/ معرفی ارزهای دیجیتال / ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot) چیست؟

زمان مطالعه : 10 دقیقه

ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot) چیست؟

ارز دیجیتال DOT چه کاربردی دارد؟

پولکادات (Polkadot) بلاک‌چین نسل جدید است که بلاک‌چین‌های متعدد را به یک شبکه واحد متصل می‌کند. شبکه پولکادات امکان انتقال اطلاعات بین بلاکچین‌های های مختلف و پشتیبانی از چند زنجیره توسط یک شبکه را فراهم می‌کند.

ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot) چیست؟

ارز دیجیتال پولکادات زیرساختی چندزنجیره‌ای دارد و می‌خواهد پیشرفته‌ترین شبکه همتا به همتا را برای بلاکچین ایجاد کند.

پولکادات (Polkadot) بلاک‌چین نسل جدید است که بلاک‌چین‌های متعدد را به یک شبکه واحد متصل می‌کند. شبکه پولکادات امکان انتقال اطلاعات بین بلاکچین‌های های مختلف و پشتیبانی از چند زنجیره توسط یک شبکه را فراهم می‌کند. هدف پولکادات رفع مشکل ارتباط کند میان بلاکچین‌های خصوصی و عمومی است. از پولکادات به عنوان تسهیل‌کننده نسل بعدی وب یعنی Web۳ یاد می‌شود. این پروتکل بر حفظ ارتباطات، انتقال ارز و امنیت مشترک بلاک‌چین‌ها تمرکز دارد. پولکادات با متحد کردن بلاک‌چین‌ها در یک شبکه به آنها این امکان را می‌دهد که به صورت موازی با یکدیگر کار کنند. با یکپارچگی، نقاط قوت بلاک چین‌های مختلف ترکیب شده و این امر باعث می‌شود که نقاط ضعف آنها کاهش یابد.

پولکادات پروژه‌ای است که توسط توسعه دهندگان برای توسعه دهندگان ساخته شده است. هدف آن اتصال زنجیره‌های عمومی و خصوصی، اوراکل ها، برنامه‌های غیرمتمرکز و ارائه خدمات برای انجام کار در کنار یکدیگر است. پولکادات نسل جدید پروتکل‌های بلاک چین است. این پروژه سعی دارد شبکه‌ای واحد از بلاک چین‌های هدفمند و یکپارچه ایجاد کرده و از این طریق بر مشکلات مقیاس‌پذیری (کندی و پرهزینه‌بودن تراکنش‌ها) و تعامل‌پذیری در فضای ارزهای دیجیتال غلبه ‎کند.

در این رابطه بخوانید‌ : مکانیزم اجماع اثبات اعتبار چیست؟ و چگونه کار میکند؟

 

بنیانگذار پولکادات

 

گوین وود (Gavin wood) مدیر پروژه پولکادات است که یک مهندس کامپیوتر انگلیسی بود و در ابتدا فعالیت خودش را در زمینه بازی سازی شروع کرد. در سال ۲۰۱۱ نام بیت کوین را شنید اما مورد توجهش واقع نشد، در ادامه و در سال ۲۰۱۳ دوباره آن را بررسی کرد و مجذوبش شد. در این میان با شخصی آشنا شد که ویتالیک بوترین (مدیرعامل اتریوم) نام داشت و همراه با هم به توسعه اتریوم پرداختند و به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم در این پروژه فعالیت کرد. وود زبان برنامه نویسی سالیدیتی Solidity را اختراع کرد و یلو پیپر ماشین مجازی اتریوم را منتشر کرده است. در سال ۲۰۱۴ همراه با بنیاد Web۳ (سازمانی است که برای ترویج زیرساخت‌های غیرمتمرکز اینترنت) شبکه پولکادات Polkadot را راه اندازی کردند. اما در نهایت در سال ۲۰۱۶ از پروژه اتریوم خداحافظی کرد و توجه خود را بر روی شبکه پولکادات معطوف کرد.

 

 

تاریخچه پولکادات

 

گوین وود در سال ۲۰۱۶ به قصد ساخت و طراحی یک بلاکچین منحصربه‌فرد اتریوم را ترک کرد و در ۲۰۱۷ با همکاری پیتر چابان و رابرت هابرمایر پولکادات را وارد بازار دیجیتال کرد. در آغاز فعالیت و کار رمزارز dot توانست ۱۴۵ میلیون دلار درآمد داشته باشد. اما کمی بعد از شروع فعالیت مورد حمله هکرها قرار گرفت، بر اثر این حمله ۱۵۰ میلیون دلار به پولکادات ضرر رسید و موجب شد سرعت توسعه این رمزارز به‌شدت کاهش پیدا کند. در سال ۲۰۱۸ پولکادات با قدرت بیشتری به بازار ارز دیجیتال برگشت و با بهتر شدن و ارتقا اکوسیستم و کمک‌های مالی Web۳ به پیشرفت خود ادامه داد که تاکنون بدون افت ادامه داشته به گونه‌ای که در ۲۰۲۰ ایده انتقال حساب را نیز به شبکه خود افزوده است.

 

ساختار پولکادات

اکثر ارزهای دیجیتال برای حل برخی از مشکلات دنیای واقعی با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد شده‌اند. از سوی دیگر، پولکادات برای حل مسائل و مشکلات بلاکچین به وجود آمده است. بر اساس وب‌سایت رسمی این پروژه، پولکادات “یک تکنولوژی چند زنجیره‌ای و شبکه‌ای” است. به عبارت دیگر، پولکادات یک بلاک چین است که بلاک چین‌های متفاوت زیادی را به یکدیگر متصل می‌کند. این برنامه برای از بین بردن برخی از مشکلات عمده‌ای طراحی شده، که منجر به کاهش کاربرد شبکه‌های بلاک چینی برای استفاده در دنیای واقعی شده‌اند. دو مورد از این مشکلات عبارت‌اند از:

  • مقیاس پذیری (Scalability) : فناوری بلاک چین به شکلی که امروزه وجود دارد، نمی‌تواند تعداد تراکنش‌هایی را که در جهان غیرمتمرکز پیش‌بینی شده‌اند، به طور کامل اجرا کند. در واقع، شبکه‌های بلاک چینی قادر به پردازش تعداد محدودی تراکنش در ثانیه هستند.
  • پولکادات یک شبکه چند زنجیره‌ای مجهز به فناوری شاردینگ (Sharding) است، که می‌تواند بسیاری از تراکنش‌ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کرده و تنگناهایی را که در شبکه‌های دیگر رخ می‌دهد، به طور کامل برطرف کند. این قدرت پردازش موازی به طور قابل ملاحظه‌ای مقیاس‌پذیری را بهبود بخشیده و شرایط مناسبی را برای افزایش پذیرش بلاک چین به عنوان یک تکنولوژی جهانی و رونق آن در آینده به وجود می‌آورد.
  • انزوا  (Isolation) : شبکه‌های بلاک چین فعلی به سبب عدم امکان تعامل بین آن‌ها، نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این مشکل سبب شده که اکنون شبکه‌های بلاک چینی در انزوا باشند.

سه اصطلاحی که اکثراً در لایت پیپر (Light Paper) پولکادات مورد استفاده قرار گرفته‌اند، عبارت‌اند از:

  • ریلِی چین (Relay Chain): شبکه اصلی پولکادات است که تمام بلاک چین‌های جداگانه به آن متصل می‌شوند.
  • پاراچین (Parachain): که مخفف عبارت “زنجیره‌های موازی” (Parallelized Chains) است، بلاک چین‌های تک زنجیره‌ای را به صورت موازی و از طریق شبکه Polkadot اجرا می‌کند.
  • بریج چین (Bridge Chain): این زنجیره، برای اتصال زنجیرهایی طراحی شده است که از پروتکل‌های گاورننس (Governance یا همان نظر دهی پولکادات استفاده نمی‌کنند.

از آنجایی که ریلی چین به منظور حل مشکل قابلیت تعامل بین بلاک چین‌های مختلف توسعه یافته است، با کمک ویژگی قراردادهای هوشمند آن، اجرای صحیح تمام تراکنش‌ها و تعاملات میان زنجیره‌های جداگانه تضمین می‌شود. پاراچین نیز می‌تواند با استفاده از پردازش تراکنش‌ها به صورت موازی، مشکل مقیاس پذیری را حل کند.

همچنین بخوانید : آلت کوین چیست؟ و چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

 

نقش ارز دیجیتال DOT

ارز دیجیتال دات، سه هدف اصلی را در شبکه پولکادات ارائه می‌دهد:

  • حاکمیت: هولدرهای ارز دیجیتال دات کنترل کاملی بر این پروتکل خواهند داشت. امتیازاتی که معمولاً در پلتفرم‌های دیگر به ماینرها داده می‌شود از جمله تعیین ساختار کارمزد، تغییرات پروتکل و عملیات اضافه‌سازی یا حذف پاراچین در این پروتکل، به دارندگان توکن DOT اختصاص می‌یابد. با اینکه این امتیازات به طور رسمی به دارندگان واگذار نمی‌شود، اما به خاطر هولد کردن توکن‌ها، در فرایند تصمیم‌گیری مشارکت خواهند داشت.
  • عملیات: دارندگان توکن‌های دات، مکانیسم اجماع شبکه Polkadot را تسهیل می‌کنند. هولدرای ارز دیجیتال DOT برای تضعیف حملات احتمالی باید ضمن حفظ یکپارچگی و اجماع، مشارکت فعالی داشته باشند.
  • پرداخت: شبکه به دارندگان توکن دات و افرادی که در شبکه فعالیت بالایی داشته باشند، پاداش‌هایی در قالب ارز دیجیتال DOT اعطا می‌کند. علاوه بر این، برای اضافه کردن پاراچین‌های جدید نیاز است که توکن دات الحاق شود.

تعداد کل توکن‌های تعریف شده در بلاک اولیه شبکه پولکادات معادل ۱۰ میلیون ارز دیجیتال DOT بود، که از این مقدار، ۵ میلیون واحد طی عرضه اولیه پولکادات در اکتبر سال ۲۰۱۷ (مهرماه ۱۳۹۶) به مزایده گذاشته شد. ۲ میلیون ارز دیجیتال دات دیگر برای مشارکت‌های احتمالی پیش از راه‌اندازی شبکه اختصاص داده شد و ۳ میلیون باقی‌مانده، برای سازمان Web۳ رزرو شده است.

با این حال، سازندگان پیش بینی می‌کنند احتمالاً همانند اتریوم، پولکادات نیز در آینده دارای یک عرضه سالیانه و خارج از برنامه، به منظور تشویق گره‌ها به شرکت در شبکه باشد.

 

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین