/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / اکسپلویت در حوزه ارزهای دیجیتال: اکسپلویت (Exploit) چیست؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

اکسپلویت در حوزه ارزهای دیجیتال: اکسپلویت (Exploit) چیست؟

اکسپلویت روش یا تکنیکی است که برای استفاده از یک نقص یا آسیب‌پذیری به منظور دسترسی غیرمجاز، اجرای کد مخرب یا ایجاد سایر اثرات نامطلوب استفاده می‌شود.

اکسپلویت در حوزه ارزهای دیجیتال: اکسپلویت (Exploit) چیست؟

با رشد روز افزون بازارهای ارزهای دیجیتال، اکسپلویت ها نیز بیشتر از قبل رخ می دهند. انواع مختلفی از اکسپلویت ها در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد. برخی از نمونه های رایج عبارتند از وام های فلش، هک خطاهای فنی، حمله 51 درصدی و موارد دیگر.

اکسپلویت چیست؟

اکسپلویت روش یا تکنیکی است که برای استفاده از یک نقص یا آسیب‌پذیری به منظور دسترسی غیرمجاز، اجرای کد مخرب یا ایجاد سایر اثرات نامطلوب استفاده می‌شود.

در دنیای ارزهای دیجیتال، اکسپلویت روشی برای استفاده از یک نقص در سیستم به منظور سرقت کوین یا توکن است که منجر به از دست رفتن سرمایه قربانی می شود.

در این رابطه بخوانید‌ : معرفی انواع کیف پول بیت کوین و راه های محافظت از آن

چگونه یک اکسپلویت اتفاق می افتد؟

اکسپلویت ها می توانند به روش های مختلفی اتفاق بیفتند، به عنوان مثال، یک باگ نرم افزاری، حمله به شبکه یا حتی یک خطای انسانی می تواند منجر به یک اکسپلویت شود.

چند نوع رایج اکسپلویت وجود دارد مانند:

حمله وام فلش Flash loan attack: در این حمله یک بازیگر مخرب ارز دیجیتال وام می گیرد و سپس از آن برای دستکاری بازارها استفاده می کند. به عنوان مثال، آنها می توانند از وام برای خرید مقدار زیادی از یک ارز استفاده کنند و سپس آن را به یکباره بفروشند، که باعث سقوط قیمت به دلیل عدم تعادل نقدینگی شود.

حمله 51%: این حمله زمانی اتفاق می افتد که یک گروه یا فرد بیش از 50% از قدرت استخراج یک شبکه اثبات کار Proof-of-Work را کنترل می کند و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که کوین ها را دوبار خرج کنند و از تایید سایر تراکنش‌ها جلوگیری کنند.

تجارت شستشو Wash trading: زمانی که یک معامله گر تعداد زیادی توکن را به منظور افزایش مصنوعی قیمت خرید و فروش می کند. این روش می تواند برای افزایش قیمت یک ارز استفاده شود تا بتوانند آن را با قیمت بالاتری بفروشند و سود ببرند.

اینها تنها چند نمونه از چگونگی وقوع اکسپلویت در فضای ارزهای دیجیتال هستند. در حالی که برخی از اکسپلویت ها ممکن است کوچک باشند و تنها منجر به از دست دادن چند کوین شوند، برخی دیگر می‌توانند اثرات مخرب‌تری داشته باشند و منجر به از دست رفتن میلیون‌ها دلار ارز دیجیتال شوند.

اکسپلویت توسط چه افرادی صورت میگیرد؟

هیچ پاسخی برای این سوال وجود ندارد زیرا افراد و گروه‌های زیادی وجود دارند که ممکن است مسئول اکسپلویت در فضای ارزهای دیجیتال باشند. با این حال، برخی از محتمل ترین مظنونان شامل هکرها یا کلاهبرداران هستند.

هر یک از این گروه ها انگیزه های خاص خود را برای حمله به صرافی ها یا کیف پول های کریپتو و روش های خاص خود برای انجام این کار دارند. با این حال، درک انگیزه و روش های هر گروه می تواند به محدود کردن لیست مظنونان احتمالی کمک کند.

هکرها اغلب با تمایل به سرقت پول یا داده اقدام به اکسپلویت میکنند. آنها همچنین ممکن است با یک چالش یا تمایل به آسیب رساندن به یک سیستم انگیزه بگیرند. هکرها معمولاً از روش‌های پیچیده برای دسترسی به سیستم‌های هدف خود استفاده می‌کنند و ممکن است چندین قربانی را هدف قرار دهند تا شانس موفقیت خود را به حداکثر برسانند.

از سوی دیگر، کلاهبرداران معمولاً به دلیل تمایل به کسب درآمد از طریق فریب دادن افراد برای دریافت ارزهای دیجیتال انگیزه میگیرند. کلاهبرداران اغلب وب‌سایت‌ها یا حساب‌های جعلی در شبکه های اجتماعی ایجاد می‌کنند که از صرافی‌ها یا کیف پول‌های قانونی تقلید می‌کنند تا کاربران ناآگاه را شکار کنند. آنها همچنین ممکن است ایمیل یا پیام های فیشینگ ارسال کنند تا افراد را فریب دهند تا کلیدهای خصوصی یا سایر اطلاعات حساس خود را فاش کنند.

در حالی که تعیین عامل اکسپلویت دشوار است، درک انگیزه ها و روش های هر گروه می تواند به محدود کردن لیست مظنونان احتمالی کمک کند.

همچنین بخوانید : استیکینگ چیست؟ و چگونه پاداش آن محاسبه میشود؟ (Staking)

به عنوان مثال، یک هکر ممکن است به سیستم های یک صرافی دسترسی پیدا کند و سپس آن اطلاعات را به کلاهبردار بفروشد که از آن برای کلاهبرداری از کاربران استفاده می کند. بنابراین مهم است که همه شواهد را در نظر بگیرید.

بزرگترین اکسپلویت های کریپتو

بزرگترین سرقت ها در حوزه کریپتو (منبع: Statista.com)

بزرگترین سرقت ها در حوزه کریپتو (منبع: Statista.com)

برخی از اکسپلویت های مشهور ارزهای دیجیتال عبارتند از اکسپلویت شبکه پالی  Poly Network در آگوست 2021 و رونین بریج Ronin Bridge در سال 2022. این اکسپلویت ها منجر به از دست رفتن میلیون ها دلار ارز دیجیتال شد.

610 میلیون دلار – پالی نتورک

در آگوست 2021، یک اکسپلویت برای سرقت 610 میلیون دلار ارز دیجیتال از Poly Network رخ داد. هکرها به قرارداد هوشمند پالی نتورک حمله کردند و سپس آن را به آدرس های ناشناس منتقل کردند.

در نهایت این دارایی ها پس از 15 روز به شبکه پالی بازگردانده شد. با این حال، این یکی از بزرگترین اکسپلویت های ارز دیجیتال در حوزه DeFi بود.

540 میلیون دلار – رونین بریج

در مارس 2022، یک اکسپلویت برای سرقت 540 میلیون دلار ارز دیجیتال از رونین بریج مورد استفاده قرار گرفت. هکرها به پنج کلید خصوصی دسترسی پیدا کردند که به آنها اجازه می داد دارایی را از رونین به کیف پول خود منتقل کنند.

این اکسپلویت تا 6 روز بعد که کاربری گزارش داد نمی تواند 5000 اتر ETH را از بریج خارج کند شناسایی نشده بود.

532 میلیون دلار – کوین چک

در ژانویه 2018، کوین چک یکی از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال در ژاپن هک شد و 532 میلیون دلار به سرقت رفت.

این هک زمانی رخ داد که مهاجمان از ایمیل‌های فیشینگ برای دسترسی به کیف‌پول‌های آنلاین NEM (XEM) کوین چک که دارایی‌های مشتریان را نگهداری می‌کرد، استفاده کردند. صرافی سپس تمام برداشت‌ها و واریزها را در تلاش برای مهار خسارت متوقف کرد. این هک منجر به یکی از بزرگترین ضررها در تاریخ شد.

موارد ذکر شده تنها برخی از اکسپلویت های رایج ارزهای دیجیتال هستند که منجر به از دست رفتن میلیون ها دلار ارز دیجیتال شده است. با رشد صنعت کریپتو می توان انتظار داشت که شاهد حملات بیشتری باشیم. بنابراین باید از خطرات آگاه باشید و اقداماتی را برای محافظت از سرمایه خود انجام دهید.

چگونه از دارایی خود در برابر اکسپلویت محافظت کنیم

وقتی صحبت از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می شود، همیشه خطر از دست دادن پول به دلیل اکسپلویت ها وجود دارد. چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند قربانی این حملات نشوید:

از خطرات آگاه باشید: این نکته ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما مهم است که به یاد داشته باشید هنگام سرمایه گذاری در هر نوع دارایی، از جمله ارزهای دیجیتال، همیشه خطراتی وجود دارد. قبل از سرمایه گذاری، اطمینان حاصل کنید که از خطرات احتمالی آن آگاهی کامل دارید.

سبد سرمایه گذاری خود را متنوع کنید: همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید. وقتی صحبت از ارز دیجیتال به میان می‌آید، به معنای سرمایه‌گذاری در انواع کوین ها و توکن‌های مختلف است که منجر به گسترش ریسک می شود و ضرر و زیان را به حداقل میرساند.

از اخبار آگاه باشید: نکته مهم دیگر این است که از آخرین اخبار و تحولات دنیای ارزهای دیجیتال آگاه باشید. به این ترتیب، می توانید از هرگونه سوء استفاده احتمالی که ممکن است رخ دهد آگاه شوید و اقداماتی را برای محافظت از سرمایه خود انجام دهید.

از یک صرافی معتبر استفاده کنید: در مورد خرید و فروش ارز دیجیتال، مطمئن شوید که از یک صرافی معتبر استفاده می کنید. موارد زیادی وجود داشته که افراد به دلیل استفاده از صرافی های ناشناخته پول خود را از دست داده اند. بنابراین، مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید و فقط از صرافی هایی استفاده کنید که به آنها اعتماد دارید.

کلیدهای خصوصی خود را ایمن نگه دارید: یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال باید به خاطر بسپارید، ایمن نگه داشتن کلیدهای خصوصی است. اگر کلیدهای خصوصی خود را گم کنید، ممکن است دسترسی به کوین ها و توکن های خود را از دست بدهید. بنابراین، مهم است که آنها را در مکانی امن نگهداری کنید و هرگز آنها را با کسی به اشتراک نگذارید.

سبد دارایی های خود را متنوع کنید: راه دیگری برای محافظت در برابر اکسپلویت های احتمالی، متنوع کردن سبد دارایی ها است.

پیروی از این نکات، می‌تواند به کاهش خطر از دست دادن سرمایه شما کمک کند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید هنگام سرمایه‌گذاری در هر دارایی، همیشه خطراتی وجود دارد، بنابراین هرگز نباید بیش از چیزی که میتوانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری کنید.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید