/ قانون‌گذاری / پوتین قانون صدور روبل دیجیتال را امضا کرد

11 ماه پیش

زمان مطالعه : 3 دقیقه

پوتین قانون صدور روبل دیجیتال را امضا کرد

بر اساس قانون جدید امضا شده، بانک مرکزی روسیه مسئولیت مدیریت حساب های روبل دیجیتال را بر عهده خواهد داشت. همچنین اپراتور اصلی زیرساخت روبل دیجیتال خواهد بود و مسئولیت تمام دارایی های ذخیره شده را بر عهده خواهد داشت.

پوتین قانون صدور روبل دیجیتال را امضا کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه رسماً لایحه‌ای را امضا کرد که نسخه دیجیتالی پول ملی این کشور را معرفی می‌کند.

طبق یک سند رسمی، این اقدام به بانک روسیه، بانک مرکزی این کشور، اختیار قانونی می‌دهد تا به عنوان اپراتور پلتفرم روبل دیجیتال عمل کند.

بر اساس قانون جدید امضا شده، بانک مرکزی روسیه مسئولیت مدیریت حساب های روبل دیجیتال را بر عهده خواهد داشت. همچنین اپراتور اصلی زیرساخت روبل دیجیتال خواهد بود و مسئولیت تمام دارایی های ذخیره شده را بر عهده خواهد داشت.

در این رابطه بخوانید‌ : ارز دیجیتال بایننس یو اس دی (BUSD) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

روبل دیجیتال در کنار روبل نقدی و غیرنقدی به عنوان یک روش پرداخت جدید عمل خواهد کرد.

این لایحه به بانک روسیه اجازه می دهد تا آزمایش های CBDC را از اول آگوست آغاز کند.

الویرا نابیولینا (Elvira Nabiullina)، رئیس بانک مرکزی روسیه در بیانیه ای تاکید کرد که استفاده از CBDC برای شهروندان روسیه اجباری نیست. در عوض، افراد در انتخاب روبل دیجیتال آزادی انتخاب خواهند داشت.

نابیولینا ابراز امیدواری کرد که روبل دیجیتال هم برای افراد و هم برای کسب و کارها راحت تر و مقرون به صرفه تر است و فرصت جدیدی را ارائه می دهد.

وی گفت: اجباری در استفاده از روبل دیجیتال نیست اما ما واقعا امیدواریم که هم برای مردم و هم برای مشاغل راحت تر و ارزان تر باشد و شروع به استفاده از آن کنند. این یک فرصت جدید است.

روسیه توسعه CBDC را در بحبوحه تحریم های غرب آغاز کرد

روسیه چندین سال است که درباره ایده روبل دیجیتال بحث می کند. با این حال، این مووع پس از اعمال تحریم‌ها توسط ایالات متحده و متحدانش مورد توجه قرار گرفت.

این شرایط باعث ایجاد احساس فوریتی برای راه اندازی CBDC شد که منجر به تصویب سریع این لایحه در هر دو مجلس پارلمان روسیه – دومای ایالتی و شورای فدراسیون – شد.

بانک مرکزی روسیه مدتی است که روی توسعه روبل دیجیتال کار می کند. در سال 2020، آنها یک گزارش تحلیلی در مورد این موضوع منتشر کردند که شامل بازخورد بانک های روسیه و سایر فعالان بازار مالی بود.

در فوریه 2022، آزمایشات روبل دیجیتال با کمک چندین بانک در این کشور انجام شد. گفته می شود روبل دیجیتال قابلیت شخصی سازی دارد و بانک مرکزی می تواند بر تراکنش های آن محدودیت اعمال کند و نحوه خرج کردن آن را محدود کند.

با این حال، شروع جنگ با اوکراین نیاز به اجرای روبل دیجیتال را به عنوان ابزاری برای کاهش تأثیر تحریم‌های غرب برجسته کرد.

بر اساس گزارشات به غیر از روسیه، 21 کشور دیگر نیز برنامه های آزمایشی را برای CBDC ها راه اندازی کرده اند.

همچنین بخوانید : ارز دیجیتال بایننس یو اس دی (BUSD) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

130 کشور، که 98 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می دهند، در حال حاضر در حال بررسی راه اندازی CBDC هستند، در حالی که 19 کشور از G20 در مرحله پیشرفته توسعه CBDC خود هستند.

در مجموع، 11 کشور به طور کامل CBDC را راه اندازی کرده اند که شامل چین، باهاما، نیجریه، آنگویلا، جامائیکا و هفت کشور کارائیب شرقی می شود.

شایان ذکر است که ایالات متحده از معدود کشورهایی است که هیچ برنامه تایید شده ای برای راه اندازی ارز دیجیتال ملی ندارد. با این حال، این کشور همچنان روی یک CBDC بانک به بانک کار می کند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

برای خرید و فروش شیبا اینو به مارکت نیپوتو مراجه نمایید


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید