/ معرفی ارزهای دیجیتال / لایت کوین (Litecoin) چیست؟ ویژگی ها و کاربردهای LTC

زمان مطالعه : 10 دقیقه

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ ویژگی ها و کاربردهای LTC

لایت کوین چه تفاوتی با بیت کوین دارد

لایت کوین (LTC) عمدتا به عنوان اولین ارز دیجیتال جایگزین در نظر گرفته می شود. این ارز در 13 اکتبر 2011 راه اندازی شد و همچنان یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار است. فلسفه ای جالب برای تولد لایت کوین وجود دارد. اگر بیت کوین طلا باشد،‌ لایت کوین بخاطر لوگو‌یی که دارد، یادآور نقره است.

لایت کوین (Litecoin) عمدتا به عنوان اولین ارز دیجیتال جایگزین در نظر گرفته می شود. این ارز در 13 اکتبر 2011 راه اندازی شد و همچنان یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار است. فلسفه ای جالب برای تولد لایت کوین وجود دارد. اگر بیت کوین طلا باشد،‌ لایت کوین بخاطر لوگو‌یی که دارد، یادآور نقره است.

درست مانند بیت کوین (BTC)، لایت کوین نیز بر روی یک بلاک چین منبع باز اجرا می شود که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود. هر اپراتور گره لایت کوین، یک کپی از هر بلاک چین دارد تا اطمینان حاصل کند که تراکنش‌های جدید با تاریخچه تراکنش‌های آن در تضاد نیستند و ماینرها با گنجاندن آنها در بلوک‌های تازه استخراج شده، به پردازش تراکنش‌های جدید کمک می‌کنند.

لایت کوین (LTC) و بیت کوین چند تفاوت کلیدی دارند. تراکنش ها در لایت کوین سریعتر انجام می شود و ارز دیجیتال عرضه بیشتری دارد. برای حفظ عدالت استخراج برای همه، از یک الگوریتم هش متفاوت استفاده می‌کند، و اعتقاد بر این است که این تفاوت‌ها به موفقیت لایت کوین کمک کرده و در طول سال‌ها یکی از برترین ارزهای دیجیتال باقی می‌ماند.

در این رابطه بخوانید‌ : بلاکچین بیس چیست؟ آشنایی با شبکه لایه 2 Coinbase

 

 

خالق لایت کوین کیست؟

 

لایت کوین توسط چارلی لی (Charlie Lee) فارغ التحصیل موسسه فناوری ماساچوست ایجاد شد. لی یک مهندس سابق گوگل است که در سال 2011 به بیت کوین علاقه مند شد و پس از ایجاد لایت کوین، به عنوان مدیر مهندسی در سال 2013 به صرافی ارزهای دیجیتال کوین بیس (Coinbase) پیوست.

لی پس از پیوستن به کوین بیس، توسعه لایت کوین را کنار گذاشت. در آن زمان، او گفت که معتقد است کمک به مردم برای «خرید و نگهداری بیت کوین» مهم است زیرا لایت کوین «آماده رشد» نبود.

در اواخر سال 2017، لی کوین بیس را ترک کرد تا به طور تمام وقت به توسعهلایت کوین بپردازد. در حال حاضر، او به عنوان مدیر عامل بنیاد لایت کوین، یک سازمان غیرانتفاعی که به پشتیبانی از ارز دیجیتال اختصاص داده شده است، خدمت می کند.

در دسامبر 2017، او اعلام کرد که تمام لایت کوین خود را می‌فروشد و اهدا می‌کند، زیرا اغلب متهم میشد که برای منافع شخصی خود در مورد این ارز دیجیتال توئیت میکند. لایت کوین در آن زمان در حدود 350 دلار در بالاترین سطح تاریخ معامله شد و این حرکت لی مورد انتقاد گسترده قرار گرفت.

اما چرا لایت کوین ایجاد شد؟ لی در اعلامیه‌ای توسط لایت‌کوین که در اکتبر ۲۰۱۱ در انجمن بیت‌کوین تاک (Bitcointalk) منتشر شد، خاطرنشان کرد که می‌خواهد با استفاده از بهترین نوآوری‌های بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال جایگزین که در آن زمان فعال بودند «کوینی بسازد که نسخه ساده بیت کوین است».

این ارز دیجیتال درحالی به وجود آمد که لی برای ایجاد یک فورک از بلاک چین بیت کوین، «با پایگاه کد بیت کوین» بازی می کرد. به گفته او، این پروژه در ابتدا یک پروژه جانبی سرگرم کننده بود، اما بعداً تکامل یافت.

لایت کوین به دلیل نوآوری هایی از جمله ترکیبی از سرعت انتشار بلاک های سریع تر و استفاده از الگوریتم هش Scrypt، از سایر ارزهای دیجیتال جایگزین متمایز شد. همچنین تا حد زیادی از premine جلوگیری کرد. premine به سازندگان یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین اجازه می‌دهد تا قبل از عرضه عمومی، کوین ها را استخراج کنند. Premining در ابتدا به عنوان راهی برای پاداش دادن به سازندگان پروژه و تأمین بودجه توسعه آن استفاده می شد.

در آن زمان، بسیاری از اعضای جامعه خواهان ارزهای جایگزین با عرضه عادلانه، مشابه عرضه بیت کوین بودند. وقتی لایت کوین عرضه شد، لی در واکنش به این نگرانی ها گفت کنترل حجم زیادی از کوین توسط گروهی خاص «بر خلاف دیدگاه غیرمتمرکز بیت‌کوین است».

همچنین بخوانید : روش جایگزینی با کارمزد (RBF) چیست؟

یک هفته قبل از راه‌اندازی لایت کوین، لی کد منبع و باینری خود را منتشر کرد تا مردم بتوانند قبل از عرضه آن را آزمایش کنند. زمان عرضه از طریق یک نظرسنجی در انجمن Bitcointalk تعیین شد تا اعضا بتوانند بهترین زمان برای خود را انتخاب کنند. همه می‌توانستند همزمان استخراج را شروع کنند، زیرا تاریخ عرضه را می‌دانستند و باید یک تغییر ساده در فایل‌های خود ایجاد می‌کردند تا بتوانند استخراج لایت کوین را شروع کنند.

با این حال، لایت کوین مقدار کمی از پیش استخراج شد. در مجموع 150 لایت کوین به عنوان جنسیس بلاک (اولین بلوک در شبکه) و دو بلاک بعدی برای تأیید اعتبار آن در ابتدا استخراج شد. زمانی که لایت کوین عرضه شد، پاداش استخراج یک بلاک، 50 لایت کوین بود که اساساً در آن زمان بی ارزش بود.

 

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ ویژگی ها و کاربردهای LTC

تفاوت لایت کوین با بیت کوین

 

لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا (P2P) مبتنی بر بلاک چین است که برای رفع برخی کاستی های بیت کوین (BTC) طراحی شده است.

هدف لایت کوین این بود که با انجام تراکنش های سریع تر از بلاک چین بیت کوین، پذیرش پرداخت های لایت کوین را برای کسب و کارها آسان تر کند. به طور متوسط، استخراج یک بلاک لایت کوین دو و نیم دقیقه طول می کشد که یک چهارم زمان بیت کوین است. این امر به این معنی است که کسب و کارهایی که فقط تراکنش‌های ایمن را انجام می‌دهند، مجبور نیستند یک ساعت کامل برای شش تأیید در شبکه منتظر بمانند.

معامله گران همچنین می‌توانند برای محکم کاری در هنگام استفاده از لایت کوین، منتظر تأییدهای شبکه اضافی باشند. از آنجایی که بلاک‌ها در لایت‌کوین چهار برابر سریع‌تر هستند، مشکل استخراج در شبکه آن سریع‌تر حل می‌شود، (تقریباً هر سه روز و نیم).

برای شبیه سازی مسیر تولید بیت کوین، رویدادهای نصف شدن پاداش لایت کوین نیز تغییر کرد. تولید بیت کوین در هر 210،000 بلاک نصف می شود، اما تولید لایت کوین در هر 840،000 بلاک نصف می شود. به همین ترتیب، برای اطمینان از اینکه آخرین لایت کوین در زمان استخراج آخرین بیت کوین استخراج می شود، عرضه لایت کوین به 84 میلیون کوین محدود شده است.

بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 استفاده می کند، اما لایت کوین از یک الگوریتم هش Scrypt، یک تابع مشتق کلید مبتنی بر رمز عبور استفاده می کند. به گفته Tarsnip، تابع مشتق کلید Scrypt برای استفاده در سیستم پشتیبان آنلاین Tarsnap توسعه یافته است و به گونه ای طراحی شده است که در برابر حملات سخت افزاری نسبت به عملکردهای جایگزین، ایمن تر باشد.

این ویژگی به طور خاص برای جلوگیری از حملات احتمالی از طریق استفاده از سخت‌افزار استخراج تخصصی، مانند مدارهای ویژه برنامه (ASIC) توسعه داده شد، زیرا در ابتدا اعتقاد بر این بود که بیت‌کوین در برابر چنین حملاتی آسیب‌پذیر است.

الگوریتم اجماع لایت کوین در تلاش برای خنثی کردن رقابت احتمالی استخراج، حافظه فشرده است. در عمل، آن رقابت هرگز اتفاق نیفتاد و سخت افزار استخراج تخصصی برای استفاده در شبکه لایت کوین توسعه یافته است.

لایت کوین ویژگی های جدیدی را به کار می گیرد

 

تلاش‌های اولیه این ارز دیجیتال با ویژگی هایی همراه بودند که در شبکه بیت‌کوین پیاده‌سازی شدند. این پیشرفت‌ها اغلب کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که شبکه می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را در هر ثانیه انجام دهد، بدون اینکه تمرکززدایی را قربانی کند و از حفظ حریم خصوصی در حین تراکنش اطمینان حاصل کند.

جداسازی امضای تراکنش ها (Segwit)

 

بیت کوین و لایت کوین تا حدودی مشابه هستند به این ترتیب، هر دو می توانند ارتقاهای یکسانی داشته باشند. ابتدا لایت کوین بروز رسانی میشود، زیرا اگر یک خطای بزرگ در شبکه آن به وجود بیاید نسبت به شبکه بیت کوین آسیب کمتری میبیند.

جداسازی امضای تراکنش ها (SegWit) یکی از اولین ویژگی هایی بود که قبل از اضافه شدن به بیت کوین روی بلاک چین لایت کوین پیاده سازی شد. SegWit برای اولین بار در سال 2015 برای بیت کوین پیشنهاد شد، اما لایت کوین زودتر این فناوری را پذیرفت و پس از اینکه هیچ اتفاق مهمی در لایت کوین رخ نداد، به بیت کوین اضافه شد.

SegWit با «تفکیک» داده‌های امضای دیجیتال در هر تراکنش (شاهد) در خارج از آن و استفاده بهتر از فضای محدود، به مقیاس ارز دیجیتال کمک می‌کند. SegWit برای رسیدگی به مشکلات مقیاس پذیری بیت کوین توسعه یافته است.

لایت کوین در اوایل سال 2017 SegWit را پذیرفت و به دلیل موفقیتی که این ویژگی در بلاک چین داشت، بیت کوین نیز آن را پذیرفت. پذیرش آن به تدریج در هر دو شبکه رشد کرده است.

شبکه لایتنینگ

 

شبکه لایتنینگ یک راه‌حل مقیاس‌پذیر است که اساساً یک لایه اضافی در بلاکچین یک ارز دیجیتال ایجاد می‌کند که در آن تراکنش‌ها سریع و کارمزدها ناچیز است. آن لایه اضافی از کانال های پرداخت ایجاد شده توسط کاربر تشکیل شده است. این شبکه در ابتدا برای پیاده سازی در بلاک چین بیت کوین طراحی شده بود.

مانند SegWit، این شبکه برای اولین بار روی لایت کوین پیاده سازی شد که بسیاری از آن برای آزمایش شبکه لایتنینگ در یک محیط اقتصادی واقعی استفاده کردند. راه حل مقیاس پذیری لایه دو بحث برانگیز است. به گفته منتقدان، کاربران را به سمت کیف پول‌های غیرقانونی سوق می‌دهد که کاربران باید گره خود را روی آن اجرا کنند.

پذیرش شبکه لایتنینگ لایت کوین تا حدودی کند بوده است در حالی که پذیرش شبکه لایتنینگ بیت کوین در ماه های ابتدایی خود به طور تصاعدی رشد کرده است. دلیل کاهش سرعت لایت کوین ممکن است کارمزدهای پایین تراکنش لایه پایه باشد.

اولین سوآپ یا مبادله اتمی (atomic swap) خارج از زنجیره بین شبکه های لایتنینگ بیت کوین و لایت کوین در سال 2017 با موفقیت انجام شد. چارلی لی پیشنهاد کرد که لایت کوین می تواند کاربران را در زمانی که بلاک چین بیت کوین شلوغ است و کارمزدها بالا است، وارد شبکه لایتنینگ کند.

میمبل ویمبل

 

پروتکل میمبل ویمبل (MimbleWimble) یک پیاده سازی اصلاح شده از الگوریتم اثبات کار (PoW) است که زیربنای بلاک چین یک ارز دیجیتال است. از شناسایی ورودی‌ها و خروجی‌های فردی مرتبط با تراکنش‌ها جلوگیری می‌کند و حریم خصوصی را افزایش می‌دهد و قابلیت ردیابی را مبهم می‌کند.

لایت کوین میمبل ویمبل را در اکتبر 2020 در شبکه آزمایشی راه‌اندازی کرده است و توسعه‌دهنده اصلی آن برروی آسان‌تر کردن آزمایش آن برای «کاربران غیر فنی لایت‌کوین» تمرکز کرده است. شایان ذکر است که هیچ اتفاق نظری در مورد اینکه بهترین راه برای استفاده از پروتکل میمبل ویمبل در لایت کوین یا بیت کوین چیست، وجود ندارد.

برخی از توسعه دهندگان معتقدند که ادغام میمبل ویمبل با پروتکل بیت کوین می تواند منجر به نتایج نامطلوب شود و بسیار دشوار است. در نتیجه، برخی پیشنهاد کرده‌اند که می‌تواند به عنوان یک زنجیره جانبی برای لایت‌کوین یا بیت‌کوین استفاده شود.

 

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ ویژگی ها و کاربردهای LTC

 

موارد استفاده از لایت کوین

 

لایت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتال جایگزین موفق بود و به مرور زمان با انتقاداتی مبنی بر فاقد ارزش بودن، مواجه شد. از آنجایی که عرضه محدودی دارد و به عنوان «نسخه ساده بیت کوین» به بازار عرضه شده است، کاربران را به خود جذب کرده است.

تورم لایت کوین از طریق مکانیزم نصف کردن پاداش یا هالوینگ کنترل می شود. بلاک چین لایت کوین از زمان عرضه، به اندازه کافی ایمن بوده است که توانسته از حملات 51 درصدی جلوگیری کند، این حملات زمانی رخ می دهد که یک نهاد یا نهادهای استخراج کننده بیش از 51 درصد از قدرت محاسباتی ایمن شبکه را در اختیار میگیرند و از آن برای تغییر در تاریخچه بلاک چین استفاده میکنند.

از انجایی که این ارز تا کنون مورد سواستفاده قرار نگرفته است و اعتبار خوبی بدست آورده است، به عنوان “نقره” دنیای ارزهای دیجیتال شناخته می شود. لایت کوین یک ارز دیجیتال قابل اعتماد است که می تواند با هزینه نسبتا کم برای انجام معاملات استفاده شود.

حفظ حریم خصوصی در شبکه لایت کوین بسیار ساده تر از شبکه هایی با کارمزد تراکنش های بالاتر است، زیرا هزینه جابجایی وجوه کمتر است. همچنین از آن برای پرداخت هزینه‌ی کالاها و خدمات استفاده می‌شود و اکثر پردازنده‌های پرداخت ارز دیجیتال از آن پشتیبانی می‌کنند.

لایت کوین یک ارز دیجیتال با نقدشوندگی بالا است که در اکثر صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال موجود است. از آنجایی که تراکنش‌ها در شبکه آن نسبتاً ارزان هستند، برخی حتی از آن برای انتقال وجوه بین صرافی‌های مختلف یا پلت‌فرم‌های وام‌دهی استفاده می‌کنند تا از کارمزد بالای تراکنش در شبکه‌هایی مانند بیت‌کوین یا اتریوم ETH جلوگیری کنند.

شبکه لایت کوین به طور مداوم بیش از 100،000 تراکنش در روز را پردازش می کند و معمولا بین 200،000 تا 300،000 آدرس فعال دارد. با این که به اندازه شبکه بیت کوین محبوب نیست، اما قابلیت استفاده آن غیرقابل انکار به نظر می رسد.

 

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید