/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / الگوریتم اثبات سهام چیست؟ (Proof of Stake)

زمان مطالعه : 5 دقیقه

الگوریتم اثبات سهام چیست؟ (Proof of Stake)

استیکینگ چیست؟

استیکینگ به زمانی گفته میشود که افراد توافق می کنند در ازای فرصتی برای اعتبارسنجی بلوک های جدید داده و اضافه کردن آنها به یک بلاک چین، مقداری از ارز دیجیتال خود را قفل کنند.

الگوریتم اثبات سهام چیست؟ (Proof of Stake)

اگر در دنیای ارزهای دیجیتال تازه وارد هستید، احتمالاً هم در مورد الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) و هم در مورد اثبات کار (proof-of-work) شنیده اید. این دو مفهوم برای تراکنش‌های ارزهای دیجیتال و امنیت ضروری هستند. آنها بخش های مهمی از فناوری بلاک چین و نحوه عملکرد آن هستند.

اثبات سهام و اثبات کار به عنوان مکانیسم های اجماع شناخته می شوند. هر دو مکانیسم، به روش های مختلف مطمئن میشوند که کاربران قابل اعتماد هستند. آنها با استفاده از سیستم پاداش دهی مطمئن میشوند که کاربر تراکنش ها را به درستی بررسی کرده و همچنین دور زدن سیستم را برای بازیگران بد سخت‌ و گران‌ میکنند. این امر کلاهبرداری هایی مانند خرج کردن مجدد کوین را کاهش می دهد.

الگوریتم اثبات سهام چیست؟

 

در این رابطه بخوانید‌ : ارز دیجیتال نات کوین (NOT) چیست؟ توکن GameFi مبتنی بر تلگرام

تمرکززدایی بخش مهم فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال است. در بلاکچین هیچ ناظری برای مدیریت رکورد تراکنش‌ها و داده‌های بلاک چین وجود ندارد. در عوض، شبکه به ارتشی از شرکت‌کنندگان برای اعتبارسنجی تراکنش‌های دریافتی و افزودن آنها به عنوان بلوک‌های جدید در زنجیره متکی است.

اثبات سهام مکانیسم توافقی است که انتخاب می‌کند کدام اعتبارسنج وظیفه بررسی بلوک های جدید را به عهده بگیرد. افراد برگزیده در صورتی که داده‌های جدید را به درستی تأیید کنند و سیستم را فریب ندهند، پاداش دریافت میکنند.

ماریوس اسمیت، رئیس توسعه کسب‌وکار در بنیاد حافظ دارایی‌های دیجیتال فینوآ، می‌گوید: «وقتی شرکت‌کنندگان بلاک چین اعتبار یک تراکنش را تأیید می‌کنند و آن را به بلاک چین اضافه می‌کنند، گفته میشود که شرکت‌کنندگان به توافق رسیده‌اند».

در اثبات سهام، شرکت‌کنندگانی که به آنها «اعتبار سنج» گفته می‌شود، مقادیر مشخصی از رمزارزها یا توکن‌های ارز دیجیتال را استیک می‌کنند (به عنوان مثال، سهام خود را در یک قرارداد هوشمند روی بلاک چین قفل می‌کنند). در ازای آن، فرصتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید و کسب پاداش دارند. اما اگر آنها به نادرستی داده های بد یا جعلی را تأیید کنند، ممکن است بخش یا تمام سهام خود را به عنوان جریمه از دست بدهند.

سولانا (Solana)، ترا (Terra) و کاردانو (Cardano) از بزرگترین ارزهای دیجیتالی هستند که از اثبات سهام استفاده می کنند. اتریوم (Ethereum)، دومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین (Bitcoin) نیز به اثبات سهام رو آورده است.

استیکینگ چیست؟

 

استیکینگ به زمانی گفته میشود که افراد توافق می کنند در ازای فرصتی برای اعتبارسنجی بلوک های جدید داده و اضافه کردن آنها به یک بلاک چین، مقداری از ارز دیجیتال خود را قفل کنند. این اعتباردهنده‌ها یا «استیکرها»، ارزهای دیجیتال خود را در یک قرارداد هوشمند روی بلاک چین قرار می‌دهند.

الگوریتم بلاک چین، اعتبار سنج ها را بر اساس میزان کریپتویی که استیک کرده اند برای بررسی بلوک های جدید داده انتخاب می کند. هرچه بیشتر استیک کنید، شانس شما برای انتخاب شدن بیشتر است. هنگامی که اعتبارسنج داده‌های تایید شده را به بلاک چین اضافه می‌کند، رمزارزهای تازه‌ مینت شده را به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

اگر یک اعتبار سنج داده های بد یا تراکنش های تقلبی را ارائه دهد، ممکن است به شدت مجازات شوند. سهام آنها سوزانده میشود، یعنی به آدرس یک کیف پول غیرقابل استفاده که هیچ کسی به آن دسترسی ندارد ارسال می شود و برای همیشه بی استفاده باقی می ماند.

به گفته اسمیت، اثبات سهام به این دلیل کار می‌کند که اعتبارسنجی ها می‌گویند: «هی، من آنقدر به مشروعیت این تراکنش ایمان دارم که حاضرم با پول خودم از آن حمایت کنم.» و تراکنش های تایید شده به نسبت اندازه سهام، پاداش ارز دیجیتال را دریافت می کنند.

مزایای اثبات سهام

 

همچنین بخوانید : ارز دیجیتال تتر چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

اثبات کار به خاطر مصرف مقادیر انبوهی از توان محاسباتی و الکتریسیته، شهرت بدی به دست آورده است. با توجه به نگرانی های شدید در مورد اثرات زیست محیطی بلاک چین هایی که از اثبات کار استفاده می کنند، اثبات سهام نتایج بهتری برای محیط زیست ارائه می دهد.

اسمیت می گوید: « اثبات کار در جایی سودآورتر است که بتوان با کمترین هزینه انرژی مصرف کرد».

این امر استخراج کریپتو را در چند منطقه متمرکز می کند که هزینه برق کمتر است. به گفته اسمیت، مصرف کم انرژی در اثبات سهام این مشکل را حل می کند و زیرساخت ها را به طور گسترده توزیع می کند و به طور بالقوه سیستم بلاک چین را قوی تر می کند.

در اثبات سهام، نیازی به خرید سیستم‌های محاسباتی گران قیمت و مصرف زیاد برق برای استیک کردن ارزدیجیتال نیست. تنها چیزی که نیاز دارید کوین است.

صرافی‌های کریپتو مانند کوین‌بیس (Coinbase)، بایننس (Binance) و کراکن (Kraken)، استیکینگ را در پلتفرم‌های خود ارائه میدهند. بسته به بلاک چین، دارندگان کریپتو می‌توانند بازدهی بین 5 تا 14 درصد از دارایی‌های خود را با استیک کردن به دست آورند.

این مکانیز ممکن است مقیاس پذیرتر از همتایان اثبات کار خود باشند. اسمیت می گوید که اثبات سهام بلاک چین، در تئوری می تواند بدون به خطر انداختن امنیت یا تمرکز زدایی، از تراکنش های همزمان بیشتری پشتیبانی کند.

معایب اثبات سهام

 

به گفته Amaury Sechet، بنیانگذار eCash، اثبات سهام بدون معایب نیست. سچت گفته: «الگوریتم اثبات سهام به اندازه اثبات کار، بررسی نشده است.

اجرای خاصی از اثبات سهام می‌تواند بلاکچین را در برابر انواع مختلف حملات آسیب‌پذیرتر کند تا اثبات کار، مانند سامانۀ حمله خودکار کم‌هزینه. حساسیت به حملات، امنیت کلی بلاک چین را کاهش می دهد.

اعتبارسنج هایی که مقادیر زیادی از توکن یا ارز دیجیتال بلاک چین را در اختیار دارند، ممکن است تأثیر زیادی بر سیستم اثبات سهام داشته باشند.

مهاجرت یک ارز دیجیتال از اثبات کار به اثبات سهام یک فرآیند پیچیده و بسیار عمدی است. هر کریپتویی که بخواهد مکانیسم‌های اجماع را تغییر دهد، باید یک فرآیند برنامه‌ریزی سخت را طی کند تا از یکپارچگی بلاک چین اطمینان حاصل کند.

کدام مکانیزم را انتخاب کنیم؟

 

اثبات سهام و اثبات کار هر دو مزیت ها و معایب خود را دارند و مشخصا هیچ سیستمی کامل نیست. شما باید با توجه به دیدگاه و نیاز خود مکانیزم مناسب خود را انتخاب کنید. در پایان، هر دو مکانیسم اجماع برای مدت زیادی بخشی از دنیای ارز دیجیتال خواهند بود.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

برای مشاهده قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به مارکت نیپوتو مراجعه کنید.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین