/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / ارزش خالص (Net Worth)

زمان مطالعه : 10 دقیقه

ارزش خالص (Net Worth)

ارزش خالص چیست و چه انواعی دارد

ارزش خالص، به ارزش دارایی های تحت اختیار یک شخص یا شرکت، منهای بدهی های آنها گفته میشود. این اصطلاح یک معیار مهم برای سنجش سلامت یک شرکت است که تصویری مفید از وضعیت مالی فعلی آن ارائه می دهد.

ارزش خالص (Net Worth)

ارزش خالص چیست؟

ارزش خالص (Net Worth)، به ارزش دارایی های تحت اختیار یک شخص یا شرکت، منهای بدهی های آنها گفته میشود. این اصطلاح یک معیار مهم برای سنجش سلامت یک شرکت است که تصویری مفید از وضعیت مالی فعلی آن ارائه می دهد.

نکات مهم

  • ارزش خالص (Net Worth) یک مفهوم کمی است که ارزش یک واحد تجاری را اندازه گیری می کند و می تواند برای افراد، شرکت ها، بخش ها و حتی کشورها اعمال شود.
  • ارزش خالص تصویری از وضعیت مالی فعلی یک واحد تجاری ارائه می دهد.
  • در تجارت، ارزش خالص به عنوان ارزش دفتری یا حقوق صاحبان سهام نیز شناخته می شود.
  • افرادی که دارای ارزش خالص قابل توجهی هستند، افراد با ارزش خالص بالا (HNWI) نامیده می شوند.

درک ارزش خالص

ارزش خالص با کسر تمام بدهی ها از دارایی ها، محاسبه می شود. دارایی هر چیزی است که دارای ارزش پولی است، در حالی که بدهی ها تعهداتی هستند که منابع را مصرف میکنند، مانند وام ها، حساب های پرداختنی (AP) و وام مسکن.

ارزش خالص را می توان به صورت مثبت یا منفی توصیف کرد که اولی به این معنی است که دارایی ها از بدهی ها و دومی به این معنی است که بدهی ها از دارایی ها بیشتر هستند. ارزش خالص مثبت و فزاینده نشان دهنده سلامت مالی خوب است. از سوی دیگر، کاهش ارزش خالص باعث نگرانی است زیرا ممکن است نشانه کاهش دارایی ها نسبت به بدهی ها باشد.

بهترین راه برای بهبود ارزش خالص این است که بدهی ها را کاهش دهیم در حالی که دارایی ها ثابت می مانند یا افزایش می یابند، یا افزایش دارایی ها در حالی که بدهی ها ثابت می مانند یا کاهش می یابند.

انواع ارزش خالص

ارزش خالص (Net Worth) را می توان برای افراد، شرکت ها، بخش ها و حتی کشورها اعمال کرد.

ارزش خالص در تجارت

در تجارت، ارزش خالص به عنوان ارزش دفتری یا حقوق صاحبان سهام نیز شناخته می شود. ترازنامه نیز به عنوان صورت ارزش خالص شناخته می شود. ارزش حقوق صاحبان سهام شرکت برابر است با تفاوت بین ارزش کل دارایی ها و کل بدهی ها. توجه داشته باشید که ارزش‌های موجود در ترازنامه یک شرکت، هزینه‌های قدیمی یا ارزش‌های دفتری را نشان می‌دهد، نه ارزش‌های فعلی بازار.

وام دهندگان ارزش خالص یک کسب و کار را بررسی می کنند تا تشخیص دهند که آیا از نظر مالی سالم است یا خیر. اگر مجموع بدهی ها از مجموع دارایی ها بیشتر شود، احتمالا طلبکار به توانایی شرکت در بازپرداخت وام هایش چندان مطمئن نباشد.

تا زمانی که این درآمدها به عنوان سود سهام کاملا بین سهامداران توزیع نشود، یک شرکت سودآور دائماً ارزش خالص یا ارزش دفتری افزایشی را ثبت خواهد کرد. برای یک شرکت سهامی عام، افزایش ارزش دفتری اغلب با افزایش ارزش سهام آن همراه است.

ارزش خالص در امور مالی شخصی

ارزش خالص یک فرد صرفاً ارزشی است که پس از کسر بدهی ها از دارایی ها باقی می ماند.

نمونه هایی از تعهدات، که به عنوان بدهی شناخته می شوند، شامل وام مسکن، مانده کارت اعتباری، وام دانشجویی و وام خودرو است. در عین حال، دارایی های یک فرد شامل مانده حساب های چک و پس انداز، ارزش اوراق بهادار مانند سهام یا اوراق قرضه، ارزش دارایی واقعی، ارزش بازار یک خودرو و غیره است. هر آنچه پس از فروش همه دارایی ها و پرداخت بدهی شخصی باقی می ماند، ارزش خالص است.

نکته: توجه داشته باشید که ارزش خالص یک شخص شامل ارزش بازار فعلی دارایی ها و هزینه های بدهی جاری است.

افرادی که دارای ارزش خالص قابل توجهی هستند به عنوان افراد با ارزش خالص بالا (HNWI) شناخته می شوند و بازار اصلی مدیران ثروت و مشاوران سرمایه گذاری را تشکیل می دهند. سرمایه‌گذارانی که ارزش خالص، به استثنای محل سکونت اصلی‌شان، حداقل یک میلیون دلار باشد از نظر کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، «سرمایه‌گذاران معتبر» هستند و بنابراین، مجاز به سرمایه‌گذاری در عرضه اوراق بهادار ثبت نشده هستند.

مثالی از ارزش خالص

زوجی را با دارایی های زیر در نظر بگیرید:

  • اقامت اولیه به ارزش 250،000 دلار،
  • یک پرتفوی سرمایه گذاری با ارزش بازار 100،000 دلار
  • اتومبیل و سایر دارایی ها به ارزش 25،000 دلار.

بدهی ها عبارتند از:

  • موجودی وام مسکن معوق 100،000 دلار
  • 10،000 دلار وام ماشین

بنابراین، ارزش خالص زوج به صورت زیر محاسبه می شود:

[دلار250,000 + دلار100,000 + دلار25,000] – [دلار100,000 + دلار10,000] = دلار265,000

فرض کنید که پنج سال بعد، وضعیت مالی زوج تغییر می کند: ارزش اقامت 225،000 دلار، پرتفوی سرمایه گذاری 120،000 دلار، پس انداز 20،000 دلار، خودرو و سایر دارایی ها 15،000 دلار است. موجودی وام رهنی 80،000 دلار و وام خودرو 0 دلار چون پرداخت شد. بر اساس این ارقام جدید، ارزش خالص پنج سال بعد به این صورت خواهد بود:

[دلار225,000 + دلار120,000 + دلار20,000 + دلار15,000] – دلار80,000 = دلار300,000.

ارزش خالص این زوج علیرغم کاهش ارزش محل سکونت و ماشین آنها 35،000 دلار افزایش یافته است. همانطور که در بالا مشاهده میکنیم، این کاهش ها با افزایش سایر دارایی ها، مانند پرتفوی سرمایه گذاری و پس انداز، و همچنین کاهش بدهی ها، بیش از آن جبران شد.

ملاحضات خاص

ارزش خالص منفی

اگر کل بدهی از کل دارایی ها بیشتر باشد، ارزش خالص منفی حاصل می شود. به عنوان مثال، اگر مجموع صورت‌حساب‌های کارت اعتباری، صورت‌حساب‌های آب و برق، پرداخت‌های وام مسکن معوق، صورت‌حساب‌های وام خودرو، و وام‌های دانشجویی بیشتر از ارزش کل پول نقد و سرمایه‌گذاری‌های یک فرد باشد، ارزش خالص منفی خواهد بود.

ارزش خالص منفی نشانه این است که یک فرد یا خانواده باید انرژی خود را بر کاهش بدهی متمرکز کنند. یک بودجه سخت، استفاده از استراتژی‌های کاهش بدهی مانند گلوله برفی بدهی (the debt snowball) یا بهمن بدهی (debt avalanche)، و شاید مذاکره در مورد برخی بدهی‌ها با طلبکاران گاهی اوقات می‌تواند به افراد کمک کند تا از حفره ارزش خالص منفی خارج شده و منابع خود را افزایش دهند. در اوایل زندگی، ارزش خالص منفی غیرمعمول نیست. مانند وام های دانشجویی به این معنی که حتی جوانان که حساب دخل و خرج خود را دارند نیز می توانند بیشتر از دارایی هایشان بدهکار باشند. مسئولیت های خانوادگی یا یک بیماری غیرمنتظره نیز می تواند افراد را به سمت بدهکاری سوق دهد.

وقتی هیچ چیز دیگری جواب نداد، تشکیل پرونده برای حمایت از ورشکستگی برای حذف بخشی از بدهی و جلوگیری از تلاش طلبکاران برای وصول آن ممکن است مناسب ترین راه حل باشد. با این حال، برخی از بدهی ها، مانند حق اولاد، نفقه، مالیات و اغلب وام های دانشجویی قابل پرداخت نیستند. همچنین شایان ذکر است که ورشکستگی سال ها در گزارش اعتباری افراد باقی می ماند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

در نیپوتو مارکت امکان خرید و فروش ارز دیجیتال برای شما فراهم شده است.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)