/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / مزایای دائو (DAO) در سال 2023

زمان مطالعه : 3 دقیقه

مزایای دائو (DAO) در سال 2023

با محبوبیت روزافزون مدل دائو (DAO) در فضای Web3، مزایای DAO (سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز) آشکارتر می‌شود. DAO به عنوان نهادهای بومی اینترنت بدون حکومت مرکزی، فرصت های متعددی را برای شرکت ها، اعضای جامعه و به طور کلی جهان ایجاد می کند.

مزایای دائو (DAO) در سال 2023

با محبوبیت روزافزون مدل دائو (DAO) در فضای Web3، مزایای DAO (سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز) آشکارتر می‌شود. DAO به عنوان نهادهای بومی اینترنت بدون حکومت مرکزی، فرصت های متعددی را برای شرکت ها، اعضای جامعه و به طور کلی جهان ایجاد می کند. اگرچه DAO ها هنوز در مراحل اولیه خود هستند، اما در حال حاضر در پروژه های مختلفی مانند پروتکل های DeFi، باشگاه های رسانه های اجتماعی و صندوق های سرمایه گذاری، حضور دارند. این امر از مزایای متنوعی ناشی می شود که سازمان های غیرمتمرکز به روی میز آورده اند. در ادامه این مطلب مزایای دائو رو با جزئیات بررسی میکنیم.

تمرکززدایی

 

تمرکززدایی ویژگی اصلی یک DAO است و ماهیت این مدل را شکل می دهد. سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز به جای تکیه بر یک نهاد یا گروه کوچک یا افراد منتخب برای رهبری، به اعضای خود برای حکومت تکیه می‌کنند. مشارکت جمعی به شدت از طریق توزیع قدرت رای تشویق می شود.

در این رابطه بخوانید‌ : سولانا (solana) چیست؟ و چگونه کار میکند؟

هر یک از اعضای سازمان می تواند در فرآیند تصمیم گیری حرفی برای گفتن داشته باشد و می تواند پیشناهداتی برای تغییرات درون سازمانی داشته باشد. این موضوع اغلب منجر به راه‌های جدید و خلاقانه برای توسعه محصولات، خدمات یا سایر پروژه‌هایی می‌شود که DAO مسئول آن است.

برخلاف سازمان‌های متمرکز که صدای اعضا معمولاً توسط مدیر عامل یا هیئت مدیره نادیده گرفته می‌شود، در یک DAO، اعضا بدون توجه به موقعیت خود می‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند.

شفافیت

 

یکی دیگر از مزایای DAO شفافیت است. سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز از فناوری بلاک چین پشتیبانی می‌کنند که این امر راهی غیرقابل تغییر و امن برای ثبت و مدیریت داده‌ها فراهم می‌کند. هر تراکنش تا زمانی که روی یک بلاک چین انجام میشود برای همه اعضا قابل مشاهده است.

علاوه بر این، DAO ها توسط قراردادهای هوشمند، که قوانین سازمان را تعیین می کنند، پشتیبانی می شوند. قرارداد هوشمند پس از ایجاد و تنظیم، تضمین می کند که تمام فعالیت های DAO از قوانین تعیین شده پیروی می کنند. قرارداد هوشمند فقط از طریق رای همه‌ی اعضا قابل تغییر است.

این امر خطای انسانی را از معادله حذف می کند و همچنین از دستکاری بودجه جلوگیری می کند؛ دو مشکلی که سازمان های متمرکز اغلب با آن مواجه هستند.

 

دسترسی جهانی

 

در حالی که بسیاری از سازمان‌های سنتی برای ارائه کسب و کار شان به موقعیت جغرافیایی محدود هستند، اما سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز تحت تأثیر این مانع قرار نمی‌گیرند. آنها در سطح جهانی قابل دسترس هستند و اغلب با مانع کمتری برای ورود همراه هستند. علاوه بر این، ساختار DAO معمولاً در مقایسه با مدل‌های سنتی‌تر شرکتی، انعطاف‌پذیری بیشتری را ارائه می‌دهد.

DAO ها از عملیات خودگردان حمایت می کنند و فرصت هایی را برای جوامع در سراسر جهان ایجاد می کنند تا با هم متحد شوند و با هم کار کنند.

حمایت از سازمان های غیرانتفاعی

 

همچنین بخوانید : مکانیزم اجماع اثبات اعتبار چیست؟ و چگونه کار میکند؟

DAO‌ها نه تنها باعث پیشرفت کسب‌وکارها جهان هستند، بلکه می‌توانند از سازمان‌های غیرانتفاعی نیز حمایت کنند. این سازمان ها نشان‌دهنده جوامع متعددی هستند که تحت یک هدف یا اصول مشترک متحد شده‌اند. DAO ها کارایی خودکار، شفافیت و فقدان قدرت مرکزی را ارائه می دهند که برای سازمان های غیرانتفاعی ضروری است.

مشکلات مختلفی را می توان از طریق تأمین مالی جمعی پوشش داد. تأمین مالی جمعی مبتنی بر اعتماد و شفافیت کامل است و احتمال خطر سرقت وجوه در آن کمتر است.

آینده پیش روی DAO

 

بررسی مزایای DAO ها تنها پتانسیل این نوع سازمان را تایید می کند. با رشد فناوری بلاک چین، شاهد نوآوری های بیشتری در فضای DAO خواهیم بود. انتظار می‌رود علاوه بر روش‌های غلبه بر نگرانی‌های موجود مرتبط با سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز، راه‌حل‌ها و مدل‌های حکمرانی جدیدی نیز پدید آیند.

 

 

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو

برای خرید ارز دیجیتال به مارکت نیپوتو مراجعه کنید.


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین