/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / میانگین قیمت فروش (Average Selling Price)

زمان مطالعه : 5 دقیقه

میانگین قیمت فروش (Average Selling Price)

میانگین قیمت فروش چیست

اصطلاح میانگین قیمت فروش به قیمتی که معمولاً یک طبقه خاص از کالا یا خدمات به فروش می رسد اشاره دارد. میانگین قیمت فروش تحت تأثیر نوع محصول و چرخه عمر محصول قرار دارد. میانگین قیمت فروش، قیمت یک محصول در چندین کانال توزیع، یک شرکت یا حتی در کل بازار است.

میانگین قیمت فروش (Average Selling Price)

میانگین قیمت فروش چیست؟

اصطلاح میانگین قیمت فروش به قیمتی که معمولاً یک طبقه خاص از کالا یا خدمات به فروش می رسد اشاره دارد. میانگین قیمت فروش تحت تأثیر نوع محصول و چرخه عمر محصول قرار دارد. میانگین قیمت فروش، قیمت یک محصول در چندین کانال توزیع، یک شرکت یا حتی در کل بازار است.

نکات مهم

  • اصطلاح میانگین قیمت فروش (Average Selling Price) به قیمتی اطلاق می شود که به طور معمول یک طبقه خاص از کالا یا خدمات با آن به فروش می رسد.
  • میانگین های قیمت فروش می توانند به عنوان یک معیار تعیین قیمت محصول یا خدمات توسط نهاد ها استفاده شوند.
  • کامپیوترها، دوربین‌ها، تلویزیون‌ها و جواهرات دارای میانگین قیمت فروش بالاتری هستند، در حالی که کتاب‌ها و دی‌وی‌دی‌ها میانگین قیمت فروش پایینی دارند.
  • میانگین قیمت فروش تحت تأثیر نوع محصول و چرخه عمر محصول است.
  • میانگین قیمت فروش معمولاً در طول نتایج مالی سه ماهه گزارش می شود.

درک میانگین قیمت فروش

میانگین قیمت فروش، قیمت یک محصول یا خدمات در بازارهای مختلف است و معمولاً در صنایع خرد و فناوری استفاده می‌شود. میانگین قیمت فروش ایجاد شده برای یک کالای خاص می تواند به عنوان یک قیمت معیار عمل کند و به سایر تولیدکنندگان یا خرده فروشان برای تعیین قیمت محصولات کمک کند.

بازاریابانی که سعی می کنند برای یک محصول قیمت تعیین کنند، باید بازار محصولاتشان را در نظر بگیرند. اگر می خواهند تصویر محصولشان بخشی از یک انتخاب با کیفیت باشد، باید میانگین قیمت فروش بالاتری را تنظیم کنند.

محصولاتی مانند رایانه، دوربین، تلویزیون و جواهرات معمولاً میانگین قیمت فروش بالاتری دارند در حالی که محصولاتی مانند کتاب و DVD میانگین قیمت فروش پایینی دارند. هنگامی که یک محصول آخرین بخش چرخه عمر محصول خود را تشکیل می دهد، بازار به احتمال زیاد از رقبا اشباع شده است، بنابراین میانگین قیمت فروش را پایین می آورد.

برای محاسبه میانگین قیمت فروش، کل درآمد حاصل از محصول را بر تعداد کل واحدهای فروخته شده تقسیم کنید. میانگین قیمت فروش معمولاً در طول نتایج مالی فصلی گزارش می‌شود و با توجه به مقررات مربوط به گزارش‌های تقلبی، می‌توان آن را تا حد امکان دقیق در نظر گرفت.

ملاحضات خاص

بازار گوشی های هوشمند صنعت بزرگی است که از میانگین های قیمت فروش استفاده می کند. در بازار گوشی‌های هوشمند، میانگین قیمت فروش نشان می‌دهد که یک سازنده گوشی به‌طور متوسط برای گوشی‌هایی که می‌فروشد، چقدر پول دریافت می‌کند.

نکته: در بازار گوشی‌های هوشمند، قیمت‌های فروش آگهی‌شده می‌تواند به شدت با میانگین قیمت‌ فروش متفاوت باشد.

برای شرکت‌های مبتنی بر محصول مانند اپل، محاسبات میانگین قیمت فروش، اطلاعات محوری در مورد عملکرد مالی آن و به‌طور گسترده، عملکرد قیمت سهام آن ارائه می‌دهد. در واقع، رابطه واضحی بین میانگین قیمت فروش اپل و تغییرات قیمت سهام آن وجود دارد.

وقتی در نظر بگیرید که هر دستگاه چگونه سود کلی را برای اپل ایجاد می کند، میانگین قیمت فروش آیفون اهمیت بیشتری پیدا میکند. اپل عملیات خود را طبق صورت سود و زیان واحد (P&L) تلفیق می‌کند، به این معنی که سرمایه‌گذاران نمی‌توانند تشخیص دهند که هزینه‌هایی مانند بازاریابی و تحقیق و توسعه (R&D)، چگونه در بین محصولات مختلف شرکت پخش می‌شوند.

از آنجایی که آیفون بالاترین حاشیه سود ناخالص را در خانواده دستگاه های اپل دارد، این دستگاه سهم عمده از سود اپل را تولید می کند. این امر باعث میشود که آیفون در تعیین عملکرد مالی کلی هر سه ماه اپل، نقش مهمی داشته باشد.

نمونه هایی از میانگین قیمت فروش

اصطلاح میانگین قیمت فروش در بازار مسکن جایگاهی دارد. وقتی میانگین قیمت فروش یک خانه در یک منطقه خاص افزایش می یابد، احتمالا سیگنالی از یک بازار پررونق است. برعکس، وقتی میانگین قیمت کاهش می یابد، دیدگاه بازار در آن منطقه خاص نیز کاهش می یابد.

برخی از صنایع، با روشی متفاوت تر از میانگین قیمت فروش استفاده می کنند. صنعت مهمان‌ پذیری، به‌ویژه هتل‌ها و سایر شرکت‌های اقامتی، معمولاً از آن به عنوان میانگین اتاق یا میانگین نرخ روزانه یاد می‌کنند. میانگین نرخ‌ها در فصل های پررونقِ سفر بیشتر می‌شوند، در حالی که نرخ‌ها معمولاً زمانی که سفر کمتر میشود یا در فصول خارج از فصل کاهش می‌یابند.

در نیپوتو مارکت امکان خرید و فروش ارز دیجیتال برای شما فراهم شده است.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدمترجم اخبار تکنولوژی و بلاکچین، فعال در حوزه کریپتو و متاورس، تهیه و اجرای ویدیوهای آموزشی و کاربردی در حوزه کریپتوکارنسی.

ثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)