/ معرفی ارزهای دیجیتال / رقابت لوپرینگ (Loopring) با زیرو ایکس (Zero X)

زمان مطالعه : 3 دقیقه

رقابت لوپرینگ (Loopring) با زیرو ایکس (Zero X)

ه‌نظر می‌آید که لوپرینگ، رقیبی برای تمام صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز باشد اما اصلا چنین نیست. لوپرینگ یک پلتفرم است که تلاش می‌کند تا با جمع‌آوری دفاتر سفارش صرافی‌های مختلف در یک مکان، نقدینگی را ارائه دهد. نقدینگی همیشه نگرانی اصلی در حوزه معامله ارزهای دیجیتال بوده است.

رقابت لوپرینگ (Loopring) با زیرو ایکس (Zero X)

به‌نظر می‌آید که لوپرینگ، رقیبی برای تمام صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز باشد اما اصلا چنین نیست. لوپرینگ یک پلتفرم است که تلاش می‌کند تا با جمع‌آوری دفاتر سفارش صرافی‌های مختلف در یک مکان، نقدینگی را ارائه دهد. نقدینگی همیشه نگرانی اصلی در حوزه معامله ارزهای دیجیتال بوده است.

ارز دیجیتال لوپرینگ درحقیقت در تلاش است که به شریک صرافی‌های کریپتو تبدیل شود و دفاتر سفارش آنها را در یک مکان جمع‌آوری کند. بدین‌صورت این پلتفرم باعث می‌شود که سفارشات به‌سرعت تکمیل شوند و نقدینگی را برای شما فراهم می‌کند.

پس می‌توان گفت که رقبای این ارز دیجیتال درحقیقت پروژه‌های رمز ارزی هستند که چنین خدماتی را ارائه دهند مانند: زیرو ایکس (0x)، بنکور (Bancor)، شبکه کایبر (Kyber network) و یا بلاک نت (Blocknet). این پلتفرم‌ها تمام رقبای لوپرینگ هستند چرا که تمام آنها اهداف یکسان داشته و نوع یکسانی از خدمات را به صرافی‌ها ارائه می‌دهند.

در این رابطه بخوانید‌ : تفاوت توکن های کاربردی (Utility tokens) با توکن های سهمی (equity tokens) چیست؟

البته رقیب اصلی لوپرینگ، پلتفرم زیرو ایکس است. اگرچه 0x و لوپرینگ مثل هم نیستند، مکانیسم‌های کاری متفاوتی دارند و راه حل‌های تولید مختلفی را ارائه می‌دهند. در زیرو ایکس، تمام سفارشات به‌صورت خارج از زنجیره و نه درون زنجیره‌ای، پردازش می‌شوند.

هرکسی در زیرو ایکس می‌تواند یک گره را به‌عنوان یک صرافی غیرمتمرکز راه‌اندازی کند. همچنین نقدینگی در زیرو ایکس تنها از صرافی‌هایی که برروی زیرو ایکس ساخته شده باشند، بدست می‌آید. پس این فرق بزرگ میان لوپرینگ و زیرو ایکس است. در عوض با پلتفرم لوپرینگ، شما باید صرافی خود را به این پلتفرم متصل کنید.

دیگر رقبایی همچون شبکه کایبر، بنکور و بلاک نت نیز با ساخت استخرهای نقدینگی و تکنیک‌های ساخت سفارشی کار می‌کنند که معامله‌ها را در قراردادهای هوشمند تکمیل می‌کند. در مقابل، لوپرینگ حلقه‌های سفارش، اشتراک‌گذاری سفارش و استخراج‌کنندگان حلقه را به شما معرفی می‌کند. لوپرینگ با استفاده از این تکنیک‌ها، نقدینگی را فراهم و تمام معاملات را باموفقیت به انجام می‌رساند.

ارز دیجیتال لوپرینگ 3.0

لوپرینگ 3 یکی از ارتقاء‌های پروتکل لوپرینگ است. این ارتقاء، عمدتا بر عملکرد و امنیت کوین لوپرینگ متمرکز است. هدف اصلی این ارتقا نیز آن است که کاربران همیشه بتوانند بدون دخالت هیچ شخص سومی منابع مالی خود را از حساب، برداشت کنند. لوپرینگ، از دیتای درون زنجیره‌ای اثبات مرکل برای برداشت فوری از حساب کاربران و بدون نیاز به اجازه هیچ حزب مرکزی برای برداشت و یا بازگردانی دارایی‌های کاربران، استفاده می‌کند.

در لوپرینگ 3.0، این تیم همچنین خدمات درخت مرکل (Quad-Merkle tree) را نیز به‌کار گرفته‌اند. با کمک این درخت، داده‌های معاملات کاربران و همچنین معادلات حساب آنها در یک فضای خارج از زنجیره، نگهداری خواهد شد.

ارتقاء لوپرینگ 3 همچنین بر روی سرعت شبکه لوپرینگ تاثیرات مثبتی داشته است. حالا این شبکه می‌تواند حتی بیش از ۲۰۰۰ معامله را در هر ثانیه اجرا کند. این میزان تا پیش از ارتقاء لوپرینگ سه، تنها ده معامله در ثانیه بود.

با ارتقاء لوپرینگ 3.0، صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانند به شبکه لوپرینگ متصل شوند. صاحبان صرافی همچنین می‌توانند با لوپرینگ به صرافی متمرکز خود ملحق شوند تا از نقدینگی این شبکه بهره ببرند.

صرافی لوپرینگ

در حال حاضر، صرافی‌های غیرمتمرکز (Dex exchanges) بسیاری در بازار وجود دارد. در صرافی‌های غیرمتمرکز، هیچ نیازی به سیستم احراز هویت مشتری (KYC) نیست. با این حال این صرافی‌ها به‌علت مسائل مقیاس‌پذیری و هزینه‌های بالا، معمولا به‌اندازه صرافی‌های متمرکز، قابل شناسایی نیستند.

مشکل مقیاس‌پذیری، صرافی‌های غیرمتمرکز را از پذیرش انبوه محدود کرده است. چرا که معامله‌گران حرفه‌ای و نهنگ‌های رمز ارز هیچ سودی از استفاده از چنین صرافی‌هایی نمی‌برند. ارز دیجیتال لوپرینگ در تلاش است تا این مشکلات را با آوردن رویکرد zkRollup به پلتفرم صرافی غیرمتمرکز خود، حل کند.

لوپرینگ همچنین در حال تلاش است تا معامله‌گران سطح بالا را به استفاده از صرافی غیرمتمرکز خود سوق دهد. لوپرینگ حالا در حال اضافه کردن قابلیت معامله خودکار ارز دیجیتال، به صرافی غیرمتمرکز خود است. بدین‌صورت معامله‌گران حرفه‌ای قادر خواهند بود تا با صرافی غیرمتمرکز لوپرینگ از ربات‌های معامله و راه حل‌های معامله خودکار استفاده کنند. بدین‌ترتیب لوپرینگ تا به‌حال اولین صرافی خواهد بود که چنین عملکردی را به صرافی‌های غیرمتمرکز اضافه می‌کند. این پلتفرم قصد دارد تا صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر دفتر سفارشاتی را به شبکه خود بیاورد تا بتوان برای اهداف تجاری از آنها استفاده کرد.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

همچنین بخوانید : بلوم (Blum) چیست : ترکیبی از اکسچنج متمرکز و غیرمتمرکز

 


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین