/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / صرافی غیرمتمرکز Vela Exchange چیست؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

صرافی غیرمتمرکز Vela Exchange چیست؟

توکن VELA چیست؟

صرافی ولا (Vela Exchange) یک صرافی غیرمتمرکز شبکه آربیترم است که امکان معامله قراردادهای دائمی و اسپات را فراهم میکند.

صرافی غیرمتمرکز Vela Exchange چیست؟

با رشد صرافی های متمرکز (CEXها)، صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) نیز تعداد زیادی کاربر با پتانسیل بسیار به خود جذب کرده است. صرافی های غیرمتمرکز (DEXها) همان محصولات دیفای DeFi هستند که برای تامین نیازهای کاربران طراحی شده‌اند. یکی از آن‌ صرافی های غیرمتمرکز، ولا اکسچنج (Vela Exchange) محصول اکوسیستم آربیترم است که اخیراً توجه جامعه را به خود جلب کرده است. در این مقاله به بررسی ولا اکسچنج (Vela Exchange Review) خواهیم پرداخت.

Vela Exchange چیست؟

صرافی ولا (Vela Exchange) یک صرافی غیرمتمرکز شبکه آربیترم است که امکان معامله قراردادهای دائمی و اسپات را فراهم میکند.

تا قبل از اکتبر 2022، Vela Exchange به نام Dexpools شناخته می‌شد، این صرافی به عنوان یک پروتکل معاملات OTC (تبادل خارج از بورس) طراحی شده بود. این پلتفرم با هدف ایجاد یک آینده روشن‌تر، در اکتبر 2022 با نام Vela Exchange بازآفرینی شد و علاوه بر حفظ معاملات OTC، معاملات اسپات و مشتقه را نیز به خدمات خود اضافه کرد. این صرافی با دقت توسعه یافته است تا امنیت دارایی‌ها و سرعت تراکنش را تامین کند.

در این رابطه بخوانید‌ : ارز دیجیتال ایاس (eos) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

همزمان با این موارد، Vela با استفاده از سیستم تشویقی مطمئن میشود که معاملات آن به درستی انجام شوند. درنتیجه، فرآیند قانون گذاری عرضه توکن و تشویقی ها کارآمدتر می‌شود.

در حال حاضر، صرافی ولا سه نوع معاملات ارائه میدهد: رمزارزها (BTC، ETH، DOGE، SOL، MATIC، AVAX)، ارزهای خارجی (یورو، پوند بریتانیا، ین ژاپن)، و ارزش بازار رمزارزها (قرارداد کلی ارزش بازار USDC به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد).

بعضی از ویژگی‌هایی که این صرافی را نسبت به DEXهای معمول متمایز میکند، عبارت‌اند از کیف پول One Click Trading (1CT) است که کاربران میتوانند با استفاده از آن به راحتی چندین معامله را به صورت همزمان انجام دهند، و معاملات روی نمودار که معامله گران با استفاده از آن میتوانند سفارشات خود را مستقیماً روی نمودار قرار دهند. حتی فرآیند مدیریت ریسک را نیز آسان‌تر می‌کند، به این صورت که معامله گران میتوانند گزینه های معاملاتی پیشرفته‌ای مانند حدضرر شناور و سفارشات محدود را به راحتی و سریع انتخاب کنند.

قابلیت سپرده چندزنجیره‌ای (Multichain Deposit) یکی دیگر از ویژگی های منحضر به فرد این صرافی است که به شما این امکان را می‌دهد که هر نوع توکنی که توسط هفت زنجیره EVM پشتیبانی می‌شود (از جمله اتریوم، پلیگان، اپتیمیسم، آوالانچ، زنجیره BNB، فانتوم و مون‌بیم) را با یکدیگر تعویض کنید.

توکن VELA چیست؟

VELA توکن اختصاصی Vela Exchange است که می‌توان آن را از طریق CEXهای اصلی مانند باي‌بيت (Bybit) و همچنین DEXهایی مانند یونی‌سواپ (Uniswap) و بالانسر (Balancer) خریداری کرد. همچنین می‌توانید با فراهم کردن لیکویدیتی و واگذاری توکن esVELA توکن VELA به دست آورید. esVELA یک توکن وثیقه ای است که به عنوان نماینده توکن های استیک شده VELA عمل میکند. این توکن برای توزیع پاداش‌های استیکینگ VELA استفاده می‌شود و قابلیت مبادله یا انتقال را ندارد. به علاوه، صرافی ولا یک ارز پایدار به نام VLP دارد که می‌تواند به عنوان وثیقه برای معاملات اهرم‌دار در پلتفرم عمل کند.

صرافی ولا برای معاملات رمزارز/فلز (0.08%)، ارزهای پایدار (0.01%)، مینت کردن VLP (0.3%) و معاملات فارکس (0.015%) کارمزدهای مدیریتی اعمال می‌کند. 25% از کارمزد های جمع‌آوری شده به صندوق خزانه می‌رود. مابقی 75% به سهام گذاران (25%) و استخر VLP (50%) توزیع می‌شود. علاوه بر این، به منظور اطمینان از پایداری عرضه توکن VELA، تا 20% از کارمزد های تولیدی گاهی اوقات برای باز خرید VELA در بازار آزاد استفاده می‌شود.

اگر کاربران VELA و esVELA را استیک کنند، به جز درآمد USDC در ازای استیکینگ، میتوانند تا حداکثر 50% بر اساس مقدار استیکینگ خود تحفیف دریافت کنند.

توکنومیک VELA

صرافی غیرمتمرکز Vela Exchange چیست؟

حداکثر عرضه توکن ولا (Vela) 50 میلیون و مجموع عرضه 11.83 میلیون و عرضه متداول بیش از 11 میلیون تا تاریخ 3 ژوئیه 2023 دارد. این توکن تخصیص گسترده‌ای دارد، که شامل 30% برای تشویقی های جامعه و 19% برای صندوق رشد است. علاوه بر این، 18% برای DXP بریج رزرو شده است و تیم اصلی 16% را دریافت می‌کند. به سرمایه‌گذاران و شرکا 10% تخصیص داده شده است. بازاریابی 5% اختصاص دارد، و 2% باقی‌مانده برای مشاوران است.

معرفی محصولات صرافی ولا

معاملات قرارداد های دائمی

Vela از طیف گسترده ای از دارایی ها، از جمله ارزهای دیجیتال، فارکس و ارزش بازار پشتیبانی می کند. هر طبقه دارایی دارای نرخ سرمایه گذاری و بهره باز مجزا خواهد بود. هنگامی که استخر نقدینگی گسترش یابد، Vela بسته به تقاضای جامعه، جفت ارزهای دیگر را بررسی خواهد کرد.

برای شروع یک پوزیشن در معاملات آتی Vela به یک سپرده USDC نیاز است. حجم کل معاملات Vela از زمان آغاز به کار از 4.7 میلیارد دلار فراتر رفته است.

همچنین بخوانید : روانشناسی ترید چیست و چگونه بر سود شما در معاملات ارز دیجیتال تأثیر می گذارد؟

معاملات اسپات

یکی دیگر از خدمات صرافی ولا انجام معاملات اسپات می باشد. معاملات اسپات یا Spot Trading به معاملاتی گفته میشود که تحویل ارزهای دیجیتال یا کالای فروخته شده در زمان انجام معامله و با قیمت لحظه ای انجام میشود

معاملات خارج از بازار و همتا به همتا

این پلتفرم با هر بلاکچینی که با ماشین مجازی اتریوم سازگار باشد مبادله همتا به همتا (Peer-to-Peer) انجام میدهد. به معاملاتی که با حذف واسطه،‌بین دو شخص و بدون حظور صرافی ارز دیجیتال انجام میشود، معاملات خارج از بازار یا OTC  گفته میشود. این پلتفرم هردو معاملات P2P‌ و OTC‌ را به کاربران خود ارائه میدهد.

کامزد معاملات در صرافی ولا

صرافی Vela برای هر تراکنش‌ ارزدیجیتال 0.1 درصد کارمزد و برای تراکنش‌های فارکس 0.01 درصد کارمزد دریافت می‌کند. با قرار دادن توکن پلتفرم VELA، می‌توانید 2 تا 50 درصد تخفیف در کارمزد جابجایی دریافت کنید.

درآمد حاصل از جمع آوری کارمزدها به نسبت های زیر تقسیم می شود:

 • 50٪ به استخر VLP (USDC) اختصاص یافته است.
 • 10٪ به سهامداران توکن VLP (eVELA) اختصاص یافته است.
 • 15٪ به سهامداران توکن VELA (5درصد در USDC، و 10 درصد در eVELA) اختصاص یافته است.
 • 5٪ به سهامداران VELA اختصاص یافته است
 • 25 درصد وارد خزانه می شود.

معرفی اعضای اصلی تیم صرافی ولا

تراویس اسکورز (موسس): تراویس از سال 2012 در صنعت بلاک چین کار می کند. او پورتال فاینانس (Portal Finance) را تاسیس کرد که بعدا توسط صرافی کوین بیس (Coinbase)‌ خریداری شد. علاوه بر این، قبل از تأسیس Vela Exchange، تراویس به عنوان مهندس اصلی در BCG، یک شرکت مشاوره فناوری برجسته با 45 دفتر شهرهای بزرگ، کار می کرد.

دن پنگ (هم بنیانگذار): دن با تراویس در BCG و همچنین به عنوان مدیر محصول در Heartstorm، یک شرکت مشاوره و راه حل های فناوری، کار میکرد.

رودمپ صرافی ولا

در سال 2023:

 • ادغام یک پلتفرم OTC
 • پیاده سازی راه حل های تعاملی
 • راه اندازی بازار اسپات
 • گسترش پشتیبانی از دارایی ها
 • مدیریت بهتر تراکنش ها
 • پیشرفت های API برای ادغام کننده های BOT

در سال 2024:

 • پشتیبانی چند زنجیره‌ای
 • عرضه ابزارهای تحلیل معاملات
 • نصب داشبوردهای مالیاتی و مالی

کلام آخر

صرافی Vela با استفاده از مزایای هر دو نوع صرافی غیرمتمرکز (DEX)‌ و متمرکز (CEX)، یک تجربه معاملاتی یکپارچه و کاربرپسند، شبیه به CEX، ارائه می‌کند، در حالی که معاملات سریع و امن دارایی های غیرمتمرکز را فراهم میکند. صرافی Vela با ویژگی‌های منحصربه‌فردی از جمله کیف پول معاملاتی  One Click Trading  (1CT)، معاملات روی نمودار و ابزارهای پیشرفته مدیریت ریسک، قصد دارد شکاف بین امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و مالی متمرکز (CeFi) را پر کند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین