/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / نحوه استفاده از ارزش سرمایه گذاری برای مقایسه شرکت ها

زمان مطالعه : 15 دقیقه

نحوه استفاده از ارزش سرمایه گذاری برای مقایسه شرکت ها

ارزش سرمایه گذاری چیست و چگونه محاسببه میشود

ارزش سرمایه گذاری (Enterprise value) شاخصی است که نشان می دهد بازار چگونه ارزش را به یک شرکت به عنوان یک کل نسبت می دهد.

نحوه استفاده از ارزش سرمایه گذاری برای مقایسه شرکت ها

ارزش سرمایه گذاری (Enterprise value) شاخصی است که نشان می دهد بازار چگونه ارزش را به یک شرکت به عنوان یک کل نسبت می دهد. ارزش سرمایه گذاری اصطلاحی است که توسط تحلیلگران برای بحث در مورد ارزش کل یک شرکت به جای تمرکز بر سرمایه فعلی بازار یا ارزش بازار آن، ابداع شده است.

مقدار ارزش بازار، ارزش یک شرکت سهامی عامی که توسط بازار سهام تعیین می شود را نشان می دهد. ارزش بازار، نشان دهنده ارزش کل بازار تمام سهام موجود در آن است. هنگام ارزیابی یک شرکت، سرمایه گذاران تصویر بهتری از ارزش واقعی به همراه ارزش سرمایه گذاری در مقایسه با ارزش بازار دریافت می کنند.

چرا ارزش بازار، به درستی ارزش یک شرکت را نشان نمی دهد؟ اول، بسیاری از عوامل مهم مانند بدهی یک شرکت و ذخایر نقدی آن را کنار می گذارد. ارزش شرکت اساساً اصلاحی در ارزش بازار است، زیرا شامل بدهی و پول نقد برای تعیین ارزش شرکت است.

نکات مهم

  • ارزش سرمایه گذاری (Enterprise value)، معیاری است که برای ارزش گذاری یک شرکت استفاده می شود و معمولاً بازتاب دقیق تری از ارزش یک شرکت در مقایسه با ارزش بازار در نظر گرفته می شود.
  • ارزش سرمایه گذاری یک شرکت نشان می دهد که چقدر پول برای خرید آن شرکت نیاز است.
  • ارزش سرمایه گذاری با افزودن ارزش بازار و کل بدهی محاسبه می‌شود، سپس تمام وجه نقد و معادل‌های نقدی را کم می‌کنیم.
  • نسبت‌های مقایسه‌ای با استفاده از ارزش سرمایه گذاری (مانند مقایسه ارزش سرمایه گذاری با درآمد قبل از بهره و مالیات (EBIT)) نشان می‌دهد که چگونه ارزش سرمایه گذاری بهتر از ارزش بازار برای ارزیابی ارزش شرکت عمل می‌کنند.

درک ارزش سرمایه گذاری

به بیان ساده، ارزش سرمایه گذاری (Enterprise value) مجموع ارزش بازار یک شرکت و بدهی خالص آن است. برای محاسبه ارزش سرمایه گذاری، کل بدهی (اعم از کوتاه مدت و بلندمدت) به ارزش بازار شرکت اضافه می شود، سپس وجه نقد و معادل های نقدی از آن کم می شود.

سرمایه بازار، قیمت سهام ضرب شده در تعداد سهام موجود است. بنابراین، اگر شرکتی 10 میلیون سهم داشته باشد که هر کدام در حال حاضر به قیمت 25 دلار به فروش می رسد، ارزش بازار آن 250 میلیون دلار است. این عدد به شما می گوید که برای خرید هر سهم آن شرکت چه مقدار باید بپردازید. بنابراین، ارزش بازار به جای اینکه ارزش شرکت را به شما بگوید، صرفاً نشان دهنده قیمت شرکت است.

نقش بدهی و پول نقد

چرا هنگام ارزش گذاری یک شرکت، بدهی و وجه نقد در نظر گرفته می شود؟ اگر شرکت به مالک جدید فروخته شود، خریدار باید ارزش حقوق صاحبان سهام را بپردازد (در خریدها، قیمت معمولاً بالاتر از قیمت بازار تعیین می شود) و همچنین باید بدهی های شرکت را بازپرداخت کند. البته، خریدار می‌تواند وجه نقد را نزد شرکت نگه دارد، به همین دلیل است که پول نقد باید کسر شود.

به دو شرکت فکر کنید که ارزش بازار برابری دارند. یکی هیچ بدهی در ترازنامه خود ندارد، در حالی که دیگری بدهی سنگینی دارد. شرکتی که دارای بدهی است در طول سالها باید سود بدهی را پرداخت کند. بنابراین، حتی اگر دو شرکت دارای ارزش بازار برابر باشند، خرید شرکت با بدهی بیشتر هزینه بیشتری خواهد داشت.

به همین ترتیب، دو شرکت را با ارزش بازار برابر 250 میلیون دلار و بدون بدهی تصور کنید. یکی دارای پول نقد و معادل های نقدی ناچیز (CCE) و دیگری 250 میلیون دلار پول نقد دارد. ارزش سرمایه گذاری شرکت اول 250 میلیون دلار خواهد بود، در حالی که ارزش سرمایه گذاری شرکت دوم 0 دلار خواهد بود. به یاد بیاورید که ارزش سرمایه گذاری نشان دهنده هزینه خرید شرکت است. از آنجایی که شرکت دوم 250 میلیون دلار پول نقد دارد، خریدار از نظر تئوری می‌تواند از پول نقد برای بازیابی فوری کل قیمت خرید استفاده کند، بنابراین 0 دلاری را که در محاسبه ارزش سرمایه گذاری مشاهده می‌کنیم، به دست می‌آورد.

اگر شرکتی با ارزش بازار 250 میلیون دلاری، 150 میلیون دلار به عنوان بدهی بلندمدت داشته باشد، خریدار در نهایت مبلغی بیش از 250 میلیون دلار برای خرید کل شرکت پرداخت خواهد کرد. با 150 میلیون دلار بدهی، کل قیمت خرید 400 میلیون دلار خواهد بود. اگرچه بدهی قیمت خرید را افزایش می دهد، اما نقدینگی قیمت را کاهش می دهد.

نسبت های ارزش سرمایه گذاری

صادقانه بگویم، دانستن ارزش سرمایه گذاری یک شرکت به تنهایی چندان مفید نیست. شما می توانید با مقایسه ارزش سرمایه گذاری با معیاری از جریان نقدی یا درآمد شرکت قبل از بهره و مالیات (EBIT) درباره یک شرکت اطلاعات بیشتری کسب کنید. نسبت‌های مقایسه‌ای به خوبی نشان می‌دهند که چگونه ارزش های سرمایه گذاری از ارزش بازار برای ارزیابی شرکت‌هایی با سطوح بدهی یا نقدی متفاوت یا به عبارت دیگر، ساختار سرمایه متفاوت، بهتر عمل می‌کنند.

استفاده از درآمد قبل از بهره و مالیات در نسبت مقایسه ای مهم است، زیرا ارزش سرمایه گذاری فرض می کند که پس از خرید یک شرکت، خریدار آن بلافاصله بدهی را پرداخت می کند و پول نقد مصرف می کند، بدون در نظر گرفتن هزینه های بهره یا درآمد بهره. از آن بهتر جریان نقدی آزاد (FCF) است که به جلوگیری از سایر تحریفات حسابداری کمک می کند.

نمونه ای از نسبت های ارزش سرمایه گذاری

بیایید به قیمت دو سهم فرضی نگاه کنیم: ایر ماکلون (Air Macklon) و کرامر ایرلاینز (Cramer Airlines). با 45 دلار به ازای هر سهم، ماکلون دارای ارزش بازار 13.5 میلیارد دلار و نسبت قیمت به درآمد (P/E) 10 بود. اما ترازنامه آن با نزدیک به 30 میلیارد دلار بدهی خالص سنگین بود. بنابراین ارزش سرمایه گذاری ماکلون 43.5 میلیارد دلار یا نزدیک به 13 برابر 3.4 میلیارد دلار درآمد قبل از بهره و مالیات آن بود.

در مقابل، ایر کرامر از قیمت هر سهم 23 دلار و ارزش بازار 6.1 میلیارد دلار و نسبت قیمت به درآمد (P/E) 20 برخوردار بود که دو برابر ایر ماکلون است. اما کرامر بدهی بسیار کمتری داشت. بدهی خالص آن 3.5 میلیارد دلار، ارزش سرمایه گذاری آن 9.6 میلیارد دلار و نسبت ارزش سرمایه گذاری/درآمد قبل از بهره و مالیات آن تنها 10 بود.

تنها با ارزش بازار، به نظر می رسید که ایر ماکلون نصف قیمت خطوط هوایی کرامر است. اما بر اساس ارزش سرمایه گذاری، که موارد مهمی مانند سطح بدهی و نقدینگی را در نظر می‌گیرد، کرامر ایرلاینز به ازای هر سهم قیمت بسیار پایین‌تری داشت. همانطور که بازار به تدریج متوجه شد، کرامر خرید بهتری را نشان داد و ارزش بیشتری را نسبت به قیمت آن ارائه داد.

تعریف ارزش سرمایه گذاری

ارزش سرمایه گذاری اندازه گیری ارزش کل یک شرکت است. می توان آن را به عنوان تخمینی از هزینه خرید یک شرکت در نظر گرفت. ارزش سرمایه گذاری بدهی های معوق و دارایی های نقدی یک شرکت را حساب می کند. ارزش سرمایه گذاری اغلب به عنوان یک جایگزین جامع تر برای سرمایه گذاری در بازار سهام استفاده می شود. ارزش بازار سهام به ارزش کل سهام یک شرکت اشاره دارد.

ارزش سرمایه گذاری چگونه محاسبه میشود؟

فرمول ساده برای ارزش سرمایه گذاری به شرح زیر است:

ارزش سرمایه گذاری = ارزش بازار + ارزش بازار بدهی – وجه نقد و معادل های نقدی

نسبت ارزش سرمایه گذاری چیست؟

بسیاری از اوقات، ارزش سرمایه گذاری یک شرکت با معیار دیگری مقایسه می شود یا برای محاسبه متریک دیگر استفاده می شود. برای مثال، ضریب خریدار، درآمد عملیاتی (درآمد حاصل از کسب و کار اصلی شرکت) را با ارزش کل شرکت مقایسه می‌کند. نسبت ارزش سرمایه گذاری با استفاده از این فرمول محاسبه می شود:

ضریب خریدار = ارزش سرمایه گذاری / درآمد عملیاتی

هنگام مقایسه شرکت‌های مشابه، مضرب سرمایه گذاری کمتر نسبت به شرکتی با مضرب سرمایه گذاری بالاتر، ارزش بهتری خواهد داشت.

نسبت ارزش سرمایه گذاری به درآمد قبل از بهره و مالیاتی، استهلاک نیز یک نسبت رایج است. این نس معمولاً به عنوان معیار ارزیابی برای مقایسه ارزش نسبی مشاغل مختلف استفاده می شود.

ارزش بالای سرمایه گذاری به چه معناست؟

ارزش سرمایه گذاری، یک مفهوم ارزشیابی است که هزینه خرید یک شرکت را تخمین میزند. فرض کنید ارزش های سرمایه گذاری دو شرکت در یک صنعت را با هم مقایسه می کنید. اگر شرکت A دارای ارزش سرمایه گذاری بسیار بالاتر از شرکت B باشد، به این معنی است که قیمت خرید تخمینی شرکت A بالاتر از شرکت B است.

آیا ارزش سرمایه گذاری مانند ارزش دفتری است؟

بسیاری از معیارها ارزش کل یک شرکت را نشان می دهند. ارزش دفتری ارزش حسابداری یک شرکت است که توسط ترازنامه صورتهای مالی شرکت تعیین می شود. با این حال، ارزش های اعلام شده در ترازنامه ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت از ارزش بازار باشد.

ارزش سرمایه گذاری به بهترین وجه ارزش کل یک شرکت را نشان می دهد زیرا شامل سهام و سرمایه بدهی است و با استفاده از ارزش گذاری های فعلی بازار محاسبه می شود.

ختم کلام

اهمیت ارزش سرمایه گذاری (Enterprise value)، در توانایی مقایسه‌ی شرکت ها با ساختار سرمایه متفاوت است. سرمایه‌گذاران با استفاده از ارزش سرمایه گذاری به جای ارزش بازار، درک دقیق‌تری از ارزش‌گذاری یک شرکت بدست می آورند.

در نیپوتو مارکت امکان خرید و فروش ارز دیجیتال برای شما فراهم شده است.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)