/ فین تک های ارزهای دیجیتال / سال 2022 برای بخش گیمفای چگونه خواهد بود؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

سال 2022 برای بخش گیمفای چگونه خواهد بود؟

سال 2022 برای بخش گیمفای چگونه خواهد بود؟

به جرات می توان گفت که NFT ها در سال 2021 سهم گسترده ای در بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار داشتند.

چند ماه پیش هیجان بازار توکن های غیر مثلی بسیار شدید بود و انبوهی از هنرمندان، ورزشکاران، افراد و میلیاردرهای مشهور، از کینگز آف لئون (Kings of Leon) و امینم (Eminem) گرفته، تا جک دورسی (Jack Dorsey)، پاریس هیلتون (Paris Hilton) و لیندسی لوهان (Lindsay Lohan) با کاربران خرد و سرمایه گذاران و همچنین پروژه های متعدد ارزهای دیجیتال همراه شدند.

دلیل موجهی پشت این اشتیاق به NFT ها وجود دارد. توکن‌های غیر مثلی، به عنوان دارایی‌ های نادر، غیر قابل معاوضه و منحصر به‌ فرد، اساسا می‌ توانند هر چیزی را در بلاکچین (blockchain) نشان دهند، از هنر دیجیتال و داده‌ های شخصی گرفته تا آیتم‌ های درون بازی و سرزمین مجازی که مالکیت کامل آن را برای صاحبان خود فراهم می‌ کنند.

در این رابطه بخوانید‌ : شبکه لایه 2 بیت کوین چیست؟

جالب اینجاست که حتی رئیس بخش ارزهای دیجیتال ویزا (Visa) اخیرا NFT ها را به دلیل توانایی آنها در جذاب کردن صنعت رمزارز و تعامل با افراد خارج از این صنعت تحسین کرده است.

ظهور بازی برای کسب درآمد و گیمفای (GameFi)

با ظهور NFT ها، بازی های مبتنی بر بلاکچین مورد توجه قرار گرفتند و به جای مدل بحث برانگیز بازی برای پیروزی (P2W)، مفهوم مدل بازی برای کسب درآمد (P2E) مورد پسند مصرف کنندگان قرار گرفت.

با محبوبیت فزاینده پلتفرم هایی مانند اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، اسپلیترلندز (Splinterlands) و ایلین وردز (Alien Worlds) این بخش بازار نسبت به روزهای اولیه خود، زمانی که کریپتو کیتیز (Crypto Kitties) اساسا تنها بازی برای کسب درآمد بود که توانست پایگاه کاربران مناسبی را جذب کند، به شدت تغییر کرد.

بازی های مبتنی بر بلاکچین بازار NFT را به سطح بعدی رساند. به جای اینکه این دارایی صرفا دارایی مورد علاقه دلالان و مجموعه داران باشد، اکنون میلیون ها بازیکن در سراسر جهان به طور فعال برای بهبود تجربه بازی خود از توکن های غیر مثلی استفاده می کنند.

هیجان انگیزتر این است که این دو روند یعنی بازی های مبتنی بر بلاکچین برای کسب درآمد و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) منجر به پیدایش گیمفای شده است.

گیمفای به‌ عنوان بخش داغ بازار، فرصتی عالی برای کاربران فراهم می‌ کند تا از طریق فعالیت‌ های محبوب دیفای (به‌عنوان مثال، کشت سود، سرمایه‌ گذاری، وام‌ دهی) کسب درآمد کنند و از بازی‌ های همه جانبه لذت ببرند. همه این‌ ها با NFT‌ ها ترکیب می‌ شوند و این پلتفرم ها برای گسترش قابلیت‌ های اکوسیستم خود، ایجاد توکنومیک های پایدار و مدل های کسب‌ و کار و ایجاد انگیزه برای درگیر شدن بیشتر بازیکنان، پیاده‌ سازی می‌ شوند.

به همین دلیل، عجیب نیست که ببینیم، در حالی که دارایی های بازی برای کسب درآمد 25 میلیارد دلار از ارزش 2.3 تریلیون دلاری بازار کریپتو را تشکیل می دهد، 57 درصد از 197 سازنده بازی های ویدیویی ایالات متحده و بریتانیا علاقه مند به گیمفای هستند و 58 درصد از آن ها اعلام کردند در پلتفرم های خود شروع به استفاده از فناوری بلاکچین کرده اند.

متاورس، گیمفای را تقویت می کند

با وجود رشد بسیار زیاد در سال جاری، انتظار نمیرود که رشد گیمفای در سال آینده کاهش یابد. برعکس، این روند به دلیل تغییر نام فیس بوک به متا و برنامه هایش برای راه اندازی متاورس خود، شتاب بیشتری خواهد گرفت.

به عبارت ساده، متاورس یک دنیای مجازی فراگیر برای بازیکنان است که درست مانند زندگی واقعی می توانند با همدیگر ارتباط برقرار کنند و فعالیت های مختلفی را انجام دهند. با این حال، کاربران به جای حضور فیزیکی، از طریق فناوری در یک فضای دیجیتال به یکدیگر متصل می شوند.

همچنین بخوانید : کلاهبرداری راگ پول (rug pull) چیست؟

به دنبال برنامه‌ های متای فیس‌ بوک، متاورس به یکی از داغ ترین موضوعات سال 2021 تبدیل شد و آنقدر سر و صدا ایجاد کرد که حتی سایر غول‌ های فناوری نیز دنیای مجازی آینده خود را اعلام کردند.

با توجه به پلتفرم متمرکز احتمالی آن، دنیای مجازی فیس بوک با متاورس های غیرمتمرکز ایجاد شده توسط پروژه های رمزارز مانند سند باکس (Sandbox) یا دیسنترالند (Decentraland) در تضاد است. علیرغم این واقعیت، از آنجاییکه اعلامیه این غول فناوری باعث ایجاد تبلیغات شدید در مورد این موضوع شد، محبوبیت پلتفرم های مبتنی بر بلاکچین در این حوزه را افزایش داد.

با این حال، تبلیغات و محبوبیت پروژه‌ های متاورس، بسیاری از کاربران را به فضای بازی‌ های گسترده‌ مبتنی بر بلاکچین و همچنین گیمفای سوق خواهد داد. همانطور که محبوبیت دنیای مجازی و پروژه های بازی برای کسب درآمد بیشتر می‌ شود، این دو روند در کنار هم پذیرش بخش گیمفای را نیز تسریع می‌ کنند.

2022 یک سال عالی دیگر برای بخش گیمفای

درست مانند امسال، سال 2022 باید برای بخش بازی های مبتنی بر بلاکچین و گیمفای هیجان انگیز باشد.

در سال آینده، شاهد پیوستن تعداد فزاینده ای از کاربران، شرکت ها و افراد سرشناس به این فضا خواهیم بود، همچنین پروژه های خلاقانه ای، برنامه های خود در بلاکچین را راه اندازی خواهند کرد.

در این میان، پروژه‌ های غیرمتمرکز و غول‌ های فناوری مانند فیسبوک رسما به دنبال تسخیر فضای متاورس هستند.

به همین دلیل در سال 2022 نیز شاهد ابتکارات و پیشرفت های زیادی در این زمینه خواهیم بود. پروژه‌ های بلاکچین از تبلیغات و هیاهوی دنیای مجازی استفاده می‌ کنند تا کاربران بیشتری را جذب کنند، پلتفرم های خود را ایجاد کنند و نشان دهند که چرا یک ساختار متمرکز راه بهینه ای برای ایجاد متاورس نیست.

با پیشرفت گیمفای و بازی برای کسب درآمد، فرصت های بیشتری برای کاربران ایجاد می شود و آن ها را قادر می سازد در حالیکه از تجربه منحصر به فرد بازی های مبتنی بر بلاکچین لذت می برند، کوین (درآمد) کسب کنند.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین