/ مفاهیم پایه بازار‌های مالی / حد ضرر (Stop-Loss) در معاملات ارز دیجیتال چیست؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

حد ضرر (Stop-Loss) در معاملات ارز دیجیتال چیست؟

حد ضرر یک دستور معامله مشروط است که معامله گران برای ورود یا خروج از یک موقعیت استفاده می کنند تا میزان ضرر خود را محدود کنند. شرط این است که حرکت قیمت دارایی دیجیتال به یک سطح از پیش تعیین شده برسد.

حد ضرر (Stop-Loss) در معاملات ارز دیجیتال چیست؟

حد ضرر یک ابزار مدیریت ریسک ضروری برای معامله گران کریپتو است که به آنها اجازه می دهد ضررهای ناشی از حرکات ناگهانی قیمت را محدود کنند.

در ادامه به دستورهای حد ضرر در معاملات کریپتو، عملکرد آنها و استفاده از آن برای مدیریت ریسک می پردازیم.

استاپ لاس Stop-Loss در کریپتو چیست؟

حد ضرر یک دستور معامله مشروط است که معامله گران برای ورود یا خروج از یک موقعیت استفاده می کنند تا میزان ضرر خود را محدود کنند. شرط این است که حرکت قیمت دارایی دیجیتال به یک سطح از پیش تعیین شده برسد.

در این رابطه بخوانید‌ : حد ضرر (Stop-Loss) در معاملات ارز دیجیتال چیست؟

با محدودیت حد ضرر، می توانید پایین ترین نقطه قیمتی را که صرافی در آن سفارش خرید یا فروش شما را فعال می کند، مشخص کنید.

با توجه به نوسانات بازار ارزهای دیجیتال، محدودیت های حد ضرر در کاهش ریسک بسیار مهم است. حرکات قیمت می تواند ناگهانی باشد و انجام سفارشات خرید و فروش دستی در زمان مناسب را چالش برانگیز می کند.

محدودیت های حد ضرر می تواند مدیریت ریسک معامله گران را با حذف احساساتی مانند ترس و طمع از معادله هنگام تصمیم گیری معاملات بهبود بخشد. معامله گران اغلب ممکن است از روی هیجانات و احساسات دیگر تصمیمات معاملاتی نادرستی بگیرند. ابزارهای اتوماسیون مانند حد ضرر به این مشکل می‌پردازند و معامله‌گران محدودیت‌های قیمت را بر اساس تحلیل و مشخصات ریسک خود انتخاب می‌کنند.

انواع سفارشات حد ضرر در معاملات کریپتو

دستورهای حد ضرر مختلفی وجود دارد که می توانید در معاملات ارز دیجیتال از آنها استفاده کنید.

استاپ لاس دنبال کننده (Trailing Stop-Loss)

این دستور به شما اجازه می دهد فاصله پایانی را تعیین کنید، که تفاوت بین قیمت دارایی و سطح حد ضرر است. افزایش قیمت منجر به افزایش معادل حد ضرر می شود. حرکت منفی قیمت باعث می شود که حد ضرر ثابت بماند و اگر قیمت بازار به حد مجاز برسد، دستور فعال می شود.

این دستور به شما کمک می کند تا مجبور به تغییر استاپ لاس به دلیل تغییرات در بازار نباشید.

استاپ لاس کامل (Full Stop-Loss)

این دستور سفارش فروش یا خرید را هنگام استفاده فعال می کند. اگر قیمت بر خلاف پیش بینی شما حرکت کند، به طور کامل از موقعیت خود خارج خواهید شد. اگر قیمت به نفع شما حرکت کند، ضرر شما محدود به جایی است که در ابتدا استاپ لاس را قرار داده اید.

استاپ لاس ناقص (Partial Stop-Loss)

این دستور به شما امکان می دهد تا زمانی که قیمت به سطح هدف کاهش یافت، تا حدی از موقعیت خود خارج شوید. سبد شما با بخشی از دارایی باقی می ماند و در صورتی که افزایش قیمت به دنبال کاهش قیمت رخ دهد همچنان در بازی خواهید بود. با این حال، اگر قیمت بیشتر کاهش یابد، بخشی از موقعیت شما در ضرر گیر خواهد کرد.

همچنین بخوانید : ارز دیجیتال مونرو (XMR) چیست؟

مزایا و محدودیت‌های استفاده از Stop-Loss در معاملات کریپتو

سفارش های حد ضرر مزایای قابل توجهی دارند اما محدودیت هایی نیز دارند.

مزایا

تأثیر احساسات را به حداقل می‌رساند: محدودیت‌های حد ضرر به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا به جای تسلیم شدن در برابر فشار احساسات، بر شرایط بازار و تحمل ریسک خود تمرکز کنند.

کاهش ریسک: از آنجایی که تحمل ریسک یکی از عواملی است که بر محدودیت حد ضرر تعیین شده تأثیر می‌گذارد، معامله‌گر بر اساس سطح ریسکی که می‌تواند از عهده آن برآید، تصمیمات معاملاتی را اتخاذ می‌کند.

معایب

تفاوت‌های سفارش بازار: ماهیت پرنوسان صنعت ارزهای دیجیتال به این معنی است که ممکن است برخی از سفارش‌ها تکمیل نشوند، زیرا در مدت زمانی که لازم است تا سفارش بازار فعال شود، قیمت کاهش می‌یابد.

نوسانات کوتاه مدت: حد ضرر ممکن است منجر به خروج یک معامله گر از موقعیت پس از حرکت منفی کوتاه مدت قیمت شود. اگر قیمت افزایش یابد و به فراتر از سطوح قبلی برسد معامله گر سود احتمالی را از دست خواهد داد.

آیا باید از دستورات حد ضرر در ترید ارز دیجیتال استفاده کنید؟

سفارشات حد ضرر با توجه به مزایایی که در کاهش ریسک و به حداقل رساندن نقش احساسات در معاملات دارند، در معاملات کریپتو مفید هستند. با این حال، موفقیت شما را تضمین نمی کنند، بنابراین باید از آنها در کنار سایر استراتژی های معاملاتی استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که دارایی های کریپتو بسیار پرنوسان هستند و شما همچنان ممکن است در حین استفاده از چنین ابزارهایی ضرر کنید، به خصوص اگر در استفاده از آنها تجربه نداشته باشید.

ترجمه شده توسط مجله خبری نیپوتو


0

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از امروز شروع کنیدثبت دیدگاه

لیست نظرات (0)
قیمت لحظه‌ای

بیت کوین

(BTC)
0.00٪

$ 0.00

0 تومان

خرید و فروش بیت کوین