/ فین تک های ارزهای دیجیتال / ربات معاملاتی تلگرام چیست؟

زمان مطالعه : 10 دقیقه

ربات معاملاتی تلگرام چیست؟

ربات ها معاملاتی تلگرام چگونه کار میکنند؟

ربات‌های معاملاتی تلگرام به عنوان سیستم‌های خودکار در تلگرام عمل می‌کنند و انجام معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) را برای کاربران تسهیل می‌کنند.

ربات معاملاتی تلگرام چیست؟

کلمات کلیدی

  • ربات‌های معاملاتی تلگرام، سیستم‌های خودکاری هستند که در اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام تعبیه شده‌اند و به کاربران کمک می‌کنند تا معاملات را در صرافی‌های غیرمتمرکز انجام دهند.
  • ربات‌های معاملاتی تلگرام طیف وسیعی از عملکردهای معاملاتی خودکار مانند کپی تریدینگ، لیکویید اسنایپینگ و ایردراپ فارمینگ را به کاربران ارائه می‌دهند.
  • ربات‌های معاملاتی تلگرام هنوز تکنولوژی جدیدی هستند و خطرات زیادی دارند از جمله ریسک‌های قرارداد هوشمند و ریسک‌های نگهداری که کاربران باید از آن آگاه باشند.

ربات معاملاتی تلگرام چیست؟

ربات‌های معاملاتی تلگرام به عنوان سیستم‌های خودکار در تلگرام عمل می‌کنند و انجام معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) را برای کاربران تسهیل می‌کنند. کاربران از طریق رابط پیام رسان اپلیکیشن با این ربات ها تعامل دارند.

ربات‌های معاملاتی مختلف تلگرام عملکردهای منحصربه‌فردی را ارائه می‌کنند، با این حال اکثر آنها از ویژگی‌های معاملاتی مشترکی از جمله سفارش‌های حد ضرر و حد سود، کپی تریدینگ و پشتیبانی چند کیف پول برخوردارند.

در این رابطه بخوانید‌ : پلتفرم بلر چیست؟ و چگونه میتوان توکن های BLUR را بدست آورد؟

بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی بایننس در مورد ربات‌های تلگرام، حجم کل طول عمر معاملات تسهیل شده در ربات‌های تلگرام تا ۱۵ اوت ۲۰۲۳ از ۲۸۳ میلیون دلار آمریکا فراتر رفته است.

ربات ها معاملاتی تلگرام چگونه کار میکنند؟

ربات های معاملاتی تلگرام با اتصال به صرافی های غیرمتمرکز (DEX) مانند یونی سواپ (Uniswap) و انجام معاملات بر اساس مجموعه ای از قوانین از پیش تعیین شده توسط کاربر، به معامله گران کمک می کنند تا تراکنش های خود را به طور خودکار انجام دهند.

این ربات‌ها، جایگزین رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) کیف پول‌ها و صرافی های غیرمتمرکز Web3 می‌شوند و فرآیند پیچیده خرید ارز دیجیتال را ساده‌تر می‌کنند.

هر ربات معاملاتی دارای یک رابط منحصر به فرد است و هدف اصلی آنها این است که به عنوان یک پروتکل برای خرید سریع توکن ها عمل کند. اسناپینگ (Sniping) یک توکن به یک استراتژی معاملاتی اشاره دارد که یک توکن جدید به محض عرضه، به صورت خودکار خریداری میشود.

فرآیند راه اندازی یک ربات اغلب شامل چند مرحله ساده است: بازدید از وب سایت رسمی، باز کردن ربات معاملاتی در چت تلگرام، و وارد کردن دستورات داده شده در پنل دستورالعمل. توجه داشته باشید که هر ربات طرح بندی و منوی فرمان متفاوتی دارد.

پس از راه اندازی یک ربات معاملاتی تلگرام، کاربران می توانند یک آدرس کیف پول جدید ربات ایجاد کنند یا یک آدرس کیف پول را با استفاده از کلیدهای خصوصی وارد کنند. توصیه می شود به جای وارد کردن کیف پول اصلی خود، یک کیف پول جدید ایجاد کنید یا از یک حساب جداگانه برای ربات های معاملاتی تلگرام استفاده کنید.

برای شروع معامله، کاربران باید کیف پول جدید خود را با ارز دیجیتال، معمولاً با اتر (ETH) تامین کنند. سپس کاربران می توانند با وارد کردن آدرس قرارداد توکن مورد نظر، گزینه های خرید توکن را انتخاب کنند. ربات معاملاتی تراکنش را پردازش می کند، کارمزد را محاسبه می کند و خرید دارایی را تسریع می کند.

در مقابل، هنگامی که با استفاده از Uniswap یا MetaMask یک توکن جدید معامله می کنید، شامل پردازش امضاهای مختلف و تعیین هزینه های تراکنش می شود.

با ربات های معاملاتی تلگرام چه کاری می‌توان انجام داد؟

ربات معاملاتی تلگرام چیست؟

ربات های معاملاتی تلگرام از ویژگی های مشترک زیادی برخورداراند، اما هر ربات ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. در ادامه برخی از رایج ترین ویژگی هایی ربات های معاملاتی تلگرام مطرح شده است.

خرید و فروش توکن

کاربران میتوانند تنها با کپی کردن و پیست کردن آدرس قرارداد در ربات‌های معاملاتی تلگرام، توکن‌ بدست آورند. برخی از ربات ها دائما اطلاعات را به روز رسانی میکنند و شما را در جریان تغییرات سود یا زیان معاملات تان قرار می دهند. علاوه بر این، این ربات‌ها با فعال کردن تراکنش‌های از پیش تأیید شده، فروش توکن را تسریع می‌کنند.

همچنین بخوانید : حمله داستینگ (Dusting attack) چیست؟

حد ضرر و حد سود خود را مشخص کنید

با استفاده از ربات‌های معاملاتی تلگرام، می‌توانید سفارشات حد ضرر و سود تنظیم کنید و ربات بسته به پارامترهای تنظیم شده، معاملات را به‌طور مستقل انجام میدهد. معامله‌گران می‌توانند از این نوع سفارشات برای معامله توکن‌های جدیدتری که در صرافی های متمرکز (CEX) در دسترس نیستند استفاده کنند، اما لطفاً بسیار محتاط باشید زیرا این توکن‌ها معمولاً با ریسک‌های بالاتری همراه هستند.

تشخیص کلاهبرداری های راگ پول و هانی پات

برخی از ربات های معاملاتی تلگرام مجهز به قابلیت تشخیص کلاهبرداری راگ پول و ارزش قابل استخراج ماینر (Miner Extractable Value) هستند. در صورتی که یک کلاهبرداری راگ پول اجرا شود، عملکرد ضد راگ پول، تراکنش را در ممپول شناسایی می‌کند و به سرعت یک تراکنش فروش سریع‌تر را اجرا می‌کند تا از اجرای راگ پول جلوگیری کند.

قابلیت تشخیص ارزش قابل استخراج ماینر، معاملات خرید را از طریق یک رله خصوصی هدایت می‌کند و اطمینان حاصل میکند که هر خریدی در ممپول (mempool) منتشر نشود. این استراتژی از شما در برابر  حملات ربات های ساندویچی محافظت می کند. با این حال، این روش معمولاً به این معنی است که این تراکنش‌های خصوصی با سرعت کمتری انجام می‌شوند. لطفاً توجه داشته باشید که این توابع هنوز در مرحله آزمایشی هستند و ممکن است همیشه آنطور که در نظر گرفته شده کار نکنند.

علاوه بر این، ربات‌های معاملاتی تلگرام قادر به شناسایی تراکنش‌های مخرب ورودی هستند که توسط توسعه‌دهنده توکن آغاز شده‌اند. اگر چنین معاملاتی توکن را غیرقابل فروش کند، آن را هانی پات در نظر می گیرند. سپس ربات به سرعت هر موقعیتی را برای جلوگیری از کلاهبرداری هانی پات حذف می کند.

کپی تریدینگ

با استفاده از ربات‌های تلگرامی خاص، کاربران می‌توانند آدرس کیف پولی که می‌خواهند تراکنش های آن را تقلید کنند، سپس ربات تلگرامی معاملات آن کیف پول‌ها را به‌طور خودکار تکرار کنند. ربات معاملاتی به عنوان پلی بین حساب کاربر و معامله گر مورد نظر عمل می کند و بر اساس سیگنال های معامله گر،‌ معاملات را از طرف کاربر انجام می دهد.

با این حال، به یاد داشته باشید که عملکرد گذشته معامله گران هیچ تضمینی نمیدهد که در آینده نیز معاملات سودهی داشته باشند. کاربران باید در انتخاب معامله گری که میخواهند از آن تقلید کنند و همچنین راه اندازی ربات های معاملاتی محتاطانه عمل کنند. یکی دیگر از ریسک‌های مرتبط با معاملات کپی تریدینگ، ریسک نقدینگی است که زمانی به وجود می‌آید که نقدینگی کافی در بازار برای انجام معاملات وجود ندارد و به طور بالقوه منجر به لغزش (slippage)، دشواری در بستن موقعیت‌های معاملاتی و افزایش هزینه‌های معاملاتی می‌شود.

اسنایپینگ

برخی از ربات‌های معاملاتی تلگرام می‌توانند لیکویید اسنایپینگ، مِتُد اسنایپینگ و اسنایپینگ با چند کیف پول را انجام دهند.

لیکویید اسنایپینگ (Liquidity sniping) شکلی از اسنایپینگ خودکار است که در این روش، زمانی که یک ربات تشخیص دهد نقدینگی اضافه شده است، دستور خرید را اجرا می کند. ربات‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند که مشابه تراکنش‌های توسعه‌دهنده،‌ کارمزد معاملات را تنظیم میکنند و تراکنش‌های خرید را انجام میدهند. این ربات ها نقدینگی را اضافه میکنند تا بلافاصله پس از انجام معامله توسط توسعه‌دهنده، در همان بلوک معامله خرید را انجام دهند. در این روش کاربران میتوانند مقدار حداکثری از توکن های تازه لیست شده را به دست آورند.

مِتُد اسنایپینگ (Method sniping) زمانی استفاده می‌شود که توکن‌ها با وجود اضافه شدن نقدینگی، معامله نشده باقی بمانند. کاربران می‌توانند بر اساس «شناسه مِتُد» (Method ID) تراکنش معلق توسعه‌دهنده، تراکنش‌های خرید را به‌طور خودکار انجام دهند. شناسه مِتُد نشان می‌دهد که چگونه تراکنش توسعه‌دهنده با قرارداد هوشمند توکن درگیر می‌شود، به طور بالقوه معامله یک توکن جدید را تسهیل می‌کند و اجازه می‌دهد معامله خرید در اولین فرصت انجام شود.

ربات های معاملاتی تلگرام به کاربران این امکان را می دهند که با استفاده از چندین کیف پول به طور همزمان اسنایپ را اجرا کنند. به عنوان مثال، اگر یک معامله گر یک توکن را با چند کیف پول مختلف بخرد، ربات معامله یکسانی را در همه کیف پول ها انجام می دهد.

ایردراپ فارمینگ

معامله‌گران میتوانند مسئولیت های خود را به ربات‌های معاملاتی تلگرام بسپارند تا آن به صورت خودکار همه کارها را انجام دهد، این امر میتواند به اهداف airdrop کمک کند. ربات‌هایی که بر زمینه airdrop farming متمرکز هستند معمولاً در چندین زنجیره برای شناسایی فرصت‌های ایردراپ کار می‌کنند. ربات های کشاورزی Airdrop به کاربران اجازه می دهند با کیف پول های مختلف در کمپین های airdrop شرکت کنند و به طور بالقوه پاداش آنها را افزایش دهند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که کاربران باید هنگام به اشتراک گذاری کیف پول یا اطلاعات شخصی خود با این ربات ها یا شرکت در ایردراپ های تایید نشده احتیاط کنند. کلاهبرداری های زیادی در airdrop ها اتفاق می افتد. برای اطمینان از ایمنی و امنیت دارایی ها و اطلاعات شخصی خود، همیشه دقت لازم را انجام دهید.

خطرات معامله با ربات تلگرامی

با وجود اینکه ربات‌های معاملاتی تلگرام ویژگی‌های خاصی ارائه می‌دهند و معاملات ارزهای دیجیتال را تسهیل میکنند، اما خطراتی دارند که قبل از معامله با آنها باید از آنها آگاه باشید.

امنیت دارایی ها

برای استفاده از ربات تلگرامی باید یک کیف پول به آن متصل کنید. شما میتوانید یا کیف پول قدیمی خود را به ربات متصل کنید و یا یک کیف پول جدید در ربات بسازید، در هر صورت ربات به کلیدهای خصوصی کیف پول شما نیاز دارد. بنابراین، بهتر است با یک کیف پول جدید که در آن دارایی ندارید به ربات وصل شوید.

خطرات قرارداد های هوشمند

ربات های معاملاتی تلگرام باید با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشند. ربات های معاملاتی تلگرام با قراردادهای هوشمندی که بررسی نشده اند تعامل کنند، ممکن است در معرض آسیب پذیری های کد قرارداد هوشمند قرار گیرند.

پیچیدگی های فنی

راه‌اندازی ربات‌های معاملاتی تلگرام می‌تواند با پیچیدگی‌های فنی همراه باشد و استفاده از آن برای افراد تازه کار ممکن است سخت باشد. قبل از هر چیز تمامدستورالعمل های استفاده از ربات تلگرامی را به طور کامل مطالعه کنید و برای شروع معاملات خود مقدار کمی از دارایی هایتان را استفاده کنید تا در صورت از دست دادن آنها مشکل بزرگی برایتان ایجاد نشود.

کلام آخر

ربات‌های معاملاتی تلگرام به عنوان ابزارهای جایگزینی ظاهر شده‌اند که راحتی، سرعت و قابلیت‌های ویژه را برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال به ارمغان می‌آورند. آنها فرآیند معاملات را ساده می کنند و در عین حال طیف وسیعی از ویژگی ها مانند کپی تریپینگ و اسنایپ نقدینگی را ارائه می دهند.

اگرچه این ربات‌ها خدمات معاملات را در فضای ارزهای دیجیتال تسهیل کرده اند، اما کاربران باید از خطرات ذاتی مرتبط با استفاده از آن‌ها، از جمله خطرات امنیت صندوق و خطرات قرارداد هوشمند آگاه باشند. هم معامله‌گران مبتدی و هم با تجربه باید قبل از استفاده از این ربات‌های معاملاتی تلگرام، تحقیقات کاملی انجام دهند و از عملکرد ربات، قراردادهای هوشمند زیربنایی آن و هرگونه خطر مرتبط با آن را به طور کامل درک کنند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین