتیازات وفاداری کسب کنید که هر پنج دقیقه محاسبه و جمع‌آوری می‌شوند. کاربران با امتیازات بالاتر، احتمال بیشتری برای دریافت ایردراپ های توکن Blur را دارند. طبق اطلاعات رسمی توییتر، بیش از 300 میلیون توکن بلر به عنوان بخشی از طرح تشویق نقدینگی در فصل دوم منتشر خواهد شد.

پلتفرم بلر چیست؟ و چگونه میتوان توکن های BLUR را بدست آورد؟

توکنومیکس BLUR

BLUR، توکن اصلی این بازار NFT است و نقش مهمی در معاملات NFT این پلتفرم ایفا میکند. توکنومیکس توکن‌های BLUR به شکل زیر توزیع شده اند:

 • 51% اختصاص یافته به جامعه
 • 29% اختصاص یافته به مشارکت‌کنندگان
 • 19% اختصاص یافته به سرمایه‌گذاران
 • 1% اختصاص یافته به مشاوران

360 میلیون توکن BLUR، معادل 12% از کل عرضه توکن، به صندوق جامعه اختصاص یافته است. این توکن‌ها می‌توانند توسط تریدرهای NFT، کاربران قدیمی Blur و خالقان استفاده شوند. مالکیت توکن BLUR به تریدرها این امکان را می‌دهد که در تصمیم گیری های بازار Blur شرکت کنند و از موفقیت آن بهره‌مند شوند.

39% از عرضه BLUR توسط صندوق جامعه برای اعطای پاداش به مشارکت‌کنندگان، طرح‌های جمعیتی و برنامه‌های تشویقی توزیع خواهد شد. 10% از این عرضه برای برنامه های تشویقی آینده استفاد خواهد شد. انتظار می‌رود که توکن‌های BLUR در یک دوره زمانی 4 تا 5 ساله قابل دسترس باشند.

همچنین بخوانید : زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز چیست؟ (DePIN)

چگونه میتوان توکن های BLUR را بدست آورد؟

توکن‌های BLUR می‌توانند از طریق ایردراپ، مشارکت در بازار یا خرید آنها از صرافی‌های ارزهای دیجیتال معتبر مانند کوین‌بیس، کراکن و یونی‌سواپ به دست آید. ایردراپ توکن $BLUR یک برنامه پاداش است که برای تشویق کاربران به مشارکت با پلتفرم Blur طراحی شده است. کاربران می‌توانند توکن‌های $BLUR را با خرید، فروش و لیست کردن NFTها به دست آورند. این توکن‌ها که در تاریخ ۱۴ فوریه راه‌اندازی شدند، از طریق ایردراپ بین تریدرهایی توزیع شدند که در سه ماه گذشته از بازار استفاده کرده بودند.

توکن‌های BLUR در صرافی‌های معتبر ارزهای دیجیتال در دسترس هستند، از جمله:

کیف پول بلر

کیف پول Blur به کاربران این امکان را می‌دهد که دارایی‌های BLUR خود را در پلتفرم‌هایی مانند Atomic Wallet مدیریت کنند و معاملات و سواپ کردن را به روش ساده‌تری انجام دهند. کیف پول Blur نه تنها با Atomic Wallet سازگار است بلکه با MyEtherWallet و دیگر کیف‌پول‌های ERC20 نیز سازگار است.

اتصال کیف پول Blur به پلتفرم‌هایی چون Atomic Wallet چندین مزیت را به همراه دارد، از جمله تنوع وسیع ارزهای دیجیتال، یک پلتفرم غیرمتمرکز، تجمیع اطلاعات قابل اعتماد و ادغام بی‌درنگ با برنامه‌های غیرمتمرکز. با این حال، چالش‌ها و مشکلات احتمالی که با ادغام کیف پول Blur مرتبط هستند عبارت اند از: ریسک به خطر افتادن کیف پول و از دست دادن دارایی‌ها در هنگام تأیید معامله و تعاملات زنجیره‌ای با برنامه‌های شخص ثالث.

مقابسه بلر با سایر بازار های NFT

مقایسه‌ی Blur با سایر بازارهای NFT ویژگی های منحصر به فرد آن، ساختار کارمزد رقابتی و رشد قابل توجه آن را نشان میدهد و این امر آن را به عنوان یک رقیب قوی در عرصه NFT قرار میدهد.

توکن بلر به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد از سایر بازارهای NFT متمایز میشود، این ویژگی ها عبارت اند از:

 • ویژگی‌های مورد توجه تریدرها
 • تمرکز بر حریم خصوصی
 • تجمیع کننده NFT
 • تجمیع کردن NFTها در شبکه Ethereum

بر خلاف Blur توکن که بهترین خدمات را به خریداران کوچک و کاربرانی که از بلاکچین‌هایی غیر از Ethereum استفاده می‌کنند، ارائه می‌دهد، Blur به سرعت به عنوان یک پلتفرم معاملاتی NFT برجسته  شناخته شد و در حجم معاملات از OpenSea پیشی گرفت.

Blur بر خلاف OpenSea و Rarible هیچ گونه کارمزد معامله‌ای دریافت نمی‌کند. OpenSea یک کارمزد ثابت 2.5% برای فروش دریافت میکند و Rarible یک کارمزد 2.5% برای هر معامله دریافت می‌کند.

بنیان گذاران بلر

بنیان‌گذاران بلر، مانند PacmanBlur، انتخاب کردند که ناشناس باقی بمانند. افرادی چون Tieshun Roquerre از اعضای کلیدی پروژه است که به اسم “Pacman” شناخته می‌شود. از روی نام مستعار آنلاین او و نام پروژه، اغلب به او به عنوان “فقط بلر” اشاره می‌شود.

در حال حاضر، سرمایه‌ بازار بلر 238.89 میلیون دلار است که نشان‌دهنده افزایش پذیرش آن در بین جامعه NFT است. تیم بلر با توسعه و بهبود این پلتفرم به رشد چشمگیر و جایگاه قوی آن در بازار کمک کرده است.

مشارکت و حاکمیت جامعه

مشارکت و حاکمیت جامعه نقش مهمی در بلر کریپتو ایفا می‌کند، زیرا دارندگان توکن BLUR با اختیاراتی که دارند میتوانند بر تصمیمات پلتفرم و آینده‌ آن تأثیر بگذارند.

مثال‌هایی از تصمیمات اتخاذ شده توسط رأی‌گیری جامعه عبارت اند از:‌معرفی ویژگی‌های جدید، تغییر ساختار کارمزدهای پلتفرم و انتخاب کالکشن های جدید NFT برای لیست شدن در بازار. این ساختار حاکمیت احساس مالکیت و مشارکت را تقویت می‌کند که به موفقیت کلی پلتفرم بلر کمک می‌کند.

آیا بلر جایگزین اوپن‌سی میشود؟

در سال 2022، OpenSea نیز یک پلتفرم تجمیع کننده خود را به نام “Gem ” که راه اندازی کرد و بعدا نام آن را به OpenSea Pro تغییر داد. این شرکت ادعا می‌کند که این تجمیع کننده “قدرتمندترین تجمیع کننده NFT” است و می‌تواند لیست‌ NFTها را از بیش از 170 بازار جمع آوری کند. مانند بلر، OpenSea Pro انواع ویژگی‌های پیشرفته‌ای دارد که برای کمک به تریدرها یا مجموعه‌داران حرفه‌ای طراحی شده‌اند.

در حال حاضر، هنوز نمیتوان با قاطعیت گفت که آیا بلر میتواند روزی جایگزین OpenSea شود یا خیر. با توجه به طبیعت فضای رمزارز و NFT، شرکت‌ها باید به طور مداوم خود را به روز رسانی کنند و برای صدر اول بودن با یکدیگر رقابت کنند. در نهایت، زمان به تنهایی نشان خواهد داد که کدام شرکت رتبه اول را از آن خود خواهد کرد.

NFT از ابتدای حضور خود تاکنون با مشکلات عدم نقدینگی مواجه شده است. اختلافات بین خالقان و تریدرهای NFT شکاف بین خریداران و فروشندگان را عمیق‌تر کرده است. برخی از پلتفرم‌های بزرگ حتی از قدرت خود برای سرکوب بازار NFT کوچک استفاده کرده‌اند. این وضعیت پردردسر باعث ناامیدی شرکت‌کنندگان علاقه‌مند شده و راه را برای پذیرش عمومی NFT سخت کرده است.

ظهور بلر به نظر می‌رسد برای بازار NFT کمک کننده باشد مانند اثرگذاری وایت پیپر بیت‌کوین در امور مالی سنتی. بلر مستقیما با مشکلات بازار NFT متمرکز شده است و اختلافات بین جناح‌های مختلف را از طریق توزیع منصفانه و معقول منافع از بین می‌برد.

به باد داشته باشید قبل از انجام هرگونه اقدامی تحقیقات کامل خود را انجام داده تا از دردسر های آینده جلوگیری نمایید.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

 


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید