/ دسته‌بندی نشده / بلاکچین بریج یا پل بلاکچین چیست؟ (Blockchain Bridges)

زمان مطالعه : 5 دقیقه

بلاکچین بریج یا پل بلاکچین چیست؟ (Blockchain Bridges)

پل بلاک چین (blockchain bridge) یک پل ارتباطی است که انتقال توکن ها یا سایر داده ها را از یک زنجیره به زنجیره دیگر امکان پذیر می کند.

بلاکچین بریج یا پل بلاکچین چیست؟ (Blockchain Bridges)

پل بلاکچین (blockchain bridge) یک پل ارتباطی است که انتقال توکن ها یا سایر داده ها را از یک زنجیره به زنجیره دیگر امکان پذیر می کند. پل های بلاکچین به عنوان راه حلی برای تعامل پذیری محدود طراحی شده اند که یکی از چالش های اصلی فناوری بلاک چین امروزی است. آنها امکان تعامل با dApp های یک زنجیره‌ی دیگر را فراهم میکنند و همچنین امکان اتصال بلاک چین های متفاوت را تسهیل می کنند.

پل بلاکچین چیست؟

 

قبلاً اشاره کردیم که پل های بلاک چین قابلیت همکاری بین شبکه های مختلف مانند اتریوم (Ethereum) و بیت کوین (Bitcoin) را فراهم می کند. اما برای درک کامل پل‌ها در بلاک چین، مهم است که اصول اولیه این فناوری را مرور کنیم. به خاطر داشته باشید که هر بلاک چین مجموعه قوانین و استاندارد خاص خود را دارد که به ندرت با زنجیره های دیگر سازگار هستند.

به همین دلیل است که انتقال توکن میان زنجیره ای غیرممکن است. به هر حال، توکن‌هایی که برای اجرا در زنجیره A طراحی شده‌اند نسبت به زنجیره B از استاندارد متفاوتی پیروی می‌کنند. اگرچه این مانع غیرقابل عبور به نظر برسد، اما می‌توان آن را دور زد. این امر به لطف «رپد توکن‌ها» امکان‌پذیر است. رپد توکن ها، برای پشتیبانی از یک استاندارد توکن متفاوت طراحی شده‌اند.

پل های بلاک چین از رپد توکن ها برای تسهیل تعاملات بین بلاک چین ها استفاده می کنند. در ادامه به نحوه کار همه چیز آمده است.

هنگامی که یک کاربر کریپتو یا دارایی ها را از طریق یک پل از یک شبکه به شبکه دیگر ارسال می کند، دارایی ها واقعاً منتقل نمی شوند. بلکه از طریق قراردادهای هوشمند یا سایر مکانیسم ها در شبکه قفل می شوند. مقدار مشابه‌ای از رپد توکن‌ها روی بلاک چینی تولید می‌شود که دارایی‌ها به آن «ارسال می‌شوند». هنگامی که کاربر تصمیم می گیرد دارایی های خود را مطالبه کند، توکن های جدید از بین می روند و توکن های اصلی آزاد می شوند.

به عنوان مثال، ارسال یک کوین سولانا (Solana) به کیف پول اتریوم از طریق یک پل، مستلزم دریافت یک توکن رپد شده توسط کیف پول اتریوم است که اساساً یک نسخه ERC20 از توکن اصلی SOL است.

انواع پل های بلاکچین

 

همه پل های بلاک چین یکسان نیستند. آنها را می توان به پل های trusted یا متمرکز و پل های trustless یا غیر متمرکز تقسیم کرد.

پل های Trusted، برای کنترل عملیات به یک نهاد یا مقام حاکم متکی هستند. در این نوع پل، اعضا موظفند کنترل دارایی های خود را به یک نهاد حاکم واگذار کنند. آنها یک راه حل قابل اطمینان برای انتقال دارایی های با حجم بالا هستند. با این حال، امروزه خدمات قابل اعتماد زیادی در دسترس نیست، که این امر می تواند کاربران را مجبور کند به شرکت های کوچکتر و کمتر شناخته شده اعتماد کنند. یکی از محبوب‌ترین طرح‌های پل trusted، رپد بیت‌کوین (wBTC) است که به کاربران sBitcoin اجازه می‌دهد تا از فرصت‌های اتریوم استفاده کنند.

از سوی دیگر، پل‌های trustless غیرمتمرکزتر هستند و جایگزین امن‌تری برای انتقال کوین ها در نظر گرفته می‌شوند. عملکرد آنها به قراردادهای هوشمند و الگوریتم های مبتنی بر کد وابسته است. این امر منجر به افزایش امنیت می شود. در نتیجه استفاده از قراردادهای هوشمند، کاربران این اختیار را پیدا می‌کنند که کنترل وجوه و دارایی‌های خود را حفظ کنند. پل های Trustless ممکن است گزینه ایمن تری در نظر گرفته شوند. آنها از احتمال فساد و عملکرد بد عمدی جلوگیری می کنند. با این حال، همانطور که در ادامه خواهیم خواند، پل های غیرمتمرکز خطاناپذیر نیستند.

چرا تکنولوژی بلاکچین یه پل نیاز دارد؟

 

شبکه های بلاک چین، غیرمتمرکز هستند و بر قوانین حاکمیتی و جوامع خود متکی هستند. در حالی که داده های ذخیره شده در زنجیره کاملاً شفاف هستند، اما زیرساخت شبکه برای خدمت به یک اکوسیستم مستقل طراحی شده است. اگرچه فناوری بلاک چین در برخی از سناریوها مؤثر بوده است، اما ماهیت خاموشی دارد و از پیشرفت DeFi و سایر برنامه‌های غیرمتمرکز جلوگیری می‌کند. به جای استفاده از قابلیت های dApp های مختلف برای تسهیل رشد، این فناوری به دلیل عدم ارتباط بین زنجیره های مختلف محدود شده است.

پل های بلاک چین برای تعامل ایمن در سراسر بلاک چین، روشی سازگار ارائه می دهد و فرصت های زیادی را ارائه می دهد.

مقیاس پذیری و کاهش هزینه

 

یکی دیگر از چالش های اصلی که پل های بلاک چین می توانند به حل آن کمک کنند، مقیاس پذیری است. با محبوب‌تر شدن بلاک چین، شبکه‌های مختلف باید از حجم تراکنش‌های بالاتر و پردازش سریع‌تر پشتیبانی کنند. پل ها با توانایی خود در تسهیل انتقال زنجیره ای متقابل، می توانند برای ایجاد راه حل های مقیاس پذیری که در آن بار تراکنش بین زنجیره های به هم پیوسته تقسیم می شود، استفاده شود. علاوه بر این، با کمک پل ها، کاربران می توانند به راحتی دارایی های خود را از یک شبکه گران قیمت مانند اتریوم به یک پلتفرم کم هزینه انتقال دهند.

 DeFi را توسعه میدهد

 

برای اینکه دیفای (DeFi) و سایر dApp ها تکامل یابند، رشد کنند و انتظارات دنیای پویا را برآورده کنند، ارتباط بلاک چین های مختلف با یکدیگر ضروری است. غلبه بر ماهیت پراکنده بلاک چین، پل های بلاک چین را برای فرار از مانع شبکه واحد در فضای بلاک چین توانمند می کند، در نتیجه DeFi توسعه می یابد.

استفاده از پل بلاکچین چه خطراتی دارد؟

 

علیرغم این واقعیت که پل ها میتوانند راه حل موثری باشند باشند، اما امروزه هنوز نسبتا جدید هستند. پل‌ها در مرحله ابتدایی خود، چالش‌های متعددی را برای جدول بلاک چین به ارمغان می‌آورند.

خطرات قرارداد هوشمند

 

وقتی صحبت از توسعه پل می شود، اهمیت قراردادهای هوشمند را نمی توان دست کم گرفت. این امر به ویژه در مورد پل‌های غیرمتمرکز صادق است، زیرا به برنامه‌های خود-اجرا برای تقویت عملکردهای اصلی خود، مانند مینتینگ و سوزاندن رپد توکن‌ها، متکی هستند. قراردادهای هوشمند با نگارش بد یا بهینه سازی ضعیف می توانند از سوی بازیگران بد مورد سوء استفاده قرار گیرد یا آسیب پذیری های دیگری برای آنها رخ دهد. یکی از این نمونه ها هک Wormhole در ماه فوریه است که طی آن یک هکر با سوء استفاده از آسیب پذیری های قراردادهای هوشمند توانست 120000 WETH را به سرقت ببرد.

سانسور

 

در مورد پل های trusted، کنترل در دست یک نهاد واحد یا گروه کوچکی از کاربران است. اگر برخی معاملات خاص به نفع اپراتورهای پل نباشد، آنها این قدرت را دارند که از انتقال دارایی ها از طریق پل جلوگیری کنند.

دزدی

 

خطر دیگری که از تمرکز پل های trusted ناشی می شود، مربوط به احتمال تشکیلات تبانی است. اعضای حاکم این قدرت را دارند که با کمک هم وجوه کاربران را بدزدند.

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

برای مشاهده قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به مارکت نیپوتو مراجعه کنید.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)