/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / بیت کوین استمپ چیست؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

بیت کوین استمپ چیست؟

بیت کوین استمپ چه تفاوتی با بیت کوین اردینال دارد؟

بیت کوین استمپ روشی برای ذحیره سازی هنر دیجیتال در بلاک چین بیت کوین است. آنها داده ها را در خروجی های تراکنش خرج نشده (UTXO) رمزگذاری می کنند و با ذخیره سازی دائمی آن در بلاک چین، دیگر نمیتوان آنها را تغییر داد.

بیت کوین استمپ چیست؟

نکات کلیدی

  • پروتکل بیت کوین استمپ تصاویر را در بلاک چین بیت کوین ذخیره می کند و امکان تغییر و دستکاری آن را از بین میبرد.
  • در مقایسه با بیت کوین اردینال، پروتکل بیت کوین استمپ رویکرد ایمن تری و انعطاف پذیری بیشتری برای ذخیره سازی داده ها ارائه می دهد.

با گذشت زمان، بیت کوین برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی مختلف، از جمله ذخیره سازی داده های بیشتر در تراکنش ها، تکامل یافته است. پروتکل بیت کوین استمپ (Bitcoin Stamps) ذخیره سازی داده ها بر روی قابلیت های معرفی شده توسط فناوری های قبلی مانند پروتکل Ordinals را امکان پذیر می کند.

بیت کوین استمپ چیست؟

بیت کوین استمپ روشی برای ذحیره سازی هنر دیجیتال در بلاک چین بیت کوین است. آنها داده ها را در خروجی های تراکنش خرج نشده (UTXO) رمزگذاری می کنند و با ذخیره سازی دائمی آن در بلاک چین، دیگر نمیتوان آنها را تغییر داد.

بیت کوین استمپ چگونه کار می کند؟

بیت کوین استمپ با تبدیل یک قطعه هنر دیجیتال به فرمت base64 ایجاد می شود. این فرمت با پیشوند «STAMP:» به تراکنش بیت کوین اضافه می شود. این داده ها با استفاده از تراکنش های چند امضایی در چندین خروجی پخش می شوند. با این رویکرد آثار هنری دیجیتال به طور دائم در بلاک چین بیت کوین ثبت می شوند.

در این رابطه بخوانید‌ : قرارداد هوشمند در بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟

پروتکل بیت کوین استمپ

SRC-20 و SRC-721 دو پروتکل اصلی هستند که در بیت کوین STAMPS استفاده می شوند.

  • SRC-20: استاندارد توکن SRC-20 بر اساس پروتکل باز کانترپارتی (Counterparty) ساخته شده است. این استاندارد بر خلاف Ordinal ها که داده ها را در بخش witness قرار می دهد، داده های دلخواه را در داده های تراکنش قابل مصرف ذخیره می کند.
  • SRC-721: استاندارد SRC-721 ساخت NFT های پرجزئیات را ارزان تر می کند. از پروتکل بیت کوین STAMPS برای ذخیره تصاویر در لایه ها استفاده می کند و با روش هایی مانند پالت های رنگی فهرست شده برای هر لایه، حجم فایل را کاهش می دهد. لایه‌ها را می‌توان در یک NFT جمع کرد و امکان ایجاد تصاویر با کیفیت بالا را بدون تحمیل هزینه‌های بالا فراهم می‌کند.

مقایسه بیت کوین استمپ با بیت کوین اردینال

بیت کوین استمپ و بیت کوین اردینال (Ordinals) فناوری های اینسکریپشن کردن (inscription) در بلاک چین بیت کوین هستند. هر دوی آنها به کاربران اجازه می‌دهند تا داده‌های اضافی را به شبکه بیت‌کوین متصل کنند، اما رویکردهای آنها تفاوت‌های مشخصی دارد.

حذف داده ها

بیت کوین اردینال ها اطلاعات را به عنوان witness data در بخش جداگانه ای از یک بلوک تراکنش ذخیره می کند. witness data را می توان توسط یک گره بلاک چین از طریق فرآیندی به نام حذف داده اصلاح کرد. در مقابل، پروتکل بیت کوین استمپ داده های تصویر را در خروجی های تراکنش خرج نشده (UTXO) ذخیره می کند. بنابراین، آثار هنری دیجیتالی که با بیت کوین استمپ ضرب شده اند را نمی توان حذف کرد و تغییر ناپذیری آن را حفظ کرد.

اندازه و هزینه داده ها

پروتکل بیت کوین استمپ ذخیره سازی منعطف داده ها را ارائه می دهد و به سازندگان اجازه می دهد از تصاویر با وضوح 24×24 پیکسل یا بالاتر استفاده کنند. با این حال، انتخاب تصاویر بزرگتر، اندازه داده ها را افزایش می دهد و به طور بالقوه منجر به افزایش هزینه های تراکنش برای Stamp می شود. در مقابل، بیت کوین اردینال اندازه داده های ذخیره شده را به اندازه بلوک بیت کوین محدود می کند. این محدودیت در وضوح تصویر، کارمزد تراکنش‌ها را ثابت نگه می‌دارد اما انعطاف‌پذیری را محدود می‌کند.

نوع امضا

بیت کوین استمپ ها ذاتاً با یک چارچوب چند امضایی طراحی شده اند که امنیت داده ها را افزایش می دهد. برعکس، بیت کوین اردینال ها از سیستمی استفاده می کنند که بر اساس یک امضا عمل می کند.

آیا بیت کوین استمپ و توکن های SRC-20 یکسان هستند؟

یکی از سوال های رایج این است که آیا STAMP ها با توکن های SRC-20 یکسان هستند؟ خیر، استمپ یک پروتکل در بلاک چین بیت کوین است که به کاربران اجازه می دهد NFT ایجاد کنند، در حالی که SRC-20 یک استاندارد توکن قابل تعویض است که از پیاده سازی بیت کوین استمپ پیروی می کند.

پروتکل SRC-20 توسط Mike In Space با اشاره به مدل BRC-20 در طول شیوع اکوسیستم BRC-20 در مارس 2023 ایجاد شد. در حالی که STAMPS داده اینسکریپشن در بلاک چین بیت کوین است که امکان ایجاد توکن ها را فراهم می کند، اما توکن های SRC-20 به موازات بیت کوین در شبکه بیت کوین اجرا میشود. تمام کارمزد تراکنش های مربوط به توکن های SRC-20 به بیت کوین پرداخت می شود.

مینت کردن آثار هنری بیت کوین استمپ

با در دسترس بودن پلتفرم های مختلفی مانند RareStamp، OpenStamp، StampChain و Assetic، مینت کردن آثار هنری ساده تر از همیشه شده است. این پلتفرم‌ها به هنرمندان و سازندگان این فرصت را می‌دهند تا طرح‌های استمپ منحصربه‌فرد خود را به نمایش بگذارند و آنها را به عنوان توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در بلاک چین معامله کنند.

با استفاده از این پلتفرم‌ها، هنرمندان می‌توانند هنر خود را مینت کنند و هویت دیجیتالی منحصر به فردی به آن اختصاص دهند و از اصالت و مالکیت آن اطمینان حاصل کنند.

کلام آخر

پروتکل بیت کوین استمپ روشی برای ذخیره آثار هنری دیجیتال در بلاک چین بیت کوین ارائه می دهد و امکان تغییر و دستکاری آن را از بین میبرد. برخلاف بیت کوین اردینال که با اندازه بلوک و تراکنش‌های تک امضایی محدود می‌شوند، بیت‌کوین استمپ انعطاف‌پذیری بیشتری را در اندازه داده و امنیت از طریق یک چارچوب چند امضایی ارائه می‌دهد.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

همچنین بخوانید : کیف پول قرارداد هوشمند چیست؟


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین