/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / معرفی بهترین بازار های NFT

زمان مطالعه : 10 دقیقه

معرفی بهترین بازار های NFT

بازار NFT چیست و چگونه کار می کند؟

به احتمال زیاد اخیراً با نام توکن‌های غیرمثلی (NFT) در اینترنت مواجه شده‌اید. بازار NFT که در سال 2020 به طور گسترده به رسمیت شناخته شد، به رشد خود ادامه داد و به ارزش 20.48 میلیارد دلار رسید. این فناوری که در ابتدا برای حمایت از هنرمندان در نظر گرفته شده بود، اکنون افراد مشهور، ورزشکاران، گیمرها و حتی شرکت های بزرگ را به خود جذب کرده است.

معرفی بهترین بازار های NFT

NFT ها به سازندگان فرصت جدیدی می دهند تا از آثار هنری خود درآمدزایی کنند. اما چه بازاری برای خرید و فروش NFT مناسب است؟

به احتمال زیاد اخیراً با نام توکن‌های غیرمثلی (NFT) در اینترنت مواجه شده‌اید. بازار NFT که در سال 2020 به طور گسترده به رسمیت شناخته شد، به رشد خود ادامه داد و به ارزش 20.48 میلیارد دلار رسید. این فناوری که در ابتدا برای حمایت از هنرمندان در نظر گرفته شده بود، اکنون افراد مشهور، ورزشکاران، گیمرها و حتی شرکت های بزرگ را به خود جذب کرده است.

اکنون چندین بازار NFT وجود دارد که می توانید این توکن های منحصر به فرد را در آن معامله کنید. با توجه به تنوع گسترده گزینه های موجود، انتخاب پلتفرمی که به بهترین وجه انتظارات شما را برآورده می کند و و همچنین ایمن و قابل اعتماد باشد، می تواند دشوار باشد.

در این رابطه بخوانید‌ : تفاوت توکن های کاربردی (Utility tokens) با توکن های سهمی (equity tokens) چیست؟

در این مقاله مفهوم بازارهای NFT را بررسی می کنیم، با نحوه کار آنها آشنا می شویم و لیستی از پلتفرم های برتر را در اختیار شما قرار می دهیم تا بهترین پلتفرم را برای خود انتخاب کنید.

NFT چیست؟

NFT ها بازنمایی دیجیتالی از دارایی های دنیای فیزیکی (مانند آثار هنری، املاک و مستغلات و شراب) یا دنیای مجازی (مانند هنر دیجیتال، کلیپ های ویدئویی و GIF) هستند. NFTها در نوع خود بی نظیر هستند، به این معنی که برخلاف روش کار توکن های قابل معامله مانند بیت کوین یا اتر، نمی توان این توکن ها را با یکدیگر جایگزین کرد.

فرآیند ایجاد یک توکن غیرمثلی را Minting می‌گویند. برای مینت یک NFT، باید فایلی را آپلود کنید که نشان دهنده دارایی شما است و متادیتای حاوی اطلاعات سازنده و تمام جزئیات مربوط به اثر را پر کنید.

شما می توانید NFT ها را معامله، نمایش و جمع آوری کنید. برخی از توکن ها با قیمت های شگفت انگیزی فروخته می شوند. به عنوان مثال، «Pak’s The Merg» به قیمت 91.8 میلیون دلار فروخته شد و عنوان گران‌ترین NFT حال حاضر را به از آن خود کرد. خبر خوب این است که اکثر توکن های غیرمثلی با قیمت کمتر از 200 دلار فروخته می شوند، و علاقه مندان به NFT با هر بوجه ای را به خود جذب میکنند.

بازار NFT چیست و چگونه کار می کند؟

بازارهای NFT پلتفرم های معاملاتی خاصی هستند که در آن کاربران توکن های خود را برای فروش قرار می دهند یا مجموعه های خود را بهبود می بخشند. این پلتفرم‌ها بسیار شبیه به بازارهای سنتی تجارت الکترونیک عمل میکنند و شما میتوانید توکن‌ها را بر اساس قیمت، نوع یا خالق آن تغییر دهید یا جالب‌ترین NFT‌ها را در موارد دلخواه خود ذخیره کنید. دو گزینه برای معاملات NFT وجود دارد: فروش یک توکن با قیمت ثابت یا در یک حراج.

پلتفرم‌های معاملاتی NFT بر روی بلاک چین اجرا می‌شوند، زیرا بلاک چین تنها فناوری است که قادر به ایجاد توکن‌ است و ثبات تراکنش‌ها را تضمین میکند. هر اقدامی که در بلاک چین انجام می‌شود به‌طور ایمن ثبت می‌شود، از این رو بررسی تاریخچه تراکنش‌ها و ردیابی هر توکن تا زمان ایجاد آن آسان است و در نتیجه مطمئن می‌شوید که یک اثر معتبر خریداری می‌کنید.

برای افزایش اطمینان، برخی از پلتفرم‌ها اسناد پشتیبانی را درخواست می‌کنند تا مواردی از مینت دارایی‌ که به سازنده NFT تعلق ندارد حذف شود.

قراردادهای هوشمند نیز نقش مهمی در عملکرد روان و موثر بازارهای NFT ایفا می کنند. آنها اطمینان حاصل می کنند که تمام شرایط برای یک معامله برآورده می شود، در غیر این صورت به سادگی رد می شود.

نحوه استفاده از بازارهای NFT

 

 

همچنین بخوانید : اکسی اینفینیتی چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟

قبل از شروع استفاده از بازار NFT، به این اصول توجه کنید:

کیف پول: 

داشتن کیف پولی سازگار با بازار مهم است. خوشبختانه اکثر پلتفرم ها از کیف پول های متعدد پشتیبانی می کنند. همچنین به خاطر داشته باشید که کیف پول کریپتو نه تنها برای انجام تراکنش ها بلکه برای ذخیره کلید دارایی های شما نیز کاربرد دارد. به همین دلیل است که باید کیف پول خود را هوشمندانه انتخاب کنید و اقدامات امنیتی جدی مانند روشن کردن احراز هویت دو مرحله ای را انجام دهید.

ارزدیجیتال:

شما باید مقداری کوین در کیف پول خود داشته باشد تا بتوانید NFT بخرید، فهرست کنید یا مینت کنید. اما قبل از هر چیز باید دریابید که کدام ارزهای دیجیتال توسط بازارها پشتیبانی می شوند.

حساب کاربری:

تا زمانی که یک حساب کاربری ایجاد نکنید، نمی توانید در بازار NFT کاری انجام دهید. باید کیف پول را به پلتفرم متصل کنید تا بتوانید حساب را راه اندازی کنید. هنگامی که یکی از آنها را داشته باشید، میتوانید در تراکنش‌ها و مینت NFT مشارکت کنید.

کارمزد بازار NFT

مینت یک NFT، پذیرش پیشنهاد، انتقال مالکیت به یک شخص دیگر، و خرید NFT با هزینه های مکرر کارمزد همراه است.

هزینه های کارمزد بر حسب gwei اندازه گیری می شود و هزینه آن متناسب با بلاک چین و بار شبکه آن متفاوت است و اگر می خواهید تراکنش سریع تری داشته باشید کارمزد افزایش می یابد. در زمان نگارش این مقاله، میانگین هزینه کارمزد مکرر در بازارهای مبتنی بر اتریوم، مانند OpenSea و Foundation، ( 21.05 دلار) است. در همین حال، کارمزد تراکنش در بازارهای فلو (FLOW) (NBA Top Shot، xtingles) 0.000001 فلو است که کمتر از یک دلار است.

همچنین هنگام ایجاد حساب کاربری در بازار برای راه اندازی کیف پول رمزنگاری خود، باید یک بار هزینه کارمزد پرداخت کنید. متناسب با بازار، این هزینه ممکن است تا 300 دلار باشد.

برخی از بازارهای NFT، مانند OpenSea و Rarible، لیزی مینتینگ (lazy minting) را ارائه می دهند. در لیزی مینینگ می‌توان کارمزد را تا زمان فروش توکن به تعویق انداخت و سپس خریدار هزینه کارمزد آن را پرداخت می‌کند.

علاوه بر این، پروتکل‌های Polygon و Immutable X و عملکرد بلاک چین Bitgert بدون کارمزد هستند و یا کارمزد بسیار کمی دریافت میکنند.

مزایای بازار NFT

بازارهای NFT روزبه روز کاربران بیشتری را جذب می کنند که مایلند مجموعه ای از دارایی های دیجیتال را ایجاد کنند. در سال 2021، 44.2 میلیارد دلار برای پلتفرم های NFT هزینه شد که چندین جنبه در موفقیت آن نقش داشتند:

  • امکانات

ساختار اکثر بازارهای NFT آشناست زیرا طراحی آنها کاملاً شبیه پلتفرم های تجارت الکترونیک سنتی است. جستجو در دسته ها، بررسی توضیحات توکن ها و یافتن جزئیات معاملات را آسان می کند. برخی از بازارها در وبلاگ های خود روندهای فعلی را پوشش می دهند و آمار و مشاوره ارائه می دهند.

  • پاداش منصفانه

سازندگان با معامله آثار هنری خود در بازارهای NFT، می توانند از آثار خود سود دریافت کنند و نه تنها از فروش اولیه، بلکه از هر بار فروش آن نیز پاداش دریافت کنند. میانگین حق امتیاز NFT از 5 تا 10 درصد قیمت یک معامله متغیر است. پس از هر بار فروش در بازار، پرداخت‌ها به‌طور خودکار به سازنده ارسال می‌شوند.

  • شفافیت

تمام اطلاعات مربوط به NFT در متاداده های آن، از جمله تاریخچه مالکان و قیمت ها، موجود است. بنابراین، هنگام خرید در بازار NFT می توانید از صحت توکن مطمئن شوید و نقدینگی آن را تخمین بزنید.

  • جامعه

بازارهای NFT جامعه ای از علاقه مندان و سازندگان را جمع می کنند که علاقه کلی به توکن های غیرمثلی را افزایش می دهند. چنین بحث‌های آزاد در مورد NFT به افزایش سرعت بازار کمک می‌کند و افراد و ایده‌های جدید را جذب می‌کند.

انواع بازار های NFT

برخی از بازارهای NFT، مانند OpenSea، می‌توانند میزبان انواع مختلف NFT باشند، در حالی که برخی دیگر فقط از یک دسته خاص مانند ویدیو یا ASMR پشتیبانی میکنند. بیایید نگاهی به نمونه ها بیندازیم:

Multiple categories — OpenSea, Rarible, Binance NFT, Zora

Art — Nifty Gateway, SuperRare, Foundation, KnownOrigin

Music — Zeptagram, AirNFTs

Sports — NBA Top Shot, Sorare

Game assets — Axie Infinity, Venly

Tweets — Valuables

ASMR — xtingles

همچنین، بازارهای NFT به دو دسته Streamlined و augmented تقسیم می شوند. پلتفرم‌های Streamlined از طیف وسیع‌تری از NFT پشتیبانی می‌کنند و خدمات محدودتر و عمومی‌تری ارائه می‌دهند، در حالی که پلتفرم‌های augmented عمدتاً در NFT‌های خاص متخصص هستند و تجربه شخصی‌تر را ارائه می‌کنند.

بازارهای streamlined انعطاف پذیرتر هستند، آنها هم کارت های اعتباری و هم پرداخت با ارزدیجیتال های بیت کوین، اتریوم و سایر توکن ها را می پذیرند. آنها حداقل خدمات را ارائه می دهند و به طور کلی پایگاه کاربری عظیمی دارند.

در همین حال، بازارهای augmented خدمات پیشرفته تری مانند مینتینگ، مارکتینگ، جمع آوری، قیمت گذاری و ردیاب نمونه کارها را ارائه می دهند. همه اینها مستلزم کارمزدهای تراکنش و هزینه‌های راه‌اندازی بالاتری است.

OpenSea و Rarible جزو پرطرفدارترین پلتفرم‌های augmented هستند، در حالی که NBA Top Shot و SuperRare رتبه اول را در فهرست پلتفرم‌های (NFT) augmented دارند.

5 بازار NFT برتر

بازارهای NFT زیادی وجود دارد که برای همه سلیقه ها مناسب هستند. در حال حاضر محبوب ترین آنها عبارتند از :

OpenSea

OpenSea بزرگترین و پر کاربرد ترین پلتفرم معاملاتی NFT است. شما می توانید بیش از 200 نوع دارایی مانند آثار هنری، آیتم های بازی، کلکسیون های ورزشی، دنیای مجازی و حتی نام های دامنه را در آن خرید و فروش کنید.

در سال 2022 متوسط حجم معاملات روزانه این بازار بیش از 260 میلیون دلار است. OpenSea میزبان تعدادی از پروژه های برتر NFT مانند Gods Unchained، Axie Infinity، SuperRare، Cryptopunks و CryptoKitties است.

OpenSea اخیرا پروتکل جدیدی به نام Seaport راه اندازی کرده است. این پروتکل به طور قابل توجهی کارایی و امنیت عملیات را افزایش می دهد و همچنین گزینه های خرید جدیدی را ارائه می کند. اکنون کاربران می توانند ویژگی های NFT مورد نظر خود را (مثلاً رنگ پس زمینه خاص، حالت چهره یک کاراکتر) را به جای مجموعه جستجو کنند.

علاوه بر این، Seaport امکان ترکیب دارایی‌های مختلف و مبادله آن‌ها با یک NFT دلخواه را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، اگر توکنی که می خواهید بخرید 40 اتریوم است، می توانید آن را با 25 اتریوم NFT به اضافه 15 اتریوم دریافت کنید.

Rarible

پلتفرم Rarible طیف گسترده ای از NFT ها را فهرست می کند ازجمله میم ها، موسیقی، نام های دامنه، بازی ها و متاورس. اما بیشتر بر هنر متمرکز است. BoredApeYachtClub ،Azuki و Arcade Land معروف ترین مجموعه های نمایش داده شده در Rarible هستند.

این بازار از چندین بلاک چین پشتیبانی می کند و NFT های توسعه یافته در Ethereum ،Flow ،Tezos، و Polygon را می پذیرد. Rarible با کیف پول های ارزدیجیتال مختلف مانند MetaMask و Coinbase سازگار است و حتی می توانید از کارت اعتباری یا عابر بانک برای پرداخت یک توکن استفاده کنید.

SuperRare

SuperRare بر روی آثار هنری دیجیتال منحصر به فرد تمرکز می کند. این بازار فقط آثار هنرمندان دیجیتال منتخب را به نمایش می گذارد که بهترین کیفیت و انحصار را فراهم می کند. SuperRare درخواست های هنرمندان را با بررسی رسانه های اجتماعی، سبک و مشارکت متقاضی در جامعه پلت فرم ارزیابی می کند. میانگین قیمت یک NFT فروخته شده در این پلتفرم 5500 دلار است.

Foundation

Foundation یک پلتفرم NFT است که باید به آن دعوت شوید به همین ترتیب بر هنر دیجیتال تمرکز دارد. برای عضویت و مینت NFT باید از طرف عضوی که قبلاً حداقل یک NFT در Foundation فروخته است، یک کد دعوت دریافت کنید. این بازار میزبان حراج های قابل توجه NFT بوده است که یکی از نمونه های آن فروش انیمیشن گربه Nyan است. میانگین قیمت یک توکن فروخته شده در این پلتفرم 3855 دلار است.

NBA Top Shot

NBA Top Shot یک بازار NFT برای طرفداران بسکتبال است. این پلتفرم به کاربران امکان خرید، فروش و جمع‌آوری (NFT) NBA را می‌دهد که ویدیوهایی از بزرگترین لحظات بازی‌ها را نشان می‌دهد.

NFT هایی که لبرون جیمز، لوکا دانچیچ و زیون ویلیامسون را نمایش میدهند، بیشترین درخواست را در پلت فرم NBA دارند. گران ترین «لحظه» به قیمت 280،000 دلار فروخته شد و دانک لبرون جیمز را به نمایش گذاشت.

علاوه بر این، Dapper Labs، بنیانگذاران بازار، با UFC همکاری کرده و پلتفرم UFC Strike، برادر NBA Top Shot را ایجاد کرده است.

برای انتخاب بازار NFT چه نکاتی را باید در نظر داشت؟

سازگاری کیف پول دیجیتال

مطمئن شوید که بازاری که انتخاب می‌کنید از کیف پول‌های ارزدیجیتال متعدد و گزینه‌های پرداخت پشتیبانی می‌کند تا عملیات تراکنش‌ برای شما آسان و راحت باشد.

امنیت

یک بازار NFT را انتخاب کنید که با ارائه اقدامات امنیتی کافی ا از شما در برابر فعالیت های کلاهبرداری محافظت میکند. این امر باید شامل احراز هویت دو مرحله ای (2FA) و رمزگذاری پیشرفته باشد. علاوه بر این، یک بازار باید اصرار داشته باشد که یک رمز عبور قوی و قابل اعتماد، ترجیحاً به شکل فیزیکی ذخیره شده، و کیف پول سخت افزاری را انتخاب کنید.

راهنمای دقیق

این به نفع یک بازار NFT است که اطمینان حاصل شود که هم فروشندگان و هم خریداران به راحتی در میان دسته ها و مجموعه های متعدد حرکت می کنند. تمام اطلاعات مهم مانند لیست NFT های موجود، قیمت آنها، تعداد پیشنهادات، مالکان و تاریخچه باید به وضوح نمایش داده شوند.

کارمزد گس

یک بازار باید با کاهش قیمت، ارائه لیزی مینتینگ، یا استفاده از پروتکل های کارمزد گس صفر مانند Immutable X، در جهت کاهش دردسر هزینه های گس کار کند.

رتبه بندی بازار

بررسی کاربران و تحلیل پلت فرم، منابع اطلاعاتی هستند که قبل از انتخاب یک بازار NFT باید آنها را بررسی کنید. بهترین پلتفرم ها همه اطلاعات را در دسترس عموم خواهند گذاشت. می توانید این اطلاعات را در منابعی مانند DappRadar و Statista بیابید، یا می توانید گزارش ها را در سایت های بازارها بررسی کنید.

انواع بازار

آیا قصد دارید NFT ها را از دسته های مختلف جمع آوری کنید یا به دنبال نوع خاصی هستید؟ پس از تعیین هدف خود سپس از بین بازارهایی که با نیازهای شما مطابقت دارند انتخاب کنید.

مروری بر بهترین بلاک چین ها برای توسعه بازار NFT

اتریوم

OpenSea، Foundation، KnowOrigin و بسیاری از بازارهای پیشرو دیگر بر روی اتریوم اجرا می شوند. علاوه بر این، استانداردهای برتر توکن از جمله ERC-721 برای توکن‌های غیرمثلی و ERC-1155 برای توکن‌های نیمه مثلی نیز در اتریوم توسعه یافته‌اند.

توسعه دهندگان اتریوم را به دلیل ثبات و اندازه شبکه آن بسیار ارزیابی می کنند. بلاک چین می تواند با صدها گره و میلیون ها کاربر کار کند. برای افزایش سرعت تراکنش، اتریوم در حال تغییر از مکانیسم اجماع اثبات کار به اثبات سهام است که امکان پردازش 15 تراکنش در ثانیه (tps) را با پتانسیل رسیدن به 100000 تراکنش در ثانیه ممکن می‌سازد.

تغییر اجماع همچنین مشکل پایداری اتریوم را بهبود می بخشد. هنگامی که انتقال به اثبات سهام کامل شود، مصرف انرژی 99.95٪ کاهش می یابد.

فلو

بلاک چین Flow بازارهای NFT مانند NBA Top Shot، xtingles و VIV3 تقویت میکند. در آینده نزدیک OpenSea نیز روی Flow کار خواهد کرد. پروژه‌ها این بلاک چین را برای کارمزد تراکنش پایین آن، 0.001 FLOW (0.05 دلار) برای ایجاد یک حساب جدید و 0.0000001 FLOW برای انجام یک تراکنش، و سرعت سریع تراکنش 1000 tps انتخاب می‌کنند.

علاوه بر این، به لطف مکانیزم اجماع اثبات سهام، Flow یکی از سازگارترین بلاک چین ها با محیط زیست است و سالانه تنها 0.18 گیگاوات ساعت مصرف می کند.

زنجیره هوشمند بایننس

از میان بازارهای NFT مبتنی بر زنجیره هوشمند بایننس می‌توان به BakerySwap، AirNFTs و Binance NFT اشاره کرد. جالب اینجاست که زنجیره هوشمند بایننس مبتنی بر نرم افزار و پروتکل های اتریوم است اما یک شبکه کاملا مجزا است. بلاک چین توکن غیرمثلی استاندارد BEP20 خود را دارد.

زنجیره هوشمند بایننس بر اساس اجماع Proof of Staked Authority کار می کند که به سرعت تراکنش سریع 160 tps کمک می کند. با توجه به اینکه زنجیره هوشمند بایننس تحت نظارت صرافی بایننس قرار دارد بسیار معتبر است. بایننس همچنین اعتبار سنجی های موجود در شبکه را تأیید می کند و از ایمن و قابل اعتماد بودن بلاک چین اطمینان حاصل میکند. میانگین کارمزد گس برای زنجیره هوشمند بایننس 7.077 gwei است که کمتر از یک دلار است.

سولانا

بازارهای NFT ساخته شده در Solana عبارتند از Magic Eden، Solanart و Solsea. سولانا از اجماع برج (Tower Consensus) استفاده می کند که ترکیبی از اثبات سهام با اثبات تاریخ است. این ترکیب نوآورانه به بلاک چین اجازه می دهد تا 65000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

سولانا یکی از بلاک چین هایی است که کمترین هزینه تراکنش را دارد (0.00025 دلار در هر تراکنش). مصرف انرژی سولانا نیز پایین است و تنها به 0.00051 کیلووات ساعت برای تراکنش نیاز دارد.

کاردانو

CNFT، Galaxy of Art، و JPG Store بازارهای NFT هستند که بر روی Cardano ساخته شده‌اند. این بلاک چین بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام عمل می کند که به سرعت تراکنش (250 tps) و متوسط هزینه تراکنش کمتر از 0.4 دلار کمک می کند. مصرف انرژی کاردانو 0.5479 کیلووات ساعت در هر تراکنش است که آن را به یکی از پایدارترین شبکه ها تبدیل می کند.

ختم کلام

از آنجایی که افراد بیشتری و حتی شرکت های بزرگ نیز مجذوب توکن های غیرمثلی میشوند، بازارهای NFT بسیار محبوب می شوند. اکنون می‌توانید بازارهایی را متناسب با هر سلیقه‌ای پیدا کنید.

هنگام انتخاب یک بازار NFT، به یاد داشته باشید که یک پلت فرم خوب باید بصری، ایمن، شفاف و ترجیحاً با طیف وسیعی از بلاک چین ها و کیف پول های دیجیتال سازگار باشد.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

در نیپوتو مارکت امکان خرید و فروش دوج کوین برای شما فراهم شده است.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین

بیشتر بخوانید